اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

سال جهش تولید

منو

سود و پاداش حاصل از نوآوری در کشور ما، به قواره دلالی و سوداگری نیست

سود و پاداش حاصل از نوآوری در کشور ما، به قواره دلالی و سوداگری نیست
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : يک شنبه ، 04 اسفند 1398

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تاکید کرد:

سود و پاداش حاصل از نوآوری در کشور ما، به قواره دلالی و سوداگری نیست

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: متاسفانه سود و پاداش حاصل از نوآوری در کشور ما، به قواره دلالی و سوداگری نیست.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ «غلامحسین شافعی» که در دومین نشست روسای تشکل‌های تحت پوشش اتاق مشهد سخن می‌گفت، متذکر شد: شرایط به گونه‌ای پیش رفته که نوآوری در اولویت برنامه‌های اقتصادی نیست و این امر، خلاء بزرگی به شمار می‌آید. اینکه در اقلام صادراتی ما کالاهای دانش بنیان سهمی یک درصدی دارند، نشان می‌دهد که بر خلاف جهان، در این عرصه عقب مانده‌ایم و همین موضوع یکی از موانع اساسی توسعه اقتصادی به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: متقابلا شاهدیم که اصرار بر تولید کالاهایی است که حتی از بازار داخلی نیز در حال حذف هستند. این شکافی که میان بخش تولید ما با تکنولوژی نوین و رویکردهای فناورانه و دانش‌بنیان وجود دارد، باعث می شود تا بازارهای خارجی و حتی مشتریان داخلی خود را نیز از دست بدهیم.

شافعی، تولید نوآورانه را ظرفیتی دانست که می‌تواند به توسعه صادرات و رشد نفوذ در بازارهای جهانی منجر شود و خاطر نشان کرد: ما در شرایط خاص و ویژه ای قرار داریم و اگر طاقت بیاوریم و البته گام‌هایی هوشمندانه برداریم، ممکن است ما را به اقتصاد غیرنفتی رهنمون کند.

* لزوم توسعه تعاملات دوسویه پارلمان بخش خصوصی و تشکل‌های وابسته به آن

رئیس اتاق ایران در ادامه بر لزوم توسعه تعاملات دوسویه پارلمان بخش خصوصی و تشکل‌های وابسته به آن تاکید کرد.

وی متذکر شد: همیشه نباید اتاق تشکل‌ها را اداره کند، بلکه این رابطه باید دوسویه باشد تا مشارکت و ارتباط لازم رقم بخورد. در پارلمان بخش خصوصی، بر توجه به برنامه‌های بلندمدت تاکید داریم چرا که منهای چنین بحثی، اقداماتمان با چشم‌های بسته انجام خواهد گرفت. البته در حال حاضر شرایط به گونه‌ای شده که در عمده فعالیت‌ها و برنامه‌ها، ترسیم یک برنامه حتی کوتاه‌مدت، به واسطه پیش بینی ناپذیری شرایط، دشوار است.

شافعی نقبی به برنامه‌های توسعه در کشور زد و گفت: چه خوب است که میزان تحقق این برنامه‌ها مورد سنجش قرار بگیرد. معتقدیم میزان تحقق این برنامه‌ها به بیش از 30درصد نمی‌رسد.

وی با تاکید بر اینکه نمی‌توان در شرایط غیرعادی، کشور و ساختارهای مختلف آن را با رویکردهای عادی اداره نمود، یادآور شد: اتاق از ایده‌های تشکل‌ها در حوزه‌های مختلف استقبال می‌کند و قدردان مشارکت آن‌ها است.

رئیس اتاق خراسان رضوی خطاب به روسای برخی تشکل‌های بخش خصوصی استان گفت: مشارکت تشکل‌های اقتصادی در طرح، پیگیری، مطالبه‌گری و ارائه پیشنهادات برای مشکلات و مسائل بخش خصوصی و فعالان اقتصادی از اهمیت بسیاری برخوردار است. مثلا مهم است که ببینید هر یک از تشکل‌های شما در تدوین دستورات شورای گفتگو چقدر نقش داشته اند؟ شورای گفتگو ظرفیت قابل توجهی است که تشکل ها باید از آن استفاده کنند.تشکل ها باید علاوه بر مطالبه گری، در ساز و کار ارتباطات با یکدیگر نیز تغییراتی ایجاد نمایند.

وی بر اهمیت مشارکت بخش خصوصی در ارائه پیشنهادات تاکید و بیان کرد: اگر بتوانیم درجه اعتماد را بالا ببریم، حرف هایمان بهتر شنیده و عمل می‌شود. به بیان بهتر، اگر اعتماد متقابل بین خودمان و دولت ایجاد کنیم و بر راه حل هایی که داریم، پافشاری نماییم، می‌توان به بهترین نتیجه رسید. در این شرایط حساس همه بهم نیاز داریم و باید به دنبال راه حل های جدیدی برویم تا دو طرف به نتیجه برسیم.

*«خوداتکایی» در اقتصاد به جای توجه به «خودکفایی»

شافعی در بخش دیگری از اظهارات خود درباره توجه به «خودکفایی» به جای «خوداتکایی» در سال‌های اخیر تصریح کرد: مدت‌هاست که بحث خودکفایی و جایگزینی تولید به جای واردات در کشور مطرح شده و تا به امروز هم ادامه یافته است؛ این موضوع هم به صنعت ما و هم دیگر بخش های اقتصادی لطمه بسیاری زده است.

وی افزود: باید ببینیم دیگران چه کرده اند و در راه توسعه خود چگونه حرکت نموده‌اند و آن را با شرایط خود بسنجیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر برای زمانی طولانی مصر بر این باشیم که واردات محصولات تولید داخلی ممنوع شود، به یک موضوع غیررقابتی رسیده ایم و این به ضرر مصرف کننده و تولید است و منجر به عدم استفاده از تکنولوژی‌های روز در تولید می شود.

شافعی به حمایت از صنعت نیز اشاره و تصریح کرد: در دیگر کشورها حمایت از صنعت صورت می‌گیرد و وقتی آن صنعت به بلوغ رسید؛ باید به رقابت با دیگران بپردازد. اما در کشور ما در مسائل اقتصادی همه به اعتیادی به نام حمایت دچار شده اند؛ درحالیکه هیچ حمایتگری نباید مادام العمر باشد و وقتی یک صنعت به بلوغ رسید، خود مسیرش را ادامه دهد. در غیر این صورت توسعه اتفاق نمی افتد.

وی با بیان اینکه خوداتکایی با خودکفایی تفاوت دارد، اظهار کرد: نگاه درست به این مفهوم، می توانست ما را به توسعه واقعی رهنمون کند.

این گزارش حاکیست؛ شافعی در پایان این جلسه، به مرور اقدامات و مصوبات جلسه پیشین و میزان تحقق اقدامات انجام گرفته برای تشکل‌ها پرداخت.

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد