اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

سال جهش تولید

منو

برگزاری سی و سومین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی

برگزاری سی و سومین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی
نویسنده خبر : تاریخ بارگذاری : پنج شنبه ، 13 آبان 1395

برگزاری سی و سومین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی

 

کاروان دیپلماسی دولت یازدهم اندک زمانی پس از قاره آمریکا روانه سه کشور آسیای جنوب شرقی شد تا اهداف و منافع کشور در فضای نوین پسا بر جامی را پی گیرد.

در این پیوند، امضای توافقنامه های همکاری در حوزه های گوناگون نشانگر اشتیاق دو جانبه برای گسترش مناسبات ایران و کشورهای یاد شده بود. در سی و دومین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان که با حضور استاندار خراسان رضوی و رئیس اتاق ایران و مشهد، مدیران بخش دولتی و نمایندگان تشکل های بخش خصوصی برگزار گردید، آخرین تحولات منطقه و کشور توسط شافعی دبیر شورا ارائه گردید.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مشهد:

  • بیانیه رفع تحریم های ایران توسط اتحادیه اروپا

شافعی بیانیه اتحادیه اروپا را در مورد رفع تحریم های اقتصادی و مالی برای آینده روابط ایران و اتحادیه اروپا امیدوار کننده توصیف کرد و گفت: با وجود انتقــاداتی که به این بیانیه وارد است، این بیــانیه ما را یک گام به آغاز بر جام نزدیک تر کرد.

 

  • فصلی نو در روابط ایران و ویتنــام

شافعی در این نشست با اشاره به نخستین مقصد رئیس جمهوری و هیأت همراه متشکل از مسئولان و فعالان بخش خصوصی به کشور ویتنام از گسترش تبادل و تعامل در حوزه های معدن نفت و انرژی خبر داد و گفت: شرکتهای هواپیمایی این کشور نیز آمادگی خود را برای واگذاری دویست هواپیمای ایرباس به ایران اعلام نموده اند.

 

  • رشد 4 درصدی اقتصاد ایران

رئیس اتاق ایران در ادامه با اشاره به پیش بینی صندوق بین المللی پول در مورد رشد 4 درصدی اقتصاد ایران ابزار امیدواری کرد با گشایش های پیش آمده پس از برجام به ویژه افزایش تولید و صادرات نفت، اقتصاد ایران امسال رشد حداکثر چهار درصدی را تجربه کند.

 

  • خط اعتباری ویژه یک میلیارد دلاری نروژ به ایران

دبیر شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان همچنین از همکاری شرکت ها و مؤسسات مالی و بانکهای نروژی با ایران خبر داد و افزود: نروژ برای توسعه روابط تجاری با ایران خط اعتباری یک میلیارد دلاری صادراتی در نظر گرفته است که امیدوارم در ارتقای همکاری های اقتصادی و سهولت تجارت بین دو کشور مفید و مؤثر باشد.

 

  • اختصاص 330 میلیون دلار تسهیلات از سوی صندوق توسعه ملی به چابهار

شافعی با اشاره به اختصاص 330 میلیون دلار تسهیلات از سوی صندوق توسعه ملی به چابهار به تشریح موقعیت استراتژیک چابهار پرداخت و گفت: رقابت بین هند و چین و دیگر کشورها بر سر سرمایه گذاری در این منطقه ادامه دارد.

وی افزود: سرمایه گذاری در امور زیربنایی در بندر چابهار و سرمایه گذاری داخلی و درآمد ارزی اثر مثبت بر جذب سرمایه گذاری خارجی در این منطقه خواهد داشت.

 

  • اجرای 181 پروژه اقتصاد مقاومتی در استان

در ادامه استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون  181 پروژه اقتصــاد مقاومتی توسط 20 دستگاه اجرایی استان به دبیرخانه ستاد ارسال، تکمیل و مصوب شد اعلام کرد: این فرم ها شامل: 48 فرم مرتبط با برش استانی پروژه های ملی، 23 فرم مرتبط با پروژه های محوری و راهبردی استان، 110 فرم مرتبط با پروژه های پیشنهادی دستگاه های اجرایی استان است.

وی افزود: در هفت ماهه ی ابتدایی سال 95 به میزان 230 میلیون دلار سرمایه ی خارجی به استان وارد و همچنین چهار پروژه ی سرمایه گذاری خارجی استان در مهر ماه سال جاری با سرمایه ای بالغ بر 53 میلیون یورو که سهم سرمایه گذاران خارجی در این طرح ها 17 میلیون یورو می باشد، مصوب شده است.  

 

  • تصویب کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق توسعه ملی برای صادرکنندگان:

استاندار خراسان رضوی تصویب کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق توسعه ی ملی برای صادرکنندگان به 11 درصد بمنظور جهش صادرات غیر نفتی در جلسه هیأت امنای صندوق به ریاست رئیس جمهور تعیین و در مناطق محروم معادل 7 درصد را اقدامی شایسته دانست.   

رشیدیان پیگیری موضوع تأمین مالی بنگاه های تولیدی کوچک و متوسط و طرح های نیمه تمام دارای بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی که 763 میلیارد تومان به استان اختصاص یافته را خاطر نشان کرد و گفت: تاکنون دو هزار و  664 واحد در سامانه بهین یاب  ثبت نام  کرده اند.

وی افزود: از این مجموع 965 واحد صنعتی و هزار و 699 واحد کشاورزی  هستند که هزار و 880  واحد  شامل  794 واحد صنعتی و هزار و 86 واحد کشاورزی به بانک ها معرفی شده اند .

 

  • تسهیلات به بخش صنعت و تولید

استاندار خراسان رضوی خاطر نشان کرد: تاکنون در بخش صنعت و کشاورزی جمعاً به تعداد 222 واحد به مبلغ 235 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که در بخش صنعت تعداد 147 واحد به مبلغ 214 میلیارد تومان و در بخش کشاورزی تعداد 75 واحد به مبلغ 21 میلیارد تومان می باشد .

وی با بیان این که از ابتدای سال تاکنون و علاوه بر تسهیلات مذکور از محل منابع بانکی بیش از 430 میلیارد تومان به بخش های مختلف تولیدی و کشاورزی پرداخت شده؛ تصریح کرد: برای دریافت تسهیلات رونق تولید در بخش صنعت 418 واحد به مبلغ مصوب 499 میلیارد در دست اقدام در بانک ها است که باید تسریع شود.

 

  • شناسایی قوانین مخل کسب و کار توسط اتاق مشهد

لبافی دبیر دبیرخانه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در ادامه نشست شورای گفت و گو ضمن اشاره به تبصره 2 ماده واحده قانون مقررات تردد و وسایل نقلیه خارجی مصوب 1373 اعلام کرد: کالاهای قابل حمل به مقصد ایران که در صورت وجود ناوگان ایرانی (زمینی، دریایی، هوائی) با ناوگان غیر ایرانی وارد کشور می شود، مشمول پرداخت عوارض به میزان 10% کل کرایه حمل کالای مورد حمل از سوی صاحب کالا خواهد بود که در زمان صدور مجوزهای حمل کالا توسط وزارت راه و ترابری اخذ و به حساب خزانه واریز می شود.

وی گفت: در برخی موارد که ناوگان ایرانی وجود ندارد و به اجبار ورود کالا بایستی توسط ناوگان خارجی صورت پذیرد، عوارض اخذ شده است.

 

 

  • پیشنهاد شفاف سازی و اعتماد در ذینفعان توسط وزارت راه و شهرسازی

وی در ادامه با ذکر مستندات و پیگیری های صورت گرفته توسط اتاق بازرگانی خراسان رضوی پیشنهاد کرد: با توجه به توضیحات نماینده محترم گمرکات استان و نظرات سایر اعضاء و در اجرای ماده 60 قانون رفع موانع تولید و مواد 2 و 3 قانون بهبود محیط کسب و کار ضرورت دارد برای شفاف سازی و اعتماد بیشتر در ذینفعان، وزارت راه و شهرسازی ادله و مستندات لازم را بدون هیچگونه ابهامی تهیه و در اختیار دستگاه های استانی ذیربط در استانها و تشکل های بخش خصوصی قرار داد و یک نسخه از آن را در دبیرخانه شورای گفت و گو ارسال نماید.

قوانین و مقررات مخل کسب و کار در حوزه حمل و نقل جاده ای مربوط به اتحادیه شرکت های تعاونی حمل و نقل، موضوعات تخفیفات حدود 49 درصدی در پایایه حمل محصولات صادراتی در فاصله 201 الی 407 کیلومتری مرز سرخس (مستندات، پیگیری ها) پیگیری اجرای بند و ماده 143 برنامه پنجم توسعه در رابطه با نوسازی ماشین آلات کشاورزی در جهت نیل به خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی از دیگر موضوعات مطرح شده توسط لبافی در این جلسه بود که در زمینه مستندات، پیگیری ها و مصوبات آن ارائه و پیشنهادات مطرح شده به بحث گذاشته شد.

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد