سال تولید، دانش بنیان و اشتغال‌آفرین

اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

منو

اجرای فاز ششم «درج قیمت» در تیرماه

نویسنده خبر : روابط عمــومی تاریخ بارگذاری : پنج شنبه ، 22 ارديبهشت 1401

اجرای فاز ششم «درج قیمت» در تیرماه

مدیرکل نظارت بر خدمات عمومی، شبکه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های توزیع و اقتصادی سازمان حمایت با بیان اینکه طرح خرید شفاف جلوی گرانی بی‌رویه قیمت‌ها در سال‌جاری را گرفت، گفت: در مرحله ششم روی کالاهای اساسی مانند دارو، گوشت، مرغ و... قیمت تولید و مصرف‌کننده درج می‌شود.

محسن ‌حسین‌لویی در گفت‌وگو با خبر‌گزاری «مهر»، در مورد آخرین وضعیت اجرای طرح درج همزمان قیمت تولیدکننده و مصرف‌کننده، اظهار کرد: پس از اجرای ۴ مرحله اول، حدود ۱۶ هزار قلم مشمول درج قیمت تولیدکننده روی کالا شدند که از آنها قیمت حدود ۸ هزار و ۵۰۰ قلم کالا، کاهشی شد. مدیرکل نظارت بر خدمات عمومی، شبکه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های توزیع و اقتصادی سازمان حمایت افزود: از اول اردیبهشت به بعد مرحله پنجم شروع شد و اتفاقاتی در سطح کشور رخ داد که یکی از آنها افزایش حقوق و دستمزدها و دیگری افزایش نرخ پایه ارز حقوق گمرکی از ۴۲۰۰ به ۲۳ هزار تومان بود. حسین‌لویی گفت: یکی دیگر از اتفاقاتی که رخ داد، افزایش قیمت نهاده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دامی، روغن، شکر و آرد صنف و صنعت بود که سبب شد تا در کنار اقداماتی که وزارت صمت برای درج قیمت تولیدکننده روی کالا پیگیری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کرد، افزایش قیمت هم رخ دهد. وی اظهار کرد: به‌عنوان مثال روی قیمت کیک و کلوچه به دلیل افزایش قیمت آرد و روغن، افزایش قیمت تولیدکننده رخ داده است که در کنار پیگیری طرح الزام به درج قیمت تولیدکننده، این افزایش قیمت‌ها دوباره رخ داد.

حسین‌لویی تصریح کرد: این دو موضوع شامل شفاف‌سازی قیمت تولیدکننده به همراه افزایش قیمت‌ها را با هم ترکیب کرده و در کنار هم قرار داده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایم که در نتیجه هر اتفاقی که رخ دهد، یک بخش از افزایش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها با این طرح کنترل شده و قیمت افزایش یافته، برگردد و کاهش یابد. مثلا اگر قیمت تولیدکننده کیک و کلوچه ۳ هزار تومان بود ولی قیمت مصرف‌کننده آن ۵ هزار تومان بود، پس از افزایش قیمتی که در برخی مواداولیه شامل آرد صنعتی و روغن و شکر رخ داده، دیگر امکان درج قیمت تولیدکننده تا ۳ هزار تومان برای واحد تولیدی مقدور نیست؛ لذا بخشی از این افزایش قیمت را مجبوریم بپذیریم که به مصرف‌کننده منتقل شود، اما بخش زیادی از این افزایش قیمت‌ها که به واسطه‌گری و حاشیه سود برمی‌گردد را نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانیم بپذیریم که به مصرف‌کننده منتقل شود و کاهش قیمت را از محل کاهش واسطه‌گری تایید کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایم.  وی بیان کرد: مثلا قیمت تولیدکننده کیک و کلوچه از ۵به ۸ هزار تومان می‌رسد اما با اجرای این طرح (الزام به درج قیمت تولیدکننده) این افزایش قیمت به ۵ هزار تومان محدود می‌شود.

حسین‌لویی ادامه داد: به هیچ‌عنوان تولیدکننده حاشیه سودش دچار مشکل نمی‌شود، اما برخی توزیع‌کنندگان که قبلا روی برخی کالاها سودهای کلان و ۷۰‌درصدی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بردند، به سود قانونی ۳۰‌درصدی برمی‌گردند و برخی واسطه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها از آن حذف می‌شوند. این شفاف‌سازی سبب شد تا از برخی افزایش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که قرار بود اتفاق بیفتد، جلوگیری شود. به گفته مدیرکل نظارت بر خدمات عمومی، شبکه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های توزیع و اقتصادی سازمان حمایت، طی دو هفته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای که از آغاز مرحله پنجم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذرد، حدود ۱۱ هزار قلم کالا درج قیمت تولیدکننده و مصرف‌کننده را با هم انجام داده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند که قیمت بیش از ۴هزار قلم از این ۱۱ هزار قلم کالا، کاهشی بوده است. حسین‌لویی اظهار کرد: برنامه ما این است که بتوانیم به مرز درج قیمت تولیدکننده و مصرف‌کننده روی ۵۰ هزار قلم کالا برسیم. وی تصریح کرد: مسلما همه این طرح برای دولت مزیت بوده است؛ در مراحل اول که صرفا قیمت تولیدکننده درج می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شد، برخی چالش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها ایجاد و مردم سردرگم شدند اما الان با درج قیمت همزمان تولید و مصرف‌کننده، مردم از این طرح رضایت دارند.

حسین لویی افزود: در مرحله ششم روی کالاهای اساسی مانند گوشت و مرغ و تخم‌مرغ و امثال آن که مشمول هدفمندسازی یارانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند، قرار است طرح الزام به درج قیمت تولید و مصرف‌کننده اجرا شود که از تیر‌ماه آغاز می‌شود؛ اردیبهشت و خرداد هدفمندسازی قیمت‌ها رخ می‌دهد و پس از آن این پروژه اجرایی می‌شود که شامل ۱۳ گروه کالایی است؛ مثلا گروه دارویی، پروتئینی (گوشت و مرغ) است؛ روی گروه لبنی هم این اتفاق رخ داده است و قیمت تولید و مصرف‌کننده همزمان درج می‌شود. وی با بیان اینکه روی برخی گوشی‌های موبایل نیز درج قیمت وارد و مصرف‌کننده اتفاق افتاده است، گفت: بازدیدی از بزرگ‌ترین واردکننده موبایل داشتیم که اقدام به درج همزمان قیمت واردکننده و مصرف‌کننده کرده است. مدیرکل نظارت بر خدمات عمومی، شبکه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های توزیع و اقتصادی سازمان حمایت اظهار کرد: موبایل حاشیه سود بالایی ندارد، اما لوازم جانبی آن مانند قاب، گلس و پاوربانک حاشیه سود بالایی دارند که روی آنها کاهش قیمت رخ می‌دهد، اما روی خود موبایل با اجرای این طرح کاهش قیمت رخ نمی‌دهد ولی جلوی نوسان قیمت گرفته می‌شود.

وی تصریح کرد: اجرای طرح الزام به درج قیمت تولیدکننده سبب شد تا هم کاهش قیمت اتفاق بیفتد، هم از نوسان قیمت جلوگیری شود و هم دیگر شاهد احتکار کالا نباشیم. حسین‌لویی گفت: قبلا برخی واسطه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها لوازم خانگی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خریدند و چند‌ماه نگه داشتند و سپس تلاطم در قیمت‌ها ایجاد کرده و همه کالاهای موجود در انبار را به فروش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رساندند، اما الان چون قیمت روی آن درج شده، مجبور به فروش آن است و دیگر انباشت کالا در لوازم خانگی رخ نخواهد داد، مگر اینکه قیمت را مخدوش کنند، هرچند که قیمت واردات یا تولیدکننده به گونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای روی موبایل یا لوازم خانگی درج شده که اگر مخدوش شود، سبب مخدوش شدن گارانتی کالا می‌شود. گذری به اظهارات متولیان پیشینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای از اجرای طرح خرید شفاف را نشان می‌دهد که بر همین اساس باید به اظهارات سید‌رضا فاطمی‌امین وزیر صمت اشاره کرد که گفته بود: «در برخی محصولات شاهد هستیم که قیمت مصرف‌کننده درج شده روی کالا ۳۰ تا ۴۰‌درصد بیش از قیمت تولید کننده است و به عبارتی در نظام توزیع افزایش غیرمعمول قیمت‌ها را شاهد بوده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایم، بنابراین برای رفع این مساله در تلاش هستیم به‌جای درج قیمت مصرف‌کننده، قیمت تولید‌کننده روی کالا درج شود.‌»

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد