تغییر و کاهش سود بازرگانی 440 ردیف تعرفه

تغییر و کاهش سود بازرگانی 440 ردیف تعرفه
نویسنده خبر : روابط عمــومی تاریخ بارگذاری : چهارشنبه ، 21 ارديبهشت 1401

 از سوی هیات دولت مصوب و برای اجرا از سوی وزارت اقتصاد و صمت ابلاغ شد

تغییر و کاهش سود بازرگانی 440 ردیف تعرفه

با مصوبه هیات دولت، سود بازرگانی و تعرفه گمرکی 440 قلم کالا برای سال 1401 تغییر کرد.

این مصوبه روز شنبه 17 اردیبهشت ماه امسال از سوی معاون اول رئیس‌جمهور برای اجرا در سال 1401 به وزارت اقتصاد و وزارت صمت ابلاغ شد و طی آن سود بازرگانی برخی کالاها کم شده است. بر این اساس، سود بازرگانی روغن خام و دانه‌‌های روغنی در سال جاری صفر تعیین شده است.

این مصوبه هیات وزیران در راستای اجرای قانون بودجه امسال برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از محاسبه حقوق ورودی است. طبق تبصره ۷  قانون بودجه ۱۴۰۱، نرخ ارز محاسبه ارزش گمرکی کالاهای وارداتی اعم از اساسی و غیراساسی (عمده آن اقلام مرتبط با تولید است) از ۴۲۰۰ تومان به نرخ سامانه معاملات الکترونیک (حاشیه بازار) افزایش یافت. برای کالاهای اساسی، حقوق گمرکی از چهار درصد تعیین شده در قانون امورگمرکی به یک درصد کاهش یافت ولی برای سایر کالاها بدون تغییر باقی ماند.

با ابلاغ سود بازرگانی از سوی هیات وزیران، گمرک ایران ملزم به اجرای آن بوده و محاسبه حقوق ورودی کالاها بر اساس نرخ جدید ارز و تعرفه‌های مصوب انجام می‌شود. بر این اساس باتوجه به اینکه قانون بودجه از ابتدای امسال لازم الاجرا است، برای کالاهای ترخیص شده نیز بر همین اساس محاسبه خواهد شد؛ از این رو  گمرک، مابه‌التفاوت حقوق ورودی از صاحبان کالا که تا پیش از این از آنها تعهد دریافت کرده بود، مطالبه خواهد کرد.

مصوبه تغییر سود بازرگانی و تعرفه 440 ردیف کالایی در سال 1401

دانلود اپلیکیشن اتاق بازرگانی