اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها

منو

جهانگیری: ۱۴۰۰، سال کاهش مشکلات است

جهانگیری: ۱۴۰۰، سال کاهش مشکلات است
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : شنبه ، 14 فروردين 1400

جهانگیری: ۱۴۰۰، سال کاهش مشکلات است

معاون اول رییس جمهوری سال ۱۴۰۰ را سال کاسته شدن از مشکلات، فشارها و تنگناها توصیف و بیان کرد: سال ۱۳۹۹ سال بسیار سختی برای کشور بود.

اسحاق جهانگیری که صبح شنبه برای سفری یک روزه وارد مشهد شد پیش از ظهر امروز در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی افزود: در تبیین این سختی همین بس که کشور در سال ۱۳۹۰ به میزان ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی داشت اما در سال ۱۳۹۹ این میزان به حدود ۱۰ میلیارد دلار رسید که کمتر از پنج میلیارد دلار آن نصیب دولت شد. 

وی اقتصاد ایران را جزو ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان بر اساس حجم تولید ناخالص داخلی توصیف و بیان کرد: بخاطر مشکلاتی که برای مردم ایجاد شده عذرخواهیم زیرا مشکلات اقتصادی و صف مرغ قابل دفاع نیست اما در پایان فعالیت دولت طوری عمل خواهیم کرد که از تحریمها عبور کرده باشیم و واکسن کرونا به وفور در اختیار مردم قرار گرفته باشد. 

لازمه توسعه ملی، استفاده از فرصتها است

معاون اول رییس جمهوری در ادامه نشست ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی گفت: لازمه توسعه ملی کشور استفاده از فرصتهای اقتصادی، سیاسی و بین‌المللی است و هنر مدیران دلسوز نیز استفاده از این فرصتها برای ایران است.
وی افزود: آمریکا که خود اعتراف کرد در سیاست فشار حداکثری و تحریمها به کشورمان شکست خورده، ظرف سالهای اخیر تحریمهای مختلفی را اجرا کرد.
جهانگیری ادامه داد: البته ابتدا برای تحریمها سقف مشخص کردند که مثلا تا فلان مقدار می‌توانید نفت بفروشید اما در آن زمان برخی کشورهای دوست نظیر چین و هند حاضر نبودند بیشتر از آن مقدار از ما نفت بخرند لذا فهمیدیم باید گلوگاههای تحریم را بشناسیم. 
وی گفت: هرچند مذاکرات به خوبی انجام شد و توافقهایی به دست آمد اما به نقض دائم تحریمها امید نداشتیم لذا پروژه‌های اقتصاد مقاومتی را تعریف کردیم و خدا را شاکریم با صبوری ملت و تدابیر رهبر معظم انقلاب اسلامی فشارها را پشت سر گذاشتیم. 
معاون اول رییس جمهوری "ستاره خلیج فارس" را از مهمترین طرحهای اقتصاد مقاومتی ذکر و بیان کرد: با وجود تحریمهای ظالمانه توانستیم به موفقیتهای خوبی در حوزه نفت و گاز دست یابیم. 
وی افزود: کشور قطر سال ۱۳۹۹ حدود دو و نیم برابر ایران از میدان گازی مشترک پارس جنوبی گاز برداشت می‌کرد اما اکنون با افتتاح همین طرحها کشورمان بیشتر از قطر و به میزان ۶۰۰ میلیون مترمکعب برداشت گاز دارد حال آنکه قطر در سقف ۵۵۰ میلیون مترمکعب مانده است. 

جهانگیری ادامه داد: پیشتر زمان مورد نیاز برای صدور مجور شروع یک فعالیت ۷۲ روز بود اما هم‌اینک اعلام این زمان به سه روز کاهش یافته است لذا باید در راستای همینگونه اقدامات حرکت کرد.

انتقاد از مصوبه مجلس

وی در ادامه به طرح انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس به خراسان رضوی نیز اشاره و بیان کرد: با این قیمت آب، صنعت می‌تواند فعالیت کند، چرا برخی گمان دارند آب کشور اینقدر بی‌ارزش است و نسبت به قیمت تمام شده انتقال آب از خلیج فارس موضع‌گیری می‌شود. 
معاون اول رییس جمهوری همچنین از مصوبه مجلس شورای اسلامی در مورد مناطق آزاد اقتصادی گله و بیان کرد: دولت برای رفع مشکل مردم در قالب لوایح جداگانه پیشنهاد ارتقای مناطق آزاد اقتصادی "زابل، جاسک، مریوان، مهران، سرخس و دوغارون" را به مجلس ارائه کرد اما نمایندگان مجلس هفت منطقه آزاد را به آنها اضافه کرده و همه را در یک مصوبه به تصویب رساندند. 
جهانگیری گفت: شورای نگهیان نیز به دلیل بار بودجه‌ای با آن مخالفت کرد. ما نیز با وجود بار بودجه موافق رفع مشکلات مردم بودیم اما این مساله مربوط به دولت است زیرا در کار هم دخالت می‌کنید. باید به قانون اساسی به عنوان میثاق ملی عمل شود و دستگاهها وارد فعالیت یکدیگر نشوند. 
وی همچنین سالروز ۱۲ فروردین "روز جمهوری اسلامی"  اشاره و بیان کرد: ملت ایران در قالب این رفراندوم به خواسته‌های تاریخی ۱۰۰ سال گذشته که استقلال، آزادی و حق تعیین سرنوشت بود دست یافت.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: این رفراندوم با دوراندیشی امام خمینی (ره) در روزهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی انجام شد، اقدامی که به این سرعت در سایر انقلابها سابقه نداشت و این از افتخارات انقلاب اسلامی است لذا امیدواریم بتوانیم آرمانهای این رفراندوم را محقق کنیم. 

خراسان رضوی ظرفیتهای عظیم برای توسعه دارد

وی در ادامه سخنانش در ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی همچنین گفت: این استان دارای ظرفیتهای عظیم برای توسعه است لذا باید با استفاده از اختیارات اقتصاد مقاومتی مشکلات پیش روی خراسان رضوی در بخشهای مختلف اقتصادی و سرمایه‌گذاری رفع شوند. 
وی افزود: آنطور که گزارش دادند ظاهرا یک دستگاه کامیون ظرف مدت دو هفته بار خود را به مرز دوغارون می‌رساند اما همین کامیون تا ۳۰ روز در مرز معطل می‌شود لذا استاندار خراسان رضوی از اختیارات خود برای رفع این مشکل استفاده کند و با اتکا به اختیارات ستاد اقتصادی مقاومتی وارد عمل شود. 
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: باید با مجموعه‌ سیاستها از تولید پشتیبانی کرد و فضای فرهنگی را برای فعالیتهای بنگاههای اقتصادی مناسب و همراه نمود. 

اسحاق جهانگیری صبح شنبه در راس هیاتی از وزار و معاونان وزیران برای افتتاح چند طرح عمرانی و حضور در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی وارد مشهد شد.

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد