اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

سال جهش تولید

منو

تلاش برای سرعت بخشی به ازسرگیری تبادل کالا از مرز دوغارون

تلاش برای سرعت بخشی به ازسرگیری تبادل کالا از مرز دوغارون
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : چهارشنبه ، 29 بهمن 1399

نایب رئیس اتاق بازرگانی خراسان رضوی تاکید کرد:

تلاش برای سرعت بخشی به ازسرگیری تبادل کالا از مرز دوغارون

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: تمام تلاش خود را برای رایزنی در خصوص سرعت بخشی به ازسرگیری تبادل کالا از مرز دوغارون به کار خواهیم گرفت.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ محمود سیادت در گفتگو با خبرنگار ما ضمن اعلام مراتب همدردی خود بابت وقوع حادثه در گمرک اسلام قلعه با آسیب دیدگان و ابراز نگرانی نسبت به از دست رفتن سرمایه بسیاری از تجار دو کشور و فعالان حوزه حمل و نقل، عنوان کرد: امیدواریم که این حادثه هشدار و زنگ خطری برای ارتقا و تامین زیرساخت های مناسب در مرزهای مشترک دو کشور به ویژه در طرف افغانستان باشد و بر این باورم که اگر به بخش خصوصی افغانستان فرصت داده شود، کاستی های موجود را به سرعت از جبران خواهد کرد و می توانند با سرمایه گذاری لازم، فضای مناسب را برای تردد کامیون ها و اقلام صادراتی ایجاد کند.

وی با یادآوری هشدارهای متعدد بخش خصوصی دو کشور در باب ضعف زیرساخت ها در این منطقه، تصریح کرد: در فضایی نامناسب و بدون امکانات زیربنایی و حداقلی مثل باسکول و یا تجهیزات اطفای حریق و حتی سرویس بهداشتی و نبود رستوران مناسب و در شرایطی که چند صد دستگاه حامل سوخت در محیطی محدود قرار دارند، چنین اتفاقی قابل پیش بینی بود.

نایب رئیس اتاق مشهد تاکید کرد: بعد از وقوع انفجار و آتش سوزی در گمرک اسلام قلعه، در تعامل با سرکنسول ایران در هرات و رئیس اتاق تجارت و صنایع هرات، درصدد حل این مشکل بودیم تا بهانه و دلیلی برای توقف فعالیت در مرز دوغارون ایجاد نشود؛ زیرا بیشترین بار ترانزیتی و صادراتی دوستان افغانستانی از این مسیر وارد ایران می شود. کشور ما  نیز تامین کننده بسیاری از کالاهای افغانستان است و این توقف علاوه بر ضربه به روند تجاری دو کشور، به بازار شکننده افغانستان هم ضربه میزند و مردمی که در شرایط سخت اقتصادی هستند، با افزایش قیمت مواجه می شوند و این موضوع برای آنها قابل تحمل نیست.

سیادت ابراز امیدواری میکند که مجموعه تلاشهای بخش خصوصی، والی هرات و نمایندگی های ایران و رایزن تجاری کشورمان در افغانستان، منجر به بازگشایی سری عتر مرز برای تردد کامیون‌ها شود و همزمان پاکسازی محیط نیز صورت بگیرد.

*پیگیری های مستمر برای برقراری تردد دوباره در مرز

نایب رئیس اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: همان طور که ایران برای اطفای حریق در اسلام قلعه کمک کرد، برای پاکسازی آن گمرک هم اعلام آمادگی کردیم. ما برای تردد کامیون ها از مرز دوغارون درحال مذاکره ایم .

وی ادامه داد: همچنین حدود 1500 کامیون حامل سوخت مایع و گاز در مرز مانده است که امور گمرکی آن ها در اسلام قلعه انجام و مقرر شده تا فضا برای انتقال سریع تر این دستگاه ها فراهم شود. بخشی از این کامیون ها، بعد از انفجار، با اجازه مرزبانی ایران بلافاصله وارد دوغارون شدند تا از حریق نجات یابند و این واکنش سریع جای تشکر از مسئولان استان را دارد که در انتقال کالاها و اطفای حریق همکاری موثری انجام دادند و این مسئله مورد توجه و قدردانی بخش خصوصی افغانستان نیز هست. از دیروز هم کانال پذیرش و تردد مسافر بازگشایی شد.

نایب رئیس اتاق مشهد با بیان اینکه با وقوع این حادثه، همه چیز در محوطه گمرک اسلام قلعه از بین رفته است، توضیح داد: البته از قبل بنا بود که گمرک اسلام قلعه بار دیگر به شهر هرات منتقل شود. امور گمرکی دو سال پیش به صورت موقت و برای جلوگیری از قاچاق و فساد، به اسلام قلعه سپرده شد که البته این موضوع چندان موفق نبود و پیش از این حادثه هم دولت افغانستان به دنبال این بود که گمرک بار دیگر به هرات منتقل شود و وقوع این اتفاق، این انتقال را تسریع می کند.

*لزوم تسریع در فعالیت مسیر راه آهن خواف- روزنک

سیادت با تاکید بر لزوم تسریع در فعالیت مسیر راه آهن خواف- روزنک ابراز کرد: فعال شدن این مسیر می تواند از اینگونه آسیب ها جلوگیری کند و از ترافیک دوغارون بکاهد تا در این وضعیت ما صادرات را از مرزهای خراسان رضوی ادامه دهیم؛ در غیر این صورت بسیاری از بارها به سمت مرزهای ماهیرود و میلک می رود که این موضوع از نظر اقتصادی به زیان استان ما و هرات است. برای جلوگیری از این اتفاق، بهترین گزینه، فعال سازی مسیر راه آهن است و باید تلاش مجدانه ای برای بازسازی مرز اسلام قلعه صورت بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه با حضور قدرتمند بخش خصوصی در راه آهن خواف که مورد حمایت راه آهن جمهوری اسلامی است، ایجاد تاسیسات به طور پُرشتابی در حال انجام است. پیش از این، عملیات گمرکی در خواف انجام می شد و قرار بود سال آینده این امور به گمرک شمتیغ منتقل شود. هم اکنون هم می توان این امور را تا یکی دو ماه دیگر در خواف انجام داد تا تاسیسات شمتیغ ایجاد شود.

سیادت با اشاره به مزیت های مسیر تردد کالاها به افغانستان از خراسان رضوی تصریح کرد: مسیر استان ما تا هرات، سریع تر و امن تر از دیگر نقاط این کشور است زیرا امکانات خوبی در هرات وجود دارد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی خراسان رضوی در پایان خاطرنشان کرد: از فعالان بخش حمل و نقل و صادرکنندگان ایرانی که در این حادثه دچار ضرر و زیان شده اند، درخواست می کنیم تا مراتب میزان خسارت وارد شده به خود را با انجمن صنفی شرکت های حمل و نقل بین المللی استان، اتاق مشهد و سازمان صمت در میان بگذارند تا هر چه سریع تر برآوردی از میزان خسارت وارد شده به ایرانیان داشته باشیم و در کنار پیگیری حقوقی افغانستانی‌ها از دولت شان، بتوانیم برای دریافت خسارت شرکت های ایرانی مراتب را برای پیگیری به وزارت خارجه، سرکنسولگری و رایزن تجاری ایران در افغانستان اعلام کنیم.

 

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد