اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

سال جهش تولید

منو

70 میلیون دلار کالاهای گروه ۴ در گمرکات کشور دپو شده است

نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : يک شنبه ، 06 بهمن 1398

رئیس گمرک در نشست خبری
70 میلیون دلار کالاهای گروه ۴ در گمرکات کشور دپو شده است


نشست خبری مهدی میر اشرفی رئیس گمرک امروز برگزار شد. به گفته میر اشرفی در ۱۰ ماهه امسال بیش از ۷۲ میلیارد دلار تجارت خارجی ثبت شده است.

مهدی میر اشرفی در نشست خبری امروز با خبرنگاران اعلام کرد: با بررسی‌های انجام شده ۷۰ میلیون دلار کالاهای گروه ۴ در گمرکات دپو شده است. این موارد در زمان مناسب ثبت سفارش شده بودند و ممکن است در زمان ثبت سفارش شامل گروه کالایی دو می‌شدند، اما زمانی که به گمرک رسیدند قوانین تغییر کرده بود و شامل گروه کالایی چهار شدند.

او همچنین خبر داد: در ۱۰ ماهه امسال بیش از ۷۲ میلیارد دلار تجارت خارجی ثبت شده است. بیش از ۲۰ درصد رشد وزنی کالاهای صادراتی و ۳ درصد کاهش ارزش در این مدت داشتیم که البته صادرات برق و خدمات فنی مهندسی کشور در این آمار لحاظ نشده است. همچنین واردات نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۸ درصدی از نظر وزنی را تجربه کرده اما از نظر ارزشی برابر سال گذشته بوده است.

مهم‌ترین نکته‌های کلیدی صحبت‌های رئیس گمرک به شرح زیر است:

از 70 میلیون دلار کالاهای دپو شده، 200 کانتینر لوازم آرایشی و بهداشتی است . در صورت تغییر نکردن قوانین، این کالاها باید متروکه یا مرجوع شوند. مراجع تحویل گیرنده در مبادی ورودی، غیر از گمرک هستند و باید بر اساس قانون، کالاها را در مدت مجاز متروکه اعلام کنند.
یک سال گذشته هیچ پرونده تخلفی در گمرک وجود نداشته است.
درآمد گمرک بر اساس بودجه ۱۶ هزار میلیارد تومان است که در ۱۰ ماهه امسال گمرک توانسته ۱۰ هزار میلیارد تومان وصولی داشته باشد.
۱۰۰ درصد آنچه در بودجه سال ۹۸ برای گمرک پیش بینی شده بود محقق می‌شود.
۲۰ هزار تن ذرت آلوده در هفته گذشته به مقصد یکی از کشورهای آفریقایی مرجوع شد و تحت هیچ شرایطی حتی یک گرم از این ذرت وارد کشور نشده است.
کالاهایی که اکنون در بازار به عنوان قاچاق یاد می‌شود ۱۵۰۰ قلم هستند که ورودشان از گمرک ممنوع است .
قرار است به بخشی از ورود موبایل بدون انتقال ارز مجوز داده شود تا بتوان بازار موبایل را تامین کرد.
تاکنون گزارشی از رسوب موبایل‌هایی که به صورت قانونی ثبت سفارش شده‌اند وجود ندارد، اما آنهایی که غیرقانونی بوده‌اند هیچگاه ترخیص نمی‌شوند که آمار دقیقی از آن وجود ندارد.
با کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان تجربه جهانی الکترونیک «تیر» را آغاز کرده‌ایم که مورد تقدیر ژنو قرار گرفته است.
از آنجا که ایران در مسیر کریدور شرق به غرب قرار دارد، اقداماتی برای استفاده از کنوانسیون تیر انجام شده است و برای اولین بار توانستیم اولین محموله را توسط کنواسیون تیر از افغانستان به چابهار و سپس بمبئی هند منتقل کنیم.
از میزان واردات طی ده ماهه، ۱۹ میلیون تن مروبوط به کالاهای اساسی بوده است و همچنین پتروشیمی با ارزش ۱۵.۸ میلیارد دلار، ۴۴ درصد سهم ارزشی صادرات را به خود اختصاص داده است.
چین با بیش از ۸ میلیارد دلار، عراق ۸ میلیارد دلار، ترکیه ۴.۱دلار دلار، امارات ۳.۷ میلیارد دلار و افغانستان با ۱.۹ میلیارد دلار جزو مقاصد اصلی صادراتی کشور بوده‌اند.

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد