اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

سال جهش تولید

منو

فصلی تازه از تعاملات دو کشور عراق و ایران در حوزه خدمات فنی و مهندسی

فصلی تازه از تعاملات دو کشور عراق و ایران در حوزه خدمات فنی و مهندسی
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : چهارشنبه ، 13 شهريور 1398

در نشست مشترک اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی خراسان رضوی با هیاتی اقتصادی کشور عراق تاکید شد:

فصلی تازه از تعاملات دو کشور عراق و ایران در حوزه خدمات فنی و مهندسی

نشست مشترک اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی خراسان رضوی با هیاتی اقتصادی از  کشور عراق، در محل اتاق مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ حمید بابازاده، رئیس اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی استان در ابتدای این نشست، تصریح کرد: دو کشور ایران و عراق دارای تعاملات ارزشمندی در بخش های مختلف فرهنگی و اقتصادی هستند و مشترکات دو ملت، بستر مناسبی را برای ارتقای این ارتباطات فراهم کرده است.

وی افزود: تمام تلاش ما این است که به کشور عراق صرفا به عنوان یک مشتری نگاه نکنیم؛ بلکه خود را در آینده این کشور شریک ببینیم تا بتوانیم بهترین خدمات و محصولات را به ملت عراق ارائه نماییم.

وی اظهار کرد: با نگاهی به تاریخ روابط ایران و عراق، غیر از برخی مقاطع، مشاهده می‌شود این دو کشور همیشه یار و همراه یکدیگر بوده و خواهند بود. اشتراکات فرهنگی و مذهبی ما باعث شده نسبت به یکدیگر متعهد باشیم و در فراز و نشیب‌های تاریخی در کنار هم بمانیم.

وی ادامه داد: کشور عراق بعد از خروج داعش نیاز بسیار زیادی به بازسازی اصولی و استاندارد دارد. تمام بخش‌های زیربنایی، صنعتی، کشاورزی و اقتصادی عراق در این هجوم آسیب دیده است و ما در ایران به عنوان دوست و برادر در کنار عراق در ساختن عراقی آباد همکاری لازم را خواهیم داشت. این مهم زمانی محقق می‌شود که دو کشور در بستر نهادهای اقتصادی خود از تمام ظرفیت‌های اقتصادی، فنی و مهندسی و صنعتی یکدیگر استفاده نمایند.

بابازاده بیان کرد: اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی به عنوان یکی از پرچم‌داران این عرصه در کشور به اتکای دانش و تجربه خود و با توجه به شبکه گسترده ارتباطی که از آن برخوردار است، دست شما عزیزان را برای همکاری به گرمی می‌فشارد و در کنار شما خواهیم بود. ایران با توجه به مرزهای گسترده و اشتراکات زبانی، مذهبی و اجتماعی با عراق می‌تواند بهترین شریک تجاری، زیربنایی و صنعتی عراق محسوب شود که این شراکت جز با حمایت، همراهی و حسن نیت برادران عراقی محقق نخواهد شد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی خراسان رضوی عنوان کرد: تعامل دوجانبه بین دو کشور می‌تواند آینده را برای فعالان اقتصادی ایران و عراق روشن کند. امروز سرفصل جدیدی از همکاری دو کشور آغاز خواهد شد و برای بهبود این شرایط همکاری و این دوستی و مودت تفاهم‌نامه‌ای تهیه شده که به امضای طرفین خواهد رسید و تابلوی نمادینی تقدیم حضور میهمانان خواهد شد.

*همکاری با ایران در ساخت محصولات صنعتی و صادرات به کشورهای دیگر

داوود عبد زایر خلف، رئیس هیات مدیره شورای ملی تجارت عراق در سخنانی عنوان کرد: پروژه پیشنهادی ما در ایران که امیدواریم در آن به توافق برسیم، صادرات صنایع به صورت کامل به کشورهای دیگر است. در واقع ایران 75 درصد صنایع را ایجاد کند و ما نیز 25 درصد آن را در عراق تکمیل می‌کنیم تا بتوانیم بگوییم این صنایع را در عراق ساخته‌ایم و کشورهای دیگر به عنوان یک صادرکننده با عراق برخورد کنند. این طرح برای این است که بتوانیم نزدیک بغداد یک منطقه لجستیکی برای صادرات به کشورهای دیگر داشته باشیم.

وی ادامه داد: بین ایران و عراق ارتباطات اجتماعی و تجاری خوبی وجود دارد که امیدوارم بتوانیم این ارتباطات را گسترش دهیم. جمهوری اسلامی یک کشور بزرگ صادراتی است و از زیربناها و زیرساخت های فراوانی برخوردار است و در منطقه نیز جایگاه خوبی در اختیار دارد. هر دو کشور به بهبود روابط اقتصادی تاکید دارند و هر دو قادر به حفظ ارتباطات خود هستند تا این روابط در بخش های خصوصی و دولتی توسعه یابد.

این نماینده بخش خصوصی عراق تصریح کرد: برای این منظور ما دغدغه های طرف ایرانی را به مسئولان می رسانیم. عراق مشکل جنگ داشته و بدترین خسارت ها را به این واسطه متحمل شده است. جمهوری اسلامی در رابطه با این مشکل کار بزرگی انجام داد که منجر به پیروزی حق بر باطل شد. امروز تلاش داریم روابط دو کشور را توسعه بدهیم. اگر بتوانیم این ارتباط را از منظر صادرکننده و واردکننده به یک دوستی برادرانه توسعه دهیم، اتفاق بهتری محقق می شود. ایران نیاز دارد بازارهای جدیدی را در کشورهای دیگر بگشاید.

داوود عبد زایر خلف بیان کرد: صنایع در ایران در حال پیشرفت هستند و ما نیز به دنبال ایجاد زیرساخت هایمان هستیم. امیدواریم یک مشارکت صنعتی میان دو کشور برقرار شود. می‌توان از ظرفیت قراردادها و توافق‌نامه‌های بین عراق و ایران برای ایجاد یک صنعت مشترک ایرانی و عراقی و صدور آن به منطقه بهره برد. ما برنامه‌ای برای صادرات مشترک بین دو کشور در منطقه صنعتی جدید داریم. این برنامه برای تکمیل صنایع و ارسال به کشورهای همسایه است.

داوود عبد زایر خلف با اشاره به مزیت‌های این پیشنهاد گفت: چنین طرحی موجب می‌شود کالا به راحتی در اختیار مصرف‌کننده قرار بگیرد. من امیدوارم بتوانیم با کسانی که مایل هستند در این زمینه با ما همکاری کنند، مرتبط شویم. آمادگی داریم که تمامی اقداماتی که برای زمینه‌سازی در جهت همکاری لازم است را به انجام برسانیم. هر دو طرف باید اقتصادساز باشند.

وی خاطرنشان کرد: فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری در حوزه تلفن ثابت در عراق داریم. در مورد حوزه های زیربناها و زیرساخت هایی نظیر فاضلاب نیز این کار دولت است اما می‌توانیم ما پروژه های مذکور را نیز به سرانجام برسانیم. به دنبال آن هستیم که شریک خوبی برای ساخت برج‌های بلندمرتبه پیدا کنیم. مشکل مسکن در عراق پیچیده است و برج‌های بلندمرتبه می‌توانند بخشی از این مشکل را حل کنند.

وی یادآور شد: ما از طریق سوخت فسیلی به برق می‌رسیم که این مشکلی برای ماست. سال آینده عراق از این مرحله خواهد گذشت و سراغ انرژی خورشیدی خواهد رفت. برنامه‌ای در رابطه با خرید نیروگاه‌های خورشیدی از طرف کشور عراق وجود دارد. برای بغداد به مترو نیز نیاز داریم که 5 میلیارد دلار برای آن برنامه‌ریزی شده و در فاز اول پروژه مذکور، 3.5 میلیارد دلار تخصیص می یابد. این طرح پیشنهاد شده است. شرکتی که می‌خواهد این کار را بکند، ممکن است با شرکت دیگری به عنوان همکار وارد کار شود. در مجموع این جلسه را فرصتی خوب برای برقراری فصل جدیدی از تعاملات در حوزه خدمات فنی و مهندسی می دانیم.

*انعقاد تفاهم‌نامه در جهت همکاری بیشتر بخش‌های خصوصی ایران و عراق

در ادامه میثم کرمانی، عضو اتحادیه صادرکنندگان فنی و مهندسی خراسان رضوی، با اشاره به اینکه شورای وطنی تجارت عراق یکی از بزرگترین بخش‌های خصوصی در کشور است، گفت: این ساختار تاثیر زیادی در تصمیمات اقتصادی عراق دارد. ظرفیت‌های زیادی بین دو کشور وجود دارد و تا زمانی که این ظرفیت‌ها بالفعل نشود، تاثیری در معیشت هموطنان ایرانی یا برادران عراقی نخواهد داشت. آیا بالفعل کردن این ظرفیت‌ها با توافق دولت‌ها محقق می‌شود؟ آیا بدون بخش خصوصی قوی می‌توان نتیجه گرفت؟ پاسخ منفی است. حضور ما در این جلسه برای این است که بتوانیم برای توسعه برنامه بریزیم. قطعا یک برنامه مدون، به صورت استراتژیک پیگیری خواهد شد.

وی تصریح کرد: می‌خواهیم مسیر را به طوری پیش ببریم که صنایع دو کشور مکمل هم شوند و این امر موجب توسعه دو کشور و کارآفرینی خواهد شد. در همین راستا پیشنهاد خود را اعلام کرده‌ایم و براین اساس، طی 4 مرحله اقدامات اجرایی کار برنامه‌ریزی خواهد شد. در این جلسه بر روی کلیات یک تفاهم‌نامه فی‌مابین می‌اندیشیم و امیدواریم که طی یک ماه آینده در عراق، این تفاهم‌نامه امضا شود. بعد از آن دفاتر طرفین در دو کشور در مدت کوتاهی ایجاد شده و بعد از 30 روز از ایجاد دفاتر برنامه اجرایی تدوین می گردد.

کرمانی خاطرنشان کرد: شرکت‌های علاقه‌مند در دو کشور دعوت خواهند شد تا در بخش‌های مختلف اعم از صنعت، ساختمان، پیمانکاران و مشاوران، گردشگری، معدن و... در مذاکراتی که با طرف عراقی خواهیم داشت، حضور یابند. طرفین را با هم آشنا می‌کنیم تا به سمت هدف حرکت کنند.

عضو اتحادیه صادرکنندگان فنی و مهندسی خراسان رضوی با بیان اینکه برای موفقیت یک فعالیت تجاری انگیزه و برنامه اهمیت دارد، گفت: فعالان اقتصادی دو کشور هر دو مورد را دارند.

*استان آماده پذیرش هیاتهای تجاری کشور عراق در زمینه هر نوع فعالیتی است

پس از وی حقیقی، کارشناس حوزه بین‌الملل و نماینده استانداری خراسان رضوی نیز در سخنانی گفت: جمهوری عراق یکی از مرتبطین تجاری اقتصادی، فرهنگی و سیاسی با ایران است و متقابلا ایران نیز یکی از شرکای قدیمی و سنتی جمهوری اسلامی به شمار می آید.

وی ادامه داد: استان خراسان رضوی نیز در موقعیتی استراتژیک قرار داشته و در واقع در چهارراه شمال و جنوب و شرق و غرب است و یکی از استان‌های حاضر در جاده ابریشم بشمار می‌رود. همه کشورهای آسیای میانه برای دسترسی به آب‌های آزاد از مسیر این استان برنامه دارند و به همین جهت از راه‌های مواصلاتی، راه‌آهن و هواپیمایی خوبی برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: دو منطقه ویژه اقتصادی و آزاد در این استان وجود دارد؛ 5 گمرک فعال و 3 فرودگاه نیز در این استان مستقر هستند. همچنین بیش از 6000 واحد تولیدی و صنعتی فعال نیز در این خطه داریم که تمرکز عمده آن ها در حوزه صنایع غذایی استخراسان رضوی . در سطح کشور، نیز به عنوان مهم‌ترین و پیشرفته‌ترین تولیدکننده مواد غذایی به حساب می‌آید. محصولات ما به همه دنیا صادر شده و در این استان با بیش از 92 کشور مبادلات تجاری داریم. عمده صادرات مواد غذایی ما به اروپا، آسیای میانه، آمریکا و کشورهای شرقی است. باید توجه داشت در مبادلات تجاری، تحریم‌ها بشمار نمی‌آید و کشورهای توانمند به ظرفیت ها و قابلیت های استان ما ایمان دارند و در همین شرایط هم امکان انجام مبادلات تجاری و مناسبات فراهم است.

حقیقی تصریح کرد: جمهوری عراق به رغم حوزه‌های فراوانی که برای همکاری دارد، تنها با 20 کشور طرف معامله است اما در این میان نامی از استان ما نیست. ظرفیت‌های قابل توسعه فراوانی برای همکاری مشترک بین استان ما و عراق وجود دارد. امیدواریم این نشست منجر به نتایج عملیاتی شود و علاقه‌مندی فراوانی به توسعه همکاری‌ها وجود دارد. ما نیز در استانداری به نمایندگی از دولت از هر اقدامی که منجر به توسعه فعالیت‌ها و تولید مشترک شود، حمایت می‌کنیم.

* ایران 400 هزار مهندس دارد

محمود پژوم، رئیس هیات مدیره انجمن انبوه‌سازان مسکن خراسان رضوی نیز بیان کرد: کشور ایران 400 هزار مهندس دارد که حدود 37 هزار نفر از این تعداد در استان ما فعالیت دارند و در حوزه‌هایی مانند ساختمان، تاسیسات، برق و... به کار مشغولند. ظرفیت انبوه‌سازی در این استان بالغ بر 15 میلیون متر مربع است و در حال حاضر عمده ساخت وسازها، طرح‌های مختلف 2000، 1000 و 500 واحدی هستند.

وی ادامه داد: در بخش فولاد نیز در کل کشور 25 میلیون تن تولید فولاد صورت می‌گیرد که عمده کارخانجات ما فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، مجموعه ذوب آهن اصفهان و فولاد خراسان است. 5 مورد از این کارخانه‌ها ورقه‌های فولادی تولید می‌کنند. همچنین 50 کارخانه در کشور ما تولید میلگرد دارند. با توجه به سبقه طولانی کشورمان در بخش تولید فولاد، مهندسان مشاور ما از دانش بسیار بالایی در طراحی، ساخت و نصب تجهیزات برخوردار هستند. در بخش فولاد بالغ بر 70 هزار نفر به طور مستقیم مشغول کار می باشند. یقین داریم با انگیزه و برنامه به اهداف خوبی بین دو کشور خواهیم رسید.

*تجار عراقی از محاصره اقتصادی ایران بسیار نگران هستند

در ادامه علی مفتی خفیف الربیعی، عضو هیات اداره شورای تجار و بازرگانان عراق و رئیس هیات مدیره بانک اتحاد عراقی، نیز در این جلسه بیان کرد: امیدواریم یک مشارکت اقتصاد و صنعتی بین دو کشور ایجاد شود و در ادامخ مسائل بانکی بین دو طرف به خوبی شکل بگیرد. باید گام‌هایی برای به دست آوردن یک روش مفید بین دو کشور برداشته شود تا همه فعالان اقتصادی بتوانند از این ظرفیت استفاده کنند.

وی ادامه داد: باید این موافقت‌های صورت گرفته بین دو طرف مبتنی بر برنامه‌ریزی باشد. برخی کشورها مانند امریکا و برخی همسایگان می‌خواهند مانع این مسئله شوند. ما مشکلات زیادی در کشور خود داریم و این مسئله قابل حل نیست مگر یک هماهنگی بانکی بین دو کشور شکل بگیرد. مشکلات ما در حواله کردن موجب برخی مسائل شده است. دو کشور باید بتوانند از طریق بانک مرکزی فعالیت‌هایی داشته باشند که بتوانند به خوبی فعالیت‌های اقتصادی خویش را پیش ببرند. اذعان می کنیم که تجار عراقی از محاصره اقتصادی ایران بسیار نگران هستند و امیدواریم در آینده نزدیک مشکلات این کشور مرتفع شود.

این گزارش حاکیست؛ در این نشست شرکت های مسکن عمران و مسکن قدس، شرکت بین‌المللی توس آب، مجتمع صنعتی طلایه، نیان الکترونیک، زنیت، سندیکای پیمانکاران ساختمانی و... نیز به ایراد سخن پرداخته و ظرفیت ها، توانمندی ها و پروژه های خود را برای میهمانان عراقی معرفی نمودند.

همچنین در پیایان این نشست تفاهمی میان طرفین برای توسعه همکاری ها به ویژه در بخش خدمات فنی و مهندسی به امضا رسید.

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد