اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها

منو

کارت بازرگانی

راهنمای تصویری ثبت رشته فعالیت کارت بازرگانی

دریافت راهنمای فرایند ثبت درخواست (صدور یا تمدید کارت بازرگانی) در سامانه جامع تجارت

متقاضی محترم
با سلام، به پیشخوان اینترنتی مدیریت امور کارت های عضویت و بازرگانی در سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند خوش آمدید. با استفاده از این پیشخوان می توانید نسبت به ثبت درخواست صدور، تمدید، تغییر، انتقال، المثنی و یا تغییر نوع کارت عضویت یا بازرگانی خود اقدام نمایید.
در صورت نیاز به راهنمایی در مورد مدارک و شرایط مورد نیاز، با اتاق بازرگانی مشهد ( 051-32216000- واحد خدمات بازرگانی)، اتاق تعاون مربوطه و در صورت نیاز به راهنمایی در مورد مسائل فنی با مرکز پشتیبانی سامانه به شماره ۸۵۷۳۳۹۰۰-۰۲۱  اتاق ایران تماس حاصل فرمایید.
 
مراحل ثبت درخواست به صورت زیر است:
 • ابتدا اطلاعات خود را در این پیشخوان ثبت نمایید.
 • سپس فرم هایی که به صورت الکترونیکی در اختیار شما قرار داده می شود را چاپ نموده و با مراجعه به سازمان های مربوطه، گواهی های مورد نیاز را اخذ کنید.
 • در ادامه، اطلاعات پرونده خود را تکمیل نموده و پس از اسکن تصویر مدارک، فایل های مربوطه را در این پیشخوان بارگذاری نمایید.
 • با ثبت درخواست و تایید نهایی، پرونده شما به صورت الکترونیکی برای اتاق مربوطه ارسال می گردد. و بررسی پرونده شما به صورت غیر حضوری انجام خواهد شد.
 • درصورت ناقص بودن پرونده، از طریق پیامک و پست الکترونیکی به شما اطلاع داده می شود تا با مراجعه مجدد به همین پیشخوان، اطلاعات و مدارک را تکمیل نمایید و درصورت کامل بودن پرونده، از طریق پیامک و پست الکترونیکی به شما اطلاع داده می شود تا با در دست داشتن اصل مدارک، جهت تکمیل ثبت نام به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یا اتاق تعاون مربوطه مراجعه نمایید.
 • تا زمانی که کارت را تحویل نگرفته اید؛ می توانید با مراجعه مجدد به این پیشخوان از آخرین وضعیت درخواست خود در اتاق بازرگانی/ اتاق تعاون/ سازمان صنعت معدن و تجارت مربوطه مطلع شوید.
 
مناسب است قبل از آغاز ثبت درخواست، به نکات زیر توجه شود:
 • حتما از مرورگر Microsoft Internet Explorer) IE)، نسخه ۶ به بعد استفاده شود.
 • در حین ثبت درخواست، از دکمه های Back و Forward مرورگر استفاده نشود.
 • .پر کردن اقلام اطلاعاتی که با علامت * مشخص شده اند، الزامی است.
 • در هر مرحله از تکمیل فرم ها، تنها با زدن دکمه مرحله بعد، اطلاعات درج شده در آن بخش ذخیره می شود.
 • در هیچ یک از بخش ها و صفحات سامانه، نیازی به تغییر صفحه کلید از فارسی به انگلیسی نمی باشد.
 • در طی مراحل ثبت درخواست، اطلاعات پرونده شما به صورت خودکار در این سیستم ذخیره می گردد و چنانچه به هر علتی (قطع شدن ارتباط اینترنتی، آماده نبودن مدارک و ...) ادامه ثبت اطلاعات برای شما میسر نبود، یک ماه فرصت دارید تا با مراجعه مجدد به همین پیشخوان درخواست خود را تکمیل نمایید.ولی در صورت تکمیل نکردن پرونده تا حداکثر یک ماه، درخواست ناقص حذف گردیده و لازم است ثبت اطلاعات را مجدداً از مرحله اول آغاز نمایید
 • مستندات زیر جهت راهنمایی برای ثبت درخواست، در دسترس شماست:
 • مدارک مورد نیاز جهت درخواست صدور کارت بازرگانی حقوقی/  کارت عضویت حقوقی
 • مدارک مورد نیاز جهت درخواست صدور کارت بازرگانی حقیقی/  کارت عضویت حقیقی
 • مدارک مورد نیاز جهت درخواست تمدید کارت بازرگانی حقوقی/  کارت عضویت حقوقی
 • مدارک مورد نیاز جهت درخواست تمدید کارت بازرگانی حقیقی/  کارت عضویت حقیقی
 • مشخصات تصاویر پرسنلی ارسالی
 • لیست مراکز دریافت استعلام های کارت بازرگانی
 • در صورتی که با قوانین و مقررات مرتبط با کارت های عضویت و بازرگانی آشنایی کافی دارید و موارد فوق را رعایت می نمایید، گزینه ''با قوانین و مقررات مرتبط با کارت های عضویت و بازرگانی آشنایی کافی دارم و نکات فوق را رعایت می نمایم.'' را انتخاب نموده و مراحل ثبت درخواست را ادامه دهید.
 • خواهشمند است قبل از شروع مراحل تمدید کارت بازرگانی از طریق سایت مربوطه مدارک مورد نیاز ذکر شده در زیر را تهیه و پس از آماده سازی مدارک ، فرایند تمدید را از طریق سایت آغاز نمایید.
 
 ***
 صدور کارت بازرگانی حقوقی:
الف - شرایط عمومی:
 1. داشتن حداقل سن 23 سال تمام، کارت پایان خدمت و حداقل مدارک تحصیلی دیپلم.
 2. حضور مدیر عامل در مرحله برابر اصل نمودن مدارک و احراز هویت الزامی می باشد.
 3. حضور مدیرعامل در کلاسهای آموزشی براساس نوع مدرک تحصیلی الزامی است.
 4. کارمندان تمام وقت دستگاههای دولتی نمی توانند کارت بازرگانی دریافت نمایند.
 5. داشتن مکان فعــالیت مناسب جهت فعالیت بازرگانی (از محل فعالیت بــازدید به عمل می آید، در صورت تائید کارت بازرگانی صــادر خواهد شد.)
ب - مدارک شخصی: 
 1. دو قطعه عکس 4×3 مدیرعامل (جدید، تمام رخ، ساده، پشت زمینه سفید).
 2. اصل شناسنامه مدیرعامل جهت برابر اصل نمودن( کلیه صفحات).
 3. اصل کارت ملی مدیرعامل جهت برابر اصل نمودن (پشت و رو).
 4. ارائه اصل و کپی مدرک تحصیلی معتبر (حداقل دیپلم یا سه سال سابقه بیمه یا پروانه کسب معتبر با سه سال سابقه).
 5. تبصـره: دارندگان پروانه بهره برداری صنعتی، کشاورزی، معدنی، خدمات فنی، مهندسی و خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) از مراجع ذیربط،در صورت نداشتن مدرک تحصیلی، از ارائه مدرک تحصیلی معاف می باشند.
 6. اصل کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان جهت برابر با اصل شدن. (متقاضیانی که سن آنان 50 سال تمام باشداز ارائه کارت پایان خدمت معافند)
ج - مدارک ثبتی:
 1. یک برگ اصل اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی که به تائيد اداره ثبت شرکتها رسیده باشد، اصل نامه اداره ثبت شركتها به اتاق و اصل گواهی پلمپ دفاتر، از اداره ثبت شرکتها (برای دریافت مدارک فوق به نزدیکترین دفتر پست واداره ثبت شرکتها مراجعه فرمائید.)
 2. شرکتهای با مسئولیت محدود: ارائه اصل تقاضانامه ثبت شرکتهای داخلی و شرکت نامه رسمی از اداره ثبت شرکتها مهمور به مهر ثبت شرکتها.
 3. شرکتهای سهامی عام یا خاص: ارائه اصل اظهار نامه ثبت شرکتهای سهامی خاص یا عام از اداره ثبت شرکتها مهمور به مهر ثبت شرکتها.
 4. یک برگ کپی روزنامه رسمی در مورد تأسیس و آخرین تغییرات شرکت اعم از مکان، سرمایه، هیات مدیره و موضوع شرکت ( موضوع فعالیت شرکت بایستی در راستای صادرات و واردات کالا باشد).
د - یکی از مدارک مالکیت مربوط به محل فعالیت به شرح ذیل:
 1. الف) اصل مالکیت شش دانگ به نام شرکت، به آدرس دفتر مرکزی (مطابق اخرین ثبتی مکان)به همــراه اصل شناسنامه ساختمان یا پایانکار یا قبض عوارض شهرداری(در صورت مالکیت دفتر.
 2. ب) اصل و کپی اجاره نامه محضری معتبر به نام شرکت، برای محل کار و به آدرس دفتر مرکزی مطابق اخرین ثبتی مکان با کاربری تجاری یا اداری در صورت استیجاری بودن دفتر مرکزی( در صورت تولیدی بودن اعتبار اجاره نامه 5 ساله باشد).
 3. ج) اصل و کپی اجـاره نامه بنگاه املاک دارای کد رهگیــری و هولوگرام به نام شرکت برای محل کار و به آدرس دفترمركزي مطابق اخرین ثبتی مکان با کاربری تجاری یا اداری در صورت استیجاری بودن دفتر مرکزی( در صورت تولیدی بودن اعتبار اجاره نامه 5 ساله باشد).
ه - استعلام های مورد نیاز از سایر سازمانهـا و نهادها:
 1. اصل گواهی عدم سوء پیشینه مدیرعامل که از زمان صدور آن دو ماه بیشتر نگذشته باشد(معرفی نامه از سایت اخذ شود).
 2. اصل فرم (د) که امضای مدیرعامل توسط دفاتر اسناد رسمی(محضر) تائید گردیده باشد (از سامانه اخذ شود)
 3. اصل فرم (الف) گواهی بانک مبنی بر تائید حساب جاری و حسن اعتبار بانکی به نام شرکت با مهر، تاریخ و امضای رئیس شعبه(از سامانه اخذ شود).
 4. اصل گواهی ماده 186 قانون مالیاتهای مستقیم مبنی بر بلامانع بودن صدور کارت بازرگانی (پیش ثبت نام و ثبت نام کد اقتصادی از سامانه gov.ir صورت گیرد لازم بذکر است برای ارسال استعلام بصورت الکترونیکی در زمان ثبت نام گزینه اتحادیه "بازرگانان" انتخاب شود و سپس مراحل پیش ثبت نام(SID )به 45 برسد و برای ارسال استعلام فوق بایستی فرم د بصورت امضا و تایید شده توسط دفتر اسناد رسمی(محضر) روی سامانه اتاق بارگزاری شود.
 5. ارائه فیش حق تمبر 000/100ریالی امور مالیاتی و کد اقتصادی جدید در سایت gov.ir
 6. ارائه اصل و کپی جواز تأسیس یا پروانه بهره برداری معتبر از یکی از وزارتخانه های تولیدی برای واحدهای تولیدی الزامی است. (صنوف تولیدی دارای پروانه کسب مشمول این بند نمی گردند.)
 7. ارائه تعهدنامه صدورکارتهای 5 ساله ( برای واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره برداری اخذ شده از سازمان صنعت و معدن و یا جهاد کشاورزی )
 8. تکمیل فرم پولشویی که از سایت اتاق اخذ می شود و نیازی به تایید محضر نمی باشد .
 9. اشخاص غیر ایرانی متقاضی کارت بازرگانی علاوه بر ارائه مدارک فوق (به استثنای بندهای 2، 3 و5 ب ) ملزم به ارائه اصل و کپی از تمام صفحات شناسنامه کار و اقامت یا پاسپورت معتبر جهت برابر با اصل شدن می باشند.
 • اشخاص غیر ایرانی می توانند به جای ارائه گواهی عدم سوء پیشینه، گواهی تائید صلاحیت مدیران خارجی که به تائید سفارتخانه متبوعشان رسیده باشد ارائه نمایند.
تذکر 1) کلیه مدارک در محل اتاق برابر با اصل می گردد.
تذکر 2) متقاضیان محترم در انتخاب رشته فعالیتهای خاص در زمان تکمیل اطلاعات ثبت نام از طریق سایت این اتاق دقت فرمایند که رشته های انتخاب شده در راستای نیازهای وارداتی آنان باشد زیرا تنها واردات در چهارچوب رشته های انتخابی امکان پذیر خواهد بود و برای صادرات کالا محدودیتی وجود ندارد. (امکان تغییر پس از صدور کارت میسر نخواهد بود.)
 1. تذکر 3) متقاضیان محترم کارت بازرگانی، لطفاً جهت ثبت درخواست صــدور کارت بازرگانی به سایت اتاق به آدرس CSCS.IR مراجعه نمائید
 
 
صدور کارت بازرگانی حقیقی:
الف - شرایط عمومی:
 1. داشتن حداقل سن 23 سال تمام، کارت پایان خدمت و حداقل مدارک تحصیلی دیپلم.
 2. حضور متقاضی در کلاسهای آموزشی براساس نوع مدرک تحصیلی الزامی است.
 3. کارمندان تمام وقت دستگاههای دولتی نمی توانند کارت بازرگانی دریافت نمایند.
 4. داشتن محل كار مناسب جهت فعالیت بازرگانی (از محل فعالیت بــازدید به عمل می آید، در صورت تائید کارت بازرگانی صــادر خواهد شد.)
 5. ارائه تعهدنامه صدورکارتهای 5 ساله ( برای واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره برداری )
ب - مدارک شخصی: 
 1. دو قطعه عکس 4×3 متقاضی (جدید، تمام رخ، ساده، پشت زمینه سفید).
 2. اصل شناسنامه متقاضی جهت برابر اصل نمودن و یک سری کپی کامل از تمام صفحات.
 3. اصل کارت ملی متقاضی جهت برابر اصل نمودن و یک سری کپی پشت روی آن.
 4. ارائه اصل و کپی مدرک تحصیلی معتبر (حداقل دیپلم).
تبصـره: دارندگان پروانه بهره برداری صنعتی، کشاورزی، معدنی، خدمات فنی، مهندسی و خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) از مراجع ذیربط،در صورت نداشتن مدرک تحصیلی، از ارائه مدرک تحصیلی معاف می باشند.
 1. اصل کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان جهت برابر با اصل شدن و یک سری کپی از پشت و روی آن. (متولدین سالهای 1337 و قبل از آن نیاز به کارت پایان خدمت ندارند.)
ج - مدارک ثبتی:
 1. یک برگ اصل اظهار نامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی که به تائيد اداره ثبت شرکتها رسیده باشد، اصل نامه اداره ثبت شركتها به اتاق و اصل گواهی پلمپ دفاتر، از اداره ثبت شرکتها (برای دریافت مدارک فوق به اداره ثبت شرکتها واقع در بلوار خیام، نبش چهارراه ارشاد مراجعه فرمائید.)
د - یکی از مدارک مالکیت مربوط به محل فعالیت به شرح ذیل:
الف) اصل و کپی سند مالکیت شش دانگ به نام متقاضی، به آدرس ثبت شده در اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگاني به همــراه اصل و کپی شناسنامه ساختمان یا قبض عوارض شهرداری(در صورت مالکیت دفتر مرکزی).
ب) اصل و کپی اجاره نامه محضری معتبر به نام متقاضی، برای دفتر كار و به آدرس ثبت شده در اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگاني (در صورت استیجاری بودن دفتر مرکزی).
ج) اصل و کپی اجـاره نامه بنگاه املاک دارای کد رهگیــری و هولوگرام به نام متقاضی برای دفتر کار و به آدرس ثبت شده در اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگاني (در صورت استیجاری بودن دفتر مرکزی و به آدرس اظهارنامه).
ه - استعلام های مورد نیاز از سایر سازمانهـا و نهادها:
 1. اصل گواهی عدم سوء پیشینه متقاضی که از زمان صدور آن دو ماه بیشتر نگذشته باشد.
 2. اصل فرم (د) که امضای متقاضی توسط دفاتر اسناد رسمی تائید گردیده باشد (گواهی امضاء توسط محضر)
 3. اصل فرم (الف) گواهی بانک مبنی بر تائید حساب جاری و حسن اعتبار بانکی به نام متقاضی با مهر، تاریخ و امضای رئیس شعبه.
 4. اصل گواهی ماده 186 قانون مالیاتهای مستقیم مبنی بر بلامانع بودن صدور کارت بازرگانی و ارائه فیش حق تمبر 000/100ریالی امور مالیاتی از سایت GOV.IR.
 5. ارائه اصل و کپی جواز تأسیس یا پروانه بهره برداری معتبر از یکی از وزارتخانه های تولیدی برای واحدهای تولیدی الزامی است. (صنوف تولیدی دارای پروانه کسب مشمول این بند نمی گردند.)
 6. تکمیل فرم پولشویی که از سایت اتاق اخذ می شود و نیازی به تایید محضر نمی باشد .
 7. ارائه کد اقتصادی جدید و یا ارائه پیش ثبت نام در سایت gov.ir .
 8. اشخاص غیر ایرانی متقاضی کارت بازرگانی علاوه بر ارائه مدارک فوق (به استثنای بندهای 2، 3 و5 ب ) ملزم به ارائه اصل و کپی از تمام صفحات شناسنامه کار و اقامت یا پاسپورت معتبر جهت برابر با اصل شدن می باشند.
 • اشخاص غیر ایرانی می توانند به جای ارائه گواهی عدم سوء پیشینه، گواهی تائید صلاحیت مدیران خارجی که به تائید سفارتخانه متبوعشان رسیده باشد ارائه نمایند.
تذکر 1) کلیه مدارک در محل اتاق برابر با اصل می گردد.
تذکر 2) متقاضیان محترم در انتخاب رشته فعالیتهای خاص در زمان تکمیل اطلاعات ثبت نام از طریق سایت اتاق دقت فرمایند که رشته های انتخاب شده در راستای نیازهای وارداتی آنان باشد زیرا تنها واردات در چهارچوب رشته های انتخابی امکان پذیر خواهد بود و برای صادرات کالا محدودیتی وجود ندارد. (امکان تغییر پس از صدور کارت میسر نخواهد بود.)
تذکر 3) متقاضیان محترم کارت بازرگانی، لطفاً جهت ثبت درخواست صــدور کارت بازرگانی به سایت اتاق به آدرس WWW.CSCS.IR  مراجعه نمائید
ضوابط صدور و تمدید کارت بازرگانی 5 ساله ویژه واحدهای تولیدی
1-دارا بودن پروانه بهره برداری معتبر از یکی از وزارتخانه های تولیدی
2-ارائه تعهد نامه در سربرگ شرکت مبنی بر پرداخت حقوق حقه اتاق بازرگانی همه ساله در موعد مقرر و در صورت عدم ایفای تعهد اتاق مجاز به تعلیق /ابطال /غیرفعال سازی کارت بازرگانی  خواهد بود.
3-حضور شخص مدیر عامل و دارندگان حق امضا مجاز به همراه مهر شرکت و آخرین آگهی تصمیمات معتبر و اصل شناسنامه الزامیست در غیر اینصورت فرم تعهدنامه کارت 5 ساله در دفتر اسناد رسمی تنظیم گردد.
عضو محترم حقیقی / حقوقی اتاق بازرگانی خراسان رضوی
   احتراماً، به اطلاع می رساند پس از آماده شدن کلیه مدارک توسط متقاضی ظرف چهار روز کاری مدارک تائید و اطلاعات در سامانه درج خواهد شد. هم چنین اعتبار کارت بازرگانی متقاضی از طریق سامانه به تمامی گمرکات، مبادی ورودی و سایر سازمان ها و ارگان های ذیربط اعلام و دارنده کارت قادر به انجام کلیه امور خود خواهد بود.
 
 
 
 
تمدید کارت بازرگانی حقوقی:
 • ارائه اصل كارت بازرگاني
 • ارایه کد اقتصادی
اظهار نامه مالیاتی عملکرد سال 1390 و 1391 در صورتیکه قبلاً به اتاق ارائه نگردیده است که دارای کد رهگیری اینترنتی دریافت شده از پورتـــال سازمان امور مالیاتی کشور  به آدرس www.tax.gov.ir بوده یا ممهور به مهر حــوزه مالیـــاتی ذیربط گردیده باشد یا اظهار نامه های مالیات بر ارزش افزوده سال 90 و 91.
 • اصل گواهی موضوع ماده 186 قانون مالیاتهای مستقیم مربـــوط به آخرین ســـال عملکرد مبنی بر بلامانع بودن تمدید کارت بازرگانی در سال جــاری (به آدرس مندرج در کارت بازرگانی) به همراه اصل و تصویر کلیه برگهای قطعی و تشخیص مالیات مربوط به سالهایی که کارت بازرگانی تمدید اما به اتاق مشهد ارائه نگردیده است و اصل فيش 50000 ريال امور مالياتي که از سایت GOV.IR قابل پرداخت می باشد.
4-  اصل مفاصا حساب بيمه تامين اجتماعي مبني بربلامانع بودن تمديد كارت بازرگاني در سال جاري
5- دو قطعه عكس مدير عامل عكس 4*3 (جديد ، تمام رخ،ساده،پشت زمینه سفید)
6- یک برگ كپي روزنامه رسمي در مورد تغييرات شركت(در صورت هرگونه تغييرات) و (كپي آگهي روزنامه رسمي مبني بر تمديد مدير عامل)
تذكر 1- كارمندان تمام وقت دستگاههاي دولتي نمي توانند كارت بازرگاني دريافت نمايند.
تذکر2- متقاضیان محترم تمدید کارت بازرگانی، لطفاً پس از تائید امور مالی جهت ثبت درخواست تمدید کارت بازرگانی به سایت اتاق (WWW.CSCS.IR )   مراجعه نمایید.
7- ارائه تعهدنامه صدورکارتهای 5 ساله ( برای واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره برداری  )
8- تکمیل فرم  پولشویی كه توسط مدير عامل امضا  و نیازی به تایید محضر نمی باشد.
اسناد مربوط به محل فعالیت به شرح ذیل :
 • یک نسخه کپی از صفحه اول، دوم و صفحه نقل و انتقالات سند ملک یا قرارداد شهرکهای صنعتی (در صورت مالکیت دفتر مرکزی).
 • اجاره نامه تمدید شده محضری یا بنگاهی دارای کد رهگیری و هولوگرام(در صورت استیجاری بودن دفتر مرکزی).
 • یک نسخه كپي از پروانه بهره برداري يا جواز تاسيس(براي واحدهاي توليدي، در صورت عدم ارائه در سنوات گذشته)
 • ارائه اصل ویک سري كپي كارت ملي و كدملي مدير عامل (پشت و رو، در صورت عدم ارائه در سنوات گذشته)
*در صورت تغيير مديرعامل :
الف) اصل شناسنامه مديرعامل جديد جهت برابر با اصل شدن و یک سري كپي از تمامي صفحات شناسنامه
 ب) اشخاص غیر ایرانی متقاضی کارت بازرگانی علاوه بر ارائه مدارک فوق ( به استثناي بندهاي 8 ، الف ، د) ملزم به ارائه اصل و کپی از تمام صفحات شناسنامه کار و اقامت یا پاسپورت معتبر جهت برابر با اصل شدن می باشند.
- اشخاص غیر ایرانی می توانند به جای ارائه گواهی عدم سوء پیشینه، گواهی تائید صلاحیت مدیران خارجی که به تائید سفارتخانه متبوعشان رسیده باشد ارائه نمایند.
ج)  اصل و كپي عدم سوء پيشينه مديرعامل جديد كه از زمان صدور آن 3ماه بيشتر نگذشته باشد.( براي اخذ معرفي نامه به اداره تشخيص هويت لازم است متقاضي كارت يا نماينده شركت بهمراه يك قطعه عكس واصل وكپي شناسنامه مديرعامل يا متقاضي كارت به اتاق بازرگاني مراجعه نمايد).
د) اصل كارت پايان خدمت يا معافيت دائم براي آقايان جهت برابر اصل شدن و یک سري كپي از پشت و روي آن
 -  متولدین سالهای 1337 و قبل از آن نیاز به کارت پایان خدمت ندارند.
ه ) اصل فرم (د) كه امضاي مديرعامل جديد توسط دفاتر اسناد رسمي تاييد گرديده است
ر) ارائه اصل و یک نسخه کپی مدرک تحصیلی مدیر عامل (حداقل مدرک قابل قبول دیپلم است).
ز) داشتن حداقل سن 23 سال تمام برای مدیر عامل .
 
*در صورت تغيير محل:
یکی از مدارک مالکیت مربوط به محل فعالیت به شرح ذیل:
 الف) اصل و کپی سند مالکیت شش دانگ به نام مدير عامل، به آدرس دفتر به همــراه اصل و کپی شناسنامه ساختمان یا قبض عوارض شهرداری(در صورت مالکیت دفتر مرکزی).
ب) اصل و کپی اجاره نامه محضری معتبر به نام مديرعامل، برای محل کار و به آدرس دفتر مرکزی.(در اجاره نامه بايستي نام مدير عامل به عنوان نماينده شركت قيد شده باشد)
ج) اصل و کپی اجـاره نامه بنگاه املاک دارای کد رهگیــری و هولوگرام به نام مدير عامل برای محل کار و به آدرس دفتر (آدرس اظهارنامه)(در اجاره نامه بايستي نام مدير عامل به عنوان نماينده شركت قيد شده باشد)
*درصورتیکه از تاریخ انقضای کارت بیش از دوسال گذشته باشد علاوه برسایر مدارک ارائه مدارک ذیل نیز الزامی است:
 
 • اصل شناسنامه مدیر عامل(تمامی صفحات).
 • اصل کارت ملی مدیر عامل(پشت و رو)
 • اصل کارت پایان خدمت مدیر عامل.
 • مدرک تحصیلی معتبر.
 • اصل گواهی عدم سوء پیشینه مدیر عامل جدید.
 • اصل سند مالکیت شش دانگ به نام شرکت، به آدرس دفتر مرکزی.
 • اصل اجاره نامه بنگاه املاک دارای کدرهگیری و هولوگرام به نام شرکت، برای محل کار و به آدرس دفتر مرکزی
 • اصل گواهی بانک مبنی بر تایید حساب جاری و حسن اهتبار بانکی به نام متقاضی(فرم الف) با مهر و امضای رئیس شعبه
 • تایید امضاء مدیر عامل در محضر (فرم دال).
تمدید کارت بازرگانی حقیقی:
 • ارائه اصل كارت بازرگاني
 • ارایه کد اقتصادی
اظهار نامه مالیاتی عملکرد سال 1390 و 1391 در صورتیکه قبلاً به اتاق ارائه نگردیده است که دارای کد رهگیری اینترنتی دریافت شده از پورتـــال سازمان امور مالیاتی کشور  به آدرس www.tax.gov.ir بوده یا ممهور به مهر حــوزه مالیـــاتی ذیربط گردیده باشد یا اظهار نامه های مالیات بر ارزش افزوده سال 90 و 91.
 • اصل گواهی موضوع ماده 186 قانون مالیاتهای مستقیم مربـــوط به آخرین ســـال عملکرد مبنی بر بلامانع بودن تمدید کارت بازرگانی در سال جــاری (به آدرس مندرج در کارت بازرگانی) به همراه اصل و تصویر کلیه برگهای قطعی و تشخیص مالیات مربوط به سالهایی که کارت بازرگانی تمدید اما به اتاق مشهد ارائه نگردیده است و اصل فيش 50000 ريال امور مالياتي که از سایت GOV.IR قابل پرداخت می باشد.
4-  اصل مفاصا حساب بيمه تامين اجتماعي مبني بربلامانع بودن تمديد كارت بازرگاني در سال جاري
5- دو قطعه عكس مدير عامل عكس 4*3 (جديد ، تمام رخ،ساده،پشت زمینه سفید)
6- یک برگ كپي روزنامه رسمي در مورد تغييرات شركت(در صورت هرگونه تغييرات) و (كپي آگهي روزنامه رسمي مبني بر تمديد مدير عامل)
تذكر 1- كارمندان تمام وقت دستگاههاي دولتي نمي توانند كارت بازرگاني دريافت نمايند.
تذکر2- متقاضیان محترم تمدید کارت بازرگانی، لطفاً پس از تائید امور مالی جهت ثبت درخواست تمدید کارت بازرگانی به سایت اتاق (WWW.CSCS.IR )   مراجعه نمایید.
7- ارائه تعهدنامه صدورکارتهای 5 ساله ( برای واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره برداری  )
8- تکمیل فرم  پولشویی كه توسط مدير عامل امضا  و نیازی به تایید محضر نمی باشد.
 
اسناد مربوط به محل فعالیت به شرح ذیل :
- یک نسخه کپی از صفحه اول، دوم و صفحه نقل و انتقالات سند ملک یا قرارداد شهرکهای صنعتی (در صورت مالکیت دفتر مرکزی).
 - اجاره نامه تمدید شده محضری یا بنگاهی دارای کد رهگیری و هولوگرام(در صورت استیجاری بودن دفتر مرکزی).
7- یک نسخه كپي از پروانه بهره برداري يا جواز تاسيس(براي واحدهاي توليدي، در صورت عدم ارائه در سنوات گذشته)
8- ارائه اصل ویک سري كپي كارت ملي و كدملي مدير عامل (پشت و رو، در صورت عدم ارائه در سنوات گذشته)
*در صورت تغيير مديرعامل :
الف) اصل شناسنامه مديرعامل جديد جهت برابر با اصل شدن و یک سري كپي از تمامي صفحات شناسنامه
 ب) اشخاص غیر ایرانی متقاضی کارت بازرگانی علاوه بر ارائه مدارک فوق ( به استثناي بندهاي 8 ، الف ، د) ملزم به ارائه اصل و کپی از تمام صفحات شناسنامه کار و اقامت یا پاسپورت معتبر جهت برابر با اصل شدن می باشند.
- اشخاص غیر ایرانی می توانند به جای ارائه گواهی عدم سوء پیشینه، گواهی تائید صلاحیت مدیران خارجی که به تائید سفارتخانه متبوعشان رسیده باشد ارائه نمایند.
ج)  اصل و كپي عدم سوء پيشينه مديرعامل جديد كه از زمان صدور آن 3ماه بيشتر نگذشته باشد.( براي اخذ معرفي نامه به اداره تشخيص هويت لازم است متقاضي كارت يا نماينده شركت بهمراه يك قطعه عكس واصل وكپي شناسنامه مديرعامل يا متقاضي كارت به اتاق بازرگاني مراجعه نمايد).
د) اصل كارت پايان خدمت يا معافيت دائم براي آقايان جهت برابر اصل شدن و یک سري كپي از پشت و روي آن
 -  متولدین سالهای 1337 و قبل از آن نیاز به کارت پایان خدمت ندارند.
ه ) اصل فرم (د) كه امضاي مديرعامل جديد توسط دفاتر اسناد رسمي تاييد گرديده است
ر) ارائه اصل و یک نسخه کپی مدرک تحصیلی مدیر عامل (حداقل مدرک قابل قبول دیپلم است).
ز) داشتن حداقل سن 23 سال تمام برای مدیر عامل .
 
  *در صورت تغيير محل:
یکی از مدارک مالکیت مربوط به محل فعالیت به شرح ذیل:
 الف) اصل و کپی سند مالکیت شش دانگ به نام مدير عامل، به آدرس دفتر به همــراه اصل و کپی شناسنامه ساختمان یا قبض عوارض شهرداری(در صورت مالکیت دفتر مرکزی).
ب) اصل و کپی اجاره نامه محضری معتبر به نام مديرعامل، برای محل کار و به آدرس دفتر مرکزی.(در اجاره نامه بايستي نام مدير عامل به عنوان نماينده شركت قيد شده باشد)
ج) اصل و کپی اجـاره نامه بنگاه املاک دارای کد رهگیــری و هولوگرام به نام مدير عامل برای محل کار و به آدرس دفتر (آدرس اظهارنامه)(در اجاره نامه بايستي نام مدير عامل به عنوان نماينده شركت قيد شده باشد)
 
*درصورتیکه از تاریخ انقضای کارت بیش از دوسال گذشته باشد علاوه برسایر مدارک ارائه مدارک ذیل نیز الزامی است:
 
 • اصل شناسنامه مدیر عامل(تمامی صفحات).
 • اصل کارت ملی مدیر عامل(پشت و رو)
 • اصل کارت پایان خدمت مدیر عامل.
 • مدرک تحصیلی معتبر.
 • اصل گواهی عدم سوء پیشینه مدیر عامل جدید.
 • اصل سند مالکیت شش دانگ به نام شرکت، به آدرس دفتر مرکزی.
 • اصل اجاره نامه بنگاه املاک دارای کدرهگیری و هولوگرام به نام شرکت، برای محل کار و به آدرس دفتر مرکزی
 • اصل گواهی بانک مبنی بر تایید حساب جاری و حسن اهتبار بانکی به نام متقاضی(فرم الف) با مهر و امضای رئیس شعبه
تایید امضاء مدیر عامل در محضر (فرم دال).
تغییر کارت بازرگانی:
 
*تغییر رشته فعالیت:
وارد سامانه شده و کدرشته مورد نظر را تغییر دهید.( 3 تا رشته سفعالیت بیشتر نمی توانند برای واردات انتخاب نمایند)
 
تغییر اطلاعات ثبتی(تلفن همراه-ایمیلو ...):
وارد سامانه شده و تغییر مورد نظر را اعمال نمایید.
 
*تغییر مدیر عامل:
ارائه مدارک زیر و اعمال تغییرات در سامانه:
 • تمامی صفحات شناسنامه مدیر عامل جدید.
 • کارت ملی (پشت و رو)
 • کارت پایان خدمت.
 • مدرک تحصیلی معتبر.
 • فرم د که به تایید محضر رسیده است.
 • فرم پولشویی.
 • فرم منشور عضویت.
 • آگهی آخرین تغییرات
 
*تبدیل کارت بازرگانی حقیقی به عضویت:
 • اصل کارت
 • فرم منشور عضویت
 • کارت ملی پشت و رو
 
*تبدیل کارت بازرگانی حقوقی به عضویت:
 • اصل کارت بازرگانی
 • فرم منشور عضویت
 • اگهی آخرین تغییرات
 • کارت ملی (پشت و رو)
 
*تبدیل کارت عضویت حقیقی به بازرگانی:
 • تمامی مدارک مربوط به صدور کارت بازرگانی حقیقی
 • انجام بازدید از محل کار
 
*تبدیل کارت عضویت حقوقی به بازرگانی:
 • تمامی مدارک مربوط به صدور کارت بازرگانی حقوقی
 • انجام بازدید از محل کار
 
*انتقال کارت بازرگانی حقیقی از این اتاق:
 • درخواست کتبی
 • ابطال اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی
 • مفاصاحساب دارائی.
 • درصورتی که کارت قدیمی(دفترچه ای) باشد اتاق مبداء تحویل گرفته می شود.
 
*انتقال کارت بازرگانی حقوقی از این اتاق:
 • درخواست کتبی
 • ابطال اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی.
 • مفاصاحساب دارائی.
 • مفاصا ساب تامین اجتماعی.
 • اگهی ثبتی انتقال.
 • درصورتی که کارت قدیمی(دفترچه ای) باشد اتاق مبداء تحویل گرفته می شود.
 
 *انتقال کارت بازرگانی حقیقی به این اتاق:
اگر کارت اعتبار داشته باشد مانند تمدید رفتار می شود.
 • ارائه اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی
 • ارائه اسناد ملک
 • ارائه اصل کارت بازرگانی
 • مفاصاحساب دارائی.
 
*انتقال کارت بازرگانی حقوقی به این اتاق:
 • ارائه درخواست کتبی
 • ارائه اظهارنامه ثبت نام در دفاتر بازرگانی
 • ارائه اسناد ملک
 • ارائه اصل کارت بازرگانی
 • مفاصاحساب دارائی.
 • مفاصاحساب تامین اجتماعی
 • ارائه اگهی ثبتی انتقال
 
 
ابطال و تعلیق کارت:
الف) مدارك مورد نياز جهت ابطال کارت بازرگانی حقیقی:
1- تقاضای شخص در 1 نسخه.
2- گواهی مفاصا حساب دارائی آخرین سال مالیاتی جهت ابطال (به همراه داشتن برگه های تشخیص و یا قطعی سالهای 79 به بعد الزامی است).
3- گواهی مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی جهت ابطال(در صورت تولیدی بودن).
4- اصل کارت بازرگانی.
5- اظهارنامه ابطالی ثبت نام در دفاتر بازرگانی در 1 نسخه از اداره ثبت شرکتها
 
ب) مدارك مورد نياز جهت ابطال کارت بازرگانی حقوقی:
1- تقاضای شخص در 1 نسخه.
2- گواهی مفاصا حساب دارائی آخرین سال مالیاتی جهت ابطال (به همراه داشتن برگه های تشخیص و یا قطعی سالهای 79 به بعد الزامی است).
3- گواهی مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی جهت ابطال.
4- اظهارنامه ابطالی ثبت نام در دفاتر بازرگانی در 1 نسخه از اداره ثبت شرکتها
5- صورتجلسه مجمع عمومی برای شرکتهای سهامی عام، خاص و صورتجلسه هیئت مدیره برای سایر شرکتها مبنی بر ابطال کارت بازرگانی (در صورت عدم انحلال).
6- تصویر روزنامه رسمی اعلام انحلال شرکت در 1 نسخه (در صورت انحلال).
7- اصل کارت بازرگانی.
 
ج) مدارك مورد نياز جهت تعلیق کارت بازرگانی حقیقی و حقوقی:
1- تقاضای شخص در 1 نسخه.
2- اصل آگهی روزنامه مفقودی در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار (نام دارنده کارت [ حقیقی و یا حقوقی ] و شماره کارت بازرگانی در روزنامه درج گردد)
 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد