سال تولید، دانش بنیان و اشتغال‌آفرین

اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

منو

فضای کسب و کار مناسب حلقه مفقوده کارآفرینی کشور است

فضای کسب و کار مناسب حلقه مفقوده کارآفرینی کشور است
نویسنده خبر : دبیرخانه همایشها تاریخ بارگذاری : شنبه ، 03 اسفند 1398

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه فضای کسب و کار مناسب را حلقه مفقوده کارآفرینی در کشور اعلام کرد و گفت: اگر رونق کارآفرینی را می‌خواهیم، باید به بخش خصوصی بها بدهیم.

کیوان کاشفی به مناسبت روز اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی (29 بهمن) در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تشدید تحریم‌هایی که خصوصا طی دو دهه اخیر شاهد آن بوده ایم، اظهار کرد: این فشارها در سطوح مختلف اقتصادی، مالی، بانکی، صنعتی، تجاری، بهره‌وری و ... تاثیراتی در کشور داشته است.

وی ادامه داد: بعد از مطالعاتی که درباره این مشکلات و پیامدهای آن انجام شد و به استحضار مقام معظم رهبری رسید، شاهد ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی ایشان بودیم که چارچوب برنامه‌های بلندمدت و میان مدت اقتصادی کشور را تعیین کرده است.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران با اشاره به اینکه این سیاست‌ها بر اساس شرایط فعلی کشور و با نگاه به آینده است و در منشور 40 سال دوم انقلاب نیز اشاراتی به آن شده، خاطرنشان کرد: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به ستون فقراتی برای برنامه‌ریزی‌های اقتصادی کشور تبدیل شد و هر برنامه اقتصادی دیگری که در کشور تدوین می‌شود باید با محوریت همین سیاست‌ها باشد.

کاشفی هدف از تدوین و ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را ایستادگی در برابر هجمه‌ها و تکانه‌هایی دانست که دولت‌های خارجی به ما وارد می‌کنند و یادآور شد: اگرچه نمی‌توان تاثیر این فشارها را به صورت 100درصد مهار کرد، اما با پیروی از این سیاست‌ها می‌توان اثرات این فشارها را کاهش داد.

وی معتقد است، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تاکنون تاثیر خوب خود را در بسیاری از بخش‌ها نشان داده، بگونه‌ای که اکنون با وجود همه فشارها و مشکلاتی که داریم، اما کمبود اساسی در کالاهای مورد نیاز کشور وجود ندارد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه ذیل سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برنامه‌هایی تدوین شد که برای کوتاه مدت کشور بسیار مفید است، تاکید کرد: از جمله این موارد می‌توان به محدودیت و ممنوعیت واردات کالاهایی اشاره کرد که در داخل کشور امکان تولید آنها وجود دارد و این امر به رونق تولید صنایع منجر شده است.

وی یکی از مهمترین مواردی که در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به آن تاکید شده را توجه به حوزه کارآفرینی دانست و عنوان کرد: خوشبختانه طی سال‌های اخیر به موضوع کارآفرینی به خوبی پرداخته شده و فرهنگ آن نیز بین مردم جا افتاده است.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران معتقد است، با جا افتادن این فرهنگ، امروز کمتر کسی را در کشور می‌بینیم که به دنبال راه‌اندازی کسب و کار جدید در هر شکل و اندازه نباشد.

کاشفی با بیان اینکه ایجاد انگیزه کارآفرینی نیازمند هموار شدن مسیر هم هست، خاطرنشان کرد: وقتی که روند کارآفرینی دشوار باشد، انگیزه‌ای که در مردم ایجاد شده سرکوب می‌شود.

وی حلقه مفقوده کارآفرینی در کشور را فضای کسب و کار مناسب دانست و عنوان کرد: امروز با قوانین و مقررات پیچیده‌ای در فضای کسب و کار مواجهیم که بسیاری از آنها حتی با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی همخوانی ندارد و مربوط به زمانی است که شرایط عادی و ایده‌آل باشد.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه، مشکل دیگر فضای کسب و کار، فرهنگی است که در دستگاه‌های اجرایی برای بازی با قوانین و سخت کردن کارها جا افتاده است.

کاشفی گفت: این روند باعث شده بر اساس آمارها، شروع یک کسب و کار و میانگین زمان تاسیس یک شرکت در کشور به 45 روز تا سه ماه زمان نیاز داشته باشد، در حالی که این زمان برای کشورهای نزدیک ما از جمله ترکیه 48 ساعت تا پنج روز است.

وی بر لزوم بهبود فضای کسب و کار به عنوان یک حلقه مفقوده، برای توسعه کارآفرینی تاکید کرد.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران، یکی دیگر از ملزومات توسعه کارآفرینی را استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و بها دادن به این بخش دانست.

کاشفی با اشاره به اینکه دیگر زمان در اختیار داشتن منابع سرشار نفت و استفاده از آن گذشته، اظهار کرد: امروز باید تشکل‌های خصوصی را حمایت کنیم تا در عرصه‌های مختلف اقتصادی وارد شوند.

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد