اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

سال جهش تولید

منو

22 دستگاه در حوزه ترانزیت تصمیم گیر هستند و یک پاسخگوی واحد وجود ندارد

22 دستگاه در حوزه ترانزیت تصمیم گیر هستند و یک پاسخگوی واحد وجود ندارد
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : پنج شنبه ، 28 آذر 1398

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران:

 22 دستگاه در حوزه ترانزیت تصمیم گیر هستند و یک پاسخگوی واحد وجود ندارد

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: یکی از آفت های بزرگ توسعه نیافتگی و عوامل مهم توسعه فقر در کشور، عدم هماهنگی نهادهای متولی و وجود تصمیم گیران بی‌شمار برای بخش های مختلف از جمله حمل و نقل بین المللی و ترانزیت است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ «غلامحسین شافعی»، رئیس اتاق ایران در اختتامیه اولین همایش «حمل و نقل بین المللی و ترانزیت در مسیر توسعه اقتصادی» در مشهد افزود: وقتی در حوزه ترانزیت 22 دستگاه تصمیم‌گیر هستند و یک پاسخگوی واحد وجود ندارد، غایت کار چگونه خواهد بود؟ دخالت این تعداد دستگاه و متولی در کار ترانزیت، آثار نامطلوبی را به دنبال دارد. اشکال اساسی در نرسیدن به نقطه هدف‌ چندگانی‌هاست. چرا نباید وزارت راه و شهرسازی متولی واقعی و سخنگوی واحد بخش حمل و نقل بین المللی و ترانزیت کشور باشد و 21 دستگاه دیگر هر کدام ساز خود را بزنند؟

شافعی ادامه داد: یکی از مشکلات بزرگ حوزه حمل و نقل کشور، فرسودگی بالای ناوگان حمل و نقل ریلی و جاده ای است. هیچ اقدامی برای نوسازی در حوزه حمل ونقل انجام نگرفته اما با بررسی لایحه بودجه به اولویت هایی به مراتب پایین تر از این بحث برمی خوریم و همین مسئله، نوع نگاه کلان به این بخش را تبیین می کند.

وی افزود: هزینه هایی که برای بخش حمل و نقل و ترانزیت انجام بگیرد؛ یک سرمایه گذاری موثر برای کسب درآمدهای پایدار و ایجاد ارزش افزوده در این بخش است. این نوع از درآمدزایی تقریبا در اقتصاد ما ناپیداست و برای دستیابی به آن باید عرصه‌هایی همچون گردشگری و ترانزیت در صدر فعالیت های دولت قرار بگیرند. از سوی دیگر باید نسبت به ترمیم اشکالات موجود در این حوزه ها اقدام شود اما متاسفانه در بودجه به بخش حمل و نقل جفا شده است.

*74 درصد بودجه کشور به شرکت های دولتی اختصاص یافته که عمدتا زیان‌ده هستند

رئیس اتاق ایران تاکید کرد: ما نگران سال 99 هستیم. چشم انداز مثبتی را در بخش بودجه‌ای شاهد نیستیم. لایحه ای که دولت به ارائه کرده، نگرانی ها را افزون می کند. 74 درصد بودجه کشور به شرکت های دولتی، بانک ها و موسسات انتفاعی اختصاص یافته، آن هم در حالی که درصد بالایی از این مراکز سال‌هاست که زیان می‌دهند. امیدواریم مجلس پیشنهادات ارائه شده درباره بودجه از سوی بخش خصوصی را مورد توجه قرار دهد و تغییراتی مثبتی را در لایحه بودجه شاهد باشیم.

شافعی با اشاره به اظهارات و انتقادات فعالان حوزه حمل و نقل تجاری، مسئولان دستگاه های متولی این بخش و نمایندگان مجلس در این همایش، گفت: اظهاراتی دوستان، حاوی نکات تازه‌ای نبود. اگر نقبی بزنیم به مشکلاتی که 15 یا 20سال پیش از سوی فعالان این بخش مطرح می شد، می بینیم که تفاوت جدی ایجاد نشده و این بدان معناست که طی این سال‌ها چالش به قوت خود باقی مانده اند.

وی افزود: نوع نگاه ما به مسائل اقتصادی یا از منظر اقتصاد خرد است و یا کلان اما هیچ کدام از این دو رویکرد گرهی از مشکلات نمی گشایند؛ چرا که چالش های امروز اقتصاد به مراتب عمیق‌تر از دو سطح مذکور هستند. در واقع ما در سیستم قاعده گذاری اقتصادمان با مشکلات جدی دست به گریبان هستیم. یکی از عوامل تداوم چالش ها نیز همین مسئله است.

شافعی اظهار کرد: مسائلی که امروز بر آن ها تمرکز می کنیم، ابزاری برای توسعه و رسیدن به هدف هستند اما شاهدیم که همین ابزارها به اشتباه در نقش هدف قرار می گیرند. ما از نقطه حرکت خود مسافت قابل انتظاری را طی نمی کنیم و این اشکالی اساسی در اقتصاد ماست که سیاست گذاران باید به این امر مهم، توجه کنند.

رئیس اتاق ایران خاطرنشان کرد: به عنوان فعالان اقتصادی بیش از اینکه به طرح مشکلات بپردازیم، باید راه های مناسب برای عبور از چالش ها را بیابیم و بر آن ها تمرکز کنیم. امروز مسئولان دولتی به اندازه ما از مشکلات آگاه هستند.

وی افزود: با توجه به موقعیتهای ویژه و خدادای این کشور و شرایط استثنایی ژئوپلتیک ایران در حمل و نقل و ترانزیت، می توانستیم کاری انجام دهیم که هیچ کشوری توان رقابت در منطقه با ما را نداشته باشد اما امروز به سرعت فرصت ها از دست می روند و از رقبا عقب مانده ایم.

وی ادامه داد: ما در همه کارها اجازه می دهیم قافله فرصت ها عبور کند و بعد تازه متوجه می‌شویم که جا مانده‌ایم.

* گریزی از اقتصاد دانش بنیان نیست

شافعی در بخش دیگری از سخنانش گریزی به فعالیت های دانش بنیان در کشور زد و افزود: هیچ گریزی از پیوند با اقتصاد دانش بنیان نیست و نمی توانیم هیچ مقاومتی در مقابل فناوری های جدید داشته باشیم. حمل و نقل ما در این قضیه تا حدی عقب است و باید فکری به حال آن بکنیم تا عقب نمانیم. همان طور که در ابتدای راه اندازی تاکسی های اینترنتی در کشور، هجمه‌هایی علیه فعالیت این شرکت ها انجام گرفت اما نهایتا فناوری این بخش توانست به سطح جامعه نفوذ کند؛ حالا در عرصه حمل و نقل بین المللی نیز این نوع نگاه باید ایجاد شود و فناوری های نوین در آینده نزدیک به این بخش وارد خواهند شد. البته بخش حمل و نقل استان باید خود در این زمینه اقدام کند وگرنه به مشکلات جدی دچار خواهد شد.

*اگر به علت ها توجه نکنیم، خود به عاملی برای بروز مشکلات تبدیل می شویم

رئیس اتاق ایران توجه به معلول ها به جای علت ها در اقتصاد را یکی دیگر از اشکالات اساسی موجود خواند و گفت: مبارزه با قاچاق کالا و ارز به تنهایی چالش ها را حل نمی کند و اگر به علت آن توجه نکنیم، خود با تصمیمات و سیاست گذاری هایمان عاملی برای اشاعه قاچاق می شویم. این موضوع در مقوله فساد و رانت نیز صدق می کند.

وی ابراز امیدواری کرد: به مدد خرد جمعی بتوانیم علت عقب ماندگی اقتصادی ایران را بیابیم و به مسائل ریشه ای و اصلی بپردازیم و بر فروعات تکیه نکنیم؛ زیرا این رویکرد هیچگاه مشکلات را حل نخواهد کرد.

شافعی وجود انجمن حمل و نقل بین المللی خراسان را به عنوان انجمنی فاخر مایه مباهات اتاق دانست و برگزاری این همایش را اقدامی پسندیده خواند.

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد