اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

سال جهش تولید

منو

شافعی: نخستین دفتر تجارت ملی ایران در روسیه راه اندازی خواهد شد

شافعی: نخستین دفتر تجارت ملی ایران در روسیه راه اندازی خواهد شد
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : چهارشنبه ، 08 آبان 1398

رئیس اتاق ایران خبر داد:

نخستین دفتر تجارت ملی ایران در روسیه راه اندازی خواهد شد

رئیس اتاق ایران گفت: پارلمان بخش خصوصی، آماده ایجاد پنج دفتر تجارت ملی در پنج کشور جهان، با هدف توسعه بازار و معرفی کالای ایرانی به کشورهای هدف است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ غلامحسین شافعی که در نشست کمیسیون تجارت اتاق مشهد سخن می گفت، توسعه روابط تجاری و اقتصادی با کشورهای همسایه را از یکی از راهبردهای اساسی کشورمان برشمرد و عنوان کرد: در این مسیر باید به سمت توسعه روابط پایاپای تجاری حرکت کنیم. طبیعتا نقش سفرا و رایزنان اقتصادی ایران در کشورهای همسایه انکارناپذیر است.

وی با اشاره به تجارب نهادهایی نظیر جترو(مرکز توسعه تجارت خارجی ژاپن) و آژانس کوترا (سازمان توسعه تجارت و سرمایه گذاری کره جنوبی) در توسعه تجارت این کشورها، بیان کرد: قریب به ده ماه پیش و با استناد به تجربه های موفقی که ذکر شد، پیشنهاد ایجاد دفاتر تجارت ملی با راهبری اتاق ایران را مطرح کردیم تا به مدد این ساختار، توسعه بازار برای کالاهای ایرانی ممکن شود.

وی ادامه داد: با توجه به پیوستن ایران به اتحادیه کشورهای اوراسیا، مقرر گردید تا اولین دفتر تجارت ملی در روسیه راه اندازی و فعال شود که تا به امروز کار ایجاد دفتر مذکور حدود 40درصد پیشرفت داشته است.

*فرصت ها و چالش های پیوستن به اتحادیه اوراسیا

رئیس اتاق بازرگانی ایران، پیوستن ایران به اتحادیه کشورهای اوراسیا را فرصتی طلایی برای کشورمان برشمرد و عنوان کرد: البته این اقدام می تواند علاوه بر فرصت، چالش هایی را نیز رقم بزند. تاکید داریم اقلامی که میان ایران و اوراسیا تعیین شده، باید مورد بازبینی قرار بگیرند و در مورد آن بررسی کامل و کارشناسی انجام شود. در این عرصه، بخش خصوصی نقشی تعیین کننده ای دارد و باید نظر فعالان این حوزه نیز در این باب اخذ می شد که این اتفاق رخ نداد.

شافعی دغدغه دیگر را فراهم سازی زیرساخت ها عنوان کرد و توضیح داد: چنانچه به موازات توسعه تعاملات تجاری و اقتصادی، زمینه ها، امکانات و زیرساخت ها نیز فراهم نشود؛ بخش خصوصی متضرر خواهد شد. فرض کنید که مراودات تجاری و حجم مبادلات اقتصادی ما با کشورهای حوزه اوراسیا، به 5 برابر افزایش پیدا کند اما آیا زیرساخت های حمل و نقل آن فراهم است؟ همچنین از آنجایی که یکی از مزیت های تجاری ما در بخش محصولات کشاورزی است، باید ببینیم که آیا زیرساخت های سردخانه ای آن را نیز در اختیار داریم؟ تاکید ما این است که زمینه ها و بسترهای همکاری باید به تناسب جهش صادراتی فراهم شوند.

وی بار دیگر به پیشنهاد اتاق ایران برای واگذاری تعدادی از گمرکات کشور به بخش خصوصی اشاره کرد و توضیح داد: پارلمان بخش خصوصی آمادگی دارد تا بلافاصله پس از تحقق این بحث، پیشرفته ترین تکنولوژی ها را در این گمرکات مستقر سازد.

وی خاطر نشان کرد: در جلسه اخیر با وزیر اقتصاد در مشهد، تفاهمی اولیه به امضا رسید تا زیرساخت های گمرکات پرتردد کشور از جمله سرخس، دوغارون، کرمانشاه، هرمزگان و ... مهیا شود که امیدواریم این قضیه به نتیجه بیانجامد و مزایای خوبی برای بخش تجارت و بازرگانی کشور ایجاد شود.

*همه تصمیم‌گیر هستند اما کسی در مقام پاسخگویی قرار نمی گیرد

شافعی در بخش دیگری از اظهارات خود، به دغدغه های فعالان بخش خصوصی و موانع پیش روی آن ها در عرصه فعالیت های اقتصادی پرداخت و بیان کرد: یک مشکل بزرگ در کشور ما آن است که ما همه تصمیم گیر هستند اما  هیچ کس خود را در مقام پاسخگو نمی بیند. ارگان ها و نهادهای متعددی برای عرصه های مختلف اقتصاد کشورمان تصمیم ساری می کنند اما همان ها پاسخگوی تصمیمات خود نیستند.

رئیس اتاق ایران خاطرنشان کرد: در عرصه بازرگانی و تجارت نیز نیازمند یک متولی قدرتمند هستیم تا بتواند با اختیارات کافی پاسخگوی نیازها و الزامات این بخش باشد. تقاضاهای فراوانی مطرح شده تا برای جلوگیری از لوث مسئولیت، این ظرفیت فراهم شود.

 

 

 

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد