اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

سال جهش تولید

منو

ظهور شش هزار و 447 کارت بازرگانی جدیدالورود فاقد سابقه صادرات، مرهون بعضی تصمیمات ارزی است

ظهور شش هزار و 447 کارت بازرگانی جدیدالورود فاقد سابقه صادرات، مرهون بعضی تصمیمات ارزی است
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : چهارشنبه ، 23 مرداد 1398

رئیس سازمان توسعه تجارت عنوان کرد:

ظهور شش هزار و 447 کارت بازرگانی جدیدالورود فاقد سابقه صادرات، مرهون بعضی تصمیمات ارزی است

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به پدیده کارت های موسوم به «اجاره‌ای»، گفت: ظهور شش هزار و 447 کارت بازرگانی جدیدالورود که سابقه صادرات نداشتند، مرهون بعضی تصمیمات ارزی است. دارندگان حقیقی و حقوقی این کارت ها، در مجموع 5.4 میلیارد دلار صادرات انجام دادند.

محمدرضا مودودی که در کمیسیون تجارت اتاق مشهد سخن می گفت، این نکته را هم اضافه کرد که؛« فقط از 445 مورد از همین کارت های بازرگانی، نزدیک به 4.7 میلیارد دلار صادرات انجام گرفته بود که آمار نگران کننده ای به شمار می آید و اگر سیاست های ارزی تعدیل نمی شد، این آمار به 15 میلیارد دلار هم می رسید و چه بسا تعداد کارت های صادراتی جدیدالورود نیز افزایش می یافت.»

وی در ادامه و در واکنش به انتقادات فعالان اقتصادی، عنوان کرد: علیرغم اینکه در مرکز تلاش هایی برای رفع و رجوع مسائل می شود اما فعالان اقتصادی همچنان با مشکلاتی دست به گریبان هستند. البته نباید فراموش کرد که ما در جنگ اقتصادی به سر می بریم و نمی توانیم با الگوهای شرایط صلح، اقدام و عمل کرد.

وی در واکنش به گلایه های صادرکنندگان از بخشنامه های ارزی تصریح کرد: در شرایط جنگ اقتصادی دشمن به گونه ای عمل می کند که بیشترین مصرف ارز را داشته باشیم؛ کما اینکه بخشی از مشکلات ناشی از سیاست گذاری هایی بوده که در مقاطعی انجام گرفته اند و همه ما بدان اذعان داریم. البته اینکه بگوییم نیت سیاست های مذکور آسیب زدن به تجارت خارجی کشور بوده، صحیح نیست؛ به نظرم هنوز به درک و فهم متقابل برای اینکه در تصمیم گیری ها سریع تر، به موقع تر و دقیق تر عمل کنیم، نرسیده ایم و همین امر تبعاتی را رقم زده است.

مودودی در پاسخ به انتقاداتی که در خصوص پُرشماری بخشنامه های صادره مطرح می شوند، بیان کرد: واقعیت این است که اگر بخشنامه ای صادر می شود، به خاطر نیازهایی است که متاثر از تحریم ها و شرایط غیرعادی شکل گرفته اند؛ با این حال بررسی ما نشان می دهد که تعداد بخشنامه های صادره توسط سازمان توسعه تجارت در یک سال گذشته حدود 13 مورد بوده که عدد بالایی نیست. از سویی، اغلب مواردی که در این بخشنامه ها ممنوع کردیم؛ به دو عامل اصلی ارتباط داشت؛ نخست اینکه اگر از سایر ابزارها نظیر «عوارض» استفاده می کردیم، باید درخواست مصوبه شورای اقتصاد را ارائه می دادیم که مجال این موضوع در جلسات شورای مذکور فراهم نیامد. نکته دیگر آنکه، بخشی از ممنوعیت ها، به چالش های بازار در شرایط جنگ اقتصادی و اهمیت تامین کالا برای مصرف داخلی مربوط می شد. در واقع ناگزیر بودیم به این مسئله تن بدهیم.

وی یادآور شد: در خصوص بخشنامه های ارزی علی رغم اینکه نشست های تخصصی متعددی داشتیم و رویکرد خود را به دفتر معاونت اقتصادی رئیس جمهور منعکس کردیم اما نهایتا ماحصل پیگیری های ما را به شورای عالی سران سه قوه فرستادند و در نهایت طبق شنیده های ما باز هم رای به بانک مرکزی داده شد و عملا این موضوع از عهده ما خارج شده است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ابراز امیدواری کرد: با رویکردی که بانک مرکزی در راستای مدیریت ارزی و حفظ بخش صادراتی پیش گرفته است، وضعیت صادرکنندگان بهبود یابد زیرا هدف ما جلوگیری از آسیب دیدن صادرکنندگان شناسنامه دار است تا از شرایط موجود عبور کنیم.

* تنها 400 شرکت در کشور وجود دارند که بیش از 10 میلیارد دلار صادرات دارند

مودودی در واکنش به اظهارات برخی فعالان اقتصادی درباره ممنوعیت ها و محدودیت ها نیز گفت: همه این ها مغایر با روح قانون بوده و ترجیح ما این است که سیاست های ارزی به سمت تشویق و دلگرمی صادرکنندگان واقعی پیش برود تا آن ها با علاقه بیشتری در این عرصه فعالیت کنند.

وی ادامه داد: آمارها گویای وضعیت خاص ما در عرصه تجارت بین المللی است؛ تعداد اقلام صادراتی ما در سبد صادراتی بسیار محدود می باشد و در حال حاضر تنها 400 شرکت در کشور وجود دارند که بیش از 10 میلیارد دلار صادرات دارند. برای افزایش تعداد این شرکت ها نیازمند زمان و برنامه ریزی بلندمدت هستیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: تعداد صادرکنندگانی که بیش از 10 میلیارد دلار در حوزه افغانستان صادرات دارند، تنها 60 نفر است و سهم آنها نیز بیش از 2.5 میلیارد دلار از کل صادرات کشور است.

وی تعداد اقلام کالایی در صادرات بیش از 10 میلیارد دلار را 234 مورد اعلام و اظهار کرد: در صادرات بیش از 100 میلیون دلار، 74 قلم کالا داریم و در صادرات بیش از یک میلیون دلار، هفت قلم کالا. این درحالیست که روسیه 208، ترکیه 267، چین 274 و هند 359 قلم کالا را در بخش صادرات بالای 100 میلیون دلار خود دارند. در مقایسه شرکت های صادرکننده بالای ده میلیارد دلار نیز ترکیه 1600 شرکت دارد که این رقم 4برابر شرکت های به شمار می آید.

* در خصوص عدم بازگشت ارز برای صادرات ریالی، بحث بر سر مستندات است

مودودی خطاب به فعالان اقتصادی حاضر در این نشست گفت: بدانید که ما در بدنه دولت محکم پشت شما ایستاده ایم و نمی گذاریم شرایط بر ضد شما رقم بخورد. بانک مرکزی در بازگشت ارز حاصل از صادرات انعطاف زیادی دارد و تخفیفات خوبی را برای کسانی که می خواهند ارز را برگردانند، در نظر گرفته است.

وی در موضوع تجارت با همسایگان و مبادله با ارز ریالی نیز گفت: در خصوص عدم بازگشت ارز برای صادرات ریالی، بحث بر سر مستنداتی است که نشان دهد که ارز به کشور برگشته است؛ در صادرات به این کشورها به طور قطع در جایی ارز خارجی از طریق صرافی عوض شده و به صورت ریالی به ایران آمده، مستندات این موضوع را ارائه دهید و ما پیگیری می کنیم تا مشکلی ایجاد نشود.

رئیس سازمان توسعه تجارت در خصوص بخشنامه‌ای که تنها به تولیدکنندگان اجازه صادرات می دهد نیز اظهار کرد: این موضوع تنها برای بخشی از کالاها مثل مواد معدنی صدق می کند؛ اما در ارتباط با صنایع غذایی این چنین نیست و برای کسانی که سبقه صادراتی داشته اند، کسی نمی تواند مشکلی ایجاد کند. برای جلوگیری از فضای رقابتی منفی در بازار جهانی، باید در بخش معدن موضوع را مدیریت می کردیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه آمارهای صادراتی نباید مبنای تحلیل های ما در سال 97 قرار یگیرد، افزود: در سه ماهه امسال 11.5 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته ایم و در این زمینه از نظر ارزشی یک درصد افت را تجربه کرده ایم و در عین حال از نظر وزنی 40  تا 45 درصد رشد را شاهد بوده ایم و این به معنای عملکرد خوب بخش صادرات کشور است و اگر مبنا را بر ارزش نگذاریم، بهتر می توانیم تصمیم گیری نماییم.

مودودی نقبی هم به برگزاری همایش برندینگ در مشهد و اظهارات دبیر انجمن مدیران صنایع استان در این نشست زد و گفت: در حوزه برندینگ، با تقویت برند شهری شهر مشهد و با موضوع برند ملی که پیش زمینه تجارت خارجی است، اقتصاد خرد را به تجارت بزرگ گره بزنید؛ اگر نام «ایران» به تجارت خارجی و توسعه صادراتی گره نخورد، توافقات خارجی به خوبی صورت نمی گیرد. ما تامین کننده 97 درصد زعفران دنیا هستیم اما نمی توانیم نرخ آن را در دنیا تعیین کنیم و دلیل آن همین عدم پیوند نام «ایران» به عرصه تجارت خارجی است و این تاسف برانگیز است.

*تلاش برای تحقق مگاپروژه های صادراتی

وی در بخش دیگری از سخنانش به برنامه‌های سازمان متبوعش اشاره کرد و گفت: اولین برنامه ما در تجارت خارجی، تهاتر است که اگر اتفاق بیفتد، صادرات بهتر و روانتری خواهیم داشت و به این بحث نیز بسیار امیدواریم. در بحث تعداد اقلام صادراتی نیز در حال پیگیری برای مگاپروژه های صادراتی هستیم و در این زمینه نیاز است تا صادرکنندگان خوب کشور را به خوبی تربیت کنیم تا بستر فعالیت آن ها ارتقا یابد.

وی در واکنش به درخواست یکی از صادرکنندگان درخصوص تفویض اختیار به استان ها گفت: موافقیم که تا حد امکان تشکل ها و استان ها را در امور دخالت دهیم و به ویژه برای استانداران استان های مرزی بتوانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت در بخش پایانی سخنانش به بازدید روز گذشته(سه شنبه) خود از مرز دوغارون اشاره و اظهار کرد: این بازدید به منظور مشاهده چالش ها و ارزیابی برای چگونگی روان سازی وضعیت و نیز بررسی شرایط برای بهره برداری از ظرفیت دو کشور ایران و افغانستان در کاهش اثرات تحریم ها و ایجاد رونق اقتصادی صورت گرفت.

وی خاطرنشان کرد: گمرک دوغارون ظرفیت بالقوه ای دارد که در عین حال بسیار مغفول مانده و باعث تاسف است که یکی از قدیمی ترین و پرظرفیت ترین گمرکات ایران چهره ای فرسوده دارد. نکته مهم در این میان این است که از این ظرفیت برای توسعه دوغارون و شهر تایباد بهره ای گرفته نشده است؛ بنابراین، حل مشکلات این گمرک باید به طور ویژه پیگیری شود و در این راستا از هر طرحی که نقش مردم و تشکل ها را در اقتصاد مرزی افزایش دهد، استقبال می کنیم تا مرزنشینان از منابع و منافع مرزی خود بهره مند شوند.

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد