اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

سال جهش تولید

منو

شافعی:اتاق بازرگانی باید تعیین کننده نماینده بخش خصوصی در محافل و مجامع مختلف باشد

شافعی:اتاق بازرگانی باید تعیین کننده نماینده بخش خصوصی در محافل و مجامع مختلف باشد
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : چهارشنبه ، 23 مرداد 1398

رئیس اتاق ایران:

اتاق بازرگانی باید تعیین کننده نماینده بخش خصوصی در محافل و مجامع مختلف باشد

رئیس اتاق ایران بر لزوم تعیین نماینده بخش خصوصی در محافل و شوراهای دولتی و ساختارهای سیاستگذاری، از سوی اتاق بازرگانی تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ غلامحسین شافعی در دومین نشست کمیسیون تجارت اتاق مشهد که با حضور رئیس سازمان توسعه تجارت و هیات همراه وی برگزار شد، ضمن تبریک روز تشکل ها، به جلسه اخیر‌ با معاون اول رئیس جمهور و وزیر صمت در اتاق ایران اشاره کرد و گفت: آقای جهانگیری در آن جلسه اعلام کرد که دستور خواهد داد تا از این پس هر بحثی که با محوریت مسائل اقتصادی باشد، چنانچه پیوست اخذ نظر اتاق بازرگانی را نداشته باشد، در دولت مطرح نگردد. امیدواریم قول این مقام مسئول، اجرایی شود. وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در همان جلسه قول مساعدی برای اجرای این دستور معاون اول ارائه داد.

وی همچنین به خواسته های اتاق از معاون رئیس جمهور اشاره و اظهار کرد: از آقای جهانگیری خواستیم تا نمایندگان بخش خصوصی در مجامع و شوراها توسط اتاق تعیین شوند. نباید مرجع دیگری، بنا به سلیقه خود نماینده بخش خصوصی را برای حضور در ساختارهای تصمیم ساز تعیین کند. برای این منظور اتاق باید به طور مکتوب نماینده خود را در محافل و مجامع مشخص نماید تا نظرات این بخش به خوبی منعکس شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش نقبی به ضیافت افطاری رئیس جمهور در ماه رمضان امسال زد و با یادآوری درخواست صریح فعالان اقتصادی برای اجرای کامل قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار، تصریح کرد: مطلع شدیم که رئیس جمهور در این زمینه اقدامی انجام داده و قصد دارد در معاونت اقتصادی خود، ساختاری را با محوریت بهبود محیط کسب و کار ایجاد کند و در حتی این زمینه با ما تماسی انجام شد و اعلام کردند که اتاق می تواند گزینه مورد نظر خود را برای تصدی پست مذکور معرفی کند؛ این خود امیدی را برای انتقال صدای بخش خصوصی به ساختارهای تصمیم ساز کشور، ایجاد می کند.

رئیس اتاق ایران همچنین سفر رئیس سازمان توسعه تجارت و هیات همراه وی به دوغارون را بسیار مهم و فرصتی مغتنم برای اتاق عنوان کرد و گفت:یک گام مهم دولت و بخش خصوصی باید اولویت دهی به امر توسعه مناسبات اقتصادی با کشورهای همسایه باشد. این مهم در حال حاضر در دستور کار دولت قرار گرفته است. بپذیریم که در شرایط فعلی یکی از راه های تنفس اقتصادی ما، تاکید و توجه ظرفیت های تعامل تجاری با همسایگان است، به ویژه اگر به تجارت پایاپای و مطلوبی با این کشورها برسیم، می تواند اثرگذاری زیادی را ایجاد کند. حدود یکماه پیش نیز رئیس مجلس در این ارتباط ماموریتی به اتاق بازرگانی واگذار کرد و به همین منظور هفته پیش به مسکو سفر کردم و مذاکرات خوبی در آن سفر انجام گرفت.

وی بر لزوم تجهیز اتاق های مشترک برای توسعه روابط تجاری با کشورهای همسایه تاکید و اظهار کرد: تشکل های مرتبط باید از وضعیت کنونی بهره بگیرند تا در اجرای سیاست ها پیشرو باشند. امید داریم که اتاق های مشترک و تشکل ها در این ارتباط برنامه ای به اتاق بازرگانی و دولت ارائه دهند و امکانات و حمایت های مورد نظر برای خراسان و اتاق های مشترک مستقر در این استان را جذب نمایند و در این موقعیت کاری شایسته را به سرانجام مطلوبی برسانند.

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد