اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

سال جهش تولید

منو

سفیر اوکراین در مشهد: آماده توسعه همکاری های منطقه ای و استانی با اتاق های بازرگانی هستیم

سفیر اوکراین در مشهد: آماده توسعه همکاری های منطقه ای و استانی با اتاق های بازرگانی هستیم
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : چهارشنبه ، 08 خرداد 1398

سفیر اوکراین در دیدار با رئیس اتاق ایران در مشهد:

آماده توسعه همکاری های منطقه ای و استانی با اتاق های بازرگانی هستیم

رئیس پارلمان بخش خصوصی ایران، در محل اتاق مشهد میزبان «سرگئی بوردیلیاک» سفیر اوکراین بود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ «غلامحسین شافعی» در این دیدار، با اشاره به ظرفیت های موجود برای توسعه تعاملات اقتصادی میان بخش خصوصی و اتاق های بازرگانی دوکشور، بر بهره گیری از پتانسیل های مشترک در شکل دهی به حلقه روابط اقتصادی ایران و اوکراین تاکید نمود.

وی عنوان کرد: تاکنون اقداماتی در راستای توسعه همکاری ها در بخش کشاورزی و کشت فرا‌ سرزمینی با اوکراین انجام گرفته است. کشور شما دارای قابلیت های بسیار خوبی در این حوزه می باشد و همین امر می تواند بسترساز ارتقای تعاملات در این بخش شود.

شافعی با تاکید بر اهمیت توسعه همکاری های «بین استانی» میان ایران و اوکراین، توضیح داد: این جنس همکاری ها، به بهره برداری بهتر از ظرفیت های منطقه ای دو کشور منجر خواهد شد. در همین راستا، خراسان رضوی یکی از استان های توانمند کشورمان است که دارای پتانسیل های خوبی برای سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی می باشد. این خطه از منابع غنی برخوردار بوده و کشور اوکراین نیز همین شرایط را دارد و این امر می تواند فصل مشترکی از تعاملات اقتصادی را رقم بزند.

او با اشاره به ظرفیت های صنعتی و معدنی خراسان رضوی و همچنین فعالیت واحدهای بزرگ تولید آهن، فولاد و... در این خطه، عنوان کرد: برای توسعه بسترهای همکاری، به گفتگو و تعامل بیشتر نیاز داریم و در این راستا با تبادل هیات های اقتصادی می توانیم، این مهم را شتاب ببخشیم. امیدوارم سفر شما به خراسان رضوی یک آغاز خوب برای توسعه روابط اقتصادی اوکراین با این خطه باشد. اتاق بازرگانی نیز حمایت کامل خود را در این رابطه اعلام می کند.

«سرگئی بوردیلیاک» سفیر اوکراین نیز با تقدیر از میزبانی اتاق مشهد، عنوان کرد: اخیرا گفتگویی با رئیس اتاق بازرگانی اوکراین داشتم و او برای سفر مجدد به ایران ابراز تمایل نمود. اگر این آمادگی برای اتاق های ایران و خراسان رضوی جهت میزبانی وجود داشته باشد، می توانیم زمینه سفر هیات نمایندگان اتاق اوکراین را در پاییز امسال فراهم کنیم.

وی با استقبال از توسعه همکاری های دو کشور در سطح مناطق و استان های آن ها، تاکید کرد: برای نمونه خطه های خرسون، پولتاوا، خارکیف و... در اوکراین اتاق های بازرگانی فعالی دارند که می توانند با توجه به ظرفیت هایشان با بعضی استان ها در ایران مرتبط شوند. از سویی به نماینده وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور پیشنهاد همکاری استان خراسان رضوی با دو خطه از کشور اوکراین را ارائه دادیم.

بوردیلیاک، اشاره ای نیز به فعالیت اتاق مشترک بازرگانی ایران و اوکراین داشت و متذکر شد: به نظر می رسد که فعالیت این اتاق کمرنگ شده است و اگر به دنبال توسعه تعاملات اقتصادی هستیم و می خواهیم که گام های موثری در این رابطه برداشته شود، باید فعالانه‌تر حرکت کنیم و به حرف و تاکید بسنده نشود.

وی به تحریم هایی اشاره کرد که علیه کشورمان اعمال شده و عنوان کرد: در چنین شرایطی، تداوم تعاملات اقتصادی و توسعه همکاری های منطقه ای و استانی میان دو کشور با تمرکز بر همکاری اتاق های بازرگانی ممکن است. تا به امروز مباحث زیادی مطرح شده و تاکیدات فراوانی صورت گرفته اما حالا این موارد به همکاری های موثر و عملیاتی تبدیل شود.

شافعی، رئیس اتاق ایران، با استقبال از پیشنهادات این مقام دیپلماتیک اوکراین، عنوان کرد: دعوت رسمی از اعضای هیات نمایندگان اتاق اوکراین برای سفر به ایران خواهیم داشت. توامان روند فعالیت اتاق مشترک ایران و اوکراین را نیز بررسی خواهیم کرد و اگر در مسیر فعالیت آن مشکلی وجود داشته باشد، آن را رفع خواهیم نمود.

وی ادامه داد: با توجه به قرار گرفتن ایران در شرایط تحریمی، تاکید بر توسعه تعاملات اقتصادی با کشورهای همسایه است و در این رابطه اتاق نیز برنامه هایی را در دست اقدام دارد. تعاملات خوبی با کشور اوکراین برقرار شده و معتقدیم که اقتصاد دو کشور می تواند در بعضی بخش ها مکمل همدیگر عمل کرده و نیازهای متقابل دو کشور تامین گردد.

رئیس پارلمان بخش خصوصی ایران یادآور شد: بعضی اقلام نظیر خوراک دام، ماشین آلات کشاورزی، تجهیزات پزشکی و... می تواند از اوکراین وارد ایران شوند. البته در حال حاضر موضوع تهاتر کالا در اولویت ما است و برای این منظور نیز امکانات و ظرفیت های بالایی داریم.

 

دفتر کشاورزی

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد