اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

سال جهش تولید

منو

صورتجلسه مورخ 1397/05/24 (جلسه پنجاه و هفت)

پنجــاه و هفتمین جلسه هیأت نمایندگان اتاق به ریاست آقای مهندس شافعی تشکیل شد و در این جلسه به  شرایط نامطلوب فعالان اقتصادی و نگرانی های آنان برای تأمین نیازهای تولیدی خود (تأمین مواد اولیه از بورس و خارج از کشور) می باشند، اشاره شد و اینکه در نتیجۀ مکاتبه و پیگیری اتاق ایران ، هیأت محترم دولت معافیت واحدهای تولیدی از ماده 5 سیاستهای جدید ارزی (مواد اولیه و ماشین آلات تولیدی) را مصوب نموده بود.

بیان شد که نامه اقتصاددان به ریاست محترم جمهــوری در ارتباط با مشکلات اقتصــادی و راهکارهای آن نکات ارزنده ای دارد که باید اتاق به عنـــوان بخش خصــوصی نیز نظرات خود را صراحتاً اعلام نماید؛ و توجه شود که نظرات غیرکارشناسی مبنای تصمیم گیـری نشود تا منابع ناچیز ارزی کشور صرف تولیدات غیرقابل توجیه نشود .

جلسه با حضور آقای مونسان دبیر شورای بانکهای استان و مدیر بانک ملّی استان ادامه پیدا نمود؛ و عنوان شد که حجم تسهیلات پرداختی استان به نسبت به منابع آن در مقایسه با سایر استان ها جایگاه مناسبی ندارد. مؤسسات مالی و اعتباری نیز که منشاء ظهــورشان مشهد می باشد مسائل و مشکلات فراوانی برای استان و کشور ایجاد نمــوده است که اخیراً نیز 35 هزار میلیارد تومان منــابع دولت برای پرداخت به سپـرده گذاران این مؤسسات در اختیار بانکها قرار داده شده است. امید است بتوانیم جایگاه مناسبی را در مصرف منابع در تولید کسب نمائیم .

همچنین به عدم برنامه جامع سیستم بانکی برای جمع آوری نقدینگی کشور از سطح جامعه و عدم تبعیت مؤسسات مالی و اعتباری از مصوبات و ضوابط بانک مرکزی و اختلاف مدت زمان اعتبار LC در بانک های عامل با دستورالعمل های بانک مرکزی اشاره شد و اینکه ضرورت دارد برای تسریع و تسهیل امور بانکی استان سقف اختیارات مدیران بانکهای استان و سهم صنعت در تسهیلات اعطایی افزایش یابد.

براساس گزارش بانک مــرکزی منشأ افزایش نقدینگی، بانک مرکزی، بانکها و مؤسسات مالی و اعتبــاری می باشند فلذا دولت باید بداند که افزایش نقدینگی ناشی از سیاستهای دولت است

نکته دیگر تغییر عقود بانکها در ارتباط با قراردادهای صنایع از مبادله ای به مشارکت مدنی است که باید توجهات کارشناسی به آن معمــول داشت .

عنوان شد که سیستم بانکی منابع لازم را دارد لیکن مدیریت صحیح منابع بانکی اهمیت دارد ، پرونده های تسهیلات ریالی ارسالی به تهران باید حل و فصل شود پرداخت تسهیلات به اقتصاد مولد صورت گیرد.

عدم انسداد درصدی از حساب مشتری (بالاخص تولید و کشاورزی) یکی از خواسته ها می باشد تا نرخ سود برای بنگاههای مولد افزایش پیدا نکند.

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد