اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

سال رونق تولید

منو

شروط موفقیت ادغام بانک‌ها

شروط موفقیت ادغام بانک‌ها

شروط موفقیت ادغام بانک‌ها

علی‌اکبر نیکواقبال- اقتصاددان

اساساً بانک‌های ادغام شونده با مسائل و مشکلاتی از جمله مطالبات معوق و حتی لاوصول برای تسهیلات و وام‌های سنگین اعطا شده، عدم دریافت وثایق و ضمانت‌های مناسب و کافی، عدم بررسی پروژه‌ها و به دنبال آن ورشکستگی وام‌گیرندگان و معاف ‌شدن آنها از بازپرداخت وام‌های دریافت شده، هزینه‌های نسبتاً بالا برای پرداخت سود و بهره برای سپرده‌گذاران و کلاً کوچک شدن نسبت کفایت سرمایه به علت زیان‌های ممتد در اثر هزینه‌های فزاینده و کاهش ارزش دارایی‌ها دست‌به‌گریبان هستند.

ادغام با هدف کاهش مشکلات صورت گرفته را نمی‌توان به‌تنهایی مورد ارزیابی مثبت قرار داد؛ وقتی گروه بانکی با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو و نسبت کفایت سرمایه بسیار پایین است، نفس و ماهیت ادغام نمی‌تواند این مشکل را برطرف کند مگر آنکه مدیریتی مقتدر، کارآزموده و صالح برای رفع مشکلات بانک‌های ادغام‌شده در نظر گرفته شود؛ بنابراین ادغام، به‌خودی‌خود نمی‌تواند بیماری نظام بانکی کشور را درمان کند و فقط مسکن موقتی خواهد بود، ضمن اینکه شرایط توافق و ادغام بر مبنای حسابرسی‌های صحیح و دقیق هنوز مشخص نشده و ادغام یک بانک و بانک‌های مشکل‌دار در یک بانک سالم، می‌تواند بانک سالم را هم دچار به‌هم‌ریختگی و انواع مشکلات کند.

شایان ذکر است که این ادغام فقط گام نخست در رفع مشکلات بانک‌ها بوده و موفقیت ادغام در گرو چندین شرط خواهد بود. ادغام در صورتی مفید خواهد بود که هزینه‌های جمعی بانک سپه پس از ادغام از طریق کاهش شعب فیزیکی و حتی از طریق بازخرید بخشی از پرسنل و مدیران اضافه، کاهش یابد و کلاً سیاست‌هایی در جهت عقلایی کردن فرآیندها و بهبود بازدهی منابع بانکی اتخاذ شود. همچنین باید مطالبات بانک‌های ادغام شونده تعیین تکلیف شود و تا حد امکان، مطالبات مشکوک‌الوصول بانک‌ها از طریق مذاکره با بدهکاران وصول و یا از طریق مراجع قضائی حل‌وفصل شود.

البته انجام این امور نیاز به شفاف‌سازی واقعی حساب‌ها، حسابرسی مداوم توسط حسابرسان خبره و معتبر داخلی و خارجی دارد. این حسابرسی‌ها موجب می‌شود تا این سازمان‌ها با نقاط ضعف و قدرت خود آشنا شوند و فرصت‌ها و تهدیدهای آتی را شناسایی کنند. از این طریق نظام بانکی می‌تواند سیاست‌ها و استراتژی‌های آتی خود را شناسایی و اجرا کند. با توجه به اهمیت حیاتی حسابرسی برای پایداری سازمان‌ها ضروری است که حسابرسی واقعی در بانک‌های ادغام‌شده با جدیت پیگیری و اجرا شود.

با سالم‌سازی نظام بانکی در هم ادغام‌شده می‌توان امیدوار بود که بسیاری از سوءاستفاده‌ها، زد و بندها و بوروکراسی‌ها کاهش پیدا کند. بدیهی است که عدم موفقیت در انجام اصلاحات ریشه‌ای پیش گفته نه‌تنها سبب می‌شود ادغام مزیتی به ارمغان نیاورد، بلکه بانک سپه را نیز درگیر و گرفتار چالش‌های پنج بانک نظامی خواهد کرد. نکته آخری که لازم است به آن اشاره داشته باشم، این است که بهتر نبود به‌جای ادغام این چند بانک در بانک سپه و درگیر کردن بانک سپه با مشکلات این پنج بانک، این بانک‌های نظامی با یکدیگر ادغام می‌شدند و یک تشکیلات بسیار کوچک تحت نظر بانک مرکزی با مدیریتی مقتدر انجام اصلاحات پیش گفته را در مورد این پنج بانک به اجرا می‌گذاشت؟

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد