اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

منو

تشکیل شعبه اتاق مشتــرک ایران و اوکراین در مشهد

تشکیل شعبه اتاق مشتــرک ایران و اوکراین در مشهد
نویسنده خبر : مدیر سایت تاریخ بارگذاری : چهارشنبه ، 08 آذر 1396

تشکیل شعبه اتاق مشتــرک ایران و اوکراین در مشهد

 

سفیر اوکراین در تهران در ملاقات با رئیس اتاق ایران در مشهد راههای گسترش روابط دو جانبه دو کشور را مورد بحث و بررسی قرار داد، در این دیدار یوروی لیاک سفیر اکراین در ایران، ضمن ابراز خرسندی از حضور در شهر مشهد از ظرفیتهای صنعتی و کشاورزی استان به ویژه در حوزه توریسم مذهبی اظهار شگفتی کرد و آمادگی کشور متبوع خود را برای توسعه روابط در همه زمینه­ها مــورد تأکید قرار داد.

غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران و خراسان رضوی در این دیدار با اشاره به حضور بیش از 25 میلیون توریسم مذهبی در سال در مشهد افزود: مشهد از این لحاظ از جمله شهرهای استثنایی نه تنها در ایــران بلکه در دنیاست .

شافعی افزود: مشهد گلوگاه اقتصادی در آسیای میانه است و در زمینه صنایع غذایی و محصولات کشاورزی و نیز تولید سیمان جزء استانهای برتر کشور است.

رئیس اتاق ایران در ادامه با بر شمردن سایر ظرفیتهای موجود استان و مشهد تصریح کرد: مشهد به عنوان بارانداز مهم مبادله کالای اقتصاد منطقه و کلیدُر ترانزیتی منطقه به شمار می­رود و از این حیث در موضــوع حمل و نقل نقش مهمی ایفا می­کند.

شافعی با تشریح سفر اخیر خود به اوکراین، دستاوردهای این سفر را خوب و مطلوب ارزیابی کرد و افزود: ما در این سفر با ظرفیتهای صنعتی و معدنی اوکراین آشنا شدیم و متــوجه شدیم اوکراین به عنوان یک گلوگاه در حوزه انرژی در کل اروپاست و اکثر خطوط انرژی از مسیر این کشور به اروپا عبور می­کند.

شافعی در ادامه افــزود: خراسان رضوی در زمینه سنگ آهن جزو مناطق کم نظیر در ایــران و منطقه است و با توجه به ظرفیت اوکراین در تولید فولاد و سنگ آهن ما می­توانیم در این زمینه همکاریهای خوبی با اوکراین داشته باشیم.

رئیس اتاق ایران همکاری­های اقتصادی را پایه و اساس تحکیم روابط سیاسی- اجتماعی و فرهنگی برشمرد و مشکلات بانکی میان دو کشـــور را قابل رفع دانست و افـــزود اخیراً با روسیه و ترکیه بر روی مبادله پول ملی و محلی به تفاهم رسیدیم .   

در این دیدار شافعی، پیشنهاد تشکیل شعبه اتاق مشترک ایران و اوکراین در مشهد را مطرح کرد که مورد استقبال رییس اتاق مشترک ایران و اکراین  ونیز سفیر آن کشور قرار گرفت.

یوروی لیاک سفیر اوکراین در این دیدار گفت: ایران کشور قدرتمند در منطقه است و این مهم همواره مورد تأکید مقامات عالی رتبه کشـور اوکراین بوده است.

وی افزود: بدون همکاری با ایران هیچ موضوع منطقه­ hی حق و فصل نخواهد شد و ما باید برای تحکیم و استحکام روابط دو جانبه یک استراتژی و راهبرد مشخص و برنامه­ریزی شده­ای را تدوین و به مورد اجــرا بگذاریم تا تحکیم روابط و توسعه اقتصادی از حرف بعمل تبــدیل شود.  

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد