اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

منو

با انجام ارزیابی از سوی وزارت کشور؛ شورای گفتگوی خراسان رضوی از برترین‌های کشور شد

با انجام ارزیابی از سوی وزارت کشور؛  شورای گفتگوی خراسان رضوی از برترین‌های کشور شد
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : سه شنبه ، 23 آبان 1396

با انجام ارزیابی از سوی وزارت کشور؛

شورای گفتگوی خراسان رضوی از برترین‌های کشور شد

 

دنیای اقتصاد- براساس ارزیابی‌های عملکرد شوراهای گفتگوی سراسر کشور که طی نامه رسمی از سوی وزیر کشور به رئیس جمهور اعلام شد، استان خراسان رضوی در بین سه استان برتر کشور معرفی شد.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری خراسان رضوی با اعلام این خبر به دنیای اقتصاد گفت: بر اساس آخرين گزارش منتشر شده وزارت کشور در ٦ ماهه اول سالجاري، استان خراسان رضوي جزو سه استان اول كشور دربرگزاري موفق و عملكرد بهتر شوراي گفتگوي دولت و بخش خصوصي قرار گرفته است.

علی رسولیان افزود: وزارت کشور براساس تعداد جلسات شوراهای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و نوع مصوبات و اثرگذاری آنها از نظر کیفی و کمی استانها را ارزیابی کرده و به این ترتیب خراسان رضوی در کنار استانهای کرمان و اصفهان به عنوان استانهای برتر معرفی شدند.

وی اظهار کرد: از ابتدای امسال، شوراي گفتگوي استان ٦ جلسه رسمي، ٢٣ جلسه دبير خانه و ٤٧ مصوبه در زمينه اصلاح، حذف يا وضع مقررات بهبود فضاي كسب و كار، مهارتهاي شغلي و ارتقاء فرهنگ كار، ماليات، اطلاعات آماري و غيره داشته كه ٣٧ مصوبه قابليت اقدام در استان و ١٠ مصوبه برای اقدام به تهران ارسال شده است.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در ارزیابی وزارت کشور نوع مصوبات شوراهای گفتگو بسیار مهم بوده است؛ مصوباتی که در شورای گفتگوی خراسان رضوی داشتیم بیشتر در جهت بهبود فضای کسب و کار بوده و به اقداماتی که تنها به یک واحد و دستگاه مربوط باشد، ختم نمی‌شده بلکه ما به مشکلاتی که حتی در سطح ملی مطرح بوده، پرداخته‌ایم.

تعامل مطلوب بخشهای خصوصی و دولتی در استان

رئیس دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی نیز در گفتگو با دنیای اقتصاد اظهار کرد: در ارزیابی‌های وزارت کشور از شوراهای گفتگوی استانها، برگزاری منظم جلسات، انطباق عملکرد شورا با وظایف و ماموریتی که دارد و میزان پیگیری و اجرایی شدن مصوبات آن دارای اهمیت بسیاری است.

علی اکبر لبافی با بیان اینکه امروز تعامل بسیار خوبی بین بخشهای خصوصی و دولتی استان برقرار است، افزود: بخش خصوصی در جلسات دبیرخانه شورای گفتگو مطالب خود را مطرح می‌کند و مواردی که با عنوان موانع کسب و کار در حوزه بخش خصوصی است، در جلسات شورا طرح می‌شود. دستگاههای اجرایی هم در جلسات حضور می‌یابند و بسیاری از موانع در قالب گفتگو و تفاهم بین دو بخش حل و فصل می‌شود و نیاز به پیگیری کشوری ندارد.

وی خاطرنشان کرد: برای حل برخی از مشکلات و موانع اما نیازمند اصلاح بخشنامه های ملی هستیم که این موضوع از طریق شورای گفتگو و اتاق بازرگانی و استانداری در ارتباط با وزارتخانه‌های ذیربط و سازمانهای ملی پیگیری و حل و فصل می‌شود.

لبافی با اشاره به دعوت از اعضای کمیسیون صنعت و معدن و کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی برای حضور در جلسات شورای گفتگوی استان در سالجاری، عنوان کرد: در این جلسات در زمینه موانع مخل کسب و کار گفتگو و آنچه مطرح شد در شورای گفتگو مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در قالب یک راهبرد و برنامه اجرایی تصمیماتی برای آن اتخاذ شد.

وی درباره مهمترین خروجی‌های امسال شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی گفت: در حوزه مالیاتی وگردشگری تفاهم خوبی با اداره کل مالیاتی استان داشتیم و در جلسه‌ای که مدیران مالیاتی و تشکلهای گردشگری استان حضور داشتند، با یکدیگر به بحث نشستند و تفاهمات خوبی حاصل شد.

رئیس دبیرخانه شورای گفتگوی خراسان رضوی افزود: در مورد صنایع محور غرب مشهد نیز که بیش از 1700 واحد صنعتی، 25 سال درگیر دریافت پایان کار صنعتی بودند و هزینه‌های هنگفتی کرده و مشکلاتشان حل و فصل نشده بود، 12 جلسه دبیرخانه شورای گفتگو برگزار کردیم و موارد و طرحها در 2 جلسه شورا مطرح شد. در آن جلسات نمایندگان بخش خصوصی در محور غرب، مدیران سازمان صنعت، معدن و تجارت، شهرداری و سازمان حفاظت از محیط زیست با یکدیگر به تفاهم رسیدند که بدون پرداخت وجهی پایان کار از باغی به صنعتی صادر شود و در آینده اگر بخش خصوصی به دنبال تبدیل پروانه صنعتی به کشاورزی و باغی باشد، باید هزینه‌های مربوطه را انجام دهد و این توافقات کمی در استان ما نیست.

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد