اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

منو

پنج دستور کار در چهل و سومین نشست شورای گفت وگوی استان

پنج دستور کار در چهل و سومین نشست شورای گفت وگوی استان
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : شنبه ، 29 مهر 1396

پنج دستور کار درچهل و سومین نشست شورای گفت وگوی استان

رییس اتاق ایران در چهل  و سومین نشست  شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان گفت: سخنرانی ترامپ بر خلاف پیش بینی غربیها هیچگونه تاثیری دروضعیت اقتصاد ما نداشته است

به گزارش روابط عمومی اتاق مشهد وی  تاکید کرد:پس از سخنرانی ترامپ برخی پیش  بینی ها  حاکی از بروز تزلزل در اقتصاد کشور و بازار ارز داشت که شواهد و واکنش های جهانی  نشان داد این سخنان به نفع ایران و به ضرر امریکا بوده است.

 دبیر شورای گفت و گوی استان تصریح کرد:ما در حال حاضر صحنه وسیع تری برای فعالیت داریم که این موضوع نشاندهنده این است که نسبت به گذشته محدودیت ها و تحریمها     ما را کمتر دچار مشکل می سازد

رییس اتاق ایران در ادامه استفاده قاعده مند از فایناس ها را مورد توجه قرار داد و  تصریح کرد:ساز و کار استفاده از فایناس ها باید قاعده مند باشد و بخش خصوصی بتواند از آن بهره مند شود.

 وی افزود:فایناس ها نباید صرفا به مصارف دولتی برسد واین نگرانی وجود دارد که عدم استفاده قاعده مند از فایناس ها دولت و  نسل آینده ما را بدهکار کند و بر مشکلات موجود  دولت بیفزاید.

رییس اتاق ایران همچنین با اشاره به قانون بودجه سال 97 تا کید کرد:در قانون بودجه باید نگاه منطقه ای اعمال گردد و بودجه  کشور با توجه به ویژگیها و ظرفیت های  مناطق تقسیم گردد و در این راستا نباید به استانداران مناطق به چشم تنخوا گردانان  نگریست بلکه باید به استانداران نگاه در امدی  داشت.

وی با با اهمیت خواندن سند بودجه سال 97 افزود:با توجه به اهمیت سند بودجه بخش خصوصی نظرات کارشناسی خود را در مورد قانون بودجه به دبیر خانه شورای گفت و گو ارایه دهد تا طبق در خواست سازمان برنامه و بودجه از نطرات این بخش نیز در سند بودجه سال 97 استفاده گردد.

استاندار خراسان رضوی در نشست شورای گفت و گوی استان گفت: با توجه به نرخ مشارکت اقتصادی بالای استان، برنامه ریزی لازم برای ایجاد 160 هزار شغل جدید در سال 96 با تعیین وظایف مشخص دستگاهها انجام شده، که انتظار می رود بخش خصوصی و دستگاههای اجرایی متولی حوزه اقتصاد با جدیت بیشتری این مهم را پیگیری کنند.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشهد وی   در نشست شورای گفت وگوی استان تصریح کرد: برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران را که با محوریت خراسان رضوی در آلماتی پایتخت اقتصادی قزاقستان با حضور 36 شرکت ایرانی در تمامی گروههای کالایی از 12 تا 16 مهرماه امسال به مدت 4 روز برگزار شد، موفق خواند و خواستار حضور جدی تر نمایندگان بخش خصوصی در سفرهای خارجی شد.

وی افزود: نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران نیز با محوریت این استان بزودی در کازان، مرکز جمهوری تاتارستان کشور روسیه برگزار خواهد شد که این نمایشگاه نخستین حضور بازرگانی ایران در تاتارستان خواهد بود.

رشیدیان تاکید کرد: انتظار می رود با محوریت تشکلهای بخش خصوصی استان شاهد حضور واحدهای برتر و توانمند تولیدی استان در حوزه صنایع غذایی در نمایشگاه مذکور باشیم.

استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد : توسعه سرمایه گذاری در صنعت برای تولید با فناوری روز دنیا و صنایع پیشرفته نیاز مبرم استان است، رویکرد مصرف مردم و همچنین تجارت بین الملل به سمت نوسازی و سلیقه ها در حال تغییر و تحول به سمت صنایع تک است که باید در برنامه های عملیاتی دستگاههای مرتبط دیده شود.

رشیدیان بر لزوم شناسایی سرمایه گذاران توانمند و به روز بودن فرصت های سرمایه گذاری برای ارائه به سرمایه گذاران داخلی و خارجی با مشارکت بخش خصوصی استان تاکید کرد. 

در پایان نشست  شورای گفت و گو 5 دستور کار جلسه  توسط علی اکبر لبافی رییس دبیرخانه شورای گفت و گو به شرح ذیل عنوان شد:

 1-راهکارهای پیشنهادی به منظور جلوگیری از موازی کاری دستگاههای اجرایی استان در خصوص ترخیص نهاده های دامی وارداتی

2-طرح موضوع آزادسازی وثایق مازاد واحدها و پذیرش صندوق ضمانت سرمایه گذاری کوچک به عنوان ضمانت نامه بانکی جهت استفاده از تسهیلات مقرر در دستورالعمل بازسازی و نوسازی واحدهای تولید، صنعتی و معدنی و ضرورت اصلاحات لازم در روند موجود برای اثر بخشی بیشتر

3-بررسی چگونگی اجرای آیین نامه  اجرایی بازدید و مراجعه نمایندگان دستگاههای اجرایی به واحدهای تولیدی در استان) موضوع تصویب نامه شماره 53567/ت 51721 ه مورخ 1395/05/06 هیات محترم وزیران)-ضرورت ایجاد نمایندگی ثبت علایم و مالکیت معنوی شرق کشور در مشهد-قرار گرفتن صادرات عایق رطوبتی خارج از بورس، با عنایت  به تائیدیه اداره کل استاندارد خراسان رضوی و گزارشی از چگونگی فعال سازی واحدهای تولیدی تحت تملک بانک ها.

پس از طرح  پیشنهادات  و مصوبات شورا در مورد دستور کارهای جلسه مصوبات سی و چهارمین نشست شورای گفت و گوی استان  اعلام گردید.

مصــوبات

 

استانی

پس از بحث و تبادل نظر و بیان نظرات اعضای بخش خصوصی، دولتی و تعاونی به اتفاق آراء تصمیمات ذیل اتخاذ گردید و مقرر شد به شرح زیر در قالب مصوبات با ماهیت استانی و ملی اقدامات لازم در کوتاهترین زمان ممکن صـورت پذیرد :

  • جهت انعکاس نظرات بخش خصوصی به دولت و سازمان برنامه و بودجه در رابطه با تدوین بودجه سال 1397 کل کشور، مقرر گردید کمیته های کارشناسی ذیل دبیرخانه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان تشکیل و نظرات بخش خصوصی جمعبندی و به استانداری محترم و سازمان محترم برنامه و بودجه ارائه گردد.
  • مقرر گردید موضوع حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسات شورای گفت و گو از طریق مجمع نمایندگان استان مورد پیگیری استانداری محترم و دبیرخانه شورا قرار گیرد.
  • جهت رفع مشکلات بخش خصوصی در استفاده از فاینانس، مقرر گردید دفتر محترم جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری موضوع احصاء مشکلات و راهکارهای رفع آنها را از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان پیگیــری نماید.
  • در ارتباط با موضــوع جلوگیری از موازی کاری دستگاههای اجرایی استان در خصوص ترخیص نهاده های دامی وارداتی، مقرر گردید تفاهم نامه پیشنهادی دبیرخانه شورای گفت و گو بصــورت دو جانبه بین اداره کل استاندارد و اداره کل دامپزشکی منعقد شده به نحوی که بتواند نارسایی های موجود در مشروح مذاکرات بند (ب) این صورتجلسه راهکارهای پیشنهادی به منظور جلوگیری از موازی کاری دستگاههای اجرایی در خصوص ترخیص نهاده های دامی وارداتی از جمله : کاهش تعداد نمونه ها با توجه به استانداردهای اداره کل استاندارد، شیوه نمونه برداری، امکان نمونه برداری مجدد، نحوه نمونه برداری، منوط نمــودن نتایج آزمایش به ارائه مدارک و مستنــدات، کاهش هزینه های نمونه برداری مؤثر واقع شود و در اجرای این فرآیند اگر دو دستگاه متولی نیازی به استعلام یا پیگیری از طریق مرکز داشتند مراتب را به استانداری محترم خراسان رضوی جهت پیگیری بعدی به فوریت اعلام نمایند.
  • با توجه به اهمیت ایجاد نمایندگی اداره ثبت علایم و مالکیت معنوی در استان، مقرر گردید نظر به اهمیت و نیاز استان و شرق کشور مراتب از طریق اداره کل ذیربط در استان و استانداری محترم خراسان رضوی پیگیری و مجوز لازم اخذ گردد.
  • مقــرر گردید جهت آشنــایی متقاضیان ثبت برند و مالکیت معنــوی، دوره های آموزشی توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان با همکاری اداره محترم ثبت شرکتها و مؤسسات غیر تجاری استان برگزار شود.
  • با توجه به اهمیت موضوع فعال سازی واحدهای تولیدی تحت تملک بانک ها و ارائه راهکار در خصوص ادامه تولید و استفاده از ظرفیت های راکد این واحدهای تولیدی بدلیل اهمیت و ضرورت موضوع نیاز به مدت زمان بیشتر، مقرر گردید در جلسه بعدی شورا مطرح گردد.

 

ملی و فراگیر :

  • موضوع بررسی چگونگی اجرای آئین نامه اجرایی بازدید و مراجعه نمایندگان دستگاههای اجرایی به واحدهای تولیدی هیأت محترم وزیران پس از گذشت بیش از یکسال از تاریخ ابلاغ آیین نامه و مسائل و مشکلات مطرح شده در مسیر اجرای این آیین نامه، مقرر گردید بدلیل ماهیت ملی طی مکاتباتی از طریق اتاق بازرگانی،صنایع،معادن ایران، استانداری محترم خراسان رضوی و سازمان محترم برنامه و بودجه و شورای گفت و گوی مرکز مورد پیگیری قرار گیرد.
  • در ارتباط با نارسایی های صندوق ضمانت، مقرر گردید با پیگیری از طریق شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی کشور ترتیبی اتخاذ گردد تا:

الف) پروسه صــدور و رسیــدگی به پرونده متقاضیان دریافت ضمانتنامه صنــدوق ضمانت سرمایه گذاری در کوتاهترین زمان ممکن (حداکثر 1 ماه) صورت پذیرفته و نواقص سایت و امکان کاهش مراحل رسیدگی مورد بررسی قرار گیرد.

ب) موضوع پذیرش مازاد وثایقی همچون ماشین آلات، تجهیزات و ... توسط صندوق ضمانت سرمایه گذاری به عنوان راهن دوم مورد موافقت قرار گیرد.

ج) جهت تسهیل فرآیند اخذ ضمانت نامه صندوق ضمانت سرمایه گذاری در صورت وجود وثایق لازم، شرط دریافت چک که می بایست توسط دو نفر ضامن معتبر تأیید گردد حذف گردد.

 د) افزایش سقف ضمانتنامه از 3 میلیارد تومان به 5 میلیارد تومان مورد پیگیری قرار گیرد.

ح) با هدف روان سازی اخذ ضمانت نامه صندوق ضمانت سرمایه گذاری، موضوع رفع شرایط سخت و دشوار صدور ضمانت همچون نداشتن بدهی معوق بانکی و چک برگشتی پیگیری شود.

و) موضوع افزایش سقف رقم ضمانت نامه به میزان 120 درصد اصل و سود تسهیلات و کاهش کارمزد دریافتی به حداکثر 0.5 درصد اقدام لازم بعمل آید.

  • با توجه به تأیید اداره کل استاندارد خراسان رضوی طی نامه شماره 11527 مورخ 24/3/1391 مبنی بر اینکه مواد اولیه عایق رطوبتی 45تا55 درصد مواد فاقد قیر و 45 درصد مواد قیری آن در فرایند تولید عایق رطوبتی تغییر می یابد و به محصول جدیدی تبدیل می گردد لذا مقرر گردید از طریق استانداری محترم خراسان و شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی کشور موضوع قرار گرفتن صادرات عایق رطوبتی همانند سالهای گذشته خارج از بورس (باتوجه به تائیدیه اداره کل استاندارد) و قرار گرفتن آن در ردیف مصالح ساختمانی جهت صادرات مورد پیگیــری قرار گیرد.

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد