اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

منو

تداوم بحران آب، توسعه کشاورزی را با چالش روبه‌رو خواهد کرد

تداوم بحران آب، توسعه کشاورزی را با چالش روبه‌رو خواهد کرد
نویسنده خبر : مدیر سایت تاریخ بارگذاری : جمعه ، 10 شهريور 1396

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران:

تداوم بحران آب، توسعه کشاورزی را با چالش روبه‌رو خواهد کرد

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نسبت به تشدید بحران آب در کشورمان هشدار داد و گفت: اگر مهار و چاره‌جویی برای این موضوع در اولویت بخش‌های مختلف و جامعه قرار نگیرد، توسعه کشاورزی در عرصه‌های گوناگون، غیرممکن خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ غلامحسین شافعی که در جمع اعضای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی سخن می‌گفت، اذعان کرد: این موضوع در حال حاضر اولویت اصلی دفتر کشاورزی و مرکز آب اتاق ایران است چرا که نگران تداوم این روند و وخامت شرایط در آینده هستیم.

وی اذعان کرد: به قول بزرگی، باید با درختان شهرمان عکس یادگاری بگیریم که شاید در آینده درختی باقی نماند.

*برگزاری جشن ملی آب با هدف فرهنگ‌سازی

اما رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از انجام مطالعاتی جامع پیرامون موضوع «آب» در اتاق ایران خبر داد و گفت: علاوه بر این، تفاهم نامه‌ای را نیز با وزارت نیرو به امضا رسانده‌ایم که در راس آن موضوع تعادل بخشی به منابع آب های زیرزمینی دردستور کار است.

وی ادامه داد: همچنین کمیته مشترک دیگری را نیز با حضور نمایندگانی از سازمان برنامه و بودجه، اتاق بازرگانی ایران، وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی ایجاد کردیم که در آن با اتکا به روابط خارجی موجود، تلاش خواهد شد تا روش‌های پیشرفته آبیاری نوین به داخل کشورمان منتقل شود.

شافعی از رسالت اتاق بازرگانی در عرصه فرهنگ‌سازی سخن به میان آورد و اعلام کرد: پارلمان بخش خصوصی برای فرهنگ سازی در این حوزه قصد دارد همه‌ساله «جشن روز ملی آب» را در کشور برگزار کند و در حاشیه آن از آرا و نظرات متخصصان خارجی و داخلی برای تحقق اهداف مدیریت مصرف، بهره بگیرد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران بر ضرورت توسعه «اقتصاد سبز» تاکید و خاطر نشان کرد: در حال حاضر تشکل هایی در بخش خصوصی برای این منظور ایجاد شده و به نتایج مطلوبی هم رسیده ایم. بخشی از رویکرد ما مطالعه دستاوردهای دیگر کشورهای جهان نظیر فرانسه و... در این حوزه بوده است.

وی از بعضی رویکردهای توسعه‌ای که سازگار با محیط زیست کشورمان نیستند، انتقاد کرد و گفت: در خراسان رضوی برای توسعه صنعت فولاد اقدامات برجسته‌ای صورت گرفته اما در بستری این توسعه را رقم زدیم که به روستاهای آن با تانکر آبرسانی می‌شود. این تجربه‌ای بود که پیش‌تر در خطه اصفهان نیز نتایجش را نشان داده بود. نباید در حوزه محیط زیست و آب به اشتباهات مکرر دچار شویم چرا که جبران آن دشوار خواهد بود.

وی افزود: افزایش بهره وری منابع، تولید بر مبنای مزیت های رقابتی در مناطق مختلف کشور، انجام مطالعات منطقه ای ، افزایش ضریب خوداتکایی در تولید محصولات کشاورزی، استفاده از علم و تکنولوژی روز دنیا در این بخش و... از دیگر اولویت‌هایی هستند که باید مورد توجه بخش‌های مختلف دولتی، خصوصی و ساختار قانونگذاری کشور قرار گیرند.

وی در ادامه گوشه‌چشمی داشته به موضوع زعفران و ارزش آن در اقتصاد کشاورزی ایران و متذکر شد: ظرفیت شورای عالی زعفران نیز برای حمایت از این محصول ارزشمند، فراهم است. در دوره گذشته مجلس به رغم تعاملات مثبت با کمیسیون کشاورزی، صدای این شورا به عنوان سخنگوی این حوزه آن طور که شایسته بود، شنیده نشد. امیدواریم در دوره فعلی مجلس و کمیسیون کشاورزی، بستر بهتر و مساعد‌تری برای تعامل با این شورا فراهم آید.

*ضرورت تعامل اتاق و کمیته‌های چهارگانه کمیسیون کشاورزی

اما علی اکبری، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به مزیت‌های اقتصادی زعفران، این محصول ارزشمند را بستری مناسب برای توسعه اشتغال در بخش کشاورزی دانست و خواستار ساماندهی زنجیره تولید تا صادرات آن شد.

وی تاکید کرد: نگاه مجلس دهم به مسائل حوزه کشاورزی به عنوان بستری مساعد جهت اشتغال بیش از 30 درصد جمعیت کشور بوده است.

وی خواستار ارتباط‌گیری اتاق بازرگانی با کارگروه‌های چهارگانه‌ای شد که تحت پوشش کمیسیون کشاورزی مشغول به فعالیت هستند و ابراز امیدواری کرد : ذیل این تعاملات، تحولات مثبتی را نیز در بخش‌های مختلف شاهد باشیم.

*کاهش 300 میلیون متر مکعبی مصرف آب در بخش کشاورزی طی یک سال

اما نماینده عالی دولت در خراسان رضوی نیز در ادامه این نشست عنوان کرد: مدیریت کشور بدون یک نگاه توسعه‌یافته و همه‌جانبه به تمامی بخش‌ها ممکن نمی‌شود. برای نمونه، نمی‌توان کشاورزی را توسعه بخشید اما صنعت را در چهارچوب این رویکرد مدنظر قرار نداد. این نگاه در حوزه محیط زیست، آب و... نیز مصداق پیدا می‌کند.

علیرضا رشیدیان تاکید کرد: همه این مولفه‌ها باید در کنار هم قرار گیرند تا توسعه محقق گردد.

وی اذعان کرد: در این سال‌ها در خراسان رضوی با بخش خصوصی، حوزه‌های علمی و دانشگاهی و... جلسات خوبی داشتیم و تلاش نمودیم این رویکرد همه‌جانبه را پیگیری نماییم.

استاندار خراسان رضوی به موضوع کمبود آب در این خطه اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 8میلیارد و 200میلیون مترمکعب برداشت از منابع آبی ما صورت می‌گیرد که یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعب آن «اضافه برداشت» محسوب می‌شود. در قالب تعاملات صورت گرفته با نهادهای مربوطه، مقرر شد؛ طی دو سال 700 میلیون متر مکعب کاهش برداشت انجام گیرد که خوشبختانه در سال اول اجرای این طرح با انجام برخی اقدامات در بخش کشاورزی، 300 میلیون متر مکعب کاهش مصرف محقق شد.

رشیدیان متذکر شد: تا اصلاح کامل روش‌های آبیاری و تکمیل چرخه‌های ارزش افزوده، راه زیادی داریم.

وی تاکید کرد: این خطه علی‌رغم مواجهه با بلایای طبیعی در سال گذشته، در حوزه کشاورزی موفق عمل کرده است. برای نمونه، سرما پاییز پارسال 865 میلیارد تومان به استان خسارت وارد کرد. خسران سیل اخیر نیز بیش از 150 میلیارد تومان برآورد می‌شود و کشاورزان ما نقطه کانونی این خسارت‌ها بوده‌اند. در موضوع حمایت‌ از کشاورزان خسارت‌دیده، با مشکلات و نقایصی روبه‌رو هستیم که مجلس در مقام قانون‌گذاری‌اش می‌توان به حل و فصل آن کمک کند.

وی از نفحات اجرای این طرح را کاهش تعداد روستاهایی دانست که با تانکر به آن‌ها آبرسانی می‌شود و گفت: شمار آن‌ها از هزار روستا به 410مورد کاهش یافته است.

رشیدیان از ضرورت اصلاح قنوات استان و احیای آن‌ها گفت و از نمایندگان مجلس خواست تا به تامین اعتبارات سنگین لازم برای این حوزه کمک کنند.

*ضرورت پرهیز از تصویب قوانین شتابزده و احساسی

سیدعلی اکبر پرویزی، استاندار خراسان جنوبی نیز در بخش دیگری از این نشست، نسبت به مخاطراتی که کشت زعفران را در دو خطه خراسان رضوی و جنوبی تهدید می‌کند، هشدار داد و گفت: حدود 15هزار هکتار از اراضی خراسان جنوبی زیر کشت این محصول هستند اما تداوم خشکسالی ما را نسبت به آینده آن نگران کرده است. از این منظر به وزارت جهاد و کمیسیون کشاورزی مجلس پیشنهاد می‌کنیم تا کشت این محصول را در استان‌های دیگر کشور که شرایط مساعدی دارند پیگیری کنند تا به واسطه مشکلات بخش تولید، بازار صادراتی ایران در این محصول از بین نرود.

وی به پاره‌ای مشکلات دامنگیر تولید و صادرات زعفران اشاره کرد و گفت: صرفنظر از دشواری‌هایی که در بخش کشت این محصول وجود دارد، در حوزه صنایع وابسته و صادرات نیز با چالش‌هایی روبه رو هستیم.

پرویزی در ادامه از تصویب بعضی قوانین احساسی و صدور آیین‌نامه‌های غیرکارشناسی سخن به میان آورد و متذکر شد: محصول این نقیصه در نظام اداری و قانونگذاری کشور، اجازه صدور مجوز برای چاه‌های غیرمجاز بعد از 25سال مقاومت وزارت نیرو است. اقدامی که از سوی مجلس وقت انجام گرفت و تبعات آن تا امروز ادامه دارد.

وی از وکلای مردم در مجلس شورای اسلامی خواست تا در روند قانونگذاری، از رویکردهای سیاسی و شتابزده پرهیز کنند و قوانین مخل و آسیب‌زا را حذف نمایند تا اثرات آن 20سال دیگر دامنگیر نسل‌های بعدی نشود.

استاندار خراسان جنوبی از اتاق بازرگانی ایران نیز درخواست کرد تا قوانین مخل و موازی را احصاء کرده و برای اصلاح در اختیار نمایندگان مجلس قرار دهد.

وی با تاکید بر اهمیت کامل شدن زنجیره تولید در کشور، عنوان کرد: در حوزه‌هایی که سرمایه‌‌گذار مایل به ورود است، کمک کنیم تا این زنجیره تکمیل شود و ارزش افزوده برای محصولات ما ایجاد شود.

پرویزی خاطر نشان کرد: آماده‌ایم در صورت همراهی اتاق ایران، اعتبار مشترکی را پیش بینی کنیم تا گام‌های اولیه برای تحقق و اجرای طرح جامع زعفران برداشته شود.

*زیرساخت‌های موردنیاز برای حفظ سهم 96درصدی ایران در بازار جهانی زعفران

این گزارش حاکیست در ابتدای این نشست، محسن احتشام، رئیس شورای ملی زعفران در سخنانی با بیان اینکه ایران تولیدکننده 96درصد زعفران جهان است اما همچنان در حوزه بازاریابی با دشواری‌های جدی روبه‌روست، عنوان کرد: دغدغه دیگر ما در این بخش تعیین قیمت منصفانه برای این محصول است تا کشاورزان انگیزه بیشتری برای کشت و کار داشته باشند.

وی بازاریابی خرد را در زمره وظایف بخش خصوصی و بازاریابی کلان را بر ذمه بخش دولتی دانست و گفت: مباحث دیگری چون توسعه بازار، برندسازی، تکمیل زنجیره ارزش، نوآوری و تنوع محصولات و... از دیگر اقداماتی هستند که باید برای تثبیت جایگاه ایران در بازار جهانی زعفران مورد توجه قرار گیرند.  

وی از نمایندگان مجلس خواست تا ردیف اعتباری زعفران را در بودجه سنواتی مدنظر قرار دهند و گفت: توان حضور ما در بازارهای جهانی و رقابت با رقبای جدیدمان، منوط به حمایت از این طرح است.

 

اما علی شریعتی مقدم، رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز پاره‌ای از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان بخش کشاورزی و صنایع وابسته به آن را بدین شرح مطرح نمود: مباحث مطرح شده در نشست‌های تخصصی با نمایندگان مجلس، بر ضرورت تشکیل یک دبیرخانه جهت پیگیری دغدغه‌های فعالان این بخش حکایت داشت که این مهم در به عنوان مصوبه و خروجی این برنامه مدنظر خواهد بود.

وی در ادامه، تحقق روند تخصیص منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها، جذب سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع تبدیلی، حمایت از صادرات، توجه به بحث آب مجازی، تلاش برای ارتقای زنجیره ارزش، اصلاح رویکردهای نظارتی و تسهیل امور در سیستم‌های اداری برای صدور مجوزهای مربوط به این بخش و... را شماری از درخواست‌های فعالان بخش کشاورزی و صنایع غذایی برشمرد.

وی همچنین مالیات بر ارزش افزوده را مانعی توصیف کرده که باعث شده تا رغبتی برای ایجاد ارزش افزوده در محصولات غذایی و کشاورزی وجود نداشته باشد و گفت: تشکل‌های بخش خصوصی توان پذیرش مسئولیت حوزه‌های نظارتی را دارند و از این منظر برای کمک به بدنه دولتی، اعلام آمادگی می‌کنیم.

صادقی، مدیر دفتر مستقل کشاورزی اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز در ادامه از برگزاری نشست‌های تخصصی با فعالان بخش کشاورزی و احصای نظرات و آرای ایشان به منظور اصلاح رویکردها در حوزه‌هایی نظیر توسعه جمعیت و تاثیر آن بر بخش کشاورزی و غذا، پایداری منابع آبی، ضعف نظارت بر تغییر الگوی کشت و... خبر داد.

حاتمیان، نماینده مردم درگز در مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی خواستار ایجاد کارگروه  تخصصی ملی برای بررسی مسائل زعفران شد.

 

در انتهای این مراسم تفاهم‌نامه‌ای به منظور «تشکیل یک کمیته مشترک با محوریت مسائل بخش کشاورزی، آب و محیط زیست، زعفران، دام و طیور»؛ میان کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با استانداران خراسان‌های رضوی و جنوبی و اتاق‌های بازرگانی ایران و خراسان رضوی به امضا رسید.

در متن این تفاهم‌نامه آمده است:« این کمیته مشترک از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس، فعالان اقتصادی، نمایندگان تام‌الاختیار استانداران خراسان رضوی و جنوبی و مجمع نمایندگان استان تشکیل می‌شود و دبیرخانه آن در در محل دفتر کشاورزی اتاق بازرگانی مشهد مستقر خواهد بود. »

به استناد این تفاهم‌نامه ،کمیته مذکور تمام تلاش خود را جهت پیگیری و اجرایی شدن دغدغه‌ها و اقدامات مرتبط با بخش‌های کشاورزی ، آب ، محیط زیست ، منابع طبیعی ، گیاهان دارویی ، صنایع غذایی ، زعفران ، دام و طیور و... به‌کار خواهد گرفت و گزارش این اقدامات را به مراجع بالادستی اعلام می کند.

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد