اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

منو

از سوی کمیسیون کشاورزی مجلس، استانداران خراسان‌های رضوی و جنوبی و اتاق‌ بازرگانی ایران صورت گرفت: امضای تفاهم‌نامه مشترک حمایت از بخش کشاورزی، آب و زعفران

از سوی کمیسیون کشاورزی مجلس، استانداران خراسان‌های رضوی و جنوبی و اتاق‌ بازرگانی ایران صورت گرفت: امضای تفاهم‌نامه مشترک حمایت از بخش کشاورزی، آب و زعفران
نویسنده خبر : مدیر سایت تاریخ بارگذاری : پنج شنبه ، 09 شهريور 1396

از سوی کمیسیون کشاورزی مجلس، استانداران خراسان‌های رضوی و جنوبی و اتاق‌ بازرگانی ایران صورت گرفت:

امضای تفاهم‌نامه مشترک حمایت از بخش کشاورزی، آب و زعفران

 

کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تفاهم‌نامه‌ای را به منظور تشکیل کمیته مشترکی با محوریت مسائل بخش کشاورزی، آب و محیط زیست، زعفران، دام و طیور؛ با استانداران خراسان‌های رضوی و جنوبی و اتاق‌های بازرگانی ایران و خراسان رضوی به امضا رساند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ در متن این تفاهم‌نامه آمده است:« این کمیته از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس، فعالان اقتصادی، نمایندگان تام‌الاختیار استانداران خراسان رضوی و جنوبی و مجمع نمایندگان استان تشکیل می‌شود و دبیرخانه آن در در محل دفتر کشاورزی اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی مشهد مستقر خواهد بود. »

این گزارش حاکیست؛ کمیته مذکور تمام تلاش خود را جهت پیگیری و اجرایی شدن دغدغه‌ها و اقدامات مرتبط با بخش‌های کشاورزی ، آب ، محیط زیست ، منابع طبیعی ، گیاهان دارویی ، صنایع غذایی ، زعفران ، دام و طیور و... به‌کار خواهد گرفت و گزارش این اقدامات را به مراجع بالادستی اعلام می کند.

*برگزاری جشن ملی آب با هدف فرهنگ‌سازی

اما غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز در این نشست، بزرگترین دغدغه موجود در حوزه اقتصاد، کشاورزی و آینده صنعت غذا در کشورمان را «آب» عنوان کرد و گفت: این موضوع به عنوان یکی از مهم‌ترین اولویت‌های اتاق ایران در دستور کار قرار دارد چرا که بر این باوریم اگر برای این مقوله به صورت چاره‌اندیشی نشود، مشکلات متنابهی دامنگیر بخش کشاورزی ما خواهد شد.

وی از انجام مطالعاتی جامع پیرامون موضوع آب در اتاق ایران خبر داد و گفت: علاوه بر این، تفاهم نامه‌ای را نیز با وزارت نیرو به امضا رساندیم که در راس آن موضوع تعادل بخشی به منابع آب های زیرزمینی دردستور کار است.

وی ادامه داد: علاوه بر این کمیته ای مشترک با حضور نمایندگانی از سازمان برنامه و بودجه، اتاق بازرگانی ایران، وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی تشکیل دادیم که در آن با اتکا به روابط خارجی موجود، تلاش خواهد شد تا روش‌های پیشرفته آبیاری نوین به داخل کشورمان منتقل شود.

شافعی از رسالت اتاق بازرگانی در عرصه فرهنگ‌سازی سخن به میان آورد و اعلام کرد: پارلمان بخش خصوصی برای فرهنگ سازی در این حوزه قصد دارد همه‌ساله «جشن روز ملی آب» را در کشور برگزار کند و در حاشیه آن از آرا و نظرات متخصصان خارجی و داخلی برای تحقق اهداف مدیریت مصرف، کمک بگیرد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران بر ضرورت توسعه «اقتصاد سبز» تاکید و خاطر نشان کرد: در حال حاضر تشکل هایی در بخش خصوصی برای این منظور ایجاد شده و به نتایج مطلوبی هم رسیده ایم. بخشی از رویکرد ما مطالعه دستاوردهای دیگر کشورهای جهان نظیر فرانسه و... در این حوزه بوده است.

ویافزود: افزایش بهره وری منابع، تولید بر مبنای مزیت های رقابتی در مناطق مختلف کشور، انجام مطالعات منطقه ای ، افزایش ضریب خوداتکایی در تولید محصولات کشاورزی، استفاده از علم و تکنولوژی روز در این بخش و... از دیگر اولویت‌هایی دانست که باید در حوزه کشاورزی مورد توجه قرار گیرند.

وی متذکر شد: ظرفیت شورای عالی زعفران نیز برای حمایت از این محصول ارزشمند، فراهم است. در دوره گذشته مجلس، صدای این شورا به عنوان سخنگوی این حوزه شنیده نشد و امیدواریم در دوره حاضر، بستر بهتر و مساعد‌تری برای این بخش فراهم آید.

*ضرورت تعامل اتاق و کمیته‌های چهارگانه کمیسیون کشاورزی

اما علی اکبری، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به مزیت‌های اقتصادی زعفران، این محصول ارزشمند را بستری مناسب برای توسعه اشتغال در بخش کشاورزی دانست و خواستار ساماندهی زنجیره تولید تا صادرات آن شد.

وی تاکید کرد: نگاه مجلس دهم به مسائل حوزه کشاورزی به عنوان بستری مساعد جهت اشتغال بیش از 30 درصد جمعیت کشور بوده است.

وی خواستار ارتباط‌گیری اتاق بازرگانی با کارگروه‌های چهارگانه‌ای شد که تحت پوشش کمیسیون کشاورزی مشغول فعالیت تخصصی هستند و ابراز امیدواری کرد : ذیل این تعاملات، تحولات مثبتی را نیز در بخش‌های مختلف شاهد باشیم.

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد