اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

منو

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان رضوی از تداوم رکود در بخش اقامتی خبر داد: ضریب اشغال 60درصدی مراکز اقامتی استان

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان رضوی از تداوم رکود در بخش اقامتی خبر داد: ضریب اشغال 60درصدی مراکز اقامتی استان
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : چهارشنبه ، 08 شهريور 1396

 

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان رضوی از تداوم رکود در بخش اقامتی خبر داد:

ضریب اشغال 60درصدی مراکز اقامتی استان

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان رضوی از ضریب 60درصدی اشغال واحدهای اقامتی استان در تابستان امسال خبر داد و گفت:همه ساله در این ایام و به ویژه در شهریور ماه شاهد اشغال صددرصدی ظرفیت مراکز اقامتی استان و به ویژه مشهد بودیم اما کاهش این ضریب حکایت از رکود در این بخش دارد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ محمد قانعی در تازه‌ترین نشست این کمیسیون؛ شهریور را ماه پُرکار بخش گردشگری عنوان کرد و افزود: فعالیت بیش از هفت هزار واحد اقامتی در قالب خانه‌های شخصی غیرمجاز و فاقد پروانه کسب، عامل بروز بخشی از این مشکلات برای مراکز رسمی و قانونی اقامتی است.

وی از «گردشگری» به عنوان کلید حل مشکلات در حوزه اشتغال یاد کرد و گفت: حمایت از این حوزه همچنین به جذب سرمایه‌گذاری و رونق اقتصادی کشور کمک خواهد کرد.

وی خاطر نشان کرد: همچنین پیگیر مسائل و چالش های خصوصی سازی در حوزه گردشگری، از مجرای شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان هستیم.

عقد تفاهمنامه‌ای میان مرکز آموزش ضمن خدمت کارکنان واحدهای اقامتی با اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای به منظور برگزاری دوره‌های تخصصی و همچین برگزاری همایشی با عنوان «نقش گردشگری در توسعه و اشتغال» از دیگر مباحثی بودند که قانعی در جمع اعضای کمیسیون گردشگری مطرح کرد و در خصوص آن‌ها به بحث و بررسی انجام گرفت.

*ضرورت ارائه آموزش‌های مستمر با هدف ارتقای خدمات در حوزه گردشگری

مژگان ثابت تیموری دبیر این کمیسیون نیز در ادامه با تاکید بر  اهمیت و نقش آموزش‌ در حوزه گردشگری، عنوان کرد:  به نظرمی‌رسد برگزاری دوره های تکمیلی و مستمر آموزشی برای کارکنان فعال در حوزه خدمات گردشگری و همچنین منوط کردن تمدید پروانه و مجوز فعالیت به ارائه تأییدیه اتحادیه های مرتبط و سازمان میراث فرهنگی، بتواند به ارتقای کیفیت و افزایش کارایی خدمات این بخش کمک کند.

 وی در ادامه گزارشی از جلسه دیدار و گفتگو با دهدشتی مشاور کمیسیون گردشگردی اتاق اصفهان ارائه کرد و متذکر شد: هماهنگی‌هایی صورت گرفت تا تعاملات بیشتری میان دو کمیسیون گردشگری اتاق‌های اصفهان و خراسان رضوی برقرار شود.

وی یادآور شد: استفاده از تجربیات کمیسیون گردشگری اتاق اصفهان می‌تواند به ما در پیشبرد مسائل مالیاتی و پیگیری آن از طریق مجلس شورای اسلامی، کمک شایانی کند.

فرهاد دوائی عضو دیگر این کمیسیون نیز گزارشی را حول محور سفر به تاتارستان به دعوت وزیر گردشگری این کشور ارائه کرد که قرار است مهرماه سال جاری انجام گیرد. تفاهم‌نامه‌ برقراری پرواز مستقیم  میان مشهد- غازان از موضوعات مورد بحث در این گزارش بود.

*توسعه ناوگان حمل و نقل هوایی، جایگاه گردشگری ایران را در جهان ارتقا می‌دهد

اما در ادامه این نشست موضوع مالیات واحدهای خدماتی فعال در حوزه گردشگری مطرح شد که در این رابطه، محمد اسدی، یکی از فعالان بخش گردشگری استان پیشنهاد کرد: بسته‌ای به منظور اصلاح ضرایب مالیاتی از سوی اتاق بازرگانی تدوین و به مجلس ارائه شود.

وی در ادامه بیان کرد: توسعه ناوگان حمل و نقل هوایی داخلی، جایگاه گردشگری ایران را در سطح جهانی، ارتقا می‌دهد.

حسین ابراهیمی رئیس انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان استان، همچنین به پارادوکس موجود در حوزه مالیات اشاره نمود و افزود: بیش از 50درصد واحدهای اقامتی کشور در مشهد قرار دارند از این منظر، بایستی سایر خدمات، فعالیت‌ها و زیرساخت‌های گردشگری نیز به تناسب آن رشدکنند و حمایت‌های لازم نیز از فعالان این حوزه صورت گیرد که بخشی از این رویکردهای حمایتی می‌تواند در موضوع مالیات و... باشد. 

محسن تقدیر، یکی دیگر از اعضای کمیسیون گردشگری اتاق نیز از سفری به عمان و عراق گفت و از مذاکره با چند ایرلاین برای تسهیل ورود شیعیان این دو کشور به مشهد خبر داد .

محمد سعید ولی زاده، نایب رئیس کمیسیون گردشگری نیز از تمایل علویان ترکیه برای سفر به نیشابور خبر داد و تصریح کرد: نظر به اعلام آمادگی این گروه مسلمان، باید زیرساخت‌های موجود فراهم شود.

 وی در خصوص بحث مالیات نیز بیان کرد: مالیات باید از سود آژانس‌های خدمات مسافرتی محاسبه شود و نه از کل بسته سفر. این مقوله‌ای است که در مذاکره با مقامات مسئول دولتی، باید حل و فصل گردد.

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد