اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی
پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

در جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق مشهد عنوان شد: بررسی روش های زراعی و مدیریتی مقابله با کم آبی

نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : سه شنبه ، 20 تير 1396

 

در جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق مشهد عنوان شد:

بررسی روش های زراعی و مدیریتی مقابله با کم آبی

 

مشکلات روش های زراعی و مدیریتی مقابله با کم آبی و خشکسالی در بخش کشاورزی و فضای سبز شهری در نشست اخیر کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق مشهد مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مشهد:

نشست کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق مشهد با هدف بررسی روش های زراعی و مدیریتی مقابله با کم آبی با حضور محقق و مدرس دانشگاه آریزونا و رئیس پژوهشکده محیط های خشک در اتاق مشهد برگزار گردید.

شریعتی مقدم رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی  اتاق مشهد در این نشست با اشاره به برگزاری همایش آموزش مباحث نوین در مدیریت آب و تنش خشکی در کشاورزی گفت: علی رغم تلاش ها در زمینه آموزش و مدیریت منابع آبی کشور و استان و با وجود بحران شدید آب که استان خراسان با آن رو بروست، متأسفانه هنوز شاهد اقدامات غیر مدیریتی در بحث الگوهای کشت و سطح زیر کشت محصولات هستیم.

به گفته وی از جمله این موارد  که این روزها با آن مواجه هستیم زمین های است با وسعت زیاد که به کشت هنداونه (محصولی با نیاز آبی بسیار بالا) اختصاص یافته اند و متاسفانه به دلیل نبود بازار فروش و تولید بیشتر از تقاضا، حتی برداشت آنها از زمین نیز مقرون به صرفه نبوده و هیچ گونه مدیریتی در کشت آن ها صورت نگرفته است و اینگونه بی تدبیری ها عملاً از دست دادن بیشتر منابع آبی استان و کشور خواهد بود.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق مشهد نیز با اشاره به اهداف و برنامه های کمیسیون در سال 1396 تصریح کرد که در تمامی برنامه های مدیریتی کشور مسئله آب حائز اهمیت است و با توجه به شرایط فعلی لزوم انتقال تجربیات و آمــوزش در این حوزه بیش از بیش احســاس می شود و از ضــروریات می باشــد. لذا کمیسیون کشاورزی و آب از حضور (محقق و مدرس دانشگاه آریزونا) استفاده کرد تا در جلسه ای تخصصی با حضور اعضا و فعالین بخش کشاورزی و حوزه آب به انتقال تجربیات و یافته های روز دنیا و بحث و تبادل نظر در حوزه آب و تن شهای محیطی بپردازند.

در ادامه رئیس پژوهشکده محیط های خشک ضمن تقدیر و تشکر از اتاق بازرگانی و کمیسیون کشاورزی در راستای برگزاری دوره های آموزشی و جلسات تخصصی در حوزه های مختلف کشاورزی و ... گفت: ما هنوز کمبودهای زیادی در بخش کشاورزی داریم و بیش از سایر بخش ها نیازمند آموزش در این بخش و انجام طرح های تحقیقاتی و پژوهشی هستیم.

دکتر قزل سوفلو تصریح ساخت:یکی از دیگر از مشکلات بخش کشاورزی دوری از دستورالعمل هایی است که در این بخش وجود دارد و یکی از اقداماتی که اتاق بازرگانی می تواند نقش موثری در آن داشته باشد کمک به ترجمه و تدوین دستورالعمل های جدید است که در بخش کشاورزی وجود دارد تا بتوان با تدوین آنها و بومی نمودن آن ها کمک بزرگی به پیشرفت بخش کشاورزی استان نمود.

محقق ومدرس دانشگاه آیزونا نیز ضمن ارائه توضیحاتی در بحث تخصصی کمبود آب و تنش های محیطی عنوان کرد: با توجه به پدیده گرمایش جهانی، کاهش سالانه میزان بارندگی و افزایش میانگین دما کره ی زمین هر روز با افزایش تبخیر و تعرق و در نتیجه بیابان زایی روبه رو هستیم. از این روز اصلاح مدیریت کشاورزی در ایران، برای نجات منابع آبی، یک ضرورت است.

وی افزود: در این راستا کشت محصولات کشــاورزی باید متناسب با ظرفیت منــابع آبی و تغییر اقلیم و شرایط زیست محیطی باید مــدیریت و اصلاح شود.

پرفسور پسرک لی  تصحیح خاک و آب و همچنین کشت گیاهان مقاوم در برابر شوری و کم‌آبی را مهم‌ترین راهکارها برای عبور بخش کشاورزی ایران از بحران عنوان کرد و گفت: متأسفانه نگاه سنتی به کشاورزی ما و مقاومت در برابر مدرن شدن و حتی عدم هم‌گامی کشاورزان با تغییرات اقلیمی، عاملی است که به تشدید مشکلات در این بخش انجامیده است.

وی تاکید کرد: تغییر این روند جز با آموزش ممکن نیست و تبعاً تحقق این مقوله نیز در گرو توجه و سرمایه‌گذاری ویژه دولت است.

در ادامه جلسه اعضای  کمیسیون به بیان سؤالات  و نظرات خود در حوزه کشاورزی و تنش های خشکی و شوری پرداختند.

 رئیس هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی خراسان با اشاره به وضعیت بحرانی ذخایر آب های زیرمینی استان گفت: محدود کردن سطح زیر کشت کشاورزان منجر به کاهش درآمد آن ها خواهد و بالطبع این امر مهاجرت از روستاها و حاشیه نشینی در شهرها را افزایش می دهد ازاینرو داشتن مدیریت صحیح در مقابله با بحران آب امری ضروری می باشد.

کارشناس مدیریت باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: در سال های اخبر تغییرات اقلیم و تنش های ایجاد شده به ویژه در جنوب خراسان محصولات زراعی و باغی و بالاخص انار و پسته را تحت تاثیر تنش های شدید قرار داده است و به منظور مقابله با این تنش ها پایه های جدیدی از پسته از کشور آمریکا که مقاوم به خشکی و شوری بوده وارد شده و اقدام به کشت آن ها گردیده است که تا کنون موفق به تثبیت و سازگاری این پایه نشده ایم.

در ادامه  محقق دانشگاه آریزونا عنوان کرد:  انتخاب گیاهان و پایه های مقاوم به اوناع تنش ها نیازمند غربال گری بوده و در این راستا مجبور هستیم تا از طریق غربال گیری متفاوت به پایه هایی سازگار با شرایط اقلیم منطقه برسیم. همچنین در بسیاری از نقاط استان با توجه به شرایط زیست محیطی و تغییرات آب و هوا مجبور خواهیم بود که به اصلاح الگوی کشت بپردازیم و از سیستم های تک کشتی باید خارج شویم و به سمت سیستم های چند کشتی و در عین حال کم آب طلب برویم.

وی افزود:یکی دیگر از راهکارهای نجات از تنش های محیطی رایج در استان انتخاب نوع گیاهان و ترویج کشت گیاهان شورزیست یا هالوفیت ها هستند که می توانیم با انجام طرح های پژوهشی و تحقیقات لازم از بسیاری از این گیاهان نیز برای اصلاح خاک ها شور استفاده نماییم.

عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد با بیان تجربیات خود از حضور سالیان متوالی در عرصه های طبیعی گفت: ما چه بخواهیم و چه نخواهیم با وجود تغییرات اقلیم، گیاهان شوری زیست به مرور در بسیاری از مناطق جایگزین شده اند و این تغییر  اقلیم و افزایش دما سبب تغییر فلور بسیاری از مناطق استان شده است.

دکتر راشد یزدی با اشاره به استحصال بی رویه گونه های گیاهی از مراتع و عرصه های طبیعی گفت: می توانیم با مدیریت صحیحی از گونه های گیاهی مرتعی با نیاز آبی کم و مقاوم به خشکی و شوری استفاده کنیم تا بتوانیم در کنار گیاهان زراعی اراضی کشت را اصلاح نموده و به یک راهکار مدیریتی صحیحی برسیم.

در پایان مدیرعامل محترم شرکت زردانه جام و فعال بخش کشاورزی جناب آقای مهندس اردکانیان بیان نمود: کشاورزی ما دارای مشکلات بسیار بزرگی است و می توانیم به جرات بگوییم سرمایه چندانی در این بخش وجود ندارد. ما تا کنون بیشتر به افزایش تولید از طریق افزایش سطح زیر کشت اقدام نموده ایم و این درحالیست که با توجه به شرایط فعلی تنها راهکار نجات ما از این بحران، روی آوردن به تکنولوژی های نو و جدید است.

وی عنوان کرد:تا زمانی که ما درگیر کشاورزی در سطوح کوچک و خرده مالکی هستیم عملا نمی توانیم رقابت اقتصادی خوبی در سطح جهانی در حوزه کشاورزی داشته باشیم و لذا باید به سمت کشاورزی در سطوح وسیع حرکت نماییم و از ایجاد بنگا های کوچک تولیدی و اقتصادی بپرهیزیم تا بتوانیم در این زمینه گامی بزرگ برداریم.

در پایان اعضای پژوهشکده محیط های خا ک با ارائه گزارشی از کاشت گونه های کم آب طلب و مقاوم به تنش های خشکی و شوری در پروژه فضای سبز قشم... اعلام آمادگی و همکاری خود را در زمینه انجام تحقیقات کاربردی و بحث های آموزشی در تمام حوزه های کشاورزی و وابسته اعلام نمودند.