اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

منو

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان رضوی: ضرورت تعامل آژانس‌های مسافرتی و واحدهای اقامتی برای مهار دلالی در بخش گردشگری

نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : چهارشنبه ، 14 تير 1396

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان رضوی:

ضرورت تعامل آژانس‌های مسافرتی و واحدهای اقامتی برای مهار دلالی در بخش گردشگری

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان رضوی بر ضرورت هماهنگی وتعامل مجموعه دفاتر و آژانس‌های مسافرتی با واحدهای اقامتی تاکید کرد و گفت:چنانچه این هماهنگی شکل نگیرد و این دو بخش همراهی لازم را به عمل نیاورند، شاهد توسعه فعالیت دلالان در حوزه گردشگری مشهد خواهیم بود. قطعا برخوردهای نامناسب این سودجویان با گردشگران خارجی تبعاتی بلندمدت در پی خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ قانعی در یکی دیگر از نشست‌های این کمیسیون، عنوان کرد: فعالیت این دلالان، رقابت های منفی ایجاد می کنند و منافع همه را تحت‌الشعاع قرار می دهد. در این راستا باید چاره ای اندیشیده شود و هماهنگی مناسب به عمل آید.

وی خواستار پیگیری این بحث در قالب تعامل فعالان و تصمیم‌سازان در این دو بخش شد.

*گردشگری به سد یک اختلاف خورده است

قانعی در ادامه با اشاره به برخی مشکلات گردشگری سلامت در استان تصریح کرد: به نظر من یکی از مسائلی که موجب بروز برخی دشواری‌ها در حوزه گردشگری سلامت شده، اختلاف میراث فرهنگی و دانشگاه علوم پزشکی در این خصوص است. باید مسئول گردشگری سلامت استان را برای بررسی موانع موجود دعوت کنیم، همچنین امیدواریم با حضور دکتر رهنما، سرپرست جدید اداره کل میراث فرهنگی استان، این جنس مسائل به درستی پیگیری شود و به سامانی برسد.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان افزود: تغییرات پی در پی در سازمان میراث فرهنگی خود مشکل‌ساز است و این مسئله مانعی برای رشد بخش گردشگری به شمار می‌آید. به عنوان نمونه جلسات گردشگری سلامت استان بدون کسب هیچ نتیجه خاصی در مقاطع مختلف برگزار می‌شود و این در حالی است که متقابلا دلالان این بازار را در دست گرفته و سودهای زیادی کسب کرده‌اند.

*وقتی غیرمتخصص‌ها مشکل‌ساز می‌شوند

در ادامه فرقانی، دبیر انجمن صنفی دفاتر مسافرتی مشهد، در خصوص مشکلات دفاتر مسافرتی بیان کرد: متاسفانه در مراجع دولتی برای حل و فصل این مسائل به نتیجه مشخصی نرسیده ایم. باور داریم که حل بعضی مشکلات در چارچوب همین کمیسیون دست‌یافتنی است. یکی از مسائل ما، گردشگران ورودی به مشهد است که اکثر آن ها توسط افراد یا آژانس‌های غیرمتخصص وارد می شوند که این امر معضلات زیادی را در بخش اقامت و ارائه خدمات رقم خواهد زد و شکایت های زیادی را در پی دارد و ما نیز توان رسیدگی نخواهیم داشت. درخواست ما انجام مکاتبه ای با ادارات کل میراث فرهنگی سایر استان ها بود تا این موضوع به ایشان تذکر داده شود و تعاملی برای حل این مشکل در سطح کشور صورت گیرد.

 

وی با بیان اینکه امیدواریم این مساله در دوره جدید مدیریتی اداره کل میراث فرهنگی استان به نتیجه برسد، گفت: خدمات گردشگری برای مسافرین ساکن هتل ها متاسفانه از مجاری غیرمجاز صورت می گیرد. به عنوان نمونه تاکسی سرویس ها و... به این مبحث ورود پیدا می‌کنند و دشواری‌هایی را رقم می‌زنند. باید در این خصوص با هتل داران جلساتی برگزار و در راستای استانداردسازی خدمات گردشگری گام‌های تعاملی جدی برداشته شود.

دبیر انجمن صنفی دفاتر مسافرتی مشهد با اشاره به مشکلات مالیاتی واحدهای اقامتی اضافه کرد: مکاتباتی با اداره کل امور مالیاتی استان در این خصوص انجام شده و تاکنون قول‌های خوبی در این خصوص دریافت کرده‌ایم که امیدواریم این مسائل نیز حل شود.

وی تصریح کرد: امیدواریم در دوره جدید شورای اسلامی شهر مشهد، فراکسیون گردشگری ایجاد شود تا گردشگری مشهد را از رویکرد مدیریت شهری نیز پیگیری کند.

*آمار گردشگران سلامت در حال کاهش است

دکتر شجاعی، مدیرعامل طرح گردشگری سلامت لیان کاوان در بخش دیگری از نشست در خصوص گردشگری سلامت، گفت: شرایط شرکت های فعال در حوزه گردشگری سلامت نیز به دلیل وجود دلالان، رو به وخامت گذاشته است. چند ماه پیش نیز جلساتی با مسئولان میراث فرهنگی داشتیم و مقرر بود شورای راهبری گردشگری سلامت شکل گیرد ولی تاکنون هیچ اقدامی در این خصوص انجام  نشد. متولیان این مقوله، دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل میراث فرهنگی هستند اما هیچکدام حرکتی در جهت ساماندهی امور انجام نمی‌دهند.

وی تصریح کرد: همه این عوامل باعث شده تا آمار گردشگران سلامت کاهش پیدا کند. امیدواریم با استقرار مدیریت جدید در اداره کل میراث فرهنگی استان، این مساله جدی‌تر پیگیری شود. اقتصاد پایدار این شهر در گروه توسعه گردشگری آن است. در این راستا، کمیسیون گردشگری اتاق باید قاطعانه به این بحث ورود پیدا کند و در چهارچوب نشست‌هایی با مسئولان دولتی این موضوع را سامان دهد.

امین الشریعه نجفی، یکی از اعضای کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان نیز در ادامه در خصوص تغییرات مدیریتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: این تغییرات خیلی سریع صورت می گیرد و این یک معضل اساسی برای ماست. صرفا دلالان مساله ساز نیستند و حتی کلینیک ها و مراکز درمانی نیز این خود راسا به این حوزه ورود پیدا کرده‌اند.

وی تاکید کرد: می توان برای برخورد با مساله دلالان از کمک معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان بهره برد و از متولیان این بخش برای هم‌فکری دعوت به عمل آورد.

*تعامل با رسانه‌ها برای انعکاس مشکلات بخش گردشگری

شوشتریان، مشاور اتاق بازرگانی استان نیز از موضوع و ضرورت تقویت ارتباط و تعامل با رسانه گفت و متذکر شد: ملاحظاتی در این خصوص وجود دارد. ما در اتاق ایران نیز با صدا و سیما وارد تعامل شده ایم. باید با رسانه ها مسائل را با همان حفظ حریم برای جلسات مطرح کرد. می توان با مجموعه هایی مانند صدا و سیما و سایر رسانه ها در تعامل بود تا بتوان انعکاس خوبی در خصوص مشکلات صورت داد.

 

وی اضافه کرد: موضوعات با رسانه ای شدن و ایجاد موج در افکار عمومی پیشبرد بهتری دارد و این امر می تواند افکار عمومی را برای پیگیری و حل مشکلی، هم‌سو سازد.

*کمیسیون گردشگری هدفمند و برنامه‌دار باشد

سیدمسعود منتجبی، مشاور برنامه ریزی جامعه هتلداران نیز در ادامه گفت: باید قبول کنیم که وحدت و یکپارچگی مناسبی در بخش خصوصی فعال در حوزه گردشگری وجود ندارد. این امر از عدم برنامه ریزی مناسب برای ایجاد وحدت در بخش خصوصی نشات گرفته و مجامع بخش خصوصی بایستی قوی تر عمل کنند.

وی بر ضرورت حرکت برنامه‌دار کمیسیون گردشگری اتاق تاکید کرد و یادآور شد: دعوت از مدیران بدون داشتن برنامه ای مشخص نمی تواند کاری از پیش برد. باید رویکرد مدونی برای این کمیسیون شکل گیرد تا نهادهایی همچون سازمان میراث فرهنگی، معاونت زیارت، بهداشت و... خود را ملزم به پاسخگویی به این ساختار بدانند.

*ارتباط با سفارت کشورهای هدف برای مدیریت مسافر از مبدا

تقدیر، یکی دیگر از اعضای کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان، بیان کرد: برای مهار دلالی در بخش گردشگری سلامت، یک ضرورت مهم، تعامل با کشورهای هدف است تا مدیریت سفر از مبدا انجام پذیرد. البته با حمایت دفتر نمایندگی وزارت خارجه درشمال و شمال شرق کشور، اتفاقات مثبتی رقم خورده است.

همچنین علوی، دبیر همایش میزبانی ایرانی- اسلامی، در خصوص این برنامه توضیح داد: این همایش در چهارچوب نگاه علمی خود، معضلاتی را در حوزه گردشگری شناسایی کرده و امیدواریم برای این مباحث بتوان چاره‌جویی کرد.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته نیز اجلاس میزبانی ایرانی اسلامی را برگزار کردیم ولی نتوانستیم همه اهداف آن را محقق نماییم و امیدواریم امسال این ضعف ها برطرف شوند. این همایش قرار است شهریور ماه برگزار شود و محور اصلی آن میزبانی است. سال گذشته همه هتل ها، رستوران ها، فست فودها و... برای حضور و بهره‌مندی از این برنامه، دعوت شدند ولی امسال به صورت تخصصی در حوزه هتل ها و رستوران ها برنامه را پیگیری می‌کنیم.

 

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد