اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

منو

بررسی طرح انتزاع وظایف بخش تجارت از وزارت صنعت و معدن و تشکیل وزارت بازرگانی در کمیسیون تجارت

نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : يک شنبه ، 11 تير 1396

 

بررسی طرح انتزاع وظایف بخش تجارت از وزارت صنعت و معدن و تشکیل وزارت بازرگانی در کمیسیون تجارت

رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: اتحادیه ها و تشکل های حوزه تجارت ایران معتقدند با وجود گذشت شش سال از ادغام وزارت بازرگانی در چند وزارت خانه از جمله صنعت، معدن و کشاورزی، نه تنها چابک سازی و کاهش نیرو در این حوزه ها در دولت که هدف ادغام ها بود، صورت نگرفته است بلکه دولت در حوزه تولید و تجارت قدرت بیشتری  پیدا کرده است.

به گزارش روابط عمومی اتاق مشهد رئیس کمیسیون تجارت اتاق مشهد  انتزاع وزارت بازرگانی را یکی از موضوعات مهم اقتصادی امروز کشور عنوان کرد و اظهار داشت: جداسازی حوزه تجارت از صنعت و معدن و کشاورزی و ... مخالفان و موافقانی دارد که مخالفانِ آن را بیشتر مدیران صنایع بزرگ ، تشکیل می دهند. از آنجایی که اکثر این افراد خود شش سال قبل پیشنهاددهنده ادغام وزارتخانه ها بودند، بنابراین از این موضوع دفاع می کنند.

روشنک تصریح کرد: در وزارت جهاد کشاورزی نیز افرادی به آن جهت که بخشی با عنوان حوزه تجارت در آن وزارت خانه شکل گرفته  که از امکانات و بودجه و اختیارات و مجوزهای زیادی برخوردار است با این استدلال  که برای تقویت کشاورزی  باید آن وزارت حوزه تجارت داشته باشد با انتزاع مخالفت می کنند.

روشنک با اشاره به دیدگاه های موافقان انتزاع وزارت بازرگانی خاطرنشان کرد: موافقان انتزاع بیان می دارند که با وجود گذشت شش سال از ادغام وزارت بازرگانی با وزارت صنایع و معادن و کشاورزی هدف اصلی دولت که کوچک سازی و چابک سازی بود محقق نشده به طوریکه نه تنها از حجم و فعالیت دو وزارتخانه پیشین کاسته نشده بلکه وزارت صنعت، معدن و تجارت  از حجم دو وزارت بزرگتر نیز شده است.

ریس کمیسیون تجارت افزود: مقامات جمهوری تاتارستان کشور روسیه علاقه و اصرار دارند تا با استان خراسان رضوی در حوزه های اقتصادی، فرهنگی، شهرسازی، ورزشی و ... ارتباط داشته و آن را  تقویت کنند، در این راستا تا کنون اعزام و پذیرش چند هیئت نیز صورت گرفته است.

وی با اشاره به دعوت صورت گرفته توسط رئیس جمهوری تاتارستان بیان کرد: مقرر است تا پایان ماه جاری نیز هیئت تجاری، فرهنگی و ورزشی و ... به ریاست استاندار خراسان رضوی به تاتارستان اعزام شود که با توجه به اهمیت موضوع باید ظرفیت تعاملات اقتصادی بین استان و آن جمهوری کارشناسی و مورد بررسی قرار گیرد تا سفر پیش رو دستاورد اقتصادی مناسب برای کشور و استان خراسان رضوی داشته باشد.

روشنک با توجه به مشکلاتی که در گمرک دوغارون برای ترانزیت کالا به وجود آمده بود، تصریح کرد:ناظر گمرکات خراسان رضوی با حضور در جلسه  هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی این مسائل را مقطعی عنوان کرده و بیان کردند که به زودی این مسئله حل خواهد شد و خوشبختانه با همت همکاران محترم در گمرک و دیگر مسئولین مربوطه مشکل برطرف شده است.

وی با بیان اینکه تجارت با هر دو نوع حمل و نقل داخلی و خارجی مرتبط است، عنوان کرد: آنقدر که در حمل و نقل با مشکلات مواجه بوده ایم، احساس می کنیم وضعیت فعلی مطلوبترین نوع حمل و نقلی است که داریم، اما در کجای دنیا می بینید کشوری در بین کشورهایی مثل افغانستان، پاکستان و آسیای میانه قرار گرفته باشد اما قیمت کامیون های با عمر بالای 5 سال آن بیش از سه برابر کشورهای نامبرده باشد.

وی افزود: کامیون ماشین تشریفاتی و لوکس نیست که قیمت گزافی بابت تعرفه آن پرداخت شود بلکه وسیله ای برای حمل و نقل کالا و بار تجاری است که علاوه بر ایجاد شغل مستقیم به سایر شغل ها نیز کمک می کند.

 

رئیس کمیسیون تجارت با طرح این پرسش که قیمت تمام شده کالا در قبل از ادغام تا چه میزان بوده و اکنون چه مقدار است؟ گفت: قیمت تمام شده تولید به حدی بالاست که انبارها دپو شده و امکان فروش و صادرات وجود ندارد و اگر صادرات نفت و مشتقات نفتی را در نظر نگیریم میزان صادرات کاهش پیدا کرده است.

وی تاکید کرد: اینکه وزارتخانه ای بتواند تولید و تجارت و خرده فروشی را همراه با نظارت و بازرسی انجام دهد و همچنین از تولیدکننده، فروشنده و مصرف کننده نیز دفاع کند امکانپذیر نیست و به نظر من ادغام وزارت بازرگانی با وزارت صنایع و معادن از همان ابتدا اشتباه بود و نباید اتفاق می افتاد و باید اشتباه هرچه سریعتر اصلاح و انتزاع انجام شود، جلو زیان از هر زمان گرفته شود منفعت است.

 

 

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد