اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

منو

کمیسیون تجارت اتاق مشهد برگزار گردید

نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : شنبه ، 20 خرداد 1396

 

کمیسیون تجارت اتاق مشهد برگزار گردید

جلسه کمیسیون تجارت با موضوع امور مالیاتی و با حضور مدیرکل امور مالیاتی خراسان رضوی و تشکل های بخش خصوصی به ریاست محمدحسین روشنک رییس کمیسیون در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مشهد برگزار شد.

محمدحسین روشنک، رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی در ابتدای این جلسه ضمن عرض تسلیت به مناسبت درگذشت کارآفرین برتر استان مرحوم هاشمیان و توصیفی از آن مرحوم و همچنین خیر مقدم حضور آقای یعقوب نژاد مدیرکل امور مالیاتی استان و معاونین وی که دعوت کمیسیون تجارت را قبول کرده و در جلسه حضور پیدا کرده بودند، با اشاره به قطع ارتباط چند کشور عربی با قطر اظهار داشت: قطع ارتباط کشورهای عربی با قطر نشان داد که عربده کشی و سرکشی و رقص شمشیر با ترامپ عاقبت خوشی برای کشورهای عربی که خود را متحد هم می دانند ندارد و به راحتی از هم می پاشند که این بهم ریختگی نیز به سادگی جمع نخواهد شد.

وی افزود: کشور ما به دلیل اینکه چندین سال در مبارزات مختلف شرکت داشته آمادگی بسیار خوبی دارد و نشان داده که نه تنها با بادهای کوچک بلکه با بادهای قوی نیز تکان نمی خورد.

روشنک با اشاره به احیای مجدد وزارت بازرگانی در دولت دوازدهم عنوان کرد: از همان روزهای اول که وزارت بازرگانی با وزارت صنایع و معادن ادغام شد، گفتیم و گفتند که این ادغام ابتدا صنعت و معدن را از بین می برد و سپس به تجارت ضربه خواهد زد و اقتصاد ایران را نابود می کند و گفتیم که ادغام اشتباه بزرگی است که دولت احمدی نژاد انجام داد.

رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: در حال حاضر قرار شده انشاالله با تصویب مجلس شورای اسلامی  همزمان با تشکیل کابینه دولت دوازدهم، وزارت بازرگانی نیز دوباره شکل بگیرد که امیدواریم این بازگشایی راهگشای اقتصاد کشور به ویژه تولید باشد.

وی با بیان اینکه فضای انتخابات باعث شد تا سایه سنگین سیاست، اقتصاد را تحت الشعاع قرار دهد، و باید تلاش کنیم تا سایه مسائل سیاسی از روی نیازهای اقتصادی کشور برداشته شود، اضافه کرد: اکنون سه مشکل اساسی در کشور داریم که بیکاری، فساد و فقر است و این مشکلات تنها مرتبط به دولت نیست و بحث نظام جمهوری اسلامی است چون اگر نتوانیم این سه مشکل را سامان دهیم با چالش های بسیار جدی در آینده مواجه خواهیم شد.

رییس کانون کارآفرینان خراسان رضوی تاکید کرد: متاسفانه امروز فساد نهادینه شده و زشتی آن از بین رفته است، بیکاری نیز به معضل اساسی تبدیل شده به طوری که جوانان تحصیلکرده کشور حاضر هستند با مبالغ بسیار کم مشغول به کار شوند، حال زمان آن رسیده تا هر کس کاری از او ساخته است در این زمینه ورود پیدا کند و کمک به حل این مشکلات اساسی را باید با از مسائل سیاسی و جناحی جدا کنیم.

روشنک با اشاره به اینکه برخی افراد معضلات جامعه از جمله فساد و بیکاری را دستمایه ای برای کسب رای در انتخابات قرار دادند، گفت: مردم ایران نشان دادند که به حدی از آگاهی رسیده اند که به یارانه 200 هزار  تومانی نه بگویند، همچنین حضور 45 میلیونی مردم در انتخابات و کسب 24 میلیون رای رییس جمهور منتخب نشان داد که 4 در جامعه 4 درصدی نداریم.

روشنک در ادامه با اشاره به موضوع جلسه که طرح مسائل مالیاتی بود، گفت: با وجودی که صادرات از پرداخت مالیات معاف است اما برخی از بازرگانان استان در این زمینه با مشکلاتی مواجه هستند که کمک به آنها کمک به اقتصاد کشور و استان خواهد بود.

در ادامه این جلسه بازرگانان و تولیدکنندگان به طرح مشکلات خود پرداختند، غلامرضا میری، رییس اتحادیه صادرکنندگان زعفران استان، ارائه کد ملی کشاورز به سازمان امور مالیاتی را یکی از مشکلات صادرکنندگان زعفران عنوان کرد و افزود: اداره کل امور مالیاتی استان به منظور شفاف‌سازی در نظام مالیاتی اقدام به اخذ کد ملی کشاورز از صادرکننده می‌کند اما این راه درستی برای شفاف‌سازی نیست، چرا که کشاورز به دلایل مختلف از ارائه کد ملی خود به صادر کننده امتناع میکند و صادرکننده ناچار به استفاده از کد ملی شخص دیگر بوده که مشکلات زیادی را برای فرد به وجود می آورد.

علی اصغر پورفتح الله، عضو هیئت نمایندگان اتاق نیز در ادامه اظهار کرد: در اینکه فعالان اقتصادی باید مالیات بپردازند شکی نیست اما شائبه ای وجود دارد مبنی بر اینکه قوانین در استان خراسان رضوی نسبت به سایر استان های کشور سخت تر است و خراسان رضوی پرداخت بیشتری در مالیات دارد، همچنین به تازگی پدیده مشاوران مالیاتی باب شده که شامل ممیزین بازنشسته مالیاتی هستند و وجود این افراد و مبالغی که جهت مشاوره دریافت می کنند حرف و حدیث هایی را به وجود آورده که لازم به پیگیری دارد.

فیروز ابراهیمی، دبیر خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز ، پرداخت 97.5 درصد مالیات بر ارزش افزوده از سوی تولیدکنندگان را یکی دیگر از مشکلات موجود در حوزه مالیات دانست و ادامه داد: گاها دیده شده شرکت صادراتی کالایی را صادرکرده که شامل مباحث خاصی می شده و نباید صادرات آن صورت می گرفته و فرد از این موضوع اطلاع نداشته اما به عنوان مجرم شناخته شده و جرائمی برای وی لحاظ و حتی به اداره آگاهی نیز کشیده شده است، از آنجا که صادرات از مالیات معاف است و فرد انگیزه جرم نداشته نیاز است با این کارآفرینان برخورد بهتری در رسیدگی به مسائل صورت بگیرد.

رخصت، یکی از صادرکنندگان پوشاک نیز در ادامه با بیان اینکه به دلیل تحریم ها صادرکنندگان نمی توانند ارز را وراد کشور کنند، گفت: صادرکننده برای دریافت مبالغ صدور کالای خود مجبور است از طریق سایر کشورها اقدام کند که در برخی اوقات مبلغ دریافتی به حساب شخصی فرد واریز می شود و نمی تواند فاکتور لازم را به سازمان امور مالیاتی ارائه دهد و چون توجیه لازم را ندارد ملزم به پرداخت مالیات می شود.

در ادامه جلسه یعقوب نژاد، مدیرکل امور مالیاتی خراسان رضوی در پاسخ به مشکلاتی که از سوی صادرکنندگان و تولیدکنندگان عنوان شده بود، اظهار کرد: برای حل سه مشکل اساسی کشور که همان فقر، بیکاری و فساد است باید سیاست های اقتصاد مقاومتی یعنی تکیه بر توان و تولید داخلی را اجرایی کنیم، بنابراین جهت گیری ها باید به سمتی باشد که زمینه رشد و شکوفایی اقتصاد فراهم شود.

وی با بیان اینکه نباید صرفا اتکای اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی باشد، تصریح کرد: بهترین درآمد داخلی، درآمد مالیاتی است که مبتنی بر درآمد، ثروت و مصرف است و هزینه های جاری کشور را تامین می کند، در حقیقت مالیات وسیله ای برای کسب درآمد نیست و ابزار اعمال سیاست های اقتصادی است.

یعقوب نژاد تاکید کرد: یکی از سیاست های اصلی سازمان امور مالیاتی این است که باید مالیات را با کمترین هزینه و حداکثر فعالیت فعالان اقتصادی دریافت کرد و بیشتر فعالیت سازمان برای شناسایی فرارهای مالیاتی باشد تا با حداکثر رضایتمندی زمینه تولید و اشتغال فراهم شود.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان رضوی با تاکید بر اینکه اعتقاد داریم برای رفع مشکلات مالیاتی باید ارتباط سازمان با تشکل های بخش خصوصی افزایش پیدا کند، عنوان کرد: موضوعی که در ارتباط با ارائه فاکتور عنوان شد باید گفت که در اصلاحیه جدید مالیاتی ذکر شده که افراد باید اظهارنامه و دفاتر خود را به ممیزان مالیاتی نشان دهند بنابراین تاکید داریم فعالان اقتصادی مدارک مستند از خرید خود داشته باشند.

یعقوب نژاد ادامه داد: باید توجه داشت که فاکتور اساس کار مالیات بر ارزش افزوده است و همانند چک در وجه حامل می باشد که خریدار به فروشنده می دهد و با توجه به فاکتورهای سوری که وجود دارد، اگر به این موضوع توجه نکنیم ممکن است بخشی از درآمد دولت در این حوزه از بین برود.

وی یادآور شد: یکی از روش های مالیات ستانی مالیات بر ارزش افزوده است که امیدواریم با اصلاحیه مالیات این موضوع برای تولیدکنندگان حل و فصل گردد، همچنین اعتقاد داریم که استرداد پول حاصل از مالیات صادرات باید به عنوان حق قانونی به صادرکننده بازگردد.

روشنک، رییس اتحادیه صادرکنندگان خراسان رضوی در پایان جلسه اظهار کرد: اینکه ارزش افزوده باید از مصرف کننده دریافت شود موضوعی است که به استان بازنمی گردد و بحث کشور مطرح است، البته ما 2 سال این موضوع را در مجلس پیگیری کردیم اما برخی افراد با لابی هایی که داشتند جلوی این کار را فعلا گرفته اند.

وی یادآور شد: گفته می شود خراسان رضوی نسبت به سایر استان های کشور مالیات بیشتری پرداخت می کند، دلیل این موضوع این است که بیشتر واحدهای استان خصوصی است به عنوان مثال اگر یک شغل در خراسان رضوی با میانگین 40 میلیون تومان به وجود آمده در استان دیگری با 250 میلیون تومان برای یک نفر اشتغال ایجاد شده و این نشان می دهد که ما راحت تر می توانستیم در خراسان شغل ایجاد کنیم اگر منابع لازم در اختیار بود، بنابراین خواستار همراهی بیشتر دولت در کمک به اشتغالزایی در استان های خراسان هستیم.

رییس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: اخیرا متوجه شده ایم که برخی از سازمان ها، آزمایشگاه ها و یا قرنطینه هایی را ایجاد کرده اند که با این برون سپاری به صادرات ضربه می زنند چون اتلاف وقت و هزینه اضافی ایجاد می کنند و ما نباید بگذاریم تا این موارد هم مانند همان امضا فروشی ها در جامعه نهادینه شود.

 

 

 

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد