اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

سال جهش تولید

منو

کاهش ۱۲ درصدی قیمت ۱۰ قلم کالا در خراسان رضوی

کاهش ۱۲ درصدی قیمت ۱۰ قلم کالا در خراسان رضوی
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : سه شنبه ، 10 دي 1398
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی خبر داد:
کاهش ۱۲ درصدی قیمت ۱۰ قلم کالا در خراسان رضوی
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی از کاهش ۱۲ درصدی قیمت ۱۰ قلم کالا در این استان خبر داد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رسولیان در این باره اظهار کرد: گوشت قرمز، شن و ماسه، برنج پاکستانی، برخی انواع میوه و تره‌بار از جمله اقلامی هستند که قیمت آن‌ها در بازه زمانی هشتم آذر ماه تا هشتم دی ماه سال جاری کاهش یافته است. 
وی ادامه داد: همچنین پایش قیمتی در بازه زمانی مذکور نشان می‌دهد که قیمت ۲۰ قلم کالا بدون تغییر بوده و قیمت ۲۱ قلم کالا به میزان ۸.۹ درصد افزایش داشته که در بین آنها افزایش قیمت آهن آلات بسیار محسوس است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: بررسی قیمت کالاها در استان طی بازه زمانی هشتم آذرماه تا هشتم دی‌ماه نشان می‌دهد که قیمت گوشت مرغ از متوسط کشوری پایین تر و قیمت شکر نیز در حد قیمت میانگین کشوری است. در همین راستا توافق شد که هر چه سریعتر سه هزار تن شکر طرح تنظیم بازار در استان توزیع شود تا قیمت این کالا کاهش یابد.

وی افزود: قیمت میوه و تره‌بار، گوشت گوسفندی، برنج پاکستانی، چای، برنج هندی، تخم مرغ، قند در خراسان رضوی از متوسط قیمت کشوری این اقلام پایین‌تر است. همچنین قیمت لوبیا در استان بالاتر از قیمت متوسط کشوری هست که در این خصوص بزودی محموله وارداتی که از گمرک سرخس ترخیص شده، در بازار توزیع می‌شود.

رسولیان ادامه داد: از زمان اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین تاکنون ۱۱ هزار تن برنج پاکستانی با محوریت بخش خصوصی و کارگروه تنظیم بازار در خراسان رضوی توزیع شده است و گوشت قرمز منجمد طرح تنظیم بازار نیز بزودی در استان توزیع خواهد شد. 

وی گفت: در فصل پاییز همزمان با برداشت زعفران از مزارع استان، ۷۱ تن از این محصول خرید تضمینی شد که از این محل تاکنون ۱۰ درصد از کل ارزش زعفران خریداری شده به میزان ۷۵ میلیارد ریال به کشاورزان پرداخت گردید و پرداخت باقی مانده این مبلغ نیز در دست پیگیری است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی افزود: امسال ۴۲ هزار تن گوجه فرنگی تولیدی کشاورزان خراسان رضوی خرید تضمینی شد که از این محل تاکنون ۷۰ درصد از مطالبات کشاورزان در این خصوص پرداخت شده است.

وی ادامه داد: براساس نرخ تورم نقطه به نقطه‌ آذرماه که برای استان‌ها در کل کشور اعلام شده، استان خراسان رضوی بعد از کردستان کمترین نرخ این نوع تورم را داشته است.

رسولیان در ادامه به نتایج نشست با مسئولان برخی اتحادیه‌های صنوف در مشهد نیز اشاره و بیان کرد: برنامه خراسان رضوی راه‌اندازی ۱۰ شهرک صنفی هست که تاکنون مقدمات ایجاد ۶ شهرک صنفی در اطراف مشهد فراهم شده است.

وی گفت: در این نشست موانع و مشکلات اجرای طرح راه‌اندازی شهرک‌های صنفی مربوط به "صنایع پروفیل، پوشاک، سوغات، آجیل و خشکبار، قالی‌شویان، جعبه‌سازان، پلاستیک" و توسعه شهرک صنفی چاپ مورد بررسی قرار گرفت.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی افزود: مشکلات این طرح‌ها  به تغییر کاربری اراضی، تامین خدمات زیربنایی مثل آب و برق، ارایه طرح در شورای مدیریت و برنامه‌ریزی استان بر می‌گردد. 

وی ادامه داد: در  نشست مذکور مقرر شد عملیات راه‌اندازی شهرک صنایع پروفیل ظرف یک ماه و نیم آینده آغاز و طرح راه‌اندازی شهرک قالی شویان در شورای مدیریت و برنامه‌ریزی استان مطرح و مشکل تامین زمین برای آن برطرف شود.

رسولیان کمک به ایجاد شهرک صنفی جعبه سازان، تامین خدمات زیربنایی شهرک پلاستیک، راه‌اندازی شهرک سوغات در منطقه "سپاد" مشهد، ارزیابی مکان برای شهرک پوشاک را از دیگر مصوبات نشست مزبور برشمرد.

وی در خصوص نتایج نشست دیروز کارگروه آرد و نان خراسان رضوی هم گفت: در این نشست طرحی برای توسعه کیفیت نان با رتبه بندی نانوایی‌ها ارایه شد که کلیات این طرح مورد موافقت قرار گرفت.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی افزود: در این نشست مقرر شد، اتاق اصناف مشهد، آستان قدس رضوی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، سازمان صنعت معدن و تجارت، شرکت غله در قالب برگزاری یک نشست، شاخص‌های ارزیابی و معیارهای مورد نظر برای رتبه‌بندی نانوایی‌ها را مشخص و پس از جمع‌بندی در این خصوص، بخشی از طرح مزبور را به صورت پایلوت اجرا کنند.

وی با بیان اینکه نانوایی‌های آزادپز  و نانوایی‌های یارانه‌ای در استان نرخ مصوب کارگروه را دارند، گفت: در تلاش هستیم کیفیت نان افزایش یاید تا رضایت مردم در این زمینه حاصل شود.

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد