اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

سال رونق تولید

منو

بایدها و نبایدهایی برای ارتقای صادرات خدمات فنی و مهندسی

بایدها و نبایدهایی برای ارتقای صادرات خدمات فنی و مهندسی
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : سه شنبه ، 22 مرداد 1398

 

رئیس کمیسیون خدمات فنی، مهندسی و عمران اتاق مشهد تشریح کرد

بایدها و نبایدهایی برای ارتقای صادرات خدمات فنی و مهندسی

 

رئیس کمیسیون خدمات فنی، مهندسی و عمران اتاق مشهد با اشاره به پتانسیل های خوب کشورمان در این عرضه و ظرفیت صدور خدمات این بخش، گفت:برای ارتقای صادرات در این حوزه باید از ابزارهای حمایتی از قبیل معافیت های مالیاتی، تخفیف های تعرفه ای، کمک به امر بازاریابی، تسهیل در مبادله اطلاعات و مواد اولیه، ایجاد فضای مناسب در برقراری روابط تجاری و اقتصادی، حمایت های بیمه ای، تضمین های صادراتی و حتی یارانه های نقدی و مستقیم صادراتی و... که در خلال سال های گذشته از آنها استفاده نشده بهره بگیریم.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ محسن خنداندل به خبرنگار ما گفت: متاسفانه بخش خصوصی ما در صدور خدمات فنی مهندسی هنوز بسیار ضعیف است، البته که تخصص و ظرفیت خوبی در این بخش وجود دارد و همین امر نیز ما را به بهبود شرایط در آینده، امیدوار می سازد.

وی تاکید کرد: شرکت های ایرانی باید همکاری را در قالب تشکیل کنسرسیوم های بین المللی سرلوحه کار خویش قرار دهند و در این راستا نباید استفاده از تجربیات جهانی را نادیده بگیرند. صادرات خدمات فنی و مهندسی در جهان توسط شرکت های بزرگ چند ملیتی در حال انجام است و این موضوع سختی و حساسیت رقابت را بیش از گذشته به ما یادآور می شود. البته که نباید اهمیت مسائل سیاسی، فرهنگی و تعاملات بین المللی را با کشورمان و بازارهای هدف نادیده بگیریم و یادمان باشد منافع ما و کشورهای هدف به هم گره خورده و این وابستگی متقابل بازارها، نیازمند تقویت است.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود نقبی به مشکلات موجود زد و عنوان کرد: از جمله چالش هایی که در حال حاضر گریبانگیر بخش خصوصی هستند، می توان به عدم پذیرش ضمانت نامه های صادر شده از سوی بانک های ایرانی توسط بانک های خارجی، نبود فضای رقابتی سالم بین شرکت های توانمند و فعال صادراتی در استان، بوروکراسی شدید وزارتخانه ها و دستگاه های ذی ربط در کشورهای آسیای میانه، افغانستان و عراق برای استفاده صادرکنندگان از معافیت های گمرکی ورود ماشین آلات و تجهیزات به کشور هدف، بالا بودن نرخ صدور ضمانت نامه ها  و آشنا نبودن فعالان این حوزه با قوانین و مقررات تجاری در کشورهای هدف و ضعف های حقوقی در قراردادهای بین المللی و... اشاره کرد.

«خنداندل»، ارزآوری، اشتغال‌زایی و انتقال دانش و ارزش‌افزوده بالا را به عنوان مزایای مهم صدور خدمات فنی و مهندسی از کشورمان عنوان کرد و افزود: همه این مولفه‌های پیشران، به خروج از رکود و تحقق رشد اقتصادی پایدار، کمک خواهند کرد.

وی افغانستان، عراق، ترکیه، کشور های حاشیه دریای خزر(ترکمنستان – قرقیزستان – تاجیکستان – ازبکستان )، کشورهای آفریقایی(سومالی  - سودان)، کشورهای آمریکای لاتین (ونزوئلا) و بعضی از کشورهای کمتر توسعه یافته نظیر سوریه، بحرین و عمان را از بازارهای هدف صادرات خدمات فنی و مهندسی استان عنوان و بیان کرد:

رئیس کمیسیون خدمات فنی، مهندسی و عمران اتاق مشهد، خاطر نشان کرد: صادرات این خدمات نه تنها به عنوان يکي از اقلام صادرات غيرنفتي بر رشد اقتصادي تاثيرگذار است، بلکه اهميت آن در ارتقاي قابليت هاي فني و تکنولوژي غیرقابل انکار است. بنابراين، بسترسازي براي صدور خدمات با تقويت و تجهيز زيرساخت ها در راستاي كاهش هزينه مبادله، اتخاذ سياست گذاري هاي صحيح و برنامه ريزي شده براي جذب سرمايه هاي خارجي و افزايش سرمايه هاي داخلي، تعديل قيمت ارز در جايگاه واقعي خود و ارتقاي درآمدهاي مولد سرانه، از جمله موارد كليدي هستند كه بايد با جديت خاص براي تسريع در رشد صادرات خدمات و به طور خاص، خدمات فني و مهندسي مدنظر قرار بگیرند.

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد