اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

سال رونق تولید

منو

رئیس جدید سازمان صمت خراسان رضوی: استان برای توسعه نیازمند یک وفاق جمعی است

رئیس جدید سازمان صمت خراسان رضوی: استان برای توسعه نیازمند یک وفاق جمعی است
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : سه شنبه ، 18 تير 1398

«راضیه علیرضایی»، پس از 6سال، سکان ریاست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خداحافظی کرد

رئیس جدید سازمان صمت خراسان رضوی: استان برای توسعه نیازمند یک وفاق جمعی است

 

با حضور فعالان اقتصادی و صنعتی و جمعی از مسئولان استان، در مراسمی «راضیه علیرضایی»، پس از 6سال، سکان ریاست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان را به «محمدرضا مسفروش» سپرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ در این مراسم، رئیس جدید سازمان صمت خراسان رضوی در سخنانی تصریح کرد: بین طرح مثلث توسعه اقتصادی-فرهنگی استاندار و برنامه بندی وزارت صمت جهت رونق تولید مطالب مشترک زیادی وجود دارد. لازم است برای دست یابی به اهداف این برنامه ها هم افزایی را توسعه بخشید. این کار نیازمند یک وفاق جمعی است و این روش می تواند به عنوان یک الگو جا افتاده و به کل کشور تعمیم پیدا کند.

مس فروش که در کارنامه اش عنوان «ریاست سازمان صنعت، معدن و تجارت تهران» را داشته، اظهار کرد: من شهر مشهد را با توجه به حساسیت های موجود آن، هم‌تراز با تهران می دانم. در مورد برخی مشکلات استان اتفاق نظر وجود دارد.

وی ادامه داد: برای بررسی مسائل و مشکلات استان در نخستین هفته مرداد ماه نشست خبری با اصحاب رسانه برگزار خواهیم کرد و در حوزه تخصصی نیز با همه تشکل ها مکررا نشست هایی خواهیم داشت.

مس فروش تصریح کرد: بین طرح مثلث توسعه اقتصادی- فرهنگی و برنامه ریزی وزارت صمت جهت رونق تولید، مشترکات زیادی وجود دارد. لازم است برای دست یابی به اهداف این برنامه ها هم افزایی را توسعه داد. این کار نیازمند یک وفاق جمعی است و این روش می تواند به عنوان یک الگو جا افتاده و به کل کشور تعمیم پیدا کند.

وی تاکید کرد: اگر این مدل ایجاد شود، حتما اشکالاتی به آن وارد خواهد بود اما می توان آن را متعادل سازی کرده به نحوی که کارآمدی لازم را ایجاد کند.

*در مسیر توسعه نباید نگران پست و جایگاهمان باشیم

پس از وی راضیه علیرضایی، رئیس سابق سازمان صمت خراسان رضوی، به تجارب خود در جایگاه یک زن در یکی از پست ارشد مدیریتی استان اشاره کرد و گفت: امروز نخستین زنی هستم که می خواهم کلمه «تغییر پست» را در این خطه بپذیرم و انتظار دارم خانم های جوان تر این مسئله را درک کنند. امروز این اولین ها ایجاد شده است. هم اکنون این عادت که یک خانم در شورای برنامه ریزی استان حضور داشته باشد، پذیرفته شده است، بنابراین ما رشد خواهیم کرد. باید تغییر را بپذیریم و نفر بعد از خود را با استقبال بپذیریم. خود من برای استقبال مهندس مس فروش اینجا هستم.

وی خاطرنشان کرد: من ادغام مجتمع تولیدی و توزیعی در استان را به سختی انجام دادم. این مباحث در تاریخ این استان ثبت شده است، به واقع توانمندی ما برای کار کردن خیلی بالا است و در این مسیر نباید نگران پست و جایگاهمان باشیم.

پس از وی نیز محسن صالحی نیا، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت پشت تریبون قرار گرفت و با تقدیر از اقدامات علیرضایی در برهه های مختلف و اقدامات مثبت او در دوران شش ساله مدیریتش، کارنامه ای نیز از مدیر جدید برشمرد و عنوان کرد:  خراسان رضوی در دو محور صنایع بزرگ و صنایع کوچک و متوسط از استان های شاخص کشور است. این خطه بین 5 تا 6 درصد در هر یک از شاخص ها در کشور سهم دارد. این استان در صنایعی مانند فولاد، خودرو، نساجی، غذایی و صنایع تبدیلی استان سرآمد کشور می باشد. از منظر واحدهای کوچک و متوسط نیز این استان با توجه به فعالیت 49 شهرک و ناحیه صنعتی جزو استان های شاخص کشور به شمار می آید. فکر می کنم همت مسئولان و تلاش آن ها قطعا موثر است اما تاثیر اصلی در کسب چنین رتبه ای ناشی از ظرفیت های این استان است. با همه این ها سهم دولت از سرمایه گذاری در این خطه بسیار پایین است.

معاون وزیر صمت تاکید کرد: با توجه به ظرفیت ها و فرصت های موجود می توان شرایط به مراتب بهتری برای این استان فراهم کرد. طی این سال ها، سیاست ها صعود و نزول هایی داشته است. ثبت سفارش همیشه در استان ها بود اما به خاطر شرایط کنونی این تصمیم تا مدتی در مرکز صورت گرفت. در این مسیر سعی و خطاهایی انجام می شد. اتفاقاتی رخ داد و محدودیت هایی به وجود آمد که نیازمند مدیریت در سطح کلان تر بود. واقعیت این است که در جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی این موارد بیان می شد اما به دلایلی و در مقطعی این مدیریت در سطح کلان تر دنبال شد و امروز نیز به یک روال اصولی تر بازگشته است.

*گاهی نظارت ها جرات را از مدیران می گیرد

در ادامه حمیدرضا توکلی زاده، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی، اظهار کرد: جامعه اقتصادی استان شاهد بود که خانم علیرضایی با صبر و سعه صدر مسیر دشواری را طی و مسیر جدیدی را ترسیم نمود. تجربه چند سال اخیر نشان داد در نیمه دیگر جامعه، یعنی زنان و بانوان، مدیران توانمندی حضور دارند که می توانند در همه عرصه ها آثار مهمی بر جای بگذارند. این توانایی وی موجب افتخار جامعه بانوان استان است.

توکلی زاده خاطرنشان کرد: آقای مس فروش نیز از مدیران برجسته صنعت کشور است و  سال هاست که منتظر ورود او به استان خراسان هستیم. این از اقبال خوش خراسانی هاست که وی این مسئولیت را پذیرفت. مس فروش از مدیرانی است که در بسیاری از مسئولیت ها نقش و در بخش خصوصی نیز حضور داشته است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی تاکید کرد: یکی از آسیب هایی که در حوزه صنعت مشاهده می شود، این است که مدیران ما از اینکه بخواهند ریسکی را بپذیرند و یا اینکه به بسیاری از کارها ورود کنند، هراس دارند چون مسائل نظارتی زیاد شده و موجب می شود تا گاهی جسارت از آن ها گرفته شود. هنگامی که مدیران خوب و توانا این مسئولیت ها را می پذیرند، این به معنای نیاز آن ها به آزادی عمل است. این مدیران نیاز دارند تصمیمات خود را عملیاتی کنند. باید به مدیران خود اعتماد کنیم. باید این اجازه داده شود که مدیران بتوانند در مسئولیت خود با جسارت و ریسک پذیری بیشتری وارد شوند. اغلب اوقات مدیران به جهت مسائل نظارتی منفعل می شوند. البته نظارت امر واجبی است اما حد و اندازه آن باید تا جایی باشد که مدیران را منفعل نکند.

* از مدیران توقع معجزه نداریم

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این مراسم اظهار کرد: خانم علیرضایی تنها یک مدیر نبود بلکه همراه و همدل ما بود. جامعه صنعتی استان و کشور قدردان کسانی است که به آن خدمت می کنند.

حسینی ادامه داد: 95 درصد صنعت این استان متعلق به بخش خصوصی است. ما از مدیران توقع معجزه نداریم. شرایط به گونه ای است که گاهی یک مدیر یا یک وزیر نمی تواند کار خاصی انجام دهد. آنچه که مورد انتقاد است، این است که با این اختیارات مدیران استان، این خطه را اداره کنیم.

در ادامه محمود بنانژاد، رئیس اتاق اصناف مشهد، اظهار کرد: با توجه به سابقه صنعتی خانم علیرضایی، احساس می کردیم که در دوره فعالیت ایشان، بازار و اصناف مورد توجه قرار نگیرد اما در این مدت ما شاهد رشد بی نظیری در حوزه اصناف بودیم. تشکیل دبیرخانه کمیسیون نظارت در این استان یکی از اقدامات ارزشمند در این خطه بود که احتمالا در کشور نمونه مشابهی ندارد.

وی متذکر شد: با تشکیل این دبیرخانه، 58 آیین نامه اتحادیه های داخلی اصناف را مصوب کردیم.

وی افزود: طرح های بازرسی و نظارت دائمی در مشهد به صورت مستمر دنبال می شود. این شهر شرایط ویژه ای دارد و ما همیشه در طرح های ویژه هستیم. نظارت بر بازار و تنظیم آن شرایط خاصی را می طلبد که توانسته ایم یک روند نظارتی خوب و مستمر را برای این منظور در پیش گیریم. تلاش برای ایجاد شهرک های صنفی جدید، پیگیری برای رفع مشکلات مالیاتی اصناف و دنبال کردن اقدامات اجرایی جهت تشکیل شرکت مادر تخصصی اصناف از دیگر اقداماتی بوده که طی این مدت انجام است.

*مجوز تامین سوخت واحدهای تولیدی استان از پالایشگاه خانگیران صادر شد

علی رسولیان، معاون اقتصادی استاندار خراسان رضوی، اظهار کرد: در طول مدت 6 سال اخیر که با خانم علیرضایی همکاری داشتیم، شاهد تلاش های فراوان وی برای گره گشایی از مشکلات بودیم. طی این مدت صنایع معدنی استان و سایر بخش ها رشد خوبی داشت. 

وی با اشاره به انتصاب «مس فروش» به عنوان رییس جدید سازمان صمت در خراسان رضوی ادامه داد: همه تشکل های بخش اقتصادی استان از حضور کسی که تجربه این عرصه را دارد، خوشحال شدند.

رسولیان خاطرنشان کرد: ما ظرفیت های خوبی در استان داریم و از سرمایه گذاران، تشکل ها و افراد توانمند زیادی برخوردار هستیم اما بروکراسی اداری سنگین و اختیارات محدود مانع بزرگی برای کار است. ما 91 اختیار لازم برای توسعه استان را شناسایی کرده و این موارد را به رئیس مجلس، وزرا و هیات نمایندگان استان ارسال کردیم.

وی تاکید کرد: با این سطح از اختیارات، کار کردن بسیار سخت است. به عنوان نمونه برای ارزیابی زیست محیطی یک طرح، با وجود کارشناسان مجرب در استان، تا 10 ماه باید زمان صرف شود. مسئله دیگر مسیر اخذ مجوزها و فرآیندهای مربوط به آن است. موارد مربوط به اخذ مجوزها شناسایی شده و از هفته آینده با مدیران استان موانع آن را پیگیری خواهیم کرد تا این فرایندها کوتاه شوند. امسال برنامه مشخصی با کمک دستگاه های اجرایی برای اقتصاد استان تدوین شده است. در حوزه بانک ها که یکی از الزامات مهم توسعه اقتصادی است، سال گذشته 8200 میلیارد تومان تسهیلات خالص پرداخت کرده ایم. امسال مدیران بانک ها در قالب یک کمیته تامین مالی به ما قول داده اند که تا 15 هزار میلیارد تومان کمک کنند و سهم صنعت را به30 درصد برسانند.

رسولیان تاکید کرد: برای اینکه این برنامه اقتصادی مدیریت شود، 25 وظیفه تعیین شده که هر بخش از استان باید یک وظیفه را انجام دهد. همچنین طی چند هفته گذشته مجوزهای خوبی از سطح ملی اخذ شد. یک مورد در حوزه پتروشیمی و مربوط به پالایشگاه خانگیران بود که براساس آن مقرر است که از600 هزار بشکه میعانات گازی تولید شده (که معمولا هم در اختیار واحدهای استان قرار نمی گرفت)، واحدهای استان بهره مند شوند و این امر موجب افزایش سطح تولید ما خواهد شد. همچنین تولید گوگرد استان حدود 500 هزار تن است که مجوزی برای تولید فسفات از این گوگرد نیز صادر شده است.

وی با بیان اینکه محدودیت های موجود در حوزه قوانین و اختیارات ایجاب می کند تا مدیران استانی جرات و جسارت بیشتری برای پیگیری امور و گره گشایی از آن ها داشته باشند، متذکر شد: برای این منظور در قالب مثلث توسعه اقتصادی، شورای فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان تشکیل شده که همه اجزای حاکمیتی در آن حضور دارند تا در هر موضوعی که محدودیت اختیارات وجود دارد، آن شورا پیرامونش تصمیم گیری کند.

*طی ماه های آینده برخی از تفویض اختیارات به استان ابلاغ می شود

حمید بنایی، رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی، نیز با بیان اینکه برآیندها حکایت از عملکرد خوب خانم علیرضایی دارد، گفت: مجمع نمایندگان تاکید بر بومی بودن مدیران دارد. در جلسه ما با آقای مس فروش به الزامات قانونی برای توسعه استان و برش استانی اشاره کردیم خواست همه ما این است که به توسعه بخش معادن توجه ویژه صورت بگیرد چرا که ظرفیت موجود در این بخش با ذخایر نفتی برابری خواهد کرد. در حال حاضر 46 هزار کیلومتر مربع ظرفیت معادن استان ما است که تاکنون در 5000 کیلومتر آن عملیات های کشف و توسعه انجام گرفته است.  

وی خاطر نشان کرد:در زمینه تفویض اختیارات تلاش زیادی صورت گرفته و در جلسه با رئیس جمهور و رئیس مجلس نیز این مسائل مطرح شد و تفویض برخی اختیارات انجام گرفت که امیدواریم که طی یکی دو ماه آینده ابلاغ شوند.

این گزارش حاکیست؛ در پایان این مراسم از خدمات «راضیه علیرضایی» برای شش سال سکانداری بخش صنعت، معدن و تجارت استان تقدیر به عمل آمد و «محمدرضا مسفروش» به عنوان رئیس جدید این سازمان در خراسان رضوی معرفی شد.

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد