اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

سال رونق تولید

منو

توجه به کسب و کارهای نوین؛ گامی رو به توسعه، حرکتی رو به آینده

توجه به کسب و کارهای نوین؛ گامی رو به توسعه، حرکتی رو به آینده
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : پنج شنبه ، 06 تير 1398

در نخستین نشست «کارآفرینان دیروز و استارتاپ ها امروز» در اتاق مشهد مطرح شد:

توجه به کسب و کارهای نوین؛ گامی رو به توسعه، حرکتی رو به آینده

 

نخستین نشست «کارآفرینان دیروز و استارتاپ های امروز» به همت انجمن جوانان کارآفرین اتاق مشهد برگزار شد و فعالان پیشکسوت عرصه تولید و اقتصاد، مدیران دولتی و شهری و مدیران برخی استارتاپ ها، به بیان نقطه نظرات خود در خصوص توجه به کسب و کارهای نو پرداختند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ احد هرمززاده رئیس انجمن جوانان کارآفرین اتاق مشهد، یکی از رسالت های این انجمن را حمایت از استارتاپ ها و شتاب دهنده ها دانست و گفت: در جامعه و در بین عامه مردم استارتاپ ها و شتاب دهنده ها کمتر مورد توجه و خطاب قرار گرفته اند. در یک نگاه کلی استارتاپ ها به پروژه هایی گفته می شود که در جریان آن یک ایده خام به مرحله تولید و در نهایت فروش می رسد. بنابراین اصطلاح شرکت نوپا یکی از بهترین اصطلاحات برای معادل‌سازی واژه «استارتاپ»هاست.

وی افزود: در سال رونق تولید، مسئولیت اجتماعی و اقتصادی ما، در هر جایگاهی که هستیم سنگین تر از همیشه است، چرا که بیشترین ضعف در کشور، کمبود نیروی انسانی کارآمد می باشد و افراد بیشتر از علایق خود، به درآمد و مسائل حاشیه کاری توجه می کنند.

 هرمززاده با تاکید به اینکه پول هدف نیست بلکه ابزاری برای رسیدن به اهداف است، تصریح کرد: متاسفانه امروز رسیدن به پول، دو سوم فکر افراد را به خود اختصاص داده و این درحالیست که برای رسیدن به توسعه نیازمند افرادی عاشق و متخصص هستیم.

وی اظهار کرد: در حوزه کارآفرینی در چند سال اخیر اقداماتی انجام شده و به همت تشکل های متعدد قوانین دست و پاگیر تا حدی تعدیل شده است. در این راستا باید محیط کسب و کار را بهبود ببخشیم اما هنوز جایگاه کارآفرینی آن طور که باید و شاید نیست.

رئیس انجمن جوانان کارآفرینان استان یادآور شد: درخواست اصلی من به عنوان یک کارآفرین، گسترش این همایش به همایشی ملی با دبیرخانه ثابت برای شناسایی مشکلات کارآفرینان و استارتاپ هاست.

*جستجوگر ایده های جدید تولید باشیم

حسین محمودی خراسانی نایب رئیس اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز برگزاری این جنس همایش ها را در راستای شفاف سازی و تبیین جایگاه کارآفرینان جوان بسیار موثر خواند و ابراز امیدواری کرد که همایش های بعدی به سمت و سوی تخصص گرایی پیش بروند.

وی در سخنانش به تشریح وضعیت کنونی اقتصاد ایران پرداخت و گفت: حکایت این روزهای اقتصاد و اجتماع ایران بسیار پیچیده و در هم تنیده است. روی‌هم رفته این گونه برداشت می شود که راه هایی که رفته ایم چندان ما را به مقصودمان نزدیک نکرده و چه بسا که از اهدافمان دور هم شده ایم؛ از سویی بررسی ها نشان می دهد که اهداف مان در ابتدا روشن و مورد وفاق و اجماع جامعه نبوده و فرصت سوزی های بسیاری کرده ایم و قدر منابع را ندانسته ایم.

 

محمودی خراسانی افزود: متاسفانه در کشور از یک سو توان تولیدی چندانی نداریم و از سوی دیگر تشنه مصرف گرایی هستیم و امروز میبینیم کاهش درآمدهای نفتی به تدریج مشکلات تولیدی کشور را بیشتر عیان می کند. از سویی جامعه ما از طریق مصرف و استفاده از کالاهای مصرفی غرب با مدرنیته آشنا شده است؛ نه از طریق تولید و تفکر تولیدی. حتی در زمینه تولیدات صنعتی بیشتر از آنکه نوآور باشیم، کپی کار تولیدات خارجی شده ایم و یا آنکه در داخل مرزهای خود از روی دست یکدیگر بنگاه های تولیدی و خدماتی ایجاد کرده ایم. به طوری که امروز با هزاران بنگاه مشابهی مواجه هستیم که با ظرفیت پایین، مشغول تولید هستند و توان رقابت خارجی چندانی ندارند.

وی با بیان اینکه تا زمانی که ظرفیت های بالقوه موجود به فعلیت نرسد، راهی برای توسعه نخواهیم داشت، تصریح کرد: وظیفه جوانان است که با هوشمندی جرقه خواستن را به توانستن تبدیل کنند.

نایب رئیس اتاق مشهد خاطرنشان کرد: اقتصاد ایران آن گونه که عنوان می شود، بدون درآمدهای نفتی در اقتصاد جهان حرفی برای گفتن ندارد و سهم نیم درصدی از صادرات جهان زیبنده ایران و جایگاه ما در این عرصه نیست. باید فضایی را فراهم کنیم تا خبرها همه حکایت از حرکت های نوآورانه ایران داشته باشد و در این زمینه نقش جوانان دو چندان است.

وی یکی از مشکلات کنونی ایران را بی حساب و کتاب شدن مصرف گرایی دانست و متذکر شد: باید جستجوگر ایده های جدید تولید باشیم نه به دنبال مصرف آخرین برند تولید شده؛ در جامعه ای که افراد همواره درصدد این هستند تا بیش از آنچه درآمد دارند، مصرف کنند. مصرف تبدیل به هویت جمعی جامعه می شود و خریداران با نمایش کالاها به دنبال تلاش برای خلق هویتی جدید از خود هستند و مسلما در نبود سرمایه گذاری و کار تولیدی این امر زمینه افزایش واردات و قاچاق کالا را فراهم می کند.

محمودی خراسانی ادامه داد: برای مصرف بیشتر باید درآمد متنابهی کسب شود و اگر سیستم نتواند درآمد حلال و صحیح را ایجاد کند، فساد و کم کاری ها در جامعه تبدیل به الگوهای رفتاری همه جامعه خواهد شد و شهرها که باید محل فعالیت صنعتگران باشد، بازار مکاره مصرف گراییی و تمامیت خواهی جامعه می شود.

وی با اشاره به نمادهای الکترونیک به عنوان یکی از نشانه های انقلاب صنعتی چهارم، تصریح کرد: واکنش ما به این نشانه ها باید یکپارچه باشد؛ تکنولوژی های جدید به همان اندازه که درک را نسبت به محیط پیرامون بیشتر می کند، راهکارهای قدیمی را برای حل مشکلات از حیز انتفاع خارج می کند.

نایب رئیس اتاق خراسان رضوی معتقد است که در آینده هوشمندی جایگاه برجسته تری از سرمایه در تولید خواهد داشت و سرمایه نقش دوم را ایفا می کند.

وی اذعان کرد: بازار کار در آینده دارای دو بخش جدا از هم، کاردانی کم و پرداخت کم و کاردانی بالا و پرداخت بالا خواهد بود که اگر به درستی مدیریت شود، می توان با سرریز اثرات جانبی هوشمندی ها در بطن جامعه در میان مدت و بلندمدت سایرین را هم منتفع کرد. لذا باید مراقب باشیم در گسترش تکنولوژی دست به تنگ نظری ها نزنیم و سازمان ها به گونه ای باشند که سدی در مقابل این تحولات قرار ندهند.

 محمودی خراسانی تاکید کرد: به اینکه کشورمان با سربلندی از این مرحله و تحریم های جدید عبور خواهد کرد، باور داریم و توسعه با حمایت از جوانان و ارزش آفرینان امروز اتفاق خواهد افتاد.

*حجم بالای فارغ التحصیلان بیکار نقطه آشیل کشور ماست

محمود سیادت، نایب رئیس اول اتاق خراسان رضوی نیز یکی دیگر از سخنرانان این نشست بود. او شکل گیری انجمن جوانان کارآفرین را یکی از آرزوهای خود خواند و گفت: شکل گیری تشکل های دانش بنیان هم پس از این انجمن اتفاق افتاده و شاید بتوان گفت بخشی از بستر حمایتی که لازم بود برای کار جوانان فراهم شود، اکنون آماده شده است. با این حال، نباید فراموش کنیم که ما در این عرصه بسیار عقب هستیم و نسل ما در این زمینه خیلی کوتاهی کرده و باید عذرخواهی کند که آنچه می توانسته برای جوانان فراهم نکرده است. امروز شرایط کشور به گونه ای است که هیچ چاره ای برای ایجاد اشتغال نیست جز فراهم کردن فضایی آماده برای جوانان.

وی خاطرنشان کرد: کشور ما شاید امکان این را نداشته باشد که این حجم عظیم از بیکاران فارغ التحصیل را به کار گیرد و این نقطه آشیل نظام ماست و باید در این زمینه با شتاب بیشتری کار کنیم. تفاوت دیالوگ ها بین مجریان و آن هایی که در صحنه کارآفرینی و فعالیت های استارتاپی حضور دارند، باعث شده نقطه اشتراکی بین ما نباشد. اقتصادی کردن و تجاری سازی کارهای استارتاپ ها یکی از مشکلات کنونی در استان ماست درحالی که در تهران خیلی راحت تر ایده ها قیمت گذاری و حمایت می شود اما ما در این زمینه عقب هستیم.

سیادت ابراز کرد: باید فضایی را فراهم کنیم که این پروژه تعریف و عملیاتی شود و بتوانیم سرمایه های سرگردانی که امروز در کشور و استان فراوان است را به عنوان فرصت استفاده کنیم و این می تواند افق پیش روی اقتصاد باشد.

وی یکی دیگر از مشکلات امروز در فضای کار استارتاپ ها را آسان نبودن دسترسی جوانان به مراکزی که تسهیل کننده کار است، دانست و گفت: باید در جزوه و یا در قالب پروژه ای تصویری این مسیر به طور عملیاتی به جوانان نشان داده شود. امکانات ظاهرا زیاد است اما دستیابی جوانی که در قدرت ها و رابطه ها نقشی ندارند، به این امکانات راحت نیست. مجبوریم به این بخش بیش از گذشته بها دهیم و اقتصاد ماچاره ای جز این ندارد.

نایب رئیس اتاق خراسان رضوی تاکید کرد: اگر بخواهیم از این وضعیت بد اقتصادی شتاب بگیریم و عقب ماندگی ها را جبران کنیم، باید پلی ارتباطی شکل دهیم و شرکت هایی برای کمک به تجاری سازی ایده های استارتاپ ها ایجاد شوند و ارتباط با مرکز در این قضیه قویتر شود.

*عبور از بحران بیکاری جوانان نیازمند تمرکز بر کارآفرینی است

سپس محمد سنجری، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی نیز پشت تریبون قرار گرفت و به ایراد سخن پرداخت و گفت: در مشهد و استان به لحاظ تشکل ها، قوی هستیم و رتبه دوم کشور در میان استان ها در زمینه تشکل های کارگری و کارفرمایی را با وجود بیش از 1200 تشکل دارا هستیم و تشکل های بخش خصوصی به ویژه اتاق بازرگانی با جدیت در حال فعالیت‌اند.

وی انتخاب آقای شافعی به عنوان رئیس اتاق ایران را به خراسانی ها، کارآفرینان و فعالان عرصه تولید، بازرگانی و تجارت این خطه تبریک گفت.

سنجری با بیان اینکه، ظرفیت های بسیار خوبی در عرصه کسب و کار و اشتغال داریم که امروز یکی از نیازهای اساسی جامعه ماست، افزود: باید از تجربیات گذشته استفاده کنیم؛ استفاده از تجربه در کنار دانش، اعتماد به نفس جوانان را افزایش می دهد. از جوانان به عنوان سرمایه ای ارزشمند در توسعه کشورها یاد می شود و اینکه فکر کنیم جوانان بیکار یک تهدید به شمار می روند، اشتباه است. اگر از این سرمایه استفاده نکنیم تهدید است اما فی النفسه ارزشمندترین سرمایه های کشور همین نیروهای جوان اند.

 سنجری اظهار کرد: از مجموع جمعیت استان خراسان رضوی، 49.6 درصد را بانوان و 50.4 درصد را آقایان تشکیل می دهند. 47 درصد شاغلان در بخش خدمات فعالیت می کنند، 19 درصد در بخش کشاورزی و 34 درصد در بخش صنعت؛ نرخ مشارکت استان نیز در پایان سال گذشته 43 درصد و نرخ بیکاری 10.7 درصد بود.

وی تشکیل کانون جوانان کارآفرینان را ایده ای جدید خواند و افزود: استان ما ظرفیت بسیار خوبی در زمینه توسعه دارد و آن ظرفیت برخورداری از نیروی جوان است؛ جمعیت 15 تا 29 سال خراسان رضوی حدود 500 هزار نفر هستند و این پتانسیلی ارزشمند در بحث توسعه است. اگر این نیروی جوان به سمت خلاقیت سوق داده شود نتایج خوبی خواهد داشت.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی نرخ بیکاری جوانان استان را 21.8 درصد اعلام و اظهار کرد: 16.7 درصد از مردان جوان و 35 درصد از زنان جوان استان بیکار هستند. از نظر تقسیم بندی شهری و روستایی نیز، نرخ بیکاری جوانان در مناطق شهری بالاتر است و 23.5 درصد مربوط به مناطق شهری می باشد و نرخ بیکاری جوانان در مناطق روستایی نیز 16.4 درصد برآورد می شود. اگر کانون ها و تشکل ها به دنبال برنامه ریزی در حوزه اشتغال هستند، توجه به این آمار و اطلاعات بسیار مهم است و باید پایه برنامه ریزی قرار گیر. 

وی از عدم تناسب بین مدرک تحصیلی و نیاز بازار کار را به عنوان یکی از دلایل بالا بودن نرخ بیکاری نام برد و گفت: بیش از 60 درصد جویندگان کار امروز فاقد مهارتند و این نسبت در میان فارغ التحصیلان دانشگاهی بالاتر است. اما در همین شرایط اقتصادی هم بنگاه اقتصادی درخواست نیرو می کند و ما نمی توانیم پاسخگوی نیازش باشیم چون نیروها تخصص کافی را ندارند.

سنجری نبود فرهنگ کار را یکی دیگر از دلایل بالا بودن نرخ بیکاری جوانان دانست و افزود: اینکه جوانان به دنبال شغلی مزدبگیر هستند و به امر کارآفرینی توجه کمتری دارند، مطلوب نیست. تنها راهی که امروز در بحث اشتغال داریم، تاکید بر جوان گرایی و فعالیت های دانش بنیان و کارآفرینی است همان طور که بند اول سیاست های اقتصاد مقاومتی تاکید بر کارآفرینی دارد و دولت نیز در همه برنامه هایش برای حمایت از اشتغال بر مهارت آموزی و کارورزی اقداماتی را پیش بینی کرده است.

وی با تاکید به اینکه برای عبور از این بحران نیازمند تمرکز بر کارآفرینی هستیم، تصریح کرد: در کنار این موضوع، توجه به بحث استارتاپ ها به عنوان مشاغلی که می توانند در توسعه اشتغال ایفای نقش کنند، می تواند به ما کمک کند اما جوانان ما باید اعتماد به نفس پیدا کنند و برگزاری این همایش ها می تواند تسهیل کننده این موضوع باشد.

وی گفت: 24 مرکز مشاوره برای ارائه خدمات به جوانان برای ورود به عرصه کارآفرینی در استان فعالیت دارند و در کنار آن، مجوزهای لازم را به شتاب دهنده ها می دهیم و این کار را از سال گذشته آغاز کردیم. برای کارآفرینی هایی با قالب مشاغل خانگی هم تسهیلات ارزان قیمت و قرض الحسنه پرداخت می کنیم.

 *ظرفیت مشهد و اتاق بازرگانی آن برای توسعه استارت‌آپ‌ها
سپس تریبون در اختیار شهریار آل شیخ معاون برنامه ریزی شهردار مشهد قرار گرفت. او گفت: در دوران رکود اقتصادی کسب و کارها هستیم اما با این وجود شاهدیم که کسب و کارهای نوین با درصدهای بالا رشد کرده اند. این کسب و کارها غالبا توسط جوانان در همین فضای سخت اقتصادی پایه‌گذاری شده‌اند.
وی افزود: امروز فروش اینترنتی و فروش سوشال مدیاها و هویت ها و برندهای مجازی در کشور ما شکل گرفته و بسیاری از مشاغل تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته اند.خدمات جدید و الگوهای کسب و کار جدید در حال جایگزین شدن هستند و ما در برخی از بخش ها نتوانستیم آن را به درستی شکل دهیم. در بین جوانان هم هنوز برخی موضوعات کسب و کار قوی نشده و در نهادهای سیاست گذار هم در بخش عمومی دچار چالش هایی هستیم.
آل شیخ با تاکید بر این نکته که الگوی فضای سایبری به فضای کسب و کار شکل داده، اظهار کرد: نقش های پلت فرمی در محیط های کسب و کاری ایران موفق تر از مدل های دیگر بوده اند. مدل های کسب و کار این چنینی جایگزین مدل های قبلی می شوند.الگوهای کسب و کار قبلی و الگوهای شکل گیری کارآفرینی در حال تغییر است.
وی اذعان‌ کرد: باید تغییرات فضای کسب و کار و اجزای کارآفرینی را بشناسیم؛ کارآفرینان قدیمی که فعالیت هایشان منجر به شکوفایی اقتصاد ما در بخش خصوصی به ویژه در مشهد شده است، باید بدانند در کدام مرحله وارد این فضا شوند و با جوانان پیوند بخورند؛ کارآفرین قدیمی در مرحله ایده که افرادی جوانتر و خلاقتر باید وارد آن شوند و موضوعات را پیش ببرند نمی توانند مشارکت کنند آن ها باید در مرحله بعد به موضوع ورود کنند.
معاون شهردار مشهد بر ضرورت ورود شتاب دهنده به مرحله ایده پردازی کارآفرین تاکید و تصریح کرد: خروجی های شتاب دهی باید توسط کارآفرین قدیمی حمایت شود.
وی درباره ورود بخش عمومی و دولتی به حوزه استارت‌آپ ها گفت: حوزه استارت‌آپ ها و کسب و کار نوین حوزه دولتی ها نیست. نمی توانیم به صورت سنتی ارزش گذاری هایی در محیط دولتی انجام دهیم. نمی توان اپلیکیشن دو میلیون کاربره را با روش های سنتی ارزش گذاری کرد. لازم است قوانین اصلاح و قوانین جدید نگاشته شوند. فضای مناسب ساخته و زیرساخت های لازم اعمال شود.
آل شیخ افزود: الگوهای کلی کارآفرینی در کشورمان عوض نشده و این یک واقعیت است که در کارآفرینی مهندسان نفر اول نیستند. سابقه کارآفرینی در کشور ما بازارمحور است و مدیران فروش کارآفرین موفقتری هستند.نقش مشترک کارآفرین بزرگ نیز همین بوده که همه ابتدا مدیر فروش بوده اند و از بازار به سمت کارآفرینی آمده اند.
وی به توافق مدیریت شهری با معاونت علمی ریاست جمهور برای فعالیت دبیرخانه استارت‌آپ های گردشگری کشور در مشهد اشاره و اظهار کرد: ویژگی دیگر مشهد وضعیت اتاق بازرگانی آن است؛ در دیگر شهرها اتاق بازرگانی تا این حد عضو بخش خصوصی ندارد و اتاق دست خصولتی ها و دولتی هاست اما مجموعه اعضای اتاق مشهد از بطن بخش خصوصی هستند.
معاون برنامه‌ریزی شهرداری مشهد ادامه داد: سهامداران و سرمایه گذاران آینده استارت‌آپ ها بخش خصوصی اند و این ارتباط را می توان در مشهد به خوبی شکل داد. موضوع دیگر نقدینگی شناور در مشهد است که در کشور منحصر بفرد است؛ در قالب گردشگری و خدمات منابعی وارد این کلانشهر می شود که جذب خدمات می شود و چون صنعت و تولید ما توان جذبش را ندارد، در قالب سهام پروژه های فروش و موسسات مالی و اعتباری بیرون می زند.
وی یادآور شد: یکی از اشکالی که می توان به مدد آن، نقدینگی شناور را جذب کرد، کسب و کارهای نوین و سوار شدن بر تکنولوژی است.بر این اساس، مشهد می تواند پایتخت مالی کشور باشد و این ویژگی ها از مزیت های شهر مشهد به شمار می رود.
آل شیخ ادامه داد: ما در موضوع کسب و کارهای نوین در مدیریت شهری با همین رویکرد کار میکنیم و فعالیت شتاب دهی را خود انجام نمیدهیم و پذیرش استارت‌آپها و ایده ها را از طریق شتاب دهنده های بخش خصوصی انجام میدهیم.
وی با اشاره به افتتاح فاز یک مرکز نوآوری در مشهد اظهار کرد: فاز دو این مرکز در کارخانه قدیمی کوکاکولا در حال ایجاد و راه اندازی است. در شتاب دهنده های خودمان اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است و ارتباط اصلی را بر این گذاشتیم که مسائل شهری را در اختیار جامعه خلاق بگذاریم.
معاون شهردار مشهد به همکاری استارت آپ هایی در زمینه های مختلف شهری چون پارکهای حاشیه ای و جمع اوری زباله های خشک با شهرداری مشهد اشاره و ابراز کرد: از استارت‌آپها استفاده خواهیم کرد و در حوزه های فراوانی کار استارت‌آپی انجام میدهیم.


* نقش ارزنده آموزش ها در جامعه امروز انکارناپذیر است
ترابی نایب رئیس انجمن جوانان کارآفرین استان نیز در ادامه پشت تریبون قرار گرفت و گفت: امروز قیمت تمام شده تولیدات داخلی باعث کاهش صادرات شده و اکثر کارخانجات با محصولات انبار شده مواجه اند.
وی خواستار مبارزه جدی با قاچاق و استفاده از تجربیات کشورهای موفق در این زمینه شد و اظهار کرد: تامین نقدینگی واحدهای نیازمند و دارای اولویت با استفاده از افزایش سرمایه بانکی و آزادسازی بخشی از سپرده های بانکی نزد بانک مرکزی، تسهیل و گسترش سرمایه گذاری خارجی به خصوص سرمایه ایرانیان مقیم خارج به جای فرار سرمایه ها و گسترش فرهنگ مصرف کالای با کیفیت ساخت ایران، اولویت‌دهی به صنایعی که توانمندی صادراتی دارند و صنایعی که قدرت رقابت با کالاهای وارداتی دارند و اقدامات موثر برای حذف شبکه‌های دلالی و واسطه گری بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان که ۳۰ تا ۴۰ درصد قیمت تمام شده را تشکیل می دهد، از دیگر نیازهای امروز اقتصاد ایران است.
وی افزود: نقش ارزنده آموزش ها در جامعه امروز انکارناپذیر است. متاسفانه اکثریت آموزش های ما در سطوح مختلف متناسب با نیازهای جامعه و صنایع نیست؛ صنایع ما امروز شدیداً به تخصص‌هایی نظیر کارگر ماهر، تکنسین و مهندس عملی فروش، بازاریابی، برندینگ و تولید بدون کارخانه نیازمندند.
* اکوسیستم استارت‌آپی مشهد دومین اکوسیستم ایران است
مکارم، مدیر شتاب دهنده فردوسی نیز در ادامه این همایش اظهار کرد: اکوسیستم استارت‌آپی شرق کشور در مشهد دومین اکوسیستم ایران در این زمینه است؛ ما در حوزه IT تنه به تنه تهران میزنیم و حوزه فعالیت خود را به عرصه کشور قالب میکنیم؛ هر چند همه در یک اقلیم کار میکنیم و اگر قرار است به عنوان اکوسیستم شرق کشور فعال باشیم، تنها به این معناست که ماموریت ما فعال شدن این بخش کشور است.
وی گفت: ده شرکت برتر دنیا دیگر شرکت های نفتی و ساختمانی نیست و 7 شرکت از حوزه فناوری هاست و دنیا به سمتی پیش می رود که باید روی حوزه نرم افزاری سرمایه گذاری کرد. شتاب دهنده ها با این ماموریت شکل گرفته اند که سرمایه گذاری پر خطری برای شکل گیری کسب و کار استارت‌آپی انجام دهند. بخش سرمایه بخشی از این حوزه است؛ ما زمانی در اکوسیستم موفق شدیم که سرمایه گذاران پذیرفتند بخشی از سرمایه خود را به صورت ریسک پذیر در استارت‌آپ ها سرمایه گذاری کنند. ما شتاب دهنده ها با کمتر کردن ریسک و نزدیک کردن ذهن سرمایه گذارها و استارت‌آپ ها به یکدیگر توانستیم اتفاقات خوبی رقم بزنیم.
* مشکل قانونی قدیمی و ناقص برای کسب و کارهای نوین
انجیدنی مدیر «پیام رسان گپ» هم که آخرین سخنران این نشست بود، گفت: ما محصولاتی تولید می کنیم که حوزه تاثیرگذاری اش بیشتر از درآمدزایی‌اش است.مشکل کشور ما نه سرمایه گذار است و نه این سمینارها. مشکل این است که قانونی قدیمی و ناقص وجود دارد که برای کسب و کارهای نوین نوشته نشده است. این قانون کهنه میخواد بر کسب و کارها و فعالیتهای نوین سایه بیاندازد اما نمی تواند.
وی ادامه داد: یک شرکت نوپا نیازمند پول نیست بلکه نیازمند تجربه و بستر است. اگر صاحب ایده و فکر هستیم باید مدیریت بلد باشیم و با شرکت های بزرگتر ترکیب شویم و از بازرگانی و زیرساخت های آنان استفاده کنیم.

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد