اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

سال رونق تولید

منو

از دغدغه منابع آبی پایدار برای نسل آینده تا چالش ایجاد هلدینگی برای کشت 50 هزار هکتار زعفران

از دغدغه منابع آبی پایدار برای نسل آینده تا چالش ایجاد هلدینگی برای کشت 50 هزار هکتار زعفران
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : دوشنبه ، 20 خرداد 1398

در جلسه استاندار با فعالان حوزه کشت و صنعت غذا و مدیران دستگاه های اجرایی بررسی شد؛

از دغدغه منابع آبی پایدار برای نسل آینده تا چالش ایجاد هلدینگی برای کشت 50 هزار هکتار زعفران

 

استاندار خراسان رضوی خواستار خرد ورزی در حوزه آب شد و گفت: برای نسل های آینده باید منابع آبی پایداری تامین کنیم.

علیرضا رزم حسینی در جلسه با فعالین حوزه کشت و صنعت غذا و مدیران دستگاه های اجرایی که به منظور بررسی  و گفت و گو در خصوص طرح انتقال آب از دریای عمان صورت گرفت، گفت: همه عوامل از جمله شرایط تحریمی وجود دارد تا ما کار نکنیم اما باید خطر ریسک را پذیرفت و برای توسعه وآبادانی قدم جلو گذاشت.

استاندار خراسان رضوی با بیان این که باید برای نسل های بعدی منابع آب پایداری تامین کنیم، خاطرنشان کرد: گذشتگان نزدیک دو هزار سال پیش قنواتی را احداث کردند و ما هنوز از آن ها استفاده می کنیم ما برای نسل های بعدی چه کاری انجام داده ایم؟ طرح انتقال آب از دریای عمان اقدام بسیار بزرگی برای نسل آینده محسوب می شود.

وی گفت: حدود 10 تا 15 سال پیش که طرح آبی خلیج فارس می خواست مطرح بشود افرادی بودند که فکر موفقیت این طرح را دور از ذهن می دانستند اما الان که با شما حرف می زنم این طرح حدود 70 درصد پیشرفت دارد.

استاندار خراسان رضوی اذعان کرد: ما می خواهیم مازاد بر تامین آب، برای 50 هزار هکتار کشت زعفران یک هلدینگ کشاورزی زعفران کاری تشکیل بشود که این یک ایده اقتصادی است .

وی در همین رابطه با اشاره به این که در حوزه آب نیازمند خردورزی هستیم، افزود: وقتی آب قیمت پیدا کند مصرف کننده قدر آن را بیشتر می داند.

* باید برای آینده آبی شرق کشور منابع مطمئنی در نظر بگیریم

در ادامه این جلسه معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بر ضرورت طرح انتقال آب از عمان برای کشور و استان سخن گفت و افزود: این طرح از سال های قبل مطرح بوده و با حضور استاندار جدید موافقت های ملی نیزدر این زمینه اخذ شده است.

علی رسولیان افزود: مشارکت استان و فعالین حوزه اقتصادی در طرح مذکور بسیار مهم است و اگر همت کنیم می توانیم یک اتفاق تاریخی را رقم بزنیم اما اگر اهمال شود قطعا بعدا موجب افسوس ما خواهد بود لذا باید در استان های شرقی عملیات اجرایی به دقت شروع بشود.

مدیرکل آب منطقه ای خراسان رضوی با بیان این که شرق کشور در شرایط خاصی قرار دارد اذعان کرد: ما در منطقه خشک جهان قرار داریم که دامنه تغییرات بارندگی در آن بسیار زیاد است و نمی توان گفت سال آینده خشک یا تر خواهد بود.

محمد علایی از پدیده تغییر اقلیم، بیشتر شدن دامنه تغییرات و عوامل انسانی به عنوان تهدید نام برد و ادامه داد: باید برای آینده آبی شرق کشور منابع مطمئنی در نظر بگیریم که در این راستا طرح انتقال آب از دریای عمان می تواند نقش مثبتی داشته باشد.

*نکات مهمی در باب کشت زعفران در 50 هزار هکتار

شهرام عیدی زاده، سرپرست دفتر کشاورزی اتاق مشهد نیز در این نشست با اشاره به اهمیت انتقال آب دریای عمان به منطقه شرق و شمال شرق کشور، عنوان کرد: این طرح اقدام بسیار بزرگی و مناسبی می باشد که اهدافی استراتژیک را دنبال می کند اما اگر قرار است به موازات پیگیری این موضوع، کشت 50 هزار هکتار زعفران توسط یک هلدینگ کشاورزی زعفران در دستور کار قرار بگیرد؛ باید چند نکته مهم نیز مورد توجه متولیان امر قرار بگیرد.

وی ادامه داد: نیاز امروز بازار جهانی به محصول زعفران حدود 400تن برآورد می شود. متوسط تولید این محصول در کشور در سال گذشته حدود 350 الی 380 تن بوده است که بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، در سال 97 حدود 280تن زعفران به بازارهای جهانی صادر شده است. همچنین در حال حاضر به طور متوسط حدود 3.5-4 کیلوگرم از هر هکتار زعفران برداشت می‌شود.

عیدی زاده متذکر شد: طبیعتا با این اوصاف، ورود یکباره محصولی که از 50 هزار هکتار برداشت و به بازار وارد می شود؛ قیمت زعفران را تحت تاثیر قرار داده و آن را از وضعیت رقابتی خارج می‌کند.

او با تاکید بر اهمیت توجه به «بازاریابی» و «تعریف مصارف جدید» برای محصول زعفران، بیان کرد: ایران در سال های اخیر توانسته به بازار برخی کشورها که نسبت به مصارف غذایی و دارویی زعفران ناآشنا بودند، ورود پیدا کند که از جمله آن می توان به ویتنام اشاره کرد. بازاری که پیش‌تر زعفران در آن شناخته شده نبود. به نظر می رسد این رویه باید تداوم یابد. همچنان بازارهای فراوان دیگری هستند که ظرفیت معرفی و ورود زعفران به آن ها وجود دارد. از جمله این بازارها می توان به برخی کشورهای اروپایی و کشورهای آمریکای مرکزی و جنوبی اشاره کرد.

سرپرست دفتر کشاورزی اتاق مشهد خاطر نشان کرد: نکته مهم دیگر آن است که در حال حاضر در 28استان کشور، کشت زعفران انجام می گیرد و سطح زیر کشت زعفران در کشور 108 هزار هکتار برآورد می شود. در این میان خراسان رضوی با سطح زیر کشت 86 هزار هکتار و  تولید 280 تن زعفران(سهم 80 درصدی سطح زیر کشت و تولید) در رتبه نخست و پس از آن خراسان جنوبی با حدود 14درصد سهم سطح زیر کشت و تولید، بیشترین سهم را از کشت و بازار این محصول دارند. با این وجود باید توجه داشت که عمده زعفران‌کاران در کشور، خُرده مالک بوده و کشت این محصول، منبع درآمد آن هاست. به طوری که در استان خراسان رضوی تولید این محصول برای 130 هزار نفر به طور مستقیم اشتغال ایجاد کرده است. طبیعتا ورود یک هلدینگ بزرگ به این عرصه با الگوی کشت 50هزار هکتاری، می تواند فعالیت خرده‌مالکان را متاثر از خود ساخته، لذا می بایست برای این موضوع چاره اندیشی گردد.

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد