اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

سال رونق تولید

منو

ضرورت شکل‌گیری مدیریت واحد در مرز دوغارون با هدف حل گره کهنه ترافیک این مرز

ضرورت شکل‌گیری مدیریت واحد در مرز دوغارون با هدف حل گره کهنه ترافیک این مرز
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : شنبه ، 18 خرداد 1398

رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان عنوان کرد:

ضرورت شکل‌گیری مدیریت واحد در مرز دوغارون با هدف حل گره کهنه ترافیک این مرز

 

ترافیک ناوگان حمل و نقل تجاری در مرز دوغارون خبر تازه ای نیست و هر از چند گاهی صف کامیون ها و تریلرها در پشت این مرز، طولانی و فرسایشی می شود. هفته گذشته باز هم خبر رسید که؛ «دوغارون دوباره گره خورد !»

«محمد کوه گرد»، مدیرکل گمرک دوغارون در این خصوص به رسانه ها گفت: علت اصلی معطلی رانندگان ایرانی در مرز دوغارون نبود زیرساخت های لازم در گمرک اسلام قلعه افغانستان است. به گفته این مقام مسئول، گمرک افغانستان فقط یک دستگاه باسکول در اختیار دارد و همین مسئله باعث ازدحام کامیون ها پشت مرز شده است.

اما سریال تکرار این مشکل را با رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان در میان گذاشتیم و او ضمن تصدیق این بحث عنوان می کند: برای گشودن گره این مشکل قدیمی باید یک مدیریت واحدی در مرز این دو کشور با مشارکت طرفین شکل بگیرد. قطعا تحقق چنین روندی به حل موانع و مشکلات قدیمی این مرز کمک خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ محمود سیادت(شعبه مشهد) در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد: عدم وجود یک مدیریت واحد در مرز دو کشور باعث شده تا به طور مثال اگر یکی از عوامل مرزی به موقع فعالیت خود را آغاز نکند، عملا دیگر بخش ها نتوانند فعالیت داشته باشند. به نظر می رسد ایجاد پست مدیریت واحد مرزی در منطقه ضروری است تا تمامی بخش ها اعم از امنیتی، انتظامی و اداری از یک کانون در خصوص ساعات کاری و نحوه برخورد و تعامل با یکدیگر دستور بگیرند.

رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان(شعبه مشهد) ادامه داد: اگر این مهم محقق شود بخش اعظمی از مشکلات حل و فصل خواهد شد، چرا که دیگر سازمان های مستقر در مرز به جای تبعیت از سازمان مرکزی خود ملزم به تبعیت از مدیریت واحد مرزی هستند و این مسئله تا حدود زیادی چالش ها و موانع موجود را حل و فصل خواهد کرد. این چنین مدیریتی می تواند ساعت یکسانی را برای آغاز فعالیت تعریف کند. قطعا تعامل دو کشور برای این مهم ضروری است و باور داریم که هر دو طرف تمایل به حل مشکل دارند.

وی در خصوص وضعیت فعلی تردد در مرز دوغارون عنوان کرد: با افزایش ساعت کاری و هماهنگی مسئولان منطقه ویژه اقتصادی دوغارون در روزهای گذشته، وضعیت بهتری را در حوزه حمل و نقل و ترانزیت در مرز شاهد هستیم. در واقع ساعت کاری با همکاری اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان، اتاق هرات، سرکنسول گری افغانستان، تمامی عوامل گمرک و... در هر دو سوی مرز به منظور تسهیل و تسریع حمل و نقل، افزایش یافت.

سیادت ادامه داد: در این مقطع با هماهنگی صورت گرفته، مشکل تراکم را به شکل حاد شاهد نخواهیم بود، چرا که با توجه به تجربیات سال های گذشته از قبل ماه مبارک رمضان پیش بینی کرده بودیم که در پایان این ماه و در ایام عید فطر در مرز افغانستان با مشکل مواجه خواهیم شد، لذا برای حل این مسائل رایزنی های لازم با عوامل مستقر در گمرک دوغارون، مرزبانی، نیروی انتظامی مستقر در مرز و منطقه ویژه دوغارون و در آن طرف هم اتاق بازرگانی هرات، گمرک اسلام قلعه صورت گرفت.

رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان(شعبه مشهد) یادآور شد: در این فاصله شاهد اتفاق دیگری مبنی بر انتقال گمرک هرات به اسلام قلعه بودیم که این مسئله سردرگمی هایی را ایجاد کرده بود. در واقع با توجه به آنکه در گذشته، برخی از پرداخت هزینه های گمرکی سرباز می زدند و محموله در فاصله مرز با هرات (فاصله 120 کیلومتری) بدون هزینه گمرکی منتقل می شد، دولت افغانستان تصمیم گرفت که گمرک را در منطقه مرزی مستقر کند. این اتفاق که حدود یک ماه پیش رخ داد، سردرگمی و مشکلات خاصی را در پی داشت که خوشبختانه در این مقطع با هماهنگی همکاران و فعالان اقتصادی هرات، توانستیم مشکلات را سامان ببخشیم.

سیادت تصریح کرد: مشکلات دورغارون بسیار ریشه ای است و لذا نمی توان با یک رایزنی ساده در دو طرف مرز این مشکلات را حل و فصل کرد. این منطقه ویژه اقتصادی کماکان  در حوزه زیرساختی و نرم افزاری با مشکلاتی مواجه است که این مسئله نیازمند بازنگری، ساماندهی مجدد و کار بنیادین است.

رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان ادامه داد: کماکان می طلبد که یک بازنگری همه جانبه در بخش های مختلف دوغارون با توجه به حجم زیاد در حوزه ترانزیت صورت گیرد تا مرز دوغارون هم به لحاظ نرم افزاری و هم سخت افزاری بازسازی شود.

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد