اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

سال رونق تولید

منو

رئیس پارک علم و فناوری خراسان تاکید کرد: پروژه آموزش شغلی دوگانه؛ بسترساز ارتقای رویکردهای مهارتی و دانش افزایی در بنگاه های اقتصادی

رئیس پارک علم و فناوری خراسان تاکید کرد:  پروژه آموزش شغلی دوگانه؛ بسترساز ارتقای رویکردهای مهارتی و دانش افزایی در بنگاه های اقتصادی
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : سه شنبه ، 20 فروردين 1398

رئیس پارک علم و فناوری خراسان تاکید کرد:

پروژه آموزش شغلی دوگانه؛ بسترساز ارتقای رویکردهای مهارتی و دانش افزایی در بنگاه های اقتصادی

رئیس پارک علم و فناوری خراسان گفت: اجرای پروژه آموزش شغلی دوگانه ایران و آلمان، گامی در جهت تامین نیازهای شرکت های دانش بنیان و بنگاه های اقتصادی دانش محور است و رویکردهای مهارتی و دانش افزایی را در فضای علمی و اقتصادی کشورمان، توسعه می بخشد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ رضا قنبری که در جمع نمایندگان بنیاد آموزش و مهارت آلمان « SBH » و متولیان مرکز آموزش اتاق مشهد، پارک های علم و فناوری را حلقه واسط میان دانشگاه، بازار کار و صنعت خواند و در خصوص تلاش های این پارک در استان توضیحاتی را بیان نمود. وی در ادامه گفت: تیم سازی و شبکه سازی برای نظم دهی به ظرفیت ها و تعاملات، یک ضرورت است و وظیفه اصلی پارک علم و فناوری ایجاد شبکه ای منسجم است که علم و فناوری و همچنین مهارت را به همدیگر پیوند می زند. اجرای پایلوت پروژه آموزش شغلی دوگانه که به همت اتاق مشهد پیگیری می شود، از این جهت دارای اهمیت است که موجبات تعالی و پیشرفت این شبکه را فراهم می کند.

وی افزود: بپذیریم که عدم فعالیت شبکه ای در زیرساخت هایی که هر کدام در امر توسعه موثرند، باعث می شود تا اهداف تعیین شده، محقق نشوند. از سویی، به واسطه ضعف در همین تعاملات، بزرگترین معضل بنگاه های اقتصادی، تامین نیروی انسانی متخصص است.

  

مهندس مظلوم زاده رئیس امور موسسات پارک علم و فناوری ضمن خیر مقدم اظهار کرد: این جلسه در راستا تفاهم نامه اتاق بازرگانی  و سازمان فنی و حرفه ای کشور و بنیاد آموزش و مهارت آلمان « SBH » در خصوص آموزش ضمن خدمت برای  شرکت‌های فنی الکترونیک و تمرکز بر شرکت‌های دانش بنیان در محل پارک علم و فناوری برگزار می شود و امیدواریم سبب ایجاد همکاری بین طرفین شود .

* ارائه آموزش های موثر مهارتی بسترساز توفیق بنگاه های فنی و اقتصادی

مهدی مظلوم زاده ، مدیر امور موسسات پارک علم و فناوری خراسان نیز در این جلسه توضیح داد: این نشست و بازدید در راستای تفاهم نامه ای که میان اتاق ایران، سازمان فنی و حرفه ای کشور و بنیاد آموزش و مهارت آلمان « SBH » منعقد شده، برگزار گردید و در چارچوب آن، آموزش های ضمن خدمت برای  شرکت های فنی الکترونیک معرفی و تشریح می شود.

وی تاکید کرد: در قالب این طرح، تمرکز ما بر شرکت های دانش بنیانی است که در محل پارک علم و فناوری مستقرند و امیدواریم این جلسات و دوره ها که با پیگیری اتاق مشهد شکل گرفته، سبب ایجاد همکاری های موثرتر میان طرفین شود.

وی خاطر نشان کرد: بر این باوریم که ارائه آموزش های موثر در حوزه کار و مهارت، به توفیقات بیشتر بنگاه های فنی و اقتصادی ما منجر خواهد شد.

* مزیت آموزش دوگانه؛ افزایش خلاقیت و نوآوری و صرفه جویی در هزینه های آموزشی

علیرضا مقیدی، مدیر بخش ایران در پروژه همکاری آموزش شغلی دوگانه ایران و آلمان، در ادامه این جلسه به تشریح ابعاد پروژه مذکور پرداخت و گفت: تفاهم نامه اي که در اسفند ۱۳۹۶ بين اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران، بنياد آموزش و مهارت آلمان (SBH) و سازمان فني و حرفه اي کشور به امضا رسيد و به استناد آن، این پروژه کلید خورد. غایت کار در این مسیر، ايجاد ساختار عناصر آموزش شغلي دوگانه (به معناي آموزش در دو محيط مختلف کار و مدرسه) برای پاسخ به نیاز صنايع و بنگاه هاي اقتصادي است.

وی گوشه چشمی داشت به تجربه موفق آلمان در این حوزه و یادآور شد: هدف دولت آلمان از به اشتراک گذاشتن تجربیات خود در این پروژه، کمک به کاهش بیکاری و فقر در کشورهای مختلف است. این آموزش ها به صورت دوگانه عملی و تئوری ارائه می شود.

مزیت آموزش دوگانه آموزش نیروی متخصص مورد نیاز بنگاه های اقتصادی، افزایش خلاقیت و نوآوری و صرفه جویی در هزینه های آموزشی می شود.

وی تصریح کرد: شاکله شرکت‌های دانش بنیان شاید در ابتدا شامل گروه کوچکی باشد ولی نیاز به ارتقای مهارت وجود دارد و هدف این ساختار باید رشد و ارتقای مستمر باشد. طبیعتا برای استخدام نیرو جدید می‌توانند از این روش آموزش شغلی بهره‌ بگیرند تا خروجی نیروی انسانی آن ها متناسب با نیاز و ضرورت های کاری آن ها باشد.

مقیدی بر اهمیت اطلاع رسانی جامع برای پیشبرد هر چه بهتر این پروژه در ایران تاکید کرد و گفت: نیازمند مشارکت و همراهی تشکل ها و بنگاه های بخش خصوصی هستیم تا این جریان ارزشمند را در ایران نهادنیه سازیم.

*ایجاد محیط کار واقعی با هدف ارتقای مهارت ها

پیام رشیدی مدیر مرکز آموزش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی خراسان رضوی نیز در سخنانی به ظرفیت ها و مزایای پروژه آموزش شغلی دوگانه پرداخت و تصریح کرد: یکی از عناصر سیستم  آموزش دوگانه در آلمان،  آموزش در محیط واقعی کار  است، مقوله ای که می تواند به رشد مهارت ها بیانجامد.

وی ادامه داد: در این راستا خواستار همکاری بیشتر پارک علم و فناوری هستیم تا از زیرساخت های موجود برای کمک به پیشبرد این پروژه بهره بگیرد.

وی ابراز امیدواری کرد:با الگوپذيري از سيستم آموزش دوگانه آلمان، در بلندمدت کيفيت آموزش هاي مهارتي و شغلي را متناسب با نيازهاي شغلي بنگاه های اقتصادی ارتقا ببخشیم.

 

*ضرورت تربیت نیروهای کارآفرین در شرکت های دانش بنیان

داوود تفضلی، مدیر مرکز رشد انرژی پارک علم و فناوری خراسان،  در ادامه بیان کرد: در استان بیش از 400 تا 500 شرکت دانش بنیان و فن‌آور وجود دارد.

وی ادامه داد: تلاش ما این است که برای توسعه شرکت های دانش بنیان، تربیت نیروهای کارآفرین است. در راستای کمک به فعالیت این شرکت ها، شتاب دهنده شکل گرفته اند اما نگرش ما توسعه زیرساخت های آموزشی است.

وی به بخشی از مشکلات پیش روی اجرای این پروژه اشاره کرد و گفت: یک دغدغه متوجه مباحث بیمه ای و موانع قانونی در این حوزه است. مقوله دیگر، حضور پررنگ بخش دولتی در این برنامه است که می تواند مشکلاتی را رقم بزند.

امیدواریم با تدبیر متولیان امر، شاهد اجرای هرچه بهتر این پروژه در خطه خراسان رضوی باشیم.

این گزارش حاکیست، در پایان اعضای حاضر در نشست از شرکت های مختلف دانش بنیان در پارک علم و فناوری خراسان بازدید کردند. 

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد