اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

سال رونق تولید

منو

توسعه اقتصادی و رشد اشتغال؛ ضامن ارتقای امنیت

توسعه اقتصادی و رشد اشتغال؛ ضامن ارتقای امنیت
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : چهارشنبه ، 22 اسفند 1397

فرمانده انتظامی خراسان رضوی تاکید کرد:

توسعه اقتصادی و رشد اشتغال؛ ضامن ارتقای امنیت

 

فعالان اقتصادی و اعضای هیات نمایندگان اتاق مشهد با فرمانده نیروی انتظامی خراسان رضوی دیدار و گفتگو کردند. در این نشست، طرفین بر اهمیت حمایت از جایگاه تولید و صنعت، توسعه سرمایه‎گذاری و اشتغالزایی با هدف کاهش آسیب ها و ارتقای امنیت اجتماعی تاکید کردند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ سردار محمدکاظم تقوی، فرمانده نیروی انتظامی استان در ابتدای این نشست گفت: خوشبختانه امروز شاهدیم که عمده تمرکز دستگاه های اجرایی و متولیان تصمیم ساز بر اولویت های اقتصادی تکیه پیدا کرده و این یک اتفاق خوبی به شمار می آید که امیدواریم نتایجش در سال آینده بیشتر مشهود باشد.  

او بر ضرورت همگرایی در کشور تاکید و اذعان کرد: در روند واگذاری امور و پیگیری مشکلات، باید همه در کنار هم حرکت کنند و مسئولیت ها میان بخش های مختلف تقسیم شود و صرفا دولت متولی تمامی امور تلقی نشود.

وی ابراز امیدواری کرد که سال آینده، سالی پُر از موفقیت برای حوزه صنعت و مجموع فعالان اقتصادی کشور باشد.

*در کنار فعالان اقتصادی هستیم

وی گوشه چشمی به عملکرد نیروی انتظامی در بخش های مختلف داشت و گفت: مجموع عملکرد این نیرو مطلوب بوده و تلاش خادمان مردم در نیروی انتظامی این بوده که تکلیف و وظیفه خود را در قبال جامعه ادا کنند.

وی ادامه داد: یکی از دستاوردهای خوب ما در حوزه تصادفات جاده‌‌ای بود که با برنامه ریزی، نظارت و فرهنگسازی به کاهش ۴ الی ۵ درصدی تلفات در این بخش منجر شد و به همین استناد، در جایگاه دومی کشور به لحاظ کاهش میزان تلفات هستیم. همچنین در خصوص مسائلی همچون سرقت خودرو نیز توفیقاتی داشته ایم؛ به طوری که کاهش ۳ الی ۴ درصدی را در این بخش شاهد بوده ایم و تلاش هایمان همچنان تداوم دارد.

فرمانده نیروی انتظامی خراسان رضوی خاطر نشان کرد: باید بپذیریم بخشی از آسیب های اجتماعی در این خطه و شهر مشهد متاثر از عوامل مختلفی همچون بیکاری و مهاجرت‌پذیری گسترده است، مباحثی که باید در نگاه کلان و برنامه ریزی ها مورد توجه ویژه قرار بگیرند. به هر رو، ما تمام همت‌مان را برای مقابله با جرایمی که چهره امن جامعه را مخدوش می سازند، به کار بسته ایم.

سردار تقوی به تلاش هایی اشاره کرد که نیروی انتظامی استان در ماه های گذشته برای حفظ امنیت استان به کار گرفته و گفت: در حال حاضر به طور متوسط روزانه 6هزار فعالیت پلیسی انجام می‌گیرد و به طور متوسط روزانه ۱۰ هزار تماس از سوی مردم برای دریافت خدمات‌ داریم.

وی تاکید کرد: ما در کنار فعالان اقتصادی حضور داریم و برای کمک به شکل گیری فضای سالم اقتصادی، می‌توانیم انتقال‌دهنده نظرات شما در جلسات باشیم. درواقع باید بستر جذب حداکثری سرمایه برای استانمان فراهم آید و در این راستا ما نیز پای کار هستیم. تاکید داریم که توسعه اقتصادی و به تبعیت آن رشد اشتغال، ضامن ارتقای امنیت نیز خواهد بود.

 *اتاق بازرگانی می‌تواند همراه و مشاور نیروی انتظامی باشد

حسین محمودی خراسانی، نایب رئیس اتاق مشهد نیز در این نشست با بیان اینکه امنیت و سرمایه‌گذاری دو مقوله جداناپذیر هستند، تصریح کرد: در سایه امنیت، سرمایه ها مصون می مانند و بستر جذب سرمایه های بیشتر نیز فراهم می آید.

وی ادامه داد: می‌توان از طریق توسعه سرمایه‌گذاری، مسئله اشتغال‌زایی را مرتفع کرد چراکه با حل این مشکل، بسیاری از معضلات اجتماعی که نیروی انتظامی نیز با آن درگیر است، برطرف خواهند شد. از سوی دیگر تعطیلی یک واحد صنعتی یا تولیدی، می تواند بر اسیب های اجتماعی بیافزاید و چالش های بیشتری رقم بزند.

محمودی تاکید کرد: اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی، می تواند امین و مشاور نیروی انتظامی باشد و در راستای کمک به امنیت اجتماعی، همگرایی لازم را به عمل آورد.

*باور خدمت رسانی در نیروی انتظامی نهادینه شده است

در ادامه مجید محمدزاده، فعال اقتصادی و مشاور اتاق مشهد نیز در سخنانی عنوان کرد: بخشی از مشکلات امروز اقتصاد کشور متاثر از خود تحریمی‌هاست و شماری دیگر از تحریم‌های ناجوانمردانه‌ آمریکا نشات می گیرد. باید چالش ها و عوامل موثر بر آن ها را به خوبی بشناسیم.

وی افزود: باور خدمت‌رسانی به آحاد جامعه، در نیروی خدوم انتظامی نهادینه شده و این رویکردی مغتنم است.

وی خاطر نشان کرد: همانطور که می‌دانیم، اشتغال یکی از راه‌های پیشگیری از برخی مشکلات است اما اشتغال بدون سرمایه‌گذاری ایجاد نمی‌شود؛ اشتغال در سایه فعالیت های مولد شکل می‌گیرد. امیدواریم بتوانیم رسالت و وظیفه خود را در شرایط کنونی به انجام برسانیم.

*کاهش قاچاق کالا، اشتغال و تولید ملی را به همراه دارد

در همین راستا؛ رضا حمیدی، یکی دیگر از اعضای هیات نمایندگان اتاق مشهد از زحمات نیروی انتظامی قدردانی کرد و گفت: به نوبه خود از امنیتی که در سراسر کشور مان وجود دارد- آن هم در برهه ای که منطقه دچار چالش های زیادی است- تشکر می کنم. به برکت همین امنیت است که ما امروز می توانیم می‌توانیم به فعالیت‌های اقتصادی خود بپردازیم. همچنین با وجود تحریم‌های دشوار، صادرات خوبی را داشته باشیم و کالاهایی را تولید کنیم که کشور به آن نیاز دارد.

وی اضافه کرد: همچنین از تلاش نیروی انتظامی در راستای مبارزه با کالای قاچاق نیز قدردانی می‌کنیم. البته در حوزه مبارزه با قاچاق باید اقدامات موثرتری رقم بخورد چرا که در غایت آن، به تولید ملی و توسعه اشتغال کمک خواهد شد.

* کاهش آسیب‎های اجتماعی در گرو ایجاد شغل و سرمایه‌گذاری در مناطق محروم

محمدرضا توکلی‌زاده، نایب رئیس و عضو نمایندگان اتاق مشهد نیز با اشاره به اینکه در حاشیه شهر آسیب های اجتماعی جلوه بیشتری دارند، عنوان کرد: اولین راهکاری که برای حل مشکلات و آسیب‌های اجتماعی موجود در این نواحی ارائه می‌شود، ایجاد اشتغال و سرمایه‌گذاری است؛ این امر وظیفه ما را سنگین می‌کند.

وی ادامه داد: بر این باوریم که کاهش آسیب‎های اجتماعی در گرو ایجاد اشتغال و سرمایه‌گذاری در مناطق محروم است. چالش های اقتصادی اگر در این مناطق حل شود، قطعا آمار جرایم نیز کاهش پیدا می کند به این استناد باید سرمایه گذاری و ظرفیت های اقتصادی به مناطق حاشیه ای و محروم استان هدایت شوند و بستر توسعه متوازن فراهم آید.

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد