اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

سال رونق تولید

منو

استاندار خراسان رضوی : سرمایه گذاری محورتوسعه اقتصادی استان

استاندار خراسان رضوی :  سرمایه گذاری محورتوسعه اقتصادی استان
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : پنج شنبه ، 18 بهمن 1397

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه سرمایه گذاری محور توانمندسازی مردم و توسعه اقتصادی استان است ، گفت : سرمایه های خارجی در واقع مکمل سرمایه گذاری های داخلی است که باید در زمینه های جذب و تسهیل آن را فراهم کنیم .

علیرضا رزم حسینی در نشست هم اندیشی و حمایت از سرمایه گذاران خارجی استان با تاکید بر اینکه در فرهنگ ما سرمایه گذاران مجاهدان اقتصادی هستند ، تاکید کرد : برای شتاب روند توسعه و استفاده بهینه از ظرفیت های استان نیازمند سرمایه گذاری و مشارکت سرمایه گذاران خارجی هستیم .
 وی با تاکید بر اینکه دغدغه اصلی مدیریت عالی استان توسعه و رونق اقتصادی است ، گفت : سیاستی دارای منزلت است که در خدمت اخلاق ، فرهنگ و اقتصاد باشد.
 وی اظهار کرد : با اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی و مشارکت ارکان مختلف حکومت ، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و سرمایه گذاران به دنبال توانمندسازی مردم هستیم .
وی عنوان کرد : تا روز گذشته شش معین اقتصاد مقاومتی و امروز نیز دو معین دیگر برای توسعه و توانمند سازی جوامع محلی ومناطق 12 گانه استان تفاهم نامه امضا می کنند.
 وی تاکید کرد : برای سرمایه گذاران اعم از داخلی و خارجی فرش قرمز پهن می کنیم و با همه مقدورات و اختیارات از آنان حمایت می کنیم .
 وی با بیان اینکه از وجود موانع برای اجرای پروژه های سرمایه گذاری مطلع هستیم ، افزود : با تمام توان برای تسهیل وکاهش این موانع قدم برمی داریم .
 رزم حسینی با اشاره به ظرفیت های سرمایه گذاری و مزیت های مختلف استان گفت : در حوزه انرژی خورشیدی ظرفیت های بسیار خوبی در استان وجود دارد چنانکه برای ترغیب و همراهی با سرمایه گذاران حدود 50 هکتار برای احداث شهرک آفتاب با ظرفیت 500 مگاوات انرژی در سطح 10 شهر استان پیش بینی شده که در اختیار سرمایه گذار قرار دهیم. 
وی با بیان اینکه در حوزه انرژی بادی نیز در برخی مناطق استان با وجود تونل های باد ؛ظرفیت بسیار خوبی برای سرمایه گذاری در حوزه انرژی های پاک فراهم کرده است، افزود : در بخش کشاورزی نیز با یک میلیون هکتار اراضی زیر کشت زراعی و باغی آماده ایم تا از صنایع گلخانه ای و توسعه و صادرات آن حمایت کنیم .
 وی به بازار گسترده استان در کشورهای منطقه و همجواری با مرزهای آسیای میانه و افغانستان اظهارکرد : ظرفیت ترانزیت کالا از دیگر مزیت های سرمایه گذاری استان است. وی تردد سالانه بیش از 30 میلیون زائر را که 3 میلیون از آنها زائران خارجی هستند ، مزیت دیگری در حوزه گردشگری بویژه خدمات دانست و از آمادگی استان برای سرمایه گذاری در این بخش خبر داد.
یک سرمایه گذار خارجی نیز در این نشست با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان امن ترین کشور و دارای مزیت ، زمینه خوبی برای سرمایه گذاری است .
 الحی افزود : نیروی انسانی متخصص و ارزان ، منابع ، انرژی ارزان و مزیت های سرمایه گذاری زمینه را برای حضور و مشارکت سرمایه گذاران خارجی در ایران فراهم کرده است.
 وی گفت : در خراسان رضوی نیز با رویکرد استاندار که مدیری توسعه گرا و حامی بخش غیر دولتی است این امکان بیشتر از سایر نقاط فراهم است.
 وی با اشاره به سخنان استاندار خراسان رضوی مبنی براولویت و اهمیت تربیت نیروی انسانی بر تامین زیرساخت ها تصریح کرد: انسان توسعه گرا خود به دنبال توسعه و توانمندسازی خواهد رفت .

*سرمایه گذاری محور اصلی مدل توسعه اقتصادی خراسان رضوی است

شکوه میرشاهی، مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خراسان رضوی نیز چهارشنبه شب در پنل تخصصی با موضوع 'سرمایه گذاری در حوزه صنعت و معدن' در حاشیه نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و رفتارهای اقتصادی در محل دائمی نمایشگاه بین المللی مشهد گفت: مدل توسعه اقتصادی استاندار جدید خراسان رضوی که به تازگی معرفی کرده مثلثی است که قاعده آن کارآفرینان و دو ضلع آن دستگاههای اجرایی و نمایندگان مجلس هستند.

وی بیان کرد: از طریق این مدل توسعه امیدواریم مشکل سرمایه گذاران به ویژه سرمایه گذاران خارجی در حوزه قوانین و مقررات رفع شود.
وی در ادامه همچنین گفت: هدف اصلی از برگزاری پنلهای تخصصی در حاشیه نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و رفتارهای اقتصادی آشنا شدن با مشکلات سرمایه گذاران، دریافت پیشنهادات آنان و پیگیری مطالباتشان است تا مشوقهای بهتری برای سرمایه گذاران ایجاد شود.
*سرمایه گذاری 40 هزار میلیارد ریالی در صنعت خراسان رضوی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این پنل تخصصی گفت: سال 1392 حجم سرمایه گذاری در حوزه صدور پروانه های بهره برداری بخش صنعت این استان سه هزار میلیارد ریال بود. این میزان سرمایه گذاری در پایان سال 1396 به 37 هزار و 800 میلیارد ریال رسید و خراسان رضوی رتبه نخست کشور را در این حوزه بدست آورد. 
راضیه علیرضایی افزود: با وجود شرایط سخت اقتصادی حجم سرمایه گذاری در حوزه صدور پروانه های صنعتی در خراسان رضوی تا پایان امسال به 40 هزار میلیارد ریال می رسد. 
وی ادامه داد: ادامه روند صعودی سرمایه گذاری در بخش صنعت در شرایط کنونی کار دشواری است جز آنکه بتوان سرمایه های خارجی را در این حوزه جذب کرد.

*سیاست دولت جذب ارز حاصل از صادرات 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی همچنین گفت: سه روش برای برگشت ارز حاصل از صادرات به کشور وجود دارد. روش نخست این است که صادرکننده عینا با تعهدی که به بانک و گمرک دارد ارز حاصل از صادرات را به سامانه نیما تحویل دهد. 
وی افزود: در شیوه دوم صادرکننده می تواند ارز حاصل از صادرات را در تامین مواد اولیه بخش تولید، قطعات و ماشین آلات از خارج کشور مورد استفاده قرار دهد. در شیوه سوم نیز صادرکننده می تواند از ارز حاصل صادرات برای پرداخت بدهیهای خود بهره گیرد. 
علیرضایی ادامه داد: در تجارت ایران با کشورهای همسایه سالها تبادل مالی به صورت غیربانکی بوده و یکی از دلایلی که ریسک سرمایه گذاری را در ایران افزایش می دهد، به دلیل نحوه تجارت بین کشورمان و همسایگان به صورت تبادلات مالی غیربانکی است. 
وی گفت: تجارت خراسان رضوی با کشورهای افغانستان و آسیای میانه نیز به صورت تبادلات مالی غیربانکی بوده و این مسئله تبعاتی برای استان داشته است. به عنوان مثال خراسان رضوی نمی توانست از افغانستان ضمانت نامه بانکی مربوط به صندوقهای مالی یا بانکهای رسمی بین المللی را دریافت کند یا در خرید کالایی خود خرید اعتباری انجام دهد. این تبعات ناشی از تبادلات مالی غیربانکی است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی افزود: در شرایط تحریم کنونی که بر کشور مستولی شده بیش از هر زمان دیگر نیاز است که ارز حاصل از صادرات حتما به کشور بازگردد به ویژه ارز حاصل از صادرات موادی مانند مواد پتروشیمی.
وی ادامه داد: دولت در قبال هر تبادل مالی حاصل از انعقاد قرارداد 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده دریافت می کند، هرچند در صادرات کالا این نوع مالیات در نظر گرفته نمی شود اما یقینا دولت به برگشت ارز حاصل از صادرات نیاز دارد. 
علیرضایی گفت: در موضوع انتقال ارز با دو مسئله مواجهیم. اگر بنا به شفافیت در تجارت باشد باید ارز حاصل از صادرات به کشور بازگردد به ویژه در تجارت با افغانستان که تبادل پول به صورت ریالی است. در صورتی که ارز حاصل از صادرات به کشور بازنگردد و پول به صورت همان ریال در نظر گرفته شود طبق قوانینی که در همه کشورها وجود دارد باید برای صادرات کالا به افغانستان 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده تعلق گیرد. 
وی افزود: آنچه اهمیت دارد این است که تجارت شفاف شود و حداقل ارز حاصل از صادرات در قبال تعهد ارزی صادرکننده در حوزه ورود مواد اولیه و ماشین آلات به کشور هزینه شود. در این شرایط که صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات را دریافت می کنند باز هم متقاضی دریافت ارز دولتی برای واردات مواد اولیه خود می باشند. 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: افغانستان و کشورهای آسیای میانه جزو مناطقی هستند که در بدترین شرایط تحریم هم تجارت خود را با ایران حفظ کرده اند و به ازای صادرات کالایی که به آن کشور انجام می شده مواد اولیه بخش تولید یا ماشین آلات را تامین می کردند یا از طریق تجار خود، واسطه برای ورود کالای مورد نیاز به ایران از کشور ثالث می شدند.
نمایشگاه 'بورس، بانک، بیمه و رفتارهای اقتصادی' تا 19 بهمن ماه در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی مشهد دایر است.


 

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد