اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال رونق تولید

منو

در گفتگو با دبیر اجرایی همایش و مسابقه طراحی بسته بندی سوغات ویژه خراسان رضوی ابعاد برگزاری آن تشریح شد : تلاش ما رسیدن به بسته بندی ایده‌آلی است که بیانگر هویت سوغات خراسان باشد

در گفتگو با دبیر اجرایی همایش و مسابقه طراحی بسته بندی سوغات ویژه خراسان رضوی ابعاد برگزاری آن تشریح شد : تلاش ما رسیدن به بسته بندی ایده‌آلی است که بیانگر هویت سوغات خراسان باشد
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : يک شنبه ، 13 آبان 1397

در گفتگو با دبیر اجرایی همایش و مسابقه طراحی بسته بندی سوغات ویژه خراسان رضوی ابعاد برگزاری آن تشریح شد

تلاش ما رسیدن به بسته بندی ایده‌آلی است که بیانگر هویت سوغات خراسان باشد

دبیر اجرایی همایش و مسابقه طراحی بسته بندی سوغات ویژه خراسان رضوی، از معرفی برگزیدگان این رقابت در تاریخ 22آذرماه و همزمان با برگزاری همایش ملی «توسعه پایدار با رویکرد بهبود محیط کسب و کار» خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛  خانم تفلیسی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: این رقابت با هدف دستیابی به یک طرح ایده آل و کاملا اجرایی (در قالب تولید انبوه) برای بسته بندی سوغات ویژه خراسان تعریف شده است. آنچه انگیزه لازم را فراهم کرد تا طراحی این بسته بندی در قالب رقابتی تعریف شود، بستر مطلوبی بود که از دل این مشارکت جویی فراهم می آمد و غایتش رسیدن به یک خروجی ایده آل بود.

وی تاکید کرد: از سویی این مشارکت جویی کمک خواهد کرد تا هنرمندان و متخصصان رشته های مختلف نظراتشان را ارائه کنند. براین باوریم که طراحی یک بسته بندی موفق، نیازمند به چاشنی گرفتن تخصص های مختلف است. از سویی، جامعه مخاطبان فراخوان این همایش را محدود نکرده و از همه هنرمندان برای مشارکت در ارائه طرح دعوت به عمل آوردیم.

وی همایشی که به چاشنی فراخوان این مسابقه برگزار شد را نوعی «ورک شاپ»  و دوره توجیهی دانست و عنوان کرد: معتقدیم اتخاذ این رویکرد موجب شد تا طراحان و هنرمندانی که به عرصه این رقابت ورود پیدا می کنند؛ مختصات کار، نیازهای موجود، جامعه هدف این محصولات و... را به خوبی بشناسند و به استناد آن برای خلق ایده و ارائه طرح اقدام کنند. طراحی چنین بسته ای در مقدمه کار نیازمند انجام تحقیقاتی است که با برگزاری همایش مذکور، عملا بخشی از نیاز این حوزه مرتفع شد. همچنین دستاورد آن برای متولیان برگزاری نیز رسیدن به خروجی های هدفمند در میان آثار این هنرمندان خواهد بود.

دبیر اجرایی همایش و مسابقه طراحی بسته بندی سوغات ویژه خراسان رضوی، ادامه داد: به منظور دعوت از هنرمندان جوان، پیشکسوتان و صاحبان ایده، فراخوان این رقابت را در حوزه های مختلفی همچون دانشگاه ها، مراکز آموزشی آزاد و... اعلام کردیم، البته محدودیتی در مشارکت و حضور هنرمندان نیست و در مدت باقیمانده تا پایان این رقابت پاسخگوی سوالات شرکت کنندگان هستیم. اطلاع‌رسانی های مستمر در خصوص ابعاد برگزاری این رقابت انجام خواهد گرفت و یکی از مسیرهای ویژه ارتباطی ما با شرکت‌کنندگان، کانال تلگرامی مسابقه خواهد بود.

تفلیسی در تشریح نکاتی که شرکت کنندگان باید در طراحی اثرشان رعایت کنند،  گفت: آثار ارسالی و طرح نهایی باید به لحاظ اجرایی قابل تحقق باشد و مولفه های فرهنگی، اصالتی و هویتی سوغات استان در آن دیده شود، علاوه بر این، خلاقیت نیز برای تیم داوری و اجرایی بسیار مهم است. همچنین این بسته‌بندی باید ایجاد ارزش افزوده کند چون باور داریم این خطه دارای اصالت ارزشمندی است و بسته بندی که سوغات این خطه را در بر می گیرد نیز قاعدتا باید بیانگر همین هویت باشد، پس به بیان بهتر، انعکاس هویت استان باید در این کار دیده شود. این سوغات و بسته بندی آن نمایندگی فرهنگی استان ما را خواهد داشت.

وی بیان کرد:همچنین آثار طراحی شده باید در شیت های 100 در 70  و به صورت عمودی باشد. هنرمندان از درج نام خود بر روی اثر خودداری کنند. آن ها می توانند طرح های خود را تا مهلت مقرر به مرکز آموزش اتاق بازرگانی (حاشیه بلوار وکیل آباد ـ حدفاصل هنرستان و سامانیه - بین وکیل آباد 18و 16- پلاک 252) تحویل داده و متولیان امر پس از ثبت اثر کدی را برای آن صادر می نمایند.

 وی متذکر شد: اما برای آن دسته از افراد علاقه‌مندی که مجال حضور در ورک‌شاپ و همایش توجیهی را نیافتند، فایل های نشست که مشتمل بر سخنرانی های انجام شده توسط اساتید مدعو و توضیحات ارائه شده از سوی متولیان برگزاری است را تدوین کرده و در خروجی کانال همایش قرار داده ایم تا اطمینان حاصل کنیم که همه از شرکت کنندگان از اقتضائات شرکت در این رقابت مطلع هستند.

تفلیسی ششم آذرماه را تاریخ اعلام نتایج مرحله اول داوری عنوان کرد و گفت: در این مرحله کارهایی که مشخصات و مولفه های مدنظر را داراست انتخاب شده و وارد دور نهایی داوری می شوند. از سوی دیگر، به صاحبان آثاری که نقایص جزئی دارند و با اصلاحات اندکی به شاخص مدنظر داوران دست می یابند؛ این مجال داده می شود تا ظرف چند روز، کار را اصلاح کرده و تحویل دهند و بتوانند در ادامه این رقابت نیز حضور پیدا کنند.

 از دبیر اجرایی همایش و مسابقه طراحی بسته بندی سوغات ویژه خراسان رضوی، در خصوص سرنوشت اثر برگزیده پس از انتخاب و تقدیر می پرسیم، در جواب عنوان می کند: بعد از اتمام این رقابت و انتخاب اثر برتر، فاز جدیدی برای عملیاتی نمودن این طرح و ورود آن به مرحله اجرایی و تولید انبوه یا نیمه انبوه آغاز می شود. در این مرحله نیز تیم برگزیده در کنار ما خواهد بود تا بر حسن اجرای طرح خود نظارت کند. حقوق معنوی صاحبان اثر برگزیده  نیز محفوظ خواهد بود.

وی سه تا پنج گروه را به لحاظ سطح اقتصادی جامعه‌ی مخاطب سوغات ویژه خراسان و به تبعیت آن، بسته بندی این محصول دانست و یادآور شد: امیدواریم این رقابت، به مسیر تحولی در بازار بسته بندی کشور منجر شود.

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد