اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی خراسان رضوی

سال رونق تولید

منو

در نشست هیأت نمــایندگان اتاق مشهد عنوان شد: درخواست اصلاحات در اجرای طرح پیمان سپاری ارزی

در نشست هیأت نمــایندگان اتاق مشهد عنوان شد: درخواست اصلاحات در اجرای طرح پیمان سپاری ارزی
نویسنده خبر : تاریخ بارگذاری : يک شنبه ، 15 مهر 1397

                                                                                                                                              

غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در نشست هیأت نمایندگان اتاق خراسان رضوی اظهار داشت: دولت باید به توزیع قدرت و ارتقاء اختیار استانداران توجه کند چرا که توزیع اختیارات آنها تأثیرگذاری خوبی برای توسعه کشور به دنبال خواهد داشت .

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی:

رئیس اتاق ایران با اشاره به جلسه صبحانه کاری فعالان اقتصادی با محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، گفت: مرور کلی بر وضعیت اقتصادی ایران نشان می دهد که در گذشته و حال، جهت گیری های توسعه ای تحت تأثیر تمایلات سیاسی و مرزبندی های ناشی از آن بوده است و به خصلت ها و توانمندی های خاص هر منطقه هیچگاه توجه نشده است .

شافعی با بیان اینکه "بخش متوسط جامعه ما تجزیه شده"، از بالا کشیدن سریع و بحث انگیز بخشی از این قشر خبر داد که به "دلیل عوامل زیادی است که در کشور وجود دارد." بخش عظیمی از قشر متوسط امّا به گفته شافعی فرو افتاده و به طبقه فرودست پیوسته است .

امّا رئیس پارلمان بخش خصوصی در نامه ای به معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به محدودیت های سیستم بانکی برای نقل و انتقالات پول، خواستار اصلاحاتی در اجرای طرح پیمان سپاری ارزی شده بود .

مطابق دستورالعمل جدید بانک مرکزی همه صادرکنندگان باید ظرف مدت سه ماه ارز صادراتی را به کشور بازگردانند. فعالان اقتصادی ضمن انتقاد به اینکه این بازه زمانی با توجه به ماهیت و شرایط فروش کالا محدود است، پیشنهادهای خود را در 8 مورد اعلام کردند.

بخشی از سخنان رئیس پارلمان بخش خصوصی در نشست هیأت نمایندگان اتاق مشهد در این مورد بود. شافعی در سومین نامه خود طی دو هفته گذشته به معاون اول رئیس جمهوری، پیشنهادهای بخش خصوصی را در مورد اجرای طرح پیمان سپاری ارزی اعلام کرده بود .

رییس اتاق ایران در این نامه، ضمن اشاره به محدودیت های سیستم بانکی کشور برای نقل و انتقالات کارآمد پولی از یکسو و نبود بستر لازم برای اجرای دستورالعمل طرح پیمان سپاری ارزی از سوی دیگر، خواستار اعمال اصلاحاتی در این طرح با ارائه 8 پیشنهاد شده بود .

در ادامه این نشست سرپرست مرکز آموزش اتاق بازرگانی خراسان رضوی به ارایه گزارشی از عملکرد مرکز آموزش اتاق پرداخت.

پیام رشیدی درابتدا با اشاره به سیاست گذاری این مرکز گفت: اتاق بازرگانی مشهد متناسب با نیازهای آموزشی اعضاء و فعالان اقتصادی بخش های مختلف، موضوع آموزش را مورد توجه قرار داده و بر همین اساس 6 گروه و دپارتمان آموزشی در مرکز آموزش تعریف شده است که به مباحث حقوقی، قوانین و مقررات، داوری، بازاریابی و مدیریت فروش، بازرگانی خارجی و حمل و نقل می پردازد. 

وی افزود: ما در این مرکز هر سال تقویم یکساله ای متناسب با نیازهای آموزشی تعیین شده و تجربیات سال گذشته تهیه می کنیم و بعد تقویم را در دوره های سه ماهه، شش ماهه و یکساله به اطلاع فعالان اقتصادی می رسانیم .

رشیدی به دوره های آموزشی برگزار شده در سال جاری اشاره و اظهار کرد: از ابتدای سال تا الان بیش از هزار نفر وارد دوره های آموزشی ما شدند و 20 دوره برگزار کردیم که هر کدام دارای سرفصل هایی است و هر سرفصل می تواند یک دوره آموزشی محسوب شود؛ به طور مثال دوره آموزشی مربوط به صدور کارت بازرگانی دارای 6 سرفصل و یا دوره حمل و نقل بین المللی کالا و حمل و نقل جاده ای دارای سرفصل های کاملی است. در مجموع 50 سرفصل آموزشی از ابتدای سال تاکنون برای متقاضیان و مخاطبان مرکز آموزش ارائه شده است .

رشیدی می افزاید: آموزش های اتاق اتاق بازرگانی در دو بخش طبقه بندی می شود، آموزش هایی که به نوعی برای متقاضیان دریافت کارت بازرگانی و اجباری است که این دوره برای هر نفر ده ساعت است و از نیمه دوم سال از نظر کیفی و تعداد ساعت آموزشی ارتقاء خواهد یافت و آموزش های اختیاری .

وی تجارت و بازرگانی را مهمترین موضوع حوزه کاری متقاضیان کارت بازرگانی خوانده و می گوید: شناخت سازمانهایی که تجار و بازرگانان با آنها در ارتباطند، مباحث قانونی در حوزه مالیات، مدیریت صادرات و واردات، قوانین گمرکی و نظام بانکی بین الملل مهمترین سرفصل هایی است که در دوره های آموزشی به آن پرداخته می شود. در کنار آشنایی با این مباحث، مشاوره آموزشی هم ارائه می شود و بازرگانان براساس تجاربی که دارند مشاوره می گیرند که در چه دوره های آموزشی برای اطلاع از جزئیات بیشتر ثبت نام کنند و آموزش ببینند. از ابتدای سال بیش از 3 هزار نفر ساعت آموزش برای متقاضیان کارت بازرگانی داشتیم . 

در ادامه این نشست اعضای هیات نمایندگان به تحلیل  مسایل روز اقتصادی پرداختند و مهمترین رویدادها را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد