اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

منو

رئیس اداره ثبت اختراع مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور: خراسان رضوی یکی از استان های پیشرو در حوزه مالکیت صنعتی است

رئیس اداره ثبت اختراع مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور:  خراسان رضوی یکی از استان های پیشرو در حوزه مالکیت صنعتی است
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : جمعه ، 19 مرداد 1397

رئیس اداره ثبت اختراع مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور:

خراسان رضوی یکی از استان های پیشرو در حوزه مالکیت صنعتی است

 

نماینده سازمان جهانی مالکیت فکری در ایران گفت: خطه خراسان رضوی به دلیل زیرساخت های صنعتی مطلوب، یکی از استان های پیشرو در حوزه تبیین مالکیت صنعتی است. در حال حاضر، ضرورت های توسعه اقتصادی اقتضاء می کند تا به این مفهوم در کشورمان توجه جدی صورت بگیرد.

به گزارش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ مهرداد الیاسی در اولین سمینار مالکیت معنوی که صبح پنجشنبه در سالن همایش های اتاق بازرگانی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: در حوزه مالکیت صنعتی با خلاء قانونی مواجه نیستیم و قانون جامع و کامل است، شاهد این مدعا قانون سال 86 است که مطابق با استانداردهای سازمان جهانی مالکیت معنوی تدوین شده و توسط گروهی از دوستان خبره به تصویب رسیده است. قانون جدید نیز حاصل تشریک مساعی دانشگاه، کمیسیون قضایی و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی است.

الیاسی ادامه داد: این قانون مطابق با نیازها و استانداردها و رویکردهای بین المللی و قوانین سایر کشورهای دنیاست.

رئیس اداره ثبت اختراع مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه امید می رود در حوزه مالکیت صنعتی لایحه جدیدی به تصویب برسد، افزود: آگاهی بخشی عمومی یکی ازحلقه هایی است که به اکوسیستم فناوری کمک می کند تا بتوان از ظرفیت های مالکیت معنوی به نحواحسن استفاده کرد و از تضییع حقوق فعالان اقصادی جلوگیری کرد.

وی خاطرنشان کرد: حال هر چه سایت ها، قوانین و سیستم های موجود کارآمدتر باشد، قطعا کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند، به نحو مطلوب تری از ثمره فکریشان بهره خواهند گرفت و از حقوقی که قانون برایشان در نظر گرفته، به نحو مطلوب تری استفاده می کنند.

نماینده سازمان جهانی مالکیت فکری در ایران با بیان اینکه عمده اتکای فعالان اقتصادی، مالکیت صنعتی در دنیای امروز است، مگر آن که بخواهند به صورت سنتی در خانه شان کار تولید را انجام دهند، افزود: عمده اتکای بخش ها، شرکت های بزرگ و متوسط به دارایی های فکری شان است، از این رو قطعا یک سیستم کارآمد می تواند در این مسیر بسیار راهگشا باشد تا به شکل مطلوب تری از دارایی فکری آنان صیانت شود.

الیاسی با بیان اینکه خوشبختانه در برنامه ششم توسعه نگاه مثبتی به کارآفرینان وجود دارد،  یادآور شد: بسیاری از تولیدکنندگان عرصه صنعتی تمرکز زیادی به بحث علامت تجاری دارند این مسئله حاکی از فرهنگ صنعتی ما، عدم نهادینه شدن رویکرد انتقال دانش و تکنولوژی است. این در حالیست که شرکت ها و کمپانی ها باید رویکرد فناورانه داشته باشند تا به توسعه خود و عرصه ای که در آن فعال هستند، کمک نمایند.

رئیس اداره ثبت اختراع مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: اگر شرکت ها و کمپانی های داخلی رویکردی مبنی بر توسعه فناوری و تکنولوژی خود نداشته باشند، نخواهیم توانست همگام با صنعت دنیا حرکت کنیم و در این حوزه عقب خواهیم ماند. در مقابل اگر تکنولوژی در کشور نهادینه شود، شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود و راهکار عملی آن است که شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها باید با کمپانی ها ترکیب خوبی را تشکیل دهند.

وی با بیان اینکه کمپانی های بزرگ می توانند زمینه ارتقاء تکنولوژی را فراهم کنند، عنوان کرد:  قوت علامت تجاری به پشتوانه فناوری و تکنولوژی است.

نماینده سازمان جهانی مالکیت فکری در ایران با تاکید بر اینکه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بایستی به اختراعات اهمیت بیشتری دهد، یادآور شد: مالکیت فکری را باید به صورت یک اکوسیستم لحاظ کرد، بدین ترتیب باید بهترین استانداردها را رعایت نمود و نه آن که تنها به قسمتی از چرخه اکوسیستم توجه کرد. به طور مثال اختراع و فناوری از خلق تکنولوژی آغاز و به سیستم اداری ختم می شود.

الیاسی ادامه داد: حال اگر هر یک از این حلقه ها به درستی عمل نکند، اکوسیستم به طور صحیحی عمل نخواهد کرد. در این میان اتاق بازرگانی باید بتواند به عنوان یکی از مراجع متولی در بخش خصوصی اقتصاد، نقش سازنده ای در مالکیت صنعتی و تدوین استراتژی برای آن داشته باشد.

رئیس اداره ثبت اختراع مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور خاطرنشان کرد: البته ناگفته نماند در حوزه مالکیت فکری با مشکلات ساختاری بسیاری مواجه هستیم، به طور مثال در حوزه علوم و تحقیقات صرفا به علوم ارج نهاده می شود و به تحقیقات اعتنایی نمی شود و یا اینکه در حوزه آموزش و پرورش صرفا به حوزه آموزش توجه کافی صورت می گیرد و پرورش نادیده گرفته می شود.

وی ادامه داد: این در حالی است که اگر افراد اهل تفکر و تعقل باشند، قدرت تفکرشان بسیار راهگشا خواهد بود. یکی از ضعف ها و نواقص موجود در عرصه مالکیت فکری آن است که بسیاری از افراد فاقد تخصص در این حوزه اظهار نظر می کنند.

نماینده سازمان جهانی مالکیت فکری در ایران با تاکید بر اینکه مرکز مالکیت معنوی بهترین گزینه برای تحویل لوایح، مطابق با رویه های جهانی است، عنوان کرد: در حال حاضر روند قضایی قوی و مشخصی در حوزه مالکیت فکری وجود ندارد و اگر نیت به توسعه این مفهوم در کشورمان داریم باید حتما این ساز و کار را به درستی سامان ببخشیم.

*ارزان ترین هزینه ثبت اختراع در دنیا متعلق به ایران است

اما در بخش دوم این سمینار، بنیانگذار رشته حقوق مالکیت فکری پشت تریبون قرار گرفت و گفت: ارزان ترین هزینه ثبت اختراع در دنیا متعلق به ایران است که البته این مسئله را نکته ای مطلوب نمی دانیم.

دکتر سعید حبیبا با اشاره به اینکه نوآوری به عنوان نخستین شرط پذیرش اختراع مطرح می شود، تصریح کرد: ابتکار نیز دومین شرط پذیرش اختراع جدید و یکی از پیچیده ترین مباحث در موضوع ثبت به شمار می آید.

این استاد دانشگاه ادامه داد: اداره ثبت اختراع ممکن است، اختراع را به دلیل آنکه فاقد گام ابتکاری است، نپذیرد. لذا مخترع می تواند برای این مسئله به دادگاه شکایت کند، اگر دادگاه پس از بررسی های لازم شکایت را وارد دانست، اداره ثبت اختراع ملزم به ثبت خواهد بود.

حبیبا افزود: شرط سوم آن است که اختراع باید کاربرد داشته باشد، یعنی بتواند در فرآیند صنعتی به مرحله تولید برسد، چنان که مخترع باید بداند که اختراعش دارای پتانسیل تولید در فرآیند صنعتی است، می تواند این مرحله را پیگیری کند.

وی یادآور شد: اگر اختراع دارای نوآوری، ابتکار و قابلیت تولید در فرآیند صنعتی بود، می تواند به ثبت برسد. از این رو به سه شرط مذکور، شروط ماهوی گفته می شود. البته صرف این سه شرط برای ثبت اختراع کفایت نمی کند و افشای اختراع از دیگر شروط پذیرش ثبت اختراع است.

وی خاطر نشان کرد: علاوه بر این مخترع باید جزئیات اختراع را بازگو کرده، در حدی که فرد متخصص باید بتواند آن را اجرا کند. قانون گذار به این مهم اشاره داشته که مخترع بایستی یک روش اجرایی را مطرح کند. به بیان دیگر مخترع باید بهترین روش اجرا را مطرح کند، البته در پیش نویس قانون نیز با محوریت تاکید بر این مرحله، این اصلاحاتی صورت گرفته است.

حبیبا تصریح کرد: ثبت اختراع برای مخترع حقوقی را ایجاد می کند و هیچ کس نمی تواند این حق و حقوق را از مخترع سلب کند.

وی خاطرنشان کرد: شرط دیگر ثبت اختراع آن است که اختراع نباید جزء موارد استثناء شده باشد.همچنین اختراع نباید مخالف نظم عمومی و اخلاق حسنه باشد، در غیر این صورت اختراع به ثبت نخواهد رسید.

دانشیار دانشکده حقوق دانشگاه تهران با بیان اینکه از زمانی که گواهی ثبت اختراع صادر شد، مخترع دارای دو حق مادی و معنوی است، یادآور شد: به طور مثال حق تولید، ساخت، حق فروش و حق اعطای لایسنس، حق واردات، حق انتقال، حق به رای گذاشتن اختراع، از جمله حقوق مادی هستند که به مخترع اعطا می شوند.

وی یادآور شد: اتاق بازرگانی باید در حوزه مالکیت فکری نقش برجسته خود را ایفا کند. پارلمان بخش خصوصی باید مشکلات مربوط به مالکیت فکری را به مراکز متولی، از جمله نهاد ریاست جمهوری و سازمان برنامه و بودجه انتقال دهد.

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد