اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

منو

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران: همه مشکل اقتصاد ایران «تحریم» نیست؛ باید «بی‌اعتمادی»‌ها را مهار کرد

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران: همه مشکل اقتصاد ایران «تحریم» نیست؛ باید «بی‌اعتمادی»‌ها را مهار کرد
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : پنج شنبه ، 18 مرداد 1397

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران:

همه مشکل اقتصاد ایران «تحریم» نیست؛ باید «بی‌اعتمادی»‌ها را مهار کرد

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: همه مشکل اقتصاد کشورمان «تحریم»ها نیست و حتی اگر همین فردا تمامی تحریم‌ها برداشته شود، اقتصادمان گلستان نخواهد شد. چالش‌های این عرصه به مراتب عمیق‌تر هستند و باید کوشید تا بی‌اعتمادی و ناطمینانی در جامعه مهار شود و فضای اقتصاد، برای فعالان این عرصه قابل پیش‌بینی شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ غلامحسین شافعی روز پنجشنبه در نشستی که به مناسبت تکریم خبرنگاران در اتاق مشهد برگزار شده بود، خواستار تعمیق نگاه‌های نقادانه به ضعف‌ها، نیازها و اقتضائات این حوزه شد و گفت: آنچه که باید به عنوان یک هدف جدی در مقابله با تحریم‌ها دنبال شود، تثبیت شرایط است. متاسفانه بعضی تصمیمات و اقدامات نسنجیده به اثرگذاری بیشتر تحریم‌ها کمک می کند.

وی به تلاطمات بازار ارز در ماه‌های گذشته اشاره کرد و با «اشتباه» خواندن رویکردهای ارزی دولت در فروردین ماه امسال، عنوان کرد: در این خصوص نظرخواهی و مشورتی با بخش خصوصی و فعالان اقتصادی انجام نگرفت. ما از طرق مختلف آرای بخش خصوصی را به اطلاع دولت رساندیم اما متاسفانه زمانی غلط بودن این رویکردها درک شد که خسران‌های فراوانی وارد آمده و منابع زیادی اتلاف شدند.

وی تاکید کرد: در مورد نرخ ارز حداقل انتظار این بود که در سنوات گذشته، آنچه را در برنامه سوم توسعه تصویب شد و بر اعمال تفاوت تورم داخلی و خارجی تکیه داشت، رعایت کنیم. اگر این مهم انجام شده بود هیچ شوکی به بازار وارد نمی‌شد و نرخ ارز هم می‌توانست به سمت واقعی شدن خود سوق پیدا کند اما سرکوب مستمر این نرخ به دلایل واهی و در دوران‌های مختلف باعث شد تا شوکی بزرگ ایجاد شود و بازار ارز ملتهب گردد.

*بخش تولید را معتاد به حمایت کرده ایم

شافعی در ادامه، بزرگترین مشکل اقتصادی کشور را حجم بالای نقدینگی دانست که حدود 1500 هزار میلیارد تومان برآورد می شود و در حال رشد است و گفت: اگر این سیل سنگین نقدینگی مهار نشود، راه به جایی نخواهیم برد و سایر اقداماتمان به مثابه مشت کوبیدن بر سندان است. 

وی افزود: امروز اولویتی بالاتر از مسائل اقتصادی در کشور وجود ندارد و بخش عمده راهبری این عرصه در دست رسانه‌ها و خبرنگاران است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران به استناد این بحث، رسالت اهالی رسانه را خطیر توصیف کرد و یادآور شد: نگاه عمقی شما به حوزه های مختلف اقتصادی می تواند اثرگذار واقع شود.

وی در ادامه گوشه‌چشمی داشت به ضعف‌های بنیادین اقتصاد ایران و عنوان کرد: اگرچه مدام موضوعات مرتبط با تلاطم ارز، مسائل حوزه بانکی، رویکردهای مالیاتی و بیمه‌ای و... را پیگیری می کنیم اما به واقع تغییر در این عرصه ها نمی تواند اقتصاد ما را به تنهایی سامان دهد. چالش اصلی فقدان یک نقشه راه جامع اقتصادی است. منهای این نگاه کلان و راهبردی، هدف ها را گم نموده ایم و به جای تجهیز ابزارها، آن ها را به هدف تبدیل کرده ایم.

وی به تاکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب اسلامی برای تدوین این نقشه راه در سال های گذشته و به ویژه در ایام حاضر، اشاره کرد و یادآور شد: در فقدان چنین نگاه جامع و کلانی، متوسل به درمان های مقطعی و کوتاه مدت و اقدامات در اصطلاح وصله پینه‌ای می شویم که قاعدتا اثرگذاری لازم را نیز ایجاد نمی کنند.

وی خاطر نشان کرد: هیچ مسئولی نیست که نگوید اولویت نخست در کشور، حوزه «تولید» است. در این زمینه حرف های زیادی بیان شده، تاکیدات فراوانی صورت گرفته و حتی اقداماتی هم انجام پذیرفته است اما به واقع نتیجه ملموسی حاصل نیامده است. دلیل این مسئله، بی توجهی به ریشه هاست.

شافعی افزود: در این مدت باید بستری شکل می گرفت تا فعالیت در بخش های مولد دارای جذابیت  باشد و افراد با رغبت و اشتیاق به این عرصه ورود پیدا کنند. اما متاسفانه سودآوری و جذابیت بخش های غیرمولد، سرمایه های اقتصادی در کشور ما را به این سمت و سو سوق داده است. برای مثال اگر کسی در فروردین امسال ارز فراوان خریده باشد و حالا بفروشد، به اندازه سال ها کار یک کارخانه سود کرده است.

وی رویه های موجود در حمایت از بخش تولید و صنایع را اشتباه و ناکارآمد دانست و اذعان کرد: حمایت از تولید باید هدفمند، کاهنده و دارای بازه زمانی مشخص باشد. نتیجه این رویه، رقابتی شدن بخش تولید خواهد بود. متاسفانه اقدامات صورت گرفته در این رابطه به گونه ای بود که بخش تولید ما معتاد و وابسته مدام به حمایت ها شده است.

وی ادامه داد: منابع در کشور ما باید در اختیار افرادی قرار گیرد که در آغاز مسیر ایجاد یک حرکت تولیدی هستند و این ظرفیت برای آن ها فرصت تعالی ایجاد می کند. رویه های غلطی که در بحث تخصیص منابع وجود داشت، اتلاف آن ها را منجر شد و ظرفیت موجود برای ایران در بازارهای جهانی را نیز از بین برد.

دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی کشور بار دیگر به ظرفیت‌های موجود در کشور نقبی زد و گفت: توان آن را داریم که علی رغم تمامی تحریم های موجود، تغییرات مثبت اقتصادی ایجاد کنیم چرا که کشور ما از ظرفیت‌ها و امتیازات ویژه ای همچون نیروی انسانی، منابع غنی خدادادی و موقعیت جغرافیایی ویژه برخوردار است و شرط بهره مندی از همه این‌ها، تلاش و تدبیر است.

* اقدامات اورژانسی منهای برنامه های بلندمدت، راه به جایی نمی برد

شافعی در پاسخ به سوالی در خصوص تلاش ها برای جوانسازی بدنه دولت و توامان تاکید کارشناسان بر تغییر در کابینه، عنوان کرد: فعالان اقتصادی از حرکت به سمت احسن در انتخاب افراد و اولویت دادن به جوانگرایی استقبال می کنند. البته باور داریم که تا بدنه اقتصاد اصلاح نشود، تغییر افراد در پست های اقتصادی، گرهی را نخواهد گشود.

وی اذعان کرد:در همه جای دنیا، نسل نو را برای جانشین پروری تربیت می کنند و برای پیشکسوتان، مقام مشورت قائلند، امری که ما نیز باید بدان اقتدا کنیم.

وی در ادامه از «حال ناخوش» اقتصاد ایران سخن به میان آورد و انجام اقدامات اورژانسی را ضروری دانست و در عین حال تاکید کرد: در این میان نباید از برنامه های بلندمدت نیز غافل شویم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران در ادامه به ظرفیت موجود در بازار کشورهای همسایه پرداخت و گفت: این بحث در چهارچوب دیپلماسی اقتصادی کشورمان، به عنوان یکی از راهکارهای عمده در مواجهه با تحریم ها، مدنظر قرار می گیرد. توسعه پیمان های پولی منطقه ای باید گام دیگر در این عرصه باشد. در شرایط موجود ضرورت دارد تا تعاملات اقتصادی ما با کشورهای همسایه تقویت شود.

شافعی یادآور شد: در حال حاضر اکثر صادرات ما در حوزه کالاهای سنتی است و یا در چهارچوب خام فروشی انجام می گیرد. در این میان، سهم کالاهای صنعتی ساخت داخل اندک می باشد. اگر نیت به تقویت صادرات داریم، باید سراغ کالاهای تولید داخل برویم. سهم ما در حال حاضر از بازارهای جهانی، منهای نفت بسیار ناچیز و در حدود 0/24درصد است. این رقم نشان می دهد که در این عرصه بسیار عقبیم و باید تحولی را رقم بزنیم.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان رضوی، سخت‌جانی صنعت ایران در مقابل تحریم ها را ستود و گفت: نمی گوییم همه اما اکثریت فعالان اقتصادی با تلاش و تحمل سختی‌ها، سعی در تاب آوردن شرایط موجود دارند و این به واسطه علاقه به میهن‌شان است. تلاش همه ما باید هدایت کشور به سمت اتفاقات مثبت باشد.

*استفاده از ارزهای خانگی به نفع اقتصاد، به شرط جلب اعتماد مردم
رئیس اتاق بازرگانی ایران، به یکی از پیشنهادات قدیمی پارلمان بخش خصوصی به دولت اشاره کرد و گفت: بیش از دو سال پیش به پیشنهاد یکی از فعالان اقتصادی، موضوع استفاده بهینه از ارزهای خانگی را با دولت در میان گذاشتیم. اقدامی که به اتکای اعتماد مردم به دولت شکل می گیرد. در این چهارچوب، بانک‌ها با نرخ درصد سود مشخصی ارز مذکور را از مردم دریافت کرده و مابه ازای بهره مشخصی در اختیار بخش تولید می گذارند تا با آن مواد اولیه خریداری کرده و وارد کند. البته همه این ها منوط به ثبات بیشتر نرخ ارز و جلب اعتماد جامعه است. در آن برهه با این پیشنهاد مخالفت شد و مسئولان بهانه هایی آوردند اما خوشبختانه در بسته ارزی رئیس جدید بانک مرکزی این موضوع وجود دارد. تحقق این امر می تواند رونق مثبتی را به نفع بخش های مولد ایجاد کند.

*خواستار مجازات متخلفان ارزی هستیم

شافعی در ادامه و در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص تخلفات ارزی صورت گرفته، گفت: در برهه‌ای که دولت تصمیم خود را برای اختصاص ارز 4200تومانی به مرحله اجرا درآورد، پارلمان بخش خصوصی نسبت به چالش های احتمالی بعدی هشدار لازم را اعلام نمود. تخصیص بدون محدودیت ارز در آن ایام، باعث شد تا عده ای با قصد و غرض قبلی ارز دریافت کرده اما کالایی وارد نکنند یا بعد از واردات در بحث عرضه، قیمت‌گذاری های نامتناسبی انجام دهند. تاکید ما این است که هر فردی تخلفی کرده باشد باید مجازات شود و ما نیز خواستار برخورد قاطع با این افراد هستیم.

وی به برنامه ای با محوریت پایش کارت های بازرگانی اشاره و خاطر نشان کرد: تلاش های زیادی در این رابطه در اتاق مشهد انجام شده که نتایج آن به سازمان بازرسی نیز ارائه شده تا اگر تخلفاتی وجود دارد، مهار گردد. در لیست دریافت کنندگان ارز هم بخش خصوصی، هم خصولتی ها و هم دولتی ها وجود دارند و ما خواستار انتشار این لیست و شفاف سازی در این حوزه بوده ایم که اقداماتی در این رابطه انجام گرفته است.

 

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد