اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

منو

دغدغه‌های صنعتی سید محمد بحرینیان در حضور محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت

دغدغه‌های صنعتی سید محمد بحرینیان  در حضور محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت
نویسنده خبر : تاریخ بارگذاری : سه شنبه ، 16 مرداد 1397

دغدغه هاي صنعتی سید محمد بحرینیان در حضور محمد شریعتمداري وزیر صنعت، معدن و تجارت

 ( اتاق مشهد – 1397.05.04 )

 

مهندس محمد بحرینیان در نشست فعالین اقتصادی استان که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در اتاق مشهد برگزار شد طی سخنانی با اشاره به اینکه آرامش امروزمان را مدیون خون شهدا هستیم دغدغه های خود را در حوزه تولید و صنعت با ذکر سخنانی از رهبر معظم انقلاب آغاز کرد که در تاریخ 1380.04.10 ( 17 سال پیش و شش سال قبل از شروع تحریم‌ها ) فرمودند: «پیش‌ قراول توسعه اقتصادی کشور، بخش صنعت است» و در فراز دیگری هشدار می‌دهند: «ما قویاً معتقدیم که فساد مالی و اقتصادی در تشکیلات مسئولان موظف و در میان آنها به بدنه اقتصادی کشور سرایت می‌کند، لذا باید جلوی آن گرفته شود.» حال پرسش من این است که آیا در هیأت دولت تحلیلی در خصوص مسائل ارزی وجود دارد؟ از مسائل ارزي سال‌های 1337 تا 1341 به علت قديمي بودن ميگذرم. اما سالهاي 1371 تا 1374 که همه شما بزرگواران از جمله جناب  آقای جهانگیری تا جناب آقای آخوندی (البته به غیر از آقای آذری جهرمی) در بدنه نظام هم بوده‌اید.  همچنین از اين هم كه بگذريم سال 1381 در زمان آقای خاتمی که جنابعالي وزیر بوده‌اید و دیدید که چه اتفاقاتی رخ داد؟ اگر آنها را فراموش نموده باشيم ديگر سال 1390 تاريخ نزديك است كه همه ما ديديم كه چه اتفاقي افتاد. مستندات کشور، هشدارهاي مكرر مقام معظم رهبری نشان از آن دارد كه چه اشتباهاتي را مرتكب شده ايم. از مشكل ارز چند بار بايد يك كشور صدمه بخورد.

 

«ريچارد نفيو» ( Richard Nephew ) مسئول تيم طراحي تحریم‌ها عليه ایران، در دوره دوم اوباما و چهره اصلي تيم پشتيبان مذاكره‌كنندگان این توافق در امور تحریم‌ها در وین،  كتابی با عنوان «هنر تحريم‌ها، نگاهي از درون» نوشته که پیشنهاد می‌کنم این کتاب را بخوانید، در صفحه 89 این کتاب آورده است: «هدف اصلی این تحریم‌ها، مشاغل حوزه تولید بوده است» و در صفحه 87 می‌گوید: «به اين ترتيب ارز به صورت مداوم از ايران خارج ميشد و كالاهاي تجملاتي وارد اين كشور مي شد.» در زمان جناب آقای احمدی‌نژاد تا اواخر دوران ایشان، به طور متوسط سالانه 79 میلیارد و 960 میلیون دلار ارز براي واردات كالا و خدمات از کشور خارج شد. تعجب در این است که از سال 1392 تا پایان سال 1395 در دوران جناب آقای روحانی به طور متوسط سالانه 80 ميليارد و 196 ميليون دلار ارز براي واردات كالا و خدمات از کشور خارج شده است. می‌توان گفت ما ناخواسته در زمین آنها بازی کرده‌ایم. اما آیا مسئولان اقتصادی در هیأت دولت به مستندات داخل کشور هم توجهی نمي نمايند؟ به طور مثال بانك مركزي در خلاصه تحولات اقتصادی سال 1390 کشور در صفحه 1 آورده: «در شرایطی که تشدید تحریم‌ها و مضایق مالی ناعادلانه بین‌المللی عليه کشور، به خصوص در نیمه دوم سال مورد بررسی، فعالیت‌های تولیدی و ثبات بازارهاي مالي را هدف گرفته بود.» درحال حاضر که رئیس بانک مرکزی آقای سیف رفته‌اند و آقای همتی به جای ایشان آمده‌اند، نمی‌دانیم در این باره چه تحلیلی دارند! اما آیا معاونین جنابعالي در وزارتخانه نیز تحلیل اقتصادی در خصوص تامين مالي صنعت دارند؟ مقامات بانک مرکزی مونولوگ صحبت می‌کنند، یعنی یکطرفه گزارش‌هایی را احتمالا به رئیس‌جمهور ارائه می‌دهند که این مقدار سرمایه در گردش در بخش تولید پرداخت کرده‌ایم. اینها به اصطلاح «لااله» را می‌گویند و «الا الله» را نمی‌گویند. پرسش این است که چرا این گزارش‌ها را به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه نمی‌دهند؟ مگر نه این که این گزارش‌ها مربوط به بخش صنعت و تولید است؟! بطور مثال می‌گویند در سال  فلان اين مقدار هزار میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش داده‌ایم، اما اعلام نمی‌کنند که مانده تسهیلات، سهم بخش صنعت چقدر بوده است؟ در زمان آقای نعمت‌زاده جزو شورای مشورتی بودم، اما به توصیه‌های بخش خصوصی توجهی نمی‌شد. یک بار گفتم در شرایطی که کشور تحریم است، آیا سهم بخش صنعت از مانده تسهیلات باید این مقدار باشد؟!  زمان آقای خاتمی سال 1384 سهم صنعت 31.6 درصد بوده و با شروع تحریم‌ها در سال 1385، سهم صنعت و معدن از مانده تسهیلات به 28.6 درصد رسید در سال 1390 كه دور جديد تشديد تحريم ها شروع گرديد، سهم صنعت و معدن از مانده تسهيلات به 22.8 درصد رسيد. اما گویا مسئولان بانک مرکزی كه خود به مضايق فراهم شده براي توليد در مستند خود اذعان نموده بودند، براي تحليل و روشن نمودن هيئت دولت به خواب رفته بودند‌. همچنین سال 1395 سهم صنعت از مانده تسهیلات 18.5 درصد بوده است. ملاحظه ميگردد در شرايط تحريم به طور مزمن سهم صنعت از مانده تسهيلات كاهشي بوده. حال بگویید صنعتگران با این تسهیلات در صنعت چه کاری می‌توانند انجام دهند؟!

 

زمان جناب آقای خاتمی در سال 1381 یکسان‌سازی نرخ ارز را مطرح کردند، جایی که کشور به بحران منابع  گرفتار شده بود و در سال 1377 منابع حاصل از صادرات نفت حدود 9 میلیارد دلار شده بود و گفته شد که تولید کننده‌ها جلو بیایند و دیدیم که بی‌نظیرترین دوران اشتغال کشور از سال 1335 تا الان، در دوران جناب آقای خاتمی بوده است. اما از نیمه دوم دوران ايشان شروع به پایین رفتن کرد، چرا که بخش صنعت را سرکوب کردند و نرخ ارز را افزایش دادند، همانند امروز که عده‌ای در دولت نشسته‌اند و پیشنهاد افزایش نرخ ارز را می‌دهند.  ارز را تا 476 درصد بالا بردند و سهم تسهيلات بخش صنعت و معدن فقط تنها  32 درصد رشد نمود  الان هم می‌بینیم که در تحریم‌ها در سال 95 سهم صنعت و معدن 18.1 درصد است در حاليكه سهم بخش خدمات 48.7 درصد شده است. صنعت كشور بيچاره شده است، حال چگونه این صنعت حرفی برای گفتن داشته باشد؟

 

اگر به کارهای تحلیلی علاقمند باشید، سهم برخی از کشورها را نشان می‌دهم که سهم بخش صنعت از تسهيلات آنان چه مقدار است. امروز صنعتگران و بخش صنعتی حال خوشی ندارند. از یک سو، در سایت وزارتخانه مورخ 1396.11.11 دیدیم که شما ارز به شرکت ال جی دادید، اما آیا این شرکت تولید کننده است؟ ال جی وارد کننده ويا حداكثر CKD  کار است. در حال حاضر، 34 واحد دارای پروانه بهره‌برداری تلویزیون در کشور وجود دارد، مانند ال جی، سامسونگ و... آيا واقعا این گونه شرکت‌ها توليد كننده هستند؟ به گمانم همه مونتاژکار هستند.

 

وزرای ما پس از پیروزی انقلاب، تحليلي و تعریفی از تولید نداشتند و ندارند. ابا داشتند از ارائه تعريف واقعي ، توليد يعني چه؟

كشورهاي ديگر در مراحل توسعه تكليف خود را روشن نمودند. تولید یعنی 40 درصد ارزش افزوده به بالا داشته باشد. در حال حاضر طبق بيان معاون وزير محترم بهداشت در کشور 160 داروساز داریم. البته آمار وزارتخانه رقم دیگری می‌گوید. آيا اینها توليد كننده هستند؟ يا وارد کننده و بسته‌بندی کننده هستند؟ 161 موتورسیکلت‌ساز داریم و 68 شركت خودروسازي داريم كه عموما  هم مونتاژکار هستند. به نظر شما چرا امروز شرکت ایران خودرو با مشکلاتی مواجه شده است؟ چرا قیمت‌ها باید بالا برود؟ چون ساخت داخلی را نابود كرديم. از سال 1381 تولید داخلی در کشور نابود و خاکسترنشین شد، به راستی که چه کسانی تحلیل اقتصادی می‌دهند؟

 

در همين استان خراسان رضوی ما، ميزان سپرده هاي بانكي طبق آمار بانک مرکزی در پايان فروردين 97، معادل 76 هزار و 700 میلیارد تومان است. وقتی سپرده قانونی را از آن کسر کنیم، 67 هزار و 900 میلیارد تومان می‌شود، اما تسهیلاتی که دادند، 38 هزار میلیارد تومان است و مازاد آن، 29 هزار میلیارد تومان است! يعني درحاليكه بنگاهها با مضايق شديد روبرو ميباشند، منابع از آنها دقيق ميشود. هرکس مخالف این آمار است باید به بانک مرکزی اعتراض داشته باشد، چرا که آنها اعلام کرده‌اند. اگر فراموش نكرده باشم، در زمان آقای خاموشی، جنابعالي به اتاق ايران آمدید و صحبتی کردید که به دلمان نشست، گفتید وقتی سربازی به جنگ می‌رود، باید اسلحه داشته باشد، اگر اسلحه نباشد چگونه بجنگد؟ که مصداق این روزهای صنعت است. خواهشم از شما اين است كه شما از بانك مركزي بخواهيد بگويند مانده تسهيلات هر بخش به تفكيك چه مقدار است.

 

وضعيت نشان ميدهد كه صنعت رها شده است و براي تحريم ها نيز بلاتكليفي تاالان وجود دارد.  نفیو هم در صفحه 47 كتاب خود به اين واقعيت به صراحت اشاره می‌کند که «اما آنچه درعمل اتفاق افتاد اين بود كه ایرانی‌ها نتوانستند پاسخي به تحريمهاي اقتصادي بدهند» و سير وقايع در آن زمان و اكنون نشان از درستي اين ابراز نظر ميباشد. امروز شرایط به گونه‌ای شده که بسیاری از نیروهای  واحدها تعدیل می‌شوند و فشار زیادی به بخش صنعت وارد شده است.

 

شاید آمارها و تحلیل‌ها به درستی به جنابعالي ارائه نگردد. جداول داده و ستانده سال 1390 مركز پژوهشهاي مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد که درآن سال62 درصد کل مالیات کشور را بخش صنعت پرداخته است، درحاليكه سهم بخش صنعت از كل مانده تسهيلات نظام بانكي كشور در آن سال 22.8 درصد بوده است و سهم بخش کشاورزی نیز كاهشي بوده. شما در دولت‌های مختلف حضور داشته‌اید و شاید اطلاعات اقتصادی ما ضعیف است، بگویید این موضوع را چگونه هضم و حل کنیم؟

صنعتگران چه کار انجام دهند که تعدیل نیرو نداشته باشند؟ بدهی به بانک ایجاد نشود؟ شرايط سختي امروز بر توليد حاكم شده. مثلا به نوعي تامين مالي مشتريان بر عهده توليد كنندگان جزءتر قرار ميگيرد كه به عنوان نمونه خودروسازان در موعدهاي سه ماهه و بيشتر وجوه را پرداخت مينمايند، اما پژو، رنو، بنز، بی ام و و فولکس واگن به قطعه‌سازان در زمان 30 روزه می‌دهند. چنين مشكلات صنعتگران توسط ناظرين بيروني در نظر گرفته نميشود، وليكن شماتت ها بطور پيوسته توسط مسئولان اقتصادي يا بانكها نثار آنان ميشود.

 

در زمان آقای احمدی‌نژاد هم مسائل ارزی مطرح بوده، اما حالا چه اتفاقی افتاده است؟ الان به خاطر 2000 دلار یک خط تولید می‌خوابد، چرا که بسياري از صنعتگران نمي خواهند مثلا به طور غيرقانوني  موبایل وارد کنند و وارد کننده هم نیستیم، ما می‌خواهیم مرّ قانون را رعایت کنیم و فرمایشات رهبر معظم را در دستور کار خود قرار دهیم. جنابعالي و يا هركس كه مسئول وزارت صنعت است بطور ذاتي بايد از صنعتگر حمايت كند.

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد