اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال رونق تولید

منو

مشکل موازی‌کاری آموزش‌های فنی و حرفه‌ای حل می‌شود

نویسنده خبر : تاریخ بارگذاری : سه شنبه ، 16 مرداد 1397

شهر ارا

 

رئیس دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی با اشاره به بررسی وضعیت آموزش‌های فنی در این دبیرخانه گفت: در سال‌های گذشته سازمان‌ها و نهادهای مختلف به راه‌اندازی مراکز آموزش فنی اقدام کردند. این مسئله سبب موازی‌کاری بین این مراکز و آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای شده است. از این رو، بخشی از منابع به دلیل این موازی‌کاری هدر می‌رود.
علی اکبر لبافی افزود: همچنین در برخی از مواقع، فنی و حرفه‌ای مدارک این آموزشگاه‌ها را تأیید نمی‌کند و این مسئله مشکلاتی برای کارآموزان به وجود می‌آورد. لبافی گفت: نگرانی از مدرک‌گرایی و کاهش کیفیت آموزشی نیز درباره مراکز آموزشی نهادها وجود دارد. بر این اساس، مقرر شد ‌فنی و حرفه‌ای هر‌چه سریع‌تر دبیرخانه شورای مهارت را به منظور رفع موازی‌کاری‌ها در حوزه آموزش ایجاد کند. این دبیرخانه موظف است موازی‌کاری‌های آموزش‌های فنی در خراسان رضوی‌ را شناسایی کند. وی گفت: در خراسان رضوی ۵۴ مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای و ۵۶٠ مرکز آموزش آزاد وجود دارد. در سال گذشته ۵۵ هزار نفر در دوره‌های این آموزشگاه‌ها شرکت کردند.
رئیس دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی از بررسی مشکلات محاسبه هزینه گاز واحدهای تولیدی خبر داد و گفت: تفاوت ارزش حرارتی گاز تحویلی به صنایع خراسان رضوی با سایر استان‌ها سبب شد میزان مصرف گاز واحدهای تولیدی خراسان رضوی بیشتر باشد. این موضوع باعث شده است هزینه تمام‌شده تولید افزایش یابد.
لبافی افزود: برای حل این مشکل، پیشنهاد شد ‌تبصره یک قانون هدفمندی یارانه‌ها درباره محاسبه گاز صنایع اجرا شود. براساس این تبصره، درباره قیمت‌های برق و گاز طبیعی، دولت مجاز است با لحاظ مناطق جغرافیایی، نوع، میزان و زمان مصرف قیمت‌های ترجیحی را اعمال کند.
وی ادامه داد: همچنین مقرر شد پژوهشکده وزارت نفت تفاوت ارزش حرارتی گاز تحویلی به صنایع خراسان رضوی با استان‌های دیگر را بررسی و نتایج این موضوع را
اعلام کند.

﷯ مالیات و اسناد خزانه
رئیس دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی با بیان اینکه اختلاف انجمن صنفی مهندسان و انجمن صنفی ساختمان استان با اداره دارایی نیز مورد بررسی قرار گرفت افزود: با توجه به اینکه اعضای این شرکت‌ها بیشتر پیمانکار دولت هستند درباره مسائل مالیاتی به‌ویژه مالیات بر ارزش افزوده به دلیل تغییر روش‌های دریافت مطالبات خود از دولت دچار
مشکلاتی شدند.
لبافی افزود: در گذشته این شرکت‌ها صورت‌حساب‌های خود را به نهادها ارائه می‌کردند و ضمن دریافت هزینه‌، مالیات خود را می‌پرداختند اما چندی است که دولت به آن‌ها اسناد خزانه می‌دهد. با توجه به اینکه رسید اسناد خزانه مدت‌دار است، اسناد مالیات بر ارزش افزوده باید هر سه ماه یک بار تحویل شود. این مسئله مشکلاتی برای اعضای این انجمن‌ها به وجود آورده است.وی ادامه داد: در واقع، براساس قانون، باید هر سه ماه یک بار صورت‌حساب مالیات بر ارزش افزوده ارائه شود اما به دلیل اینکه این شرکت‌ها مطالبات خود را با تأخیر دریافت می‌کنند، در عمل، امکان چنین کاری برای آن‌ها وجود ندارد.
وی گفت: همچنین این شرکت‌ها برای تبدیل اسناد خزانه به نقدینگی باید آن را در بورس عرضه کنند. با توجه به اینکه سررسید این اسناد زمان‌دار است، این موضوع سبب می‌شود شرکت‌ها ٢۵ درصد اسناد خود را کمتر از قیمت اسمی عرضه کنند. از این رو، این‌ها درخواست کردند دولت این مبلغ را به جای هزینه‌های دارایی آن‌ها بپذیرد. لبافی گفت: در نهایت، انجمن صنفی مهندسان و انجمن صنفی ساختمان و اداره دارایی تفاهم‌نامه‌ای به منظور حل مشکلات مالیاتی با یکدیگر امضا کردند. وی گفت: البته درباره محاسبه کسری ٢۵ درصد هزینه اسناد خزانه به عنوان مالیات مقرر شد این مسئله از طریق شورای گفت‌وگو
پیگیری شود.

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد