اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

منو

حضور شرکت های اروپایی در ایران؛ ضرورت یا تجارت-

نویسنده خبر : تاریخ بارگذاری : سه شنبه ، 19 تير 1397

حسین عضدی فسا*

موضوع حضور 100 شرکت اروپایی در ایران را اواخر خردادماه امسال «هلگا اشمید» معاون «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت وگو با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اطلاع رسانی کرد.

 

واقعیت اینکه طرح « گفتمان سیاسی صنایع» که پیامد مذاکرات چهره به چهره شرکت های کوچک و متوسط اتحادیه اروپا با همتایان ایرانی را در بردارد، یک گزینه برای همکاری های جدید دوطرف است که در زمان نشست های اقتصادی تشکل های خصوصی ایران با طرف خارجی، بارها شاهد آن بودیم؛ با این حال، آنچه که اهمیت دارد اینکه «آیا این ارتباطات می تواند منافع برد - برد را تضمین کند، یا طبق روال طرف های اروپایی در اندیشه تجارت یکطرفه هستند.»
بررسی صنایع اتحادیه اروپا و گزارش های منتشر شده بیانگر آن است که افزون بر 60 درصد صنایع در اروپا مشخصه کوچک و متوسط دارند، اما امروز بیشترین دغدغه تولید کشور، تامین منابع مالی برای بروز رسانی خطوط تولید و دستیابی به تولیدات صادرات محور است.
امروز سیاست تولید در کشور با مشخصه درونزایی و برونگری به مورد اجرا گذاشته می شود، ضرورت توجه به این نکته در همکاری های آتی با کشورهای اروپایی بیش از پیش احساس می شود؛ زیرا شرکت های کوچک و متوسط ایران بدنبال واردات کالاهای مصرفی اروپایی نیستند.
وزارت صنعت، معدن وتجارت در گزارش ها دوره ای خود نیز همواره براین مهم تاکید دارد که سهم کالاهای مصرفی در مقایسه با کالاهای واسطه ای و سرمایه ای بسیار اندک و این مهم در آمار عملکرد تجارت خارجی سال گذشته آشکار است.
برپایه داده های آماری گمرک، پارسال 32 میلیارد و 750 میلیون دلار از واردات کشور سهم کالاهای واسطه‌ای با 60.3 درصد بوده که بیشترین میزان را نشان می دهد؛ علاوه براین کالاهای سرمایه ای نیز با ارزش هشت میلیارد و 697 میلیون دلار سهم 16.2 درصدی داشتند.
بنابراین نزدیک به 80 درصد واردات سال 96 کشور در بخش واسطه ای و سرمایه ای رقم خورد و این مهم نشان دهنده روند حرکتی تولید کشور است.
برپایه آمار گمرک، در دوره ۱۲ ماهه سال گذشته بیش از 54 میلیارد و 302 میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 24.3 درصد افزایش داشت؛ بیشترین دلیل مطرح شده در ارتباط با افزایش واردات، مربوط به کالاهای اساسی، قطعات منفصله خودرو و کالاهای سرمایه‌ای است.
18 اردیبهشت ماه امسال رئیس جمهوری آمریکا خروج این کشور از برجام را اعلام کرد و بدنبال آن شرکت های بزرگ اروپایی اعلام کردند امکان تداوم همکاری با ایران را ندارند و باید خارج شوند.
اکنون چنانچه قرار باشد با حضور 100 شرکت اروپایی، دور جدیدی از همکاری ها رقم بخورد، باید تضمین های لازم برای تداوم حضور در کشورمان را داشته باشد؛ واقعیت اینکه همکاری های اروپا - ایران بدون برخورداری از پشتوانه های مالی نمی تواند بازدهی لازم را داشته باشد؛ بنابراین پیش از هراقدام باید دو طرف به این باور برسند که همکاری ها برپایه منافع مشترک شکل بگیرد تا شرکت های کوچک و متوسط اروپایی برپایه مبادلات تجاری و مشارکت در بازارهای سوم به ویژه در منطقه با 300 تا 400 میلیون نفر جمعیت، شرکای مطمئنی برای تداوم تجارت پایدار باشند.
...........................

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد