اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

منو

رئیس اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: چالش اصلی کشور نه کمبود منابع، بلکه نحوه توزیع آن است

رئیس اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد:  چالش اصلی کشور نه کمبود منابع، بلکه نحوه توزیع آن است
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : جمعه ، 15 تير 1397

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: در راس مشکلات اقتصادی کشور با مسئله «توسعه صنعتی» مواجه هستیم که ریشه در مشکلات ساختاری و پیچیده دارد و گذر زمان بر حجم این دشواری‌ها افزوده است.

غلامحسین شافعی که در آیین گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن در مشهد سخن می‌گفت، به ساختار اقتصاد نفتی ایران اشاره کرد و عمده چالش‌های امروز را متاثر از آن دانست و افزود:حالا آنچه پیش روی ماست، رقیب پرقدرتی به نام دولت است که بخش خصوصی در نظام اقتصادی ایران باید با آن مواجه شود

توسعه بی برنامه صنعتی باعث شد تا دولت در مقام رقیبی پرقدرت در مقابل بخش خصوصی قرار بگیرد و با وجود پیام و تاکیدپ سرنوشت ساز رهبر معظم انقلاب و تصویب مجلس شورای اسلامی در خصوص اجرای اصل 44 قانون اساسی، اتفاق خاصی را در این حوزه شاهد نباشیم.

وی گوشه‌چشمی داشت به چالش‌های نظام اقتصادی کشور و اذعان کرد:امور غیرمولد و غیرتولیدی که گروهی از دلالان و رانت خواران پیگیری می کنند مانع تولید و خلق ثروت در کشور است و شئون مختلف اقتصاد را به چالش می کشد و تا زمانی که با این افراد و این حوزه ها برخوردی انجام نشود، نمی توانیم مدعی خدمت به ملت باشیم.

شافعی در بخش دیگری از اظهارات خود، تاکید کرد: در حال حاضر در کشور کمبودی در رابطه با منابع مورد نیاز اقتصاد نداریم. به طوری که از ابتدای آغاز برنامه چشم انداز توسعه در سال 1368 تا پایان سال 1395 ، دو هزار و 772 میلیارد دلار منابع ارزی حاصل شده است و اگر حجم سرمایه گذاری های خارجی و وام‌های بلاعوض را که چیزای حدود 419 میلیارد دلار است به ارقام ذکر شده بیافزاییم، مجموع ارز وارد شده به کشور سه هزار و 191 میلیارد دلار است. حالا به استناد این ارقام باید پرسید، منابع مذکور کجا هزینه شده اند و به واقع با وجود چنین ظرفیت‌هایی، چرا اقتصاد ما در چنین جایگاهی قرار دارد؟

وی ادامه داد: نگاهی به شرایط فعلی اقتصاد کشور، به رقم وجود منابع ارزی مذکور، نشان می دهد که در برهه های مختلف به بی‌برنامه‌گی و ناکارآمدی در بخش های مدیریتی به ویژه در موضوع مصرف منابع و توسعه اقتصادی دچار بوده‌ایم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران یادآور شد: در سنوات گذشته، تصمیم‌گیران ما از اخذ تصمیمات و اقدامات دشوار گریزان بوده‌اند و هربار رویکردهایی مقطعی و محدود اخذ شد که تبعا نتوانست اثراتی ریشه‌ای و بنیانی باقی بگذارد و پاسخگوی مسائل امروز کشورمان باشد. در حال حاضر نیز چالش اصلی کشور نه کمبود منابع، بلکه نحوه توزیع آن است. در واقع این منابع در بخش هایی صرف می شود که بهره لازم را برای حوزه های مهم اقتصادی و مولد کشور ایجاد نمی کند.

شافعی خاطر نشان کرد:آمارها نشان می دهد، طی 10 سال گذشته سهم بخش صنعت، صادرات و کشاورزی از تسهیلات سیستم بانکی کاهش داشته و این امر حکایت‌گر آن است که امور غیرمولد در ایران گسترش یافته و متقابلا فعالیت های مولد رشدی را تجربه نکرده اند. برنامه های توسعه ای بر تقویت کار مولد، توسعه صادرات و کشاورزی تاکید دارند اما این رویکرد خلاف روند مذکور بوده است.

وی بر صداقت و شفافیت آماری به ویژه در حوزه تخصیص منابع در کشور تاکید کرد و گفت: در روند توزیع منابع، ارائه تسهیلات صندوق توسعه ملی، ارز تخصیصی به بخش های مختلف و... اطلاعات لازم به جامعه ارائه شود. چه ایرادی دارد اگر جامعه در جریان جزئیات این مباحث قرار گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران از دو تلقی و برداشت اشتباه در کشور نیز سخن به میان آورد و بیان کرد: شماری تحریم‌ها را کاغذپاره می خوانند و آن را اثرگذار نمی دانند. گروه دیگری هم عمده مشکلات و چالش های اصلی اقتصاد کشور را بر دوش تحریم‌های خارجی می گذارند. این نگاه‌ها اشتباه است. آنچه را که باید به عنوان مشکل اصلی بشناسیم، ساختار نادرست اقتصادی است که باید اصلاح شود تا بتوانیم در برابر تحریم‌ها ایستادگی نماییم. به واقع «اقتصاد مقاومتی» مهم‌ترین راهبردی بود که در مواجهه با این بحث  از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح شد اما عملکرد بخش ها و حوزه های متولی در تحقق این مهم رضایت بخش نیست. باید اذعان کنیم در دوره اجرای برجام شرایط مطلوبی برای تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور فراهم آمد اما از این ظرفیت به شایستگی استفاده نکردیم.

شافعی همچنین از ایجاد یک نهاد فراقوه‌ای اقتصادی به دستور رهبر معظم انقلاب گفت و توضیح داد: ساختار مذکور که اخیرا به دستور معظم‌له، تحت عنوان ستاد هماهنگی امور اقتصادی ایجاد شده است؛ متشکل از سران سه قوه بوده و نظر به ظرفیت هایی که در ساختار آن وجود دارد، می تواند منشاء برکات فراوانی شود.

وی با ابراز تاسف نسبت به عدم حضور نمایندگان بخش خصوصی در این ساختار یادآور شد: بخش خصوصی توان ارائه راهکارهای زیربنایی و اثرگذار دارد و در گره گشایی از مشکلات اقتصادی کشور، می تواند با دولت تعاملی مثبت داشته باشد.

وی بر ضرورت ریشه‌یابی صحیح مشکلات در شرایط کنونی تاکید کرد و افزود: ما در شرایط معمول اقتصادی نیستیم و برای شرایط خاص باید تصمیمات خاص اخذ گردد. به واقع بعضی مشکلات و چالش‌ها درون ساختارهای سازمانی ما که به ایجاد موانع برای فعالان بخش های مختلف اقتصادی تبدیل می شوند، اثراتشان کمتر از تحریم های خارجی نیست. متاسفانه سهم مالیات بخش تولید و صنعت هر سال درصدی افزایش می‌یابد و علی‌رغم اینکه رشدی نداشته است و از سوی دیگر، هنوز هم نقدینگی به سمت فعالیت‌های غیرمولد می‌رود چرا که جاذبه ای برای ورود به عرصه تولید وجود ندارد.

شافعی خاطر نشان کرد: زیرساخت‌های ارزشمندی در حوزه های مختلف وجود دارد و در چهارچوب تعاملات سازنده، شفاف سازی و تعامل با بخش های مولد، می توان آینده ای روشن را رقم زد.

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد