اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال رونق تولید

منو

ایجاد بسته موانع و کاستی های حوزه شهرک های صنعتی

ایجاد بسته موانع و کاستی های حوزه شهرک های صنعتی
نویسنده خبر : تاریخ بارگذاری : سه شنبه ، 22 خرداد 1397

هشتمین جلسه دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی به تدوین روش اجرایی اولین نشست تخصصی مندرج در برنامه مصوب شورای گفتگوی استان در سال 97 با موضوع شهرک های صنعتی (خدمات- کاستی ها) اختصاص داشت.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معدن و کشاورزی خراسان رضوی، علی اکبر لبافی رئیس دبیرخانه شورای گفتگوی استان در این نشست یکی از اهداف شورای گفتگو در سال جاری را برگزاری نشست های تخصصی برشمرد که یکی از آن ها نشست تخصصی شهرک های صنعتی (خدمات – کاستی ها) با هدف بررسی نیازها و ارائه راهکار برای حمایت از واحدهای تولیدی مستقر در شهرک های صنعتی است؛ گروه مخاطبان این نشست مدیران شهرک های صنعتی و تشکل های بخش خصوصی هستند.

 لبافی گفت: موضوع بررسی خدمات و کاستی های شهرکهای صنعتی با حضور مسئولان و کارشناسان و ارائه بیانیه در حمایت از شرکتها و بنگاههای تولیدی صنعتی مستقر در شهرکهای صنعتی می تواند توجه مسئولان به رفع موانع و کاستی های موجود را جلب نماید.

شهرام عیدی زاده، مسئول امور پژوهش و تحقیقات دبیرخانه شورای گفتگوی استان با اشاره به شناسایی آسیب ها و موانع تولید واحدهای مستقر در شهرک های صنعتی به عنوان برخی از اهداف برگزاری این نشست گفت: موانع موجود باید شناسایی و پیرامون آن ها نشست تخصصی برگزار شود. در گذشته جلساتی در این خصوص داشته ایم و موانعی استخراج شده که از جمله آنها می توان به نبود ارتباط میان تولید و توزیع و محدودیت هایی در این زمینه، مشکل دریافت تسهیلات و منابع ارزان قیمت و سرمایه در گردش و موضوع استقرار اصناف در شهرکهای صنعتی اشاره کرد.

وی افزود: موضوع دیگر مشکلات دریافت سند زمین واحدها در شهرک های صنعتی به دلیل پایان کار و... و ترهین قطعات شهرک صنعتی برای دریافت تسهیلات بانکی است.

عیدی زاده ایجاد واحدهای بازاریابی بزرگ در شهرک های صنعتی برای یافتن بازارهای هدف صادراتی را یکی دیگر از خواسته های واحدهای صنعتی مستقر در شهرک ها خواند و اظهار کرد: راهکاری برای راه اندازی واحدهای تعطیل شده نیز باید در نظر گرفته شود. همچنین موضوع انجام فرایندهای گمرک و شهرک های صنعتی صادرات محور برای توسعه صادرات در شهرک ها، چگونگی جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی و تعیین تکلیف فعالیت غیراقتصادی برخی از واحدهای مستقر در شهرک های صنعتی از دیگر انتظارات واحدهای صنعتی است.

*تعیین مشوق ها برای واحدهای مستقر در شهرک های صنعتی

در ادامه، حاضران در جلسه به بیان دیدگاههای خود از مشکلات پیش روی واحدها در شهرک های صنعتی پرداختند؛ قاسم کیومرثی رئیس اداره فلزی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: در موضوع موانع دریافت تسهیلات برای واحدهای مستقر در شهرکهای صنعتی، طبق برنامه ای که در شرکت شهرک ها پیاده شده، مطالبه از طریق سامانه بهین یاب است. البته به نظر من بهتر است موضوع به طور کلی مطرح شود و شورای گفتگو روی بحث نرخ بهره تمرکز کند. از طرفی بانک های ما به پرداخت سرمایه ثابت کمتر تمایل دارند و به همین دلیل در نوسازی صنایع مشکل داریم.

مهدی تقوایی، رئیس گروه هماهنگی امور اقتصادی استانداری نیز با تاکید بر لزوم مشخص شدن بسته مشوق های واحدهای مستقر در شهرک های صنعتی اظهار کرد: نکته دیگر مشکل کنونی در حوزه تولید نیست بلکه در حوزه بازار داخلی و خارجی است؛ شرکت شهرک ها مشوقی برای حضور واحدها در نمایشگاه های خارجی در نظر گرفته اما مقدار آن کم است و باید بیشتر شود. همچنین وجود نمایشگاه های دائمی در حاشیه شهرک صنعتی برای عرضه محصولات تولیدی شهرک می تواند راهکار خوبی در حوزه بازاریابی و فروش باشد، این کار در شهرک صنعتی توس امکان پذیر است.

لبافی نیز گفت: به دنبال یافتن بسته ای از کاستی ها و مسائل و معضلات حوزه شهرک های صنعتی هستیم که بدانیم میتوانیم به بحث بگذاریم و برای آن راهکار ارائه کنیم؛ به طور مثال در موضوع تسهیلات بانکی هم بحث سهم و هم نرخ بهره را خواهیم داشت. امروز بخش زیادی از تسهیلات به سمت خدمات می رود و باید بسته ای تهیه کرد تا هم سهم بخش خصوصی و صنعتی از تسهیلات مشخص شود و هم نرخ سودشان کاهش یابد.

امیرمهدی مرادی، دبیر اجرایی انجمن مدیران صنایع خراسان با تاکید بر اینکه بسیاری از مباحث مطرح شده مشکل عمومی کل واحدهای صنعتی است نه فقط واحدهای مستقر در شهرک ها، تصریح کرد: اگر قرار است واحدها برای حضور در شهرک های صنعتی تشویق بشوند باید مشوق هایی بگذاریم مثلا یارانه ای به شهرک ها داده شود و تصفیه خانه بزرگی ایجاد شود تا مدیر واحد صنعتی ببیند نیازی به هزینه‌کرد خودش برای ساخت تصفیه خانه نیست.

سپس تریبون در اختیار فیروز ابراهیمی، دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی قرار گرفت. ابراهیمی بر اهمیت توقف در صدور مجوزهای صنعتی تاکید و اظهار کرد: در کشور بالغ بر 101 هزار جواز تاسیس و 88 هزار کارخانه داریم. اما 30 درصد جوازها به چرخه تولید برمی گردند. برای حل مشکلات واحدهای صنعتی لازم است اول نیازسنجی کنیم و سپس راهکار بدهیم؛ به طور مثال در بحث کمبود نقدینگی، چگونگی تامین آن باید بررسی شود و لازم است مباحثی که در دستور کار قرار می گیرد کارشناسی باشد.

عباس سادات، رئیس هیات مدیره انجمن ریخته گری، قالب سازی و تراشکاری استان یکی از مشکلات موجود در شهرک ها را نحوه واگذاری واحدها از سوی شرکت شهرک ها خواند و گفت: شهرک های صنعتی از نظر تاسیسات و زیرساخت ها در یک حد از توسعه نیستند. ما به نحوه محاسبه آبونمان مصرف آب اعتراض داریم و در زمینه سهام شرکت های موجود در شهرک ها نیز معترضیم که موجب شده مدیریت برخی شرکت های کوچک به دست چند واحد بزرگ بیافتد. در نتیجه واحدهای کوچکتر نمی توانند چندان نظری داشته باشند.

سادات با بیان اینکه لازم است بازتعریفی برای شهرک فناوری صورت بگیرد، تصریح کرد: این شهرک در حال حاضر عملا کارآیی برای استان ندارد و هنوز برخی زیرساخت ها در آن ایجاد نشده و ایجاد تصفیه خانه فاضلاب نیز در این شهرک لغو شد؛ این درحالیست که بحث زیربنایی شهرک ها از وظایف اولیه شرکت شهرک های صنعتی استان است. معتقدیم سرمایه گذاری برای ایجاد شهرک جدید باید متوقف شود و به توسعه شهرک های قبلی کمک شود.

*آسیب شناسی دلیل جذب نشدن اعتبارات صنعت و معدن

اما مرتضی اشرفی، معاون دفتر سرمایه گذاری استانداری درباره سخنان برخی از افراد حاضر در جلسه در زمینه تامین نقدینگی واحدهای صنعتی مستقر در شهرک ها گفت: در اشارات دوستان دوگانگی هایی وجود دارد. سوال اینجاست که آیا در تامین نقدینگی ارزان قیمت، تسهیلات وجود ندارد یا اینکه واحدها نمی توانند اعتبار را جذب کنند؟ سال گذشته حدود 22 میلیارد تومان از اعتبار فنی خراسان رضوی را در راستای ارتقای شاخص های اقتصادی گذاشتیم که 10 تا 12 میلیارد تومان یارانه به بخش صنعت تعلق گرفت و با بخش خصوص هم جلساتی در این زمینه داشتیم که تصمیم بر این شد 3 درصد یارانه سود تسهیلات برای سرمایه در گردش و 5 درصد برای سرمایه ثابت بدهیم اما تا در حال حاضر هنوز اعتبارات صنعت و معدن جذب نشده است. البته من نمی گویم متقاضی برای این اعتبارات نداریم بلکه شاید متقاضیان مشکل دارند و این موضوع باید آسیب شناسی شود.

مقامی، مدیرعامل توسعه شهرک صنعتی توس نیز در واکنش به اظهارات مطرح شده، گفت: مجموعه قوانین و مقررات حاکم بر شرکت شهرک ها حکایت از وظایف شرکت برای آماده سازی زیرساخت ها دارد اما از آنجا که در سال های اخیر نقش دولت در بخش زیرساخت ها ذکر شده به درستی ایفا نشده، از برنامه دور شدیم. مثلا شهرک توس با وجود عمر 25 ساله هنوز در زیرساخت ها مشکل دارد. نهادهای خدمات رسان هم که قرار بوده تا در کارخانه در شهرک به ارائه خدمت بپردازند انگار وظیفه خود را فراموش کرده اند.

وی با بیان اینکه مزایای استقرار در شهرک ها برای واحدهای صنعتی 12 مورد است، افزود: اما امروز برای حمل هر کیلوگرم زباله عادی در شهرک صنعتی حدود 60 هزار تومان دریافت می شود.

مقامی خاطرنشان کرد: یکی از راه های درآمد پایدار این است که از 3 درصد سهم مالیات بر ارزش افزوده 50 درصد به شهرک های صنعتی برگردد اما این سهم با لابی گری برنگشته است و با وضعیت موجود واحدهای صنعتی احساس می کنند اگر وارد شهرک نمی شدند شرایط بهتری داشتند.

محمد خوشحال، مدیرعامل شهرک ماشین سازی نیز درباره اسناد واحدهای مستقر در شهرک ماشین سازی اظهار کرد: در  راستای مصوبه شورای گفتگو امسال سه جلسه برگزار شد و قوه قضاییه هم ورود کرده و تا یک ماه آینده برنامه برای انتقال سندها به شرکت ها پیگیری می شود؛ در مجموع 270 واحد در این شهرک مستقر است که 20 درصد آن ها تعطیل است، 30 درصد با ظرفیت کامل کار می‌کنند و 50 درصد دیگر با یک سوم تا یک پنجم ظرفیت کار می کنند.

وی یادآور شد: گاهی دریافت تسهیلات مشکل نیست و با عارضه یابی که انجام شد، بیشتر واحدها مشکل مدیریتی دارند. بنابراین نمی شود نسخه واحدی برای همه پیچید بلکه باید به درستی عارضه یابی شود. امروز باید عارضه یابی کنیم که چرا شرکت چی توز از مشهد نقل مکان کرده و تاپیس هم قصد رفتن دارد. این زنگ خطری است که نشان می دهد ما مشکلاتی داریم که در سایر استان ها نیست.

اما سیدحجت ذاکر، معاون برنامه ریزی شرکت شهرک های صنعتی استان در پاسخ به اظهارات حاضران این جلسه گفت: در خصوص ظرفیت شهرک های صنعتی برای استقرار اصناف چند سالی است کار انجام می شود و اصنافی که ماهیت تولیدی دارند در برخی از شهرکها مثل توس و کلات مستقر شده اند. در خصوص سند واحدهای صنعتی هم بیش از 95 درصد واحدهای صنعتی در کل شهرکهای استان سند تفکیکی دارند و مشکلاتی در شهرک توس بود که از 440 هکتار دارای مشکل، غیر از 17 هکتاری که با اوقاف در حال مذاکره هستیم، مشکل بقیه حل شده است. در خصوص ترهین واحدها به بانک هم در حال حاضر این اتفاق می افتد و قانون منعی ندارد اما در برخی از بانک ها سلیقه ای عمل می شود.

وی ادامه داد: در خصوص واحدهای تعطیل شده، سازمان صنایع کوچک طرحی دارد که مشکلات را احصا می کند و برای راه‌اندازی دوباره این واحدها تلاش می شود. درباره استقرار واحدها در محور غرب که مورد توجه سرمایه گذاران است؛ باید بگوییم تمام ارگان ها مخالفند و برای شهرک های صنعتی جدید هم ورود نکردیم و بیشتر روی موضوع توسعه شهرک های موجود کار می کنیم.

ذاکر درباره ایجاد زیرساخت ها در شهرک ها از سوی شرکت شهرک های صنعتی اظهار کرد: شرکت شهرک ها حدود 20 میلیارد تومان برای زیرساخت ها به ویژه ایجاد تصفیه خانه فاضلاب هزینه می کند چون فعالیت شهرک بدون تصفیه خانه امکان پذیر نیست. ایجاد زیرساخت ها فقط برعهده شرکت شهرکه است و شرکت های خدماتی به این موضوع ورود نمی کنند.

در پایان، لبافی رئیس دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان به جمع بندی مباحث مطرح شده پرداخت و گفت: لازم است بسته موانع و کاستی های حوزه شهرک های صنعتی را جمع بندی و جمع‌آوری کنیم و سپس آن را در اختیار مدیران شهرک های صنعتی و تشکل های بخش خصوصی قرار می دهیم تا در صورت لزوم نظرات اصلاحی را به ما بدهید.

وی خاطرنشان کرد: اینکه بخشی از موارد در اجرا با موانعی روبروست در کشور ما مرسوم است. اما نمی توان گفت مشکلات را مطرح نکنیم چون جواب نمی گیریم بلکه بسیاری از مسائل با پیگیری حل و فصل و توافق می شود.

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد