اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال رونق تولید

منو

در دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی مصوب شد: ایجاد هسته مطالعات تخصصی شورای گفتگو

در دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی مصوب شد: ایجاد هسته مطالعات تخصصی شورای گفتگو
نویسنده خبر : روابط عمومی تاریخ بارگذاری : چهارشنبه ، 23 خرداد 1397

هفتمین جلسه دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی با بررسی پنج دستور کار در خصوص حضور مدیران ملی در برخی از جلسات شورای گفتگو، همکاری دستگاه های اجرایی در جمع آوری اطلاعات آماری برای فعالان اقتصادی، شناسایی ظرفیت های سرمایه گذاری استان و چگونگی جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی، ایجاد هسته مطالعات تخصصی شورای گفتگو و فراهم کردن ایفای نقش شرکتهای دانش بنیان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی، علی اکبر لبافی رئیس دبیرخانه شورای گفتگوی استان در این جلسه با اشاره به لزوم تغییر رویکرد در استفاده از ظرفیت های بخش دولتی و خصوصی برای تحول و نگرش بهتر در مذاکرات شورای گفتگو، اظهار کرد: تجربه گذشته نشان داده در روند جلسات شورای گفتگو باید تغییراتی ایجاد کنیم. امسال براساس آنچه درنظر گرفته شده باید حداقل در 4 جلسه شورای گفتگو از مسئولان ملی دعوت کنیم. سوابق گذشته نشان می دهد حدود 30 درصد موضوعات مطرح شده در جلسات شورای گفتگو ماهیت ملی دارد و حدود 30 درصد از 70 درصد موضوعات استانی نیز با موضوعات ملی به نحوی دارای ارتباط است و عمده ترین موانعی که در قالب موضوعات ملی مطرح می شود، درباره قوانین و مقررات و بخشنامه های صادره است که به صورت ملی ابلاغ می شود.

لبافی با اشاره به نحوه انتقال مطالب از دبیرخانه و انعکاس به مدیران استانی به عنوان یکی دیگر از نکات در اجرایی شدن مصوبات، اظهار کرد: بعضاً انتقال مطالب از دبیرخانه به شورا و از شورا به سطح ملی باهم متفاوت است. از طرفی، کیفیت پیگیری استانی مصوباتی که ماهیت ملی دارد، موضوعی مهم است؛

وی با بیان اینکه عمده مشکلات و موضوعات مطرح شده در دبیرخانه مربوط به مسائل مالیاتی، بانکی، بیمه ای و تبصره های بودجه بوده است، افزود: در همین ارتباط پیشنهاد ما برگزاری 4 جلسه با مسئولان ملی است؛ در حوزه بانکی پیشنهاد کردیم 31 خردادماه دکتر سیف رئیس کل بانک مرکزی،  یا یکی از معاونین از جمله دکتر اکرمی معاون نظارت ملی و خزانه داری کل کشور و ارجمندنژاد مدیرکل مقررات مجوزها و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی را به جلسه دعوت کنیم. در جلسه شهریورماه مسائل مالیاتی مطرح می شود و دکتر تقوی نژاد رئیس سازمان مالیاتی کشور و معاون مالیات های مستقیم سازمان مالیاتی و معاون مالیات بر ارزش افزوده این سازمان افرادی هستند که برای دعوت به جلسه پیشنهاد می شوند.

رئیس دبیرخانه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان ادامه داد: آبان ماه در بحث اسناد خزانه و تبصره های بودجه تشکیل جلسه می دهیم و دکتر اکرمی معاون نظارت ملی و خزانه داری کل کشور مسئول مورد نظر برای حضور در آن نشست است و آذرماه هم در مسائل بیمه ای از دکتر نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی دعوت خواهیم کرد و در نهایت همه موارد مرتبط با قوانین و مقررات را با نمایندگان مجلس استان در راستای اجرا و اصلاح قوانین و بخشنامه هاو... پیگیری خواهیم کرد.

در ادامه حاضران در جلسه به ارائه پیشنهاداتی در خصوص دعوت از مسئولان ملی در برخی از جلسات شورای گفتگوی استان پرداختند که از جمله این پیشنهادات می توان به دعوت از روسای کمیسیون های مجلس در ارتباط با موضوعات مطروحه در کنار مسئولان ملی اشاره کرد.  

لبافی در تشریح نخستین مصوبه این جلسه گفت: هر یک از نمایندگان دستگاه های اجرایی، بخش خصوصی و تعاونی و اصناف استان در خصوص مسائل بیمه ای، مالیاتی، بانکی، تبصره های بودجه و اصلاح قوانین و... بررسی های لازم را انجام داده و نظرات و پیشنهادات اصلاحی خود را به تفکیک موضوعات به دبیرخانه شورا ارائه دهند.

وی با بیان اینکه، چاره ای جز حرکت به سوی توانمندسازی بخش خصوصی نیست، افزود: آمارها نشان می دهد از 320 هزار میلیارد تومان بودجه سال 96، 280 هزار میلیارد تومان بودجه جاری دولت و 40 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی بوده است .

*لزوم همکاری دستگاه‌های اجرایی در جمع‌آوری اطلاعات آماری برای فعالان اقتصادی

اما در ادامه، شهرام عیدی زاده، مسئول امور پژوهش و تحقیقات دبیرخانه شورای گفتگوی استان به تشریح روند دستیابی و احصاء اطلاعات آماری مورد نیاز فعالان اقتصادی و تصمیم گیری در خصوص چهارچوب‌های گردآوری آن به عنوان دومین دستور کار جلسه پرداخت؛ و گفت: در بند خ ماده 11 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار یکی از وظایف شورای گفتگو تعیین و انتشار اطلاعات آماری مورد نیاز برای فعالان اقتصادی با قید روزآمدسازی است؛ در این راستا سامانه آماری در اتاق ایران در پنج بخش صنایع، معادن، کشاورزی، بازرگانی و فرابخشی طراحی شده است. ما هم برای جمع آوری اطلاعات نیازمند همکاری سازمان های مربوطه هستیم و پیشنهاداتی در این زمینه داریم؛ ابتدا باید اولویت تامین آمار در هر یک از پنج بخش مشخص و آمار لازم پس از جمع آوری در سایت اتاق منتشر شود و در جلسات دبیرخانه نیز آنها را ارائه دهیم.

رئیس دبیرخانه شورای گفتگوی استان نیز به توضیح مصوبه این دستور کار پرداخت و اظهار کرد: اطلاعات آماری در استان ها از سوی دستگاه های اجرایی تامین می شود و هدف از طرح این موضوع این است که بتوانیم آمار مورد نیاز فعالان اقتصادی در استان را استخراج کرده و ارائه دهیم تا از آن استفاده کنند و لازم است دستگاه ها در تولید آمار و به روزرسانی آن به ما کمک کنند. نکته بعدی هم این است که بدانیم چه آماری مورد نیاز فعالان اقتصادی است و براساس درخواست فعالان به جمع آوری آن بپردازیم.

*شناسایی ظرفیت‌های سرمایه گذاری استان و چگونگی جذب سرمایه‌گذاران

سپس عیدی زاده به موضوع شناسایی ظرفیت های سرمایه گذاری استان و چگونگی جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی اشاره کرد و گفت: اهداف مورد انتظار ما از طرح این دستور کار شناسایی فرصت های سرمایه گذاری جدید در حوزه فعالیت ها و همچنین به‌روز رسانی اطلاعات فرصت های سرمایه گذاری، شناسایی و ارسال قوانین و مقررات زاید و مزاحم فعالیت های اقتصادی به صورت مستمر به مرکز خدمات سرمایه گذاری، شناسایی و اعلام موارد نیازمند به تفویض اختیار برای صدور مجوزهای سرمایه گذاری و تفویض اختیارموضوعات سرمایه گذاری توسط مدیران استانی به واحدهای تابعه و شهرستان هاست.

عیدی زاده از اولویت بندی ظرفیت های سرمایه‌گذاری در استان، گردآوری فایلی برای معرفی فرصت های سرمایه‌گذاری در استان و انتشار فایل گردآوری شده در سایت اتاق مشهد و ارسال آن به اتاق های سراسر کشور به عنوان برخی از پیشنهادات دبیرخانه در شناسایی فرصتهای سرمایه گذاری جدید نام برد.

لبافی نیز در این خصوص گفت: در بحث شناسایی ظرفیت ها، دستگاه های مختلف به صورت پراکنده اقداماتی را انجام داده اند اما جمع آوری این آمار در یک فایل برای بخش خصوصی مفید است. مثلا با سرمایه‌گذاران افغانستانی جلسه ای داشتیم و موضوعاتی مطرح کردند که در صورت رفع آن مشکلات، می توانند 50 درصد ظرفیت سرمایه‌گذاری خود را افزایش دهند. موضوعاتی که اکثر آن ها در استان قابل حل بود مثل ویزا، تحصیل فرزندانشان یا اقامت و ارائه خدماتی که به سرمایه گذاران ایرانی اعطا می شود

*مقررات داخلی در جذب سرمایه دست مسئولان را نیز بسته است

سپس تریبون در اختیار مرتضی اشرفی، معاون دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خراسان رضوی قرار گرفت. او گفت: تلاش برای شناسایی فرصت ها در 4-5 سال اخیر دغدغه مسئولان استانی نیز بوده و در ابتدای تشکیل ستاد اقتصاد مقاومتی حدود 100 مورد را شناسایی و به دستگاه های ملی مرتبط نیز معرفی کردیم. در بحث شناسایی فرصت ها توجیه اقتصادی طرح ها بسیار هزینه بر است، این دغدغه مسئولان دولتی هم هست اما مستلزم تامین بودجه می باشد. شورای سیاستگذاری سرمایه‌گذاری به صورت ماهانه در حضور استاندار تشکیل جلسه می دهد و پیشنهاد می کنم خروجی جلسات دبیرخانه در این خصوص را در کارگروهی به استانداری ارائه دهید.

وی خاطرنشان کرد: قوانین و مقررات داخلی در جذب سرمایه‌گذاری و اتباع متاسفانه دست و پاگیر است و دست مسئولان استانی را هم بسته وگرنه هیچ کس از جذب سرمایه‌گذار ابایی ندارد.

ستاره بصیری، دبیر کمیسیون سرمایه گذاری اتاق بازرگانی استان نیز گفت: در بحث سرمایه‌گذاری مهم ترین موضوع این است که کجا سرمایه‌گذاری انجام پذیرد و مشکل ما نداشتن پول و سرمایه نیست. ما در کمیسیون سرمایه گذاری اتاق، جایگاه های پیشنهادی سرمایه‌گذاری در استان را بررسی کردیم و در نهایت به شش جایگاه رسیدیم و هم اکنون سرمایه‌گذاری در این جایگاه ها اتفاق می افتد.

سید حمید حسینی، کارشناس اداره کل امور اقتصادی و دارایی نیز تاکید کرد: ما بیشتر از سرمایه های مادی به سرمایه های انسانی و تفکر و اندیشه احتیاج داریم که بگویند ما با سرمایه های مادی‌مان چه باید کنیم؟ باید بین افرادی که سرمایه دارند ولی ایده ندارند و افرادی که ایده دارند اما سرمایه ای ندارند، ارتباطی ایجاد کنیم و یکی از راه ها در این خصوص ایجاد صندوق سرمایه‌گذاری است.

امیرمهدی مرادی، دبیر کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی استان نیز با اشاره به تاثیر موازی کاری ها در شناسایی ظرفیت های سرمایه‌گذاری گفت: کشوری که در حال پیشرفت است علومی را کنار هم چیده و به برنامه ای برای پیشرفت رسیده اما ما این برنامه را نداریم. دلیل پیشرفت امارات، قطر و ترکیه این است که از مشاوران بین المللی کاربلد برای تبیین مسیرشان استفاده کرده اند. اما موازی کاری های فراوانی در دستگاه های مختلف در کشور و استان ما انجام می شود و جز هزینه اضافی چیزی به دنبال ندارد. ما باید از بودجه ملی و مشاور بین المللی برای این موضوع استفاده کنیم.

لبافی نیز در پاسخ به صحبت حاضران در جلسه اظهار کرد: هدف ما از طرح موضوع «شناسایی ظرفیت های سرمایه‌گذاری» این نیست که می خواهیم پروژه ای را دنبال کنیم؛ شورای گفتگو در پی آن نیست که پروژه ای برای شناسایی ظرفیت ها داشته باشد بلکه ما باید ظرفیت هایی که در دستگاه هایی مثل سازمان صنعت، جهاد کشاورزی و برنامه و بودجه است را شناسایی کنیم. پیشنهاد ما جمع‌آوری آمار و اطلاعات پروژه های دستگاه هاست تا بخش خصوصی راحت تر به اطلاعات دست یابند و به هیچ وجه به دنبال موازی کاری نیستیم و پیشنهاد داریم کمیسیون سرمایه‌گذاری این ماموریت را پیگیری کند.

*ایجاد هسته مطالعات تخصصی شورای گفتگو

در ادامه، عیدی زاده، مسئول امور پژوهش و تحقیقات دبیرخانه شورای گفتگوی استان از ایجاد هسته مطالعات تخصصی شورای گفتگو با استفاده از ظرفیت کارشناسی اتاق های بازرگانی، تعاون، اصناف و سایر تشکل های اقتصادی استان را به عنوان دستور کار بعدی این جلسه قرائت کرد و گفت: در سال گذشته بسیاری از تشکل ها در این زمینه همکاری کردند و موضوعات را به آن ها ارجاع دادیم و به صورت کارشناسی پاسخ دادند. پیشنهاد ما این است که دبیرخانه شورا با اتاق ها و تشکل ها مکاتبه داشته باشد تا کارشناسان خود را به ما معرفی کنند. همچنین ارائه موضوعات طرح شده در جلسات دبیرخانه شورا و دبیرخانه بند «ب» ماده 12 جهت کارشناسی به اتاق ها و تشکل ها و تشکیل کارگروه پژوهش و تحقیقات ذیل شورای گفتگو در این زمینه می تواند کارساز باشد.

لبافی در این باره اظهار کرد: نمیتوان انتظار داشت تا همه اعضای دبیرخانه و شورا به موضوعی که وارد دبیرخانه می شود کاملاً مسلط باشند لذا این هسته ها در قالب گروهی کارشناسی چند نفره تشکیل می شوند تا ابتدا موضوعات قابل طرح را دقیقاً بررسی و سپس به دبیرخانه ارائه گردد.

*فراهم کردن فرصتی برای ایفای نقش شرکت های دانش بنیان

دستور کار پایانی این جلسه درباره فراهم کردن ایفای نقش شرکت های دانش بنیان به عنوان بخش خصوصی و حضور آن ها در اتاق بازرگانی و شورای گفتگو بود. عیدی زاده در این باره گفت: در حال حاضر 180 شرکت دانش بنیان در استان فعالند و با توجه به نقش آن ها در ارزش آفرینی درنظر داریم جلساتی با متولیان آن ها به منظور رفع مسائل پیش روی این شرکت ها داشته باشیم. معرفی این شرکت ها به تشکل های بخش خصوصی برای جذب سرمایه‌گذاری و در نهایت حضور نماینده ای از این شرکت ها در جلسات دبیرخانه و شورای گفتگو نیز از دیگر موارد مدنظر ما درخصوص شرکت های دانش بنیان است.

لبافی در این خصوص گفت: ضرورت دارد، کمک های لازم به این شرکت ها در استان صورت بگیرد. این شرکت ها برای استان اهمیت دارند و باید موضوعاتشان پیگیری و دنبال شود.

محمود جانی درمیان، مشاور عالی کانون کارآفرینان نیز با بیان اینکه نوع نگرش ما به شرکت های دانش بنیان نسبت به دنیا متفاوت است، افزود: قوانین بومی ایران در این زمینه وضع خوبی به وجود نیاورده است. البته نباید فراموش کنیم اگر تکنولوژی وارد شود اشتغال را کم می کند و اشتغال به سمت خدمات می رود. اما در مجموع نگاه به کارآفرینی به عنوان اشتغال باید در کشور ما عوض شود.

اشرفی نیز گفت: تولیدات دانش بنیان تحریم پذیر نیست و امکان خرید محصولات دانش بنیان از آن سوی دنیا هم وجود دارد و چون تفکر تحریم پذیر نیست، بهتر می توان به این موضوع ورود کرد و باید سایر بخش ها هم به سمت دانش بنیان شدن پیش بروند.

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد