اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال رونق تولید

منو

رئیس اتاق ایران در اجلاس سراسری هیات نمایندگان اتاق های بازرگانی در مشهد : با کمال تاسف از اتاق بازرگانی در موضوع ارز نظری خواسته نشده

نویسنده خبر : تاریخ بارگذاری : يک شنبه ، 23 ارديبهشت 1397

رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: نباید به مثابه سال های گذشته اقتصاد کشور را بی‌پناه در اختیار اشتهای سیری ناپذیر دلالان بگذاریم.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی، غلامحسین شافعی در اجلاس نمایندگان اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کشور در مشهد افزود: کشور ما از نقاط قوت بسیار بالایی از نظر موقعیت ژئوپلتیک و نیروهای متخصص و زبده برخوردار است و اگر عقلانیت را اساس تصمیمات آینده خود بگذاریم بر مشکلات فائق می‌آییم.

وی افزود: سایه سنگین غیرمولدها بر سر اقتصاد ایران سنگینی می کند و تا از آن رهایی نیابیم ریشه های تولید و صنعت در کشورمان پا نمی گیرد و سود فعالیت های تولیدی ما قادر به رقابت با این فعالیت های غیرمولد و دلالی نخواهد بود و دائم شاهد فرار یا انحراف سرمایه از بخش های مولد به بخشهای نامولد خواهیم بود.

شافعی با اشاره به جمعیت 60 میلیون نفری ساکن در شهرها و نرخ بیکاری 12 و نرخ تورم 10 درصدی کشور، تصریح کرد: سهم بخش صنعت و معدن از تولید ناخالص ملی حدود 13 درصد، نفت 12.3 درصد، کشاورزی 10 و خدمات 57 درصد است و طبق این آمار ما در بخش های مولد بسیار ضعیف هستیم. درصورتی که در افق 1404 قرار بر این بود سهم بخش تولید افزایش یابد که چنین نشد.

وی با اشاره به آمار اعلام شده از سوی بانک مرکزی مبنی بر انباشت 1463 میلیارد تومانی نقدینگی در پایان دی ماه سال گذشته گفت: سوالی که مطرح است اینکه این انباشت نقدینگی در غیاب رشد محدود تولید و عدم اصلاحات در ساختار نظام بانکی چه پیامدهایی به دنبال دارد؟ چون برای این موضوع حرکتی جدی در کشور نمی بینیم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: بارها شاهد بودیم که رئیس جمهور اشاره کرده زمان آن رسیده که سیاست به اقتصاد یارانه بدهد. در واقع در این موقعیت خطیر نباید اقتصاد همچنان مکلف به پرداخت یارانه زیانبار به سیاست باشد. نمی توان در این فضا به سرمایه گذاری و صادرات غیرنفتی امید داشت و برای آن برنامه ریزی بلندمدت کرد. شرایط ما را به این موضوع وامی دارد که به تقسیم کار بپردازیم و جایگاه شایسته خود را بیابیم اما متاسفانه در تعامل با جهان با حرکت های منفصل روز به روز ضعیف می شویم.

وی با بیان اینکه اقتصاد ما دچار زخم های عظیم است، تصریح کرد: تا از دورن قادر به ترمیم این زخم ها نباشیم، نمی توانیم اقتدار خود را در عرصه سیاست جهانی حفظ کنیم. ما باید ضعف های درونی را بشناسیم که البته در این زمینه فعالان اقتصادی بارها موضوعاتی را مطرح کرده اند اما کو گوش شنوا؟

*نقش بر آب شدن اثربخشی سازمان های بین المللی با خروج امریکا از برجام

شافعی در بخش دیگری از سخنانش به خروج امریکا از برجام در هفته ای که گذشت اشاره کرد و گفت: امریکا با خروج از برجام به ما ثابت کرد که نمی توان در اقتصاد جهانی به این دولت و حتی دولت های دیگر اعتماد کرد؛ اعتماد ما باید مطلقا بر جوانان، صنعتگران، تولیدگران، صادرکنندگان و ظرفیتهای بالفعل و بالقوه خودمان باشد.

وی خاطرنشان کرد: از جمله مسائلی که در ماه های اخیر در جامعه ایران و بخش سیاستگذار کشورمان مطرح می شد نتایج انتخابات دولت ترامپ و عدم توافق این دولت بر موضوع برجام بود؛ موضوعی که قابل پیش بینی بود و رهبر انقلاب با درایت خود بارها به آن اشاره کرده بودند

رئیس اتاق ایران تاکید کرد: برجام تنها توافق درباره برنامه صلح آمیز هسته ای ایران نبود بلکه مسیری در حال آزمون برای اثربخشی گفتگو در راستای صلح، نظم و وحدت جهانی بود؛ آزمونی که متاسفانه با رویکرد نابخردانه دولت امریکا به نتایج خوبی نرسید و در جامعه جهانی و تصمیمات و گفتگوهای آتی بازتابی منفی خواهد داشت و عواقب بدی به بار می آورد.

وی بسته شدن باب گفتگو و مذاکره را نقش بر آب شدن اثربخشی سازمان های بین المللی به خصوص سازمان ملل تلقی کرد و افزود: برجام از اجماع همه اعضای شورای امنیت برخوردار بود و نباید امریکا این طور سازمان ملل و اعضای آن را به بازی بگیرد.

شافعی تصریح کرد: موضع ایران درباره خروج امریکا از برجام به درستی از سوی رئیس جمهور بیان شد و بیان کننده اراده ملت ایران است اما برای گذار از این شرایط لازم است راهکارهای منطقی دیگری تبیین شود. واقعیت این است که تحریم ها کاغذ پاره نیستند و نمی توان به صنعتگران و تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی گفت مشکلی به وجود نخواهد آمد بنابراین باید با صداقت به گفتگو نشست و وحدت و انسجام ملی را دوچندان کرد و در گام بعدی به گسترش روابط بین المللی به خصوص با کشورهای همسایه پرداخت. این روش می تواند ما را در برابر اثرات سوء تحریم ها از سوی امریکا مصون نگاه دارد و به طور مثال قراردادهای ترجیحی برای ما اثربخش است و نقاط قوتمان را تقویت می کند.

وی با تاکید بر اینکه انتخاب ما در برابر ترامپ باید تنش زدایی در سیاست خارجی، تعامل سازنده با دنیا و ایجاد توان بیشتر برای افزایش صادرات کشور و رسیدن به مرزهای صادراتی باشد، افزود: با این راه حل عقلانی هم می توان کشور را از تنش های داخلی و هم زیاده خواهی خارجی ها نجات داد. این همان سیاست های اقتصاد مقاومتی مورد تاکید رهبری است.

رئیس اتاق ایران تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی به مفهوم مشارکت مردم در انتخاب سیاست ها، ابزارها و رویکرد اقتصادی کشور است که کاملا فراموش شده و تمرکز آن باید بر نقاطی باشد که گلوی اقتصاد کشور را می فشارد.

وی موضع گیری رئیس جمهور در برابرخروج امریکا از برجام را مدبرانه تلقی کرد و گفت: این موضع گیری نشان می دهد صحنه ای جدید از وفاق و همدلی در حال شکل گیری است و این همدلی را همه باید پاس بدارند و در اندیشه ایرانی آباد نقطه عطفی در اقتصاد را در نظر داشته باشند و به خاطر داشته باشیم که روش های کهنه و پوسیده گذشته در این زمینه جوابگو نخواهد بود.

*در حل مشکلات ارزی از بخش خصوصی نظرخواهی نشده است

شافعی با انتقاد از نحوه تصمیم گیری های دولت در زمینه اقتصاد و مشورت با بخش خصوصی گفت: براساس آنچه امروز متوجه شدیم در جلسات تصمیم گیری، مسئولان دولتی خود افرادی را به عنوان نمایندگان بخش خصوصی انتخاب می کنند و از آنها نام می برند. با کمال تاسف از اتاق بازرگانی در موضوع ارز نظری خواسته نشده و آنها که می گویند نماینده بخش خصوصی هستند، نماینده اتاق بازرگانی نیستند و متاسفانه در بسیاری از تصمیم گیری ها می بینیم کسانی به عنوان نمایندگان بخش خصوصی معرفی می شوند و نظرات شخصی و گروهی را مطرح می کنند حال آنکه از نظر ما هر کسی که ما معرفی نکنیم نماینده شخص خود است و نماینده اتاق بازرگانی نیست.

وی در بخش دیگری از سخنانش از انتخاب شهردار مشهد به عنوان نماینده کلانشهرهای کشور در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی کشور خبر داد.

*سرمایه گذاری در زمینه نفت و گاز؛ دو میلیون شغل های‌تک را به دنبال دارد

در ادامه، علی شمس اردکانی، رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران پشت تریبون قرار گرفت و به ارائه گزارش یکپارچه سازی تصمیم گیری در حوزه انرژی ایران پرداخت.

وی گفت: در دنیا تا سال 2020، 27 تریلیون دلار سرمایه گذاری نیاز است که از این میزان باید پنج درصد در ایران شکل بگیرد چون ایران بزرگترین مجموعه هیدروکربنی دنیا را دارد و نفت و گاز ایران از روسیه هم بیشتر است. اگر سرمایه گذاری در زمینه نفت و گاز و پتروشیمی به درستی شکل گیرد این پنج درصد ایجادکننده دو میلیون شغل های‌تک خواهد بود اما اگر سرمایه خوری را شکل دهیم بیشتر شاهد مهاجرت مغزها خواهیم بود.

شمس اردکانی از اصلاح آیین نامه اجرایی ماده قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، ایجاد نهاد رگولاتوری انرژی در ایران و یکپارچه سازی تصمیم گیری در حوزه انرژی ایران به عنوان اولویت های این کمیسیون نام برد.

وی به ظرفیت های ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر اشاره کرد و از مجوز بستن قرارداد تا سقف 100 میلیارد دلار و 500 هزار میلیارد ریال به عنوان ظرفیت های این بخش نام برد و گفت: باید رصد کنیم که از این بهینه سازی 100 میلیارد دلار چقدر به بخش خصوصی اختصاص یافت. به عنوان هیات رئیسه اتاق باید بخش سرمایه ای کشور را رصد کنیم و اجازه ندهیم سرمایه ای هدر شود.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران افزود: ما در شورای گفتگو به این نتیجه رسیدیم که آیین نامه اجرایی ماده 12 قانون رفع موانع تولید باید اصلاح شود.

وی با اشاره به قانون اصلاح الگوی مصرف به عنوان یکی دیگر از قوانینی که نیازمند یکپارچه سازی است، تصریح کرد: طبق ماده 5 این قانون سیاستگذاری در بخش انرژی کشور از جمله انرژی های نو و بهینه سازی تولید و مصرف انواع حامل های انرژی فقط برعهده شورای عالی انرژی است. البته در تبصره آمده که ساختار شورای عالی انرژی باید به گونه ای اصلاح شود که امکان حضور منظم طرف های عرضه و تقاضای انرژی در جلسات شورا و سیاست گذاری مشترک آن ها در بخش انرژی فراهم شود.

شمس اردکانی بر لزوم تدوین ساز و کار مشخص برای پایش اجرای مواد 1 و 2 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار تاکید و تصریح کرد: گام نخست در این زمینه شناسایی تمامی مراکزی است که قوانین، مقررات، بخشنامه ها، آیین نامه و دستورالعمل های مرتبط با حوزه کسب و کار را تهیه و تدوین، تویب و ابلاغ می کنند.

وی ادامه داد: گام دوم برقراری ارتباط با مراکز شناسایی شده و اخذ قوانین، آیین نامه ها و... قبل از تصویب آنهاست. در گام سوم هم قوانین، آیین نامه هاو... همزمان به کمیسیون های ذی ربط اتاق ایران و تمامی اتاق های کشور و تشکل های ذی ربط برای دریافت نظرات طی یک بازه زمانی مشخص ارجاع شود.

*مشورت با بخش خصوصی باید به عادتی برای دولت تبدیل شود

در ادامه، حبیب الله انصاری، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و رئیس کمیته ارزی اتاق به تصمیم گیری ارزی اخیر دولت اشاره و اظهار کرد: در امتداد جریانی که در حال تبدیل شدن به سیل بود، دولت گمان کرد که باید به فوریت تصمیم بگیرد و تصمیمات به دنبال هم صادر شد. البته متاسفانه باید بگوییم دولت عادت ندارد اول مشورت کند و بپرسد تا حداقل از کف بازار اطلاع داشته باشد.

وی با بیان اینکه مشورت با بخش خصوصی باید برای دولت تبدیل به یک عادت شود، افزود: کمیته ارزی اتاق به دلیل اتفاقات اخیر در بازار ارز حدود یک ماه است که تشکیل شده و از روز تاسیس این کمیته سعی کردیم هر چه ممکن است از نظرات صاحب نظران استفاده کنیم تا آثار عملکرد ارزی را ببینیم و برای رفع آثار ببینیم چه باید کرد. در این راستا 9 جلسه بسیار طولانی برگزار کردیم و نمایندگان مجلس هم با علاقه و میل صحبتهایمان را شنیدند و گفتگو کردیم.

انصاری خاطرنشان کرد: وقتی با بانک مرکزی صحبت کردیم متوجه شدیم تصمیم گیران بخشنامه ارزی 48 ساعت نخوابیدند و طرح را ارائه دادند و ماحصلش این شده که ما می بینیم. آنچه عجولانه تنظیم شده دارای خطاهای اساسی است و دولت مسیری می رود که خودش را تضعیف می کند و در شرایطی که احتیاج داریم دولت قدرتمند عمل کند، می بینیم تصمیمی گرفته شده که موجب ضعف اقتصاد کشور می شود.

وی با بیان اینکه صادرکنندگان بخش خصوصی واقعی 12 میلیارد دلار صادارت سالانه دارند، تصریح کرد: ترکیه در سال 1983 سه میلیارد دلار صادرات داشته و با تصمیماتی که گرفتند سال گذشته 180 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتند. مالزی هم 30 سال پیش صادراتش صفر بود و الان به 260 میلیارد دلار رسیده است. به تناسب آن و جمعیت، ما باید 600 میلیارد دلار صادرات سالانه داشته باشیم.

رئیس کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران درباره ایرادهای موجود در بخشنامه ارزی گفت: به نظرم ایرادهایی اساسی وجود دارد؛  دولت باید به طور توانمند عمل کند و به کالاهای اساسی ارز وارداتی را بدهد در این صورت صادرکننده خودش ارز را می آورد. ما نیاز به اقتدار دولت برای رفع این موضوع داریم؛ دولت نباید تصمیماتی بگیرد که زیر پای خودش را خالی کند و متاسفانه گمان می کنیم برای استفاده از بنیه ارزی خود حرکتی نکرده است.

*بازنگری مجدد در آیین نامه صدور کارت های بازرگانی براساس اکثریت آراء

اجلاس هیات نمایندگان اتاق های بازرگانی سراسر کشور با پرسش و پاسخ و نظرخواهی در خصوص آخرین آیین نامه اتاق بازرگانی برای کارتهای بازرگانی ادامه یافت و در نهایت با اکثریت آرا اجرای آیین نامه مذکور به تاخیر افتاد تا مجددا درآن بازنگری شود.

پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق ایران گفت: معضل صدور کارت بازرگانی برای کسانی که فعال اقتصادی نبودند دغدغه همه ما بوده و اصلاح آیین نامه در زمینه همین دغدغه بوده است. ما دو نوع عضو در اتاق های بازرگانی داریم؛ شخص حقوقی که یک شرکت تجاری است و شخص حقیقی. مشکل ما برای انتخابات هیات نمایندگان اتاق بازرگانی کارت های حقیقی است که پیش از این هرکس با مدرک لیسانس هم می توانست آن را اخذ و در انتخابات شرکت کند و چون اختیار به روسای اتاق ها داده شده بود برخی ها بدون مدرک لیسانس هم عضو اتاق بازرگانی شده بودند.

وی افزود: در حال حاضر افراد برای دریافت کارت بازرگانی باید علاوه بر مدرک تحصیلی، فعالیت اقتصادی خود را به درستی نشان دهند و هیچ کس بدون ارائه سند و مدرکی دال بر فعالیت اقتصادی اش نمی تواند عضو اتاق باشد.

گزارش تصویری از
اجلاس سراسری هیات نمایندگان اتاق

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد