اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال رونق تولید

منو

فعالان اقتصادی و مسئولان خراسان رضوی در دیدار با وزیر صنعت، معدن وتجارت مطرح کردند: از موانع گریبانگیر بخش خصوصی تا ضرورت تعریف 100 پیشران اقتصادی

فعالان اقتصادی و مسئولان خراسان رضوی در دیدار با وزیر صنعت، معدن وتجارت مطرح کردند: از موانع گریبانگیر بخش خصوصی تا ضرورت تعریف 100 پیشران اقتصادی
نویسنده خبر : تاریخ بارگذاری : يک شنبه ، 16 ارديبهشت 1397

فعالان اقتصادی استان خراسان رضوی با وزیر صنعت، معدن و تجارت در اتاق بازرگانی مشهد دیدار کردند و به بیان درخواست ها و پیشنهادات خود درباره مسائل روز اقتصادی و حوزه‌های فعالیت شان در استان پرداختند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی، غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران حضور شریعتمداری در مشهد را فرصت مغتنمی برای فعالان اقتصادی استان دانست و از وی بابت اینکه همواره با خشوع و خضوع در جمع فعالان بخش خصوصی قرار می گیرد، قدردانی کرد و از فعالان اقتصادی خواست تا مشکلات و درخواست های خود را با وزیر صنعت در میان بگذارند.

وی ابراز امیدواری کرد که از دل این هم‌صحبتی‌ها و هم‌گرایی‌ها، نتایج مثبتی حاصل آید که به نفع اقتصاد کشور باشد.

سپس، تریبون در اختیار راضیه علیرضایی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی قرار گرفت و وی به کمیسیون های اتاق به عنوان ساختارهای مشورتی و همراه، در برنامه های اقتصادی و اجرایی خراسان رضوی در کنار سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اشاره کرد و گفت: کمیسیون های اتاق جلسات منظمی برگزار می کنند و ما هم به عنوان بخش دولتی آن ها را همراهی می کنیم و در نهایت مسائل در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان و یا ستاد تسهیل و رفع موانع سرمایه گذاری این خطه عنوان و درباره آن ها تصمیم گیری می شود.

*اموری که به بخش خصوصی واگذار شده، نتایج بهتری داشته است

حسن حسینی، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی و نایب رئیس دوم اتاق بازرگانی استان نیز گفت: با توجه به اوضاع حاکم بر کشور، نه دولت و نه بخش خصوصی به تنهایی نمی توانند از پس مشکلات برآیند بلکه باید در کنار هم باشند. تجربه نشان داده که آنچه به مردم واگذار شده نسبت به اموری که به دولت واگذار شده موفق تر بوده است.

وی افزود: وزیر بهتر از ما درباره مشکلات بخش صنعت می داند اما می خواهیم بدانیم در رابطه با مشکلات ارزی، قاچاق، نظام بانکی و سایر مشکلات سر راه تولید قرار است واقعا چه اقداماتی انجام شود. تصمیمات اجرایی توسط دولت در این زمینه ها گرفته شده و ما امروز میخواهیم آنها را بدانیم. ازر وزیر صنعت می خواهیم که خبرهای خوب و اجرایی و وعده هایی عملیاتی و آنچه قرار است انجام شود را به ما بگوید.

محمدحسین روشنک، رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی نیز با تقدیر از فعال بودن کمیسیون های اتاق در همه امور به ویژه در حوزه های مربوط به وزارت صنعت و وجود هماهنگی لازم بین آن ها، از فعالان حاضر در جلسه خواست تا به بیان مسائل مدنظر خود بپردازند.

وی همچنین خواستار تشکیل کارگروهی در خراسان رضوی شد که اختیارات لازم را از سوی وزیر صنعت دریافت کرده و به بررسی و شناسایی مشکلات صادرکنندگان بپردازد.

وی یادآور شد: صدور پروانه تولید بدون کارخانه که در گذشته دستور آن از سوی وزیر صنعت صادر شده بود هنوز عملیاتی نشده و درخواست عملیاتی شدن این موضوع را داریم.

*درخواست اجرای پنجره واحد معدنی

در ادامه، تریبون در اختیار علی اصغر پورفتح الله، رئیس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی استان قرار گرفت و وی گفت: در کمیسیون معدن 15 اصلاحیه و پیشنهاد در رابطه با قانون معادن ارائه کرده ایم که 11 مورد آن مربوط به اجرای قانون است. در سه ماهه پایانی سال 96 نیز با همت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، هیات حل اختلاف ماده 24 قانون معادن را تشکیل دادیم.

وی با اشاره به تشکیل شورای معدن در استان در ماه های پایانی سال گذشته، اظهار کرد: درخواست فعالان بخش معدن اجرای قوانین خصوصا پنجره واحد معدنی است. این امر مهمی است که امیدواریم در این دوره اجرایی شود.

غلامرضا میری، رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران و نایب رئیس شورای ملی زعفران نیز با اشاره به صادرات سالانه 220 تن زعفران از استان تصریح کرد: این صادرات به صورت ریالی مبادله می شود و ارزی وارد کشور نمی کنیم. امروز با مصوبه ارزی این صادرات دیگر برایمان امکان پذیر نیست. با این مصوبه راه قاچاق باز شده و زعفران کیفیت پایین از کشور خارج می شود.

سپس، رضا حمیدی، رئیس کمیسیون بهبود محیط کسب و کار اتاق بازرگانی استان به ایراد سخن پرداخت و گفت: مسئله قاچاق تا حدودی حل شده اما هنوز آزاردهنده است. هر یک درصد قاچاق 8هزار فرصت شغلی را از بین می برد. باید کاری کنیم که ویترین فروشگاه ها کالاهای خارجی را در خود جای ندهد.

وی ادامه داد: با اخذ مالیات از مالیات گریزان، اخذ مالیات بر ارزش افزوده از مصرف کننده نهایی و نه تولیدکننده و ارائه تسهیلات با سود تک رقمی و تلاش برای افزایش بهره وری (که می تواند معادل درآمد نفت برای کشور ارزش آفرینی داشته باشد)، میل به کارافرینی در کشور را افزایش دهیم.

حمیدی با تاکید بر لزوم بازنگری در قانون کار براساس شرایط بهبود محیط کسب و کار و حمایت از برندهای داخلی برای رقابت با برندهای خارجی تصریح کرد: صادرات شایسته نیازمند تشویق است که این موضوع فراموش شده است. در کنار جایزه صادراتی باید به فکر کالاهای داخلی باشیم.

وی با اشاره به تمدید مهلت پرداخت بدهی 3هزار واحد صنعتی از سوی مجلس شورای اسلامی تا پایان شهریورماه، خاطرنشان کرد:این روش را نمی توان دارویی برای درمان یک درد دانست و باید مبلغ بدهی به صورت درازمدت و 5 تا 8 ساله تقسیط شود.

رئیس کمیسیون بهبود محیط کسب و کار اتاق استان همچنین خواستار بازنگری مجدد بر تعرفه ترجیحی ایران و ترکیه شد.

مرتضی سردارقندچی، نایب رئیس اتحادیه کارگزاران امور گمرکی خراسان رضوی نیز با بیان اینکه تبعیضی بین واحدهای تولیدی در دریافت مجوزهای گمرکی وجود دارد، تصریح کرد: یک امتیاز طلایی در مباحث گمرکی وجود دارد که نمی دانیم چگونه برخی ها به آن دست پیدا می کنند و از ظرفیتش بهره می گیرند و شماری از آن محرومند.

وی با اشاره به وجود مشکلاتی در ارتباط سیستم ثبت ارش با سیستم گمرکی، گفت: تاوان این مشکل را ارباب رجوع در ترخیص کالا می دهد و باید فکری برای رفع این مشکل شود.

سپس، رضا ایمانی، مدیر گروه کارخانجات مقصود با اشاره به ارسال چندین نامه از سوی شرکت مقصود به کشورهای همکار در حوزه صادرات برای برقراری تعرفه ترجیحی اظهار کرد: کشورهایی مانند برزیل و هندوستان مشتاق رابطه تجاری با ما هستند اما در این ارتباط تعرفه ترجیحی هنوز اتفاق نیافتاده است.

وی با بیان اینکه هیچ وارداتی از اروپا در سایت گمرک مشاهده نمی شود، خاطرنشان کرد: با این حال 25درصد محصولات بلور و شیشه موجود در بازار اروپایی است. کالاهایی که به امارات می روند و به اسم امارات وارد کشور می شود. الان وزارت صنایع تعرفه ها را طبقه بندی نکرده و ورود کالاهای مازاد بر تولید داخل را در ثبت سفارش ممنوع نکرده است قبلا در ثبت سفارش کم اظهاری می کردند اما در حال حاضر چون نرخ دلار متفاوت است، محصول یک دلاری را 1.4 دلار ثبت سفارش می کنند.

علی شریعتی مقدم، رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی استان نیز با اشاره به وجود مشکلات بسیار زیاد در حوزه های تامین اجتماعی و مالیات و ... در سال های اخیر گفت: امروز حجم زیادی از مشکلات مربوط به اشتغال، متاثر از عدم توجه کافی به صادرات غیرنفتی است.

وی تصریح کرد: بخشنامه ارزی عملیاتی نیست و قوانین پولشویی و مالیاتی و... بر موضوع حاکم است. در سال های گذشته صادرکننده راهی برای انتقال ارز پیدا کرده بود و اگر این راه ها مسدود شود و مسیر صادرات مین گذاری و ناامن گردد، صادرات از بخش تولید صادراتی به بخش دلالی و قاچاق تبدیل می شود و این تهدید را باید به فرصت تبدیل کرد.

شریعتی مقدم خواستار معافیت کوتاه مدت محصولات کشاورزی از بخشنامه ارزی شد و بر لزوم دریافت اظهارنامه صادراتی برای کالاهای مجاز در گمرک تاکید کرد.

*نیازمند تعریف 100 پیشران اقتصادی در کشور هستیم

در پایان صحبت های فعالان اقتصادی، تریبون در اختیار دو نماینده مجلس حاضر در جلسه قرار گرفت. سعید باستانی، نماینده مردم تربت جام در خانه ملت گفت: امروز صنایع معدنی، فولادی، پتروشیمی و بخش کشاورزی به صورت خرد در حال فعالیتند و پیشران اقتصادی به معنای عام کلمه در کشور نداریم. پیشنهاد ما این است که 100 پیشران اقتصادی تعریف کنیم و آن ها کمک می کنند که هم ظرفیت تجمیعی را در کشور داشته باشیم و هم به توسعه دانش در طرح های تولیدی یاری می رسانند. طرح حمایت از پیشران های اقتصادی در کشور را در مجلس مطرح کردیم.

رضا شیران خراسانی، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه در سرشماری سال 95 نسبت جمعیت شهری به روستایی 75 به 25 بود، افزود: این رقم برای جمعیت شهری مشهد 89 درصد بود. در حال حاضر 39 درصد از جمعیت کشور در 10 کلان شهر زندگی می کنند و این یعنی هزینه های زیادی به دلیل توسعه نامتوازن شاهد هستیم. از طرفی فرصتی به معنای ایجاد بازار به دست آمده که باید از آن استفاده کنیم.

وی افزود: مشهد سالانه میزبان 27 میلیون زائر است که 2 میلیون از این تعداد گردشگر خارجی هستند اما وقتی به بازار این شهر نگاه می کنیم هنوز هم مهر و تسبیح چینی را می بینیم. باید از این فرصتی که به عنوان بازار مصرفی بزرگ توسط شهرنشینی برای ما فراهم شده، استفاده کنیم.

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد