اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال رونق تولید

منو

در کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی بررسی شد؛ از دغدغه آب تا نیاز به بازاریابی موثر برای محصولات کشاورزی

در کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی بررسی شد؛ از دغدغه آب تا نیاز به بازاریابی موثر برای محصولات کشاورزی
نویسنده خبر : تاریخ بارگذاری : شنبه ، 08 ارديبهشت 1397

به گزارش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورز خراسان رضوی؛ علی شریعتی مقدم در نخستین نشست این کمیسیون در سال 97 که با حضور جمعی از فعالان این حوزه و نمایندگان دستگاه های دولتی برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر شهرداری، اماکنی را در اختیار دارد یا در حال تدارک آن‌هاست که در آن‌ها به معرفی محصولات کشاورزی خواهد پرداخت و نیازهای مستمر مردم را از طریق عرضه این محصولات مرتفع خواهد کرد. در این ساختاراطلاعات هر محصول ارائه شده و خوشبختانه بستر مساعدی برای حضور واحدهای دارای پروانه که محصولات سالم و با کیفیت تولید و عرضه می کنند، فراهم می شود.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات ما تلاش برای پیوند دادن تشکل‌های بخش خصوصی با نهادهای خدماتی است که در این راستا، انجمن ارگانیک استان می تواند با همکاری شهرداری در حوزه فرهنگ‌سازی ورود کرده و  استفاده از غذای سالم و ارگانیک را ترویج نماید.

*ظرفیت مطلوب بخش گلخانه ای استان باید مدیریت شود

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان یادآور شد: علاوه بر این تولیدات استان در بخش گلخانه‌ای منحصر به فرد است، این محصولات می تواند هم به استان ها و هم به سایر کشورها صادر شود. در واقع نیازمند یک مدیریت صحیح بر کلیت محصولات تولیدی در این بخش هستیم.

وی با اشاره به اینکه حضور موثر و پایدار در بازار مصرفی از مهم ترین دغدغه های بخش کشاورزی است، عنوان کرد: هر چند که بخش عمده ای از گل های فضای شهری توسط تولیدکنندگان استان تهیه می شود اما بخش هایی از آن از سایر استان‌ها به خطه ما وارد می‌شود. با این حال تولیدکنندگان استان در اولویت هستند، لذا باید از آنان برای حضور در کارگروه گلخانه و جلسه کمیسیون دعوت به عمل آید تا از این طریق، سرمایه گذاری در استان توسعه یابد.

شریعتی مقدم با بیان اینکه کمیسیون کشاورزی اتاق آماده است تا یک همایش سالیانه را در حوزه صنعت غذا راهبری کند، افزود: متاسفانه بسیاری از اقدامات کمیسیون کشاورزی به دلیل مشکلات اداری و بوروکراسی حاکم در کشور در نطفه باقی می‌ماند و ثمراتی که انتظارش را داشته‌ایم حاصل نمی‌آید.

*رویکرد کمیسیون کشاورزی باید بر بخش‌های بخش زیربنایی و عمرانی متمرکز باشد

در ادامه، حمیدرضا رضوی خبیر؛ مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزان مشهد با اشاره به مشکلات موجود در بخش بازاریابی محصولات کشاورزی عنوان کرد: بازاریابی پس از تولید مهم ترین مسئله ای است که باید مورد توجه قرار گیرد، بدین منظور باید کارگروهی در بحث اقتصاد کشاورزی ایجاد شود تا بتواند مهم ترین مشکلات را در این حوزه شناسایی کرده و برای آن‌ها چاره‌جویی نماید.

مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزان مشهد با بیان اینکه اصلاح الگوی کشت تحقق با روند موجود، تحقق پیدا نخواهد کرد، افزود: اصلاح الگوی کشت به دلیل دستوری بودن سیاست ها تحقق نمی پذیرد، چرا که این سیاست ها دستوری نخواهد بود. ساماندهی تولیدکنندگان و واردکنندگان نهاده های کشت و عملیات زراعی از دیگر مسائل و مشکلاتی است که باید در دستور کار قرار گیرد. .

وی با تاکید بر تعریف یارانه تولید افزود:این یارانه باعث ارتقاء بهره وری می شود، چنان که اگر بتوان امروز بیشتر تولید کرد یارانه بیشتری از دولت می توان دریافت نمود، از همین رو باید ناخودآگاه خود را به‌روز رسانی کنیم.

مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزان مشهد با اشاره به اینکه بحران آب بزرگترین چالش کشور به شمار می‌آید، افزود: متاسفانه تغییرات اقلیمی از مدت‌ها قبل حادث شده است. در این راستا رویکردی با عنوان «سازگاری با کم آبی» در سطح ملی مطرح است که باید متناسب با آن تصمیماتی را در داخل استان و منطقه اتخاذ و اجرا کرد. نکته حائز اهمیت دیگر آن است که تاکنون از بُعد اقتصادی و حقوقی به مسئله آب ورود پیدا نکرده ایم.

رضوی خبیر ادامه داد: سرمایه گذاری خارجی چندانی در بخش کشاورزی صورت نگرفته، از این رو بایستی تحولی موثر به لحاظ تامین سرمایه در این بخش چه در حوزه صنایع تبدیلی و چه در بخش کشت و کار بخش کشاورزی انجام گیرد.

*اعداد و ارقام موجود در بحث آب مجازی بومی نیست

در ادامه، زهره بنایی عضو هیات مدیره جمعیت ناجیان آب استان در بخش دیگری از این نشست عنوان کرد: متاسفانه ضعف آماری یکی از مشکلات ما در حوزه آب به شمار می‌آید. از این میان، اعداد و ارقام موجود در بحث آب مجازی بومی نیست و این اعداد به کشورهای اروپایی و آمریکایی تعلق دارند. ظاهرا تحقیقاتی در حوزه آب مجازی در ایران وجود ندارد و اگر این تحقیقاتی نیز آغاز شده به دلیل عدم هماهنگی میان بخش های مختلف، تاثیرگذار عمل نکرده و به درستی معرفی نشده است.

وی افزود: لذا بخش خصوصی تقاضا دارد این مسئله به سرعت پیگیری شود، چرا که این مهم اساس تصمیم گیری در حوزه کشاورزی است.

*بحران آب، یک مسئله محوری برای استان و کشور است

در ادامه نشست، سید هاشم قدمی؛ معاون پژوهشکده محیط های خشک افزود: بحران آب مسئله محوری استان و کشور است، از این رو باید برای تغییرات اقلیمی و مسائل متاثر از آن راهکارهایی ارائه کرد، همچنین کمیته ها و کارگروه های تخصصی همراه با اساتید صاحب نام به صورت تخصصی به این قضیه ورود پیدا کنند.

وی عنوان کرد: کمیسیون کشاورزی استان باید بستر مناسبی برای نوآوری در زمینه های کشاورزی، آب، دام و منابع طبیعی را فراهم کند.

معاون پژوهشکده محیط های خشک ادامه داد: فعالیت های کمیسیون کشاورزی حول دو محور تمرکز دارد، نخست بخش دولتی که که باید مباحث و مشکلات موجود را پیگیری کند، دوم بخش خصوصی که فعالانش در زمینه بررسی و آسیب شناسی فعال هستند.

در بخش دیگری از نشست، شهرام عیدی زاده؛ دبیر کمیسیون اتاق بازرگانی خراسان رضوی با اشاره به برنامه یک ساله کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی عنوان کرد: پیگیری و برنامه ریزی به منظور تولید و سرمایه گذاری در بخش کشاورزی، آب، صنایع تبدیلی و محیط زیست، پیگیری و برنامه ریزی در جهت توسعه کشت و تولید گیاهان دارویی و زعفران در استان، بررسی و پیگیری مشکلات در حوزه آب و محیط زیست در استان و ارائه راهکارهای مقابله با بحران، تدوین برنامه راه اندازی اکوتوریسم در حوزه کشاورزی (گردشگر کشاورزی) در استان با همکاری متقابل سازمان های ذی ربط و کمیسیون گردشگری اتاق به منظور توسعه پایدار بخش کشاورزی و روستایی استان، تدوین برنامه ای به منظور برگزاری سمینارها و دوره های آموزشی و برنامه ریزی منسجم و عملیاتی برای کمیته های تخصصی ذیل کمیسیون، از مهم ترین رویکردهای این کمیسیون در سال جاری خواهند بود. درعین حال از اعضای کمیسیون دعوت می کنیم تا دغدغه ها و مباحثی که می تواند بر موارد مذکور، افزون شوند را بیان و منتقل کنند.

وی با اشاره به اهداف و برنامه های پیشنهادی پنج ساله استانی افزود: تولید و سرمایه گذاری در بخش کشاورزی، آب، صنایع تبدیلی و محیط زیست، تمرکز بر تولید اقتصادی در بخش کشاورزی و ایجاد زنجیره ارزش قدرتمند در این بخش، توجه ویژه به مفهوم تجارت عادلانه و تدوین استانداردهای آن، توسعه صادرات غیرنفتی و ارز آوری از طریق تدوین برنامه راهبردی با محوریت جهش صادراتی و... نیز از مهم ترین برنامه های پنج ساله کمیسیون کشاورزی در افق میان مدت به شمار می آید.

*دانش بخش کشاورزی ضعیف است

در ادامه، صفر موسی پور؛ مشاور بخش کشاورزی عنوان کرد: مسائل و مشکلات پیرامون بخش کشاورزی باید آسیب شناسی شود، مشکل نقدینگی و دریافت تسهیلات از مهم ترین مشکلات مربوط به این حوزه به شمار می آید. واضح است که تسهیلات 18درصدی جوابگوی نیازهای این بخش نیست و تعدیل این وضعیت باید در دستور کار کمیسیون کشاورزی قرار گیرد.

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد