اتاق بازرگانی صنایع ، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

پایگاه خبری و اطلاع رسانی

سال حمایت از کالای ایرانی

منو

برنامه های مهمی برای حمایت از کالای ایرانی در نظر گرفته ایم

برنامه های مهمی برای حمایت از کالای ایرانی در نظر گرفته ایم
نویسنده خبر : تاریخ بارگذاری : پنج شنبه ، 09 فروردين 1397

 

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: برای تحقق شعار سال جاری با عنوان «حمایت از کالای ایرانی» برنامه های مهمی در نظر گرفته ایم.

رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی، سال 97 را سال «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری کردند.

علی اصغر مونسان روز پنجشنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا درباره برنامه های سازمان میراث فرهنگی در راستای تحقق شعار «حمایت از کالای ایرانی» افزود: طرح تجاری سازی صنایع دستی را که در سال 96 شروع کردیم در سال 97 ادامه خواهیم داد.

وی ادامه داد: در این طرح کمک می کنیم که در بخش صنایع دستی بازاریابی ایجاد شود تا فروش و صادرات افزایش یابد.

مونسان تصریح کرد: در طرح تجاری سازی تلاش می شود گروه های طراح به استادکاران اضافه شوند و طرح ها مطابق سلیقه روز مشتریان باشد، به علاوه برندسازی و کاهش قیمت تمام شده نیز دو بخش مهم تجاری سازی در این حوزه هستند.

معاون رئیس جمهوری گفت: چین با تکنیک های مختلف قیمت تمام شده را پایین نگهداشته و ما نباید برای حفظ بازار تولید و قیمت یک بخش ویژه بازار را به باقی بخش ها تعمیم دهیم.

وی ادامه داد: بهتر است که این کارهای فاخر صنایع دستی را که به طور کامل کار دست است، برای مشتریان ویژه تولید کنیم اما یک حجم از بازار افراد عادی هستند که باید برای آنها محصول متناسب را با تیراژ خوب تولید کنیم.

مونسان اضافه کرد: چین در این بخش برای پایین نگهداشتن قیمت، قسمت های زیادی از تولید یک محصول را با ماشین انجام می دهد و در پایان کمی کار دست روی آن صورت می گیرد که بگوید کار دست است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی تاکید کرد: باید محصولاتی را با قیمت های متفاوت برای بخش های مختلف بازار داشته باشیم؛ اینها نکاتی است که باید در بحث تجاری سازی صنایع دستی مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: در طرح اشتغال فراگیر و طرح اشتغال روستایی به صنایع دستی توجه ویژه شده و امیدوارم که سال 97 سال خوبی برای این حوزه باشد.

مونسان گفت: توسعه بازارچه های دائمی موضوعی است که باید اعتبارگذاری مشترک با استانداری ها آن را به نتیجه برسانیم.

وی افزود: در حوزه گردشگری نیز یک طرح 80 هزار شغله داریم که از پروژه های عمرانی تا نرم افزاری را شامل می شود.

معاون رئیس جمهوری گفت: امید داریم در سال 97 حدود 500 تا 600 پروژه از 1700 پروژه مصوب را به نتیجه برسانیم چون هم در دوره ساخت و هم در دوره بهره برداری اشتغال ایجاد می کنند.

وی یادآور شد: منابع مالی ما کم است و در این شرایط بی پولی باید با یک جهش اعتبارات آن را جبران کنیم، هرچند خوشبختانه برای طرح های اشتغال روستایی 2 هزار و 400 میلیارد تومان پول نقد گرفتیم.

مونسان ادامه داد: هر قدر بتوانیم نقش خود را در حوزه اقتصاد، درآمد و شغل بیشتر کنیم، جایگاه این سازمان نیز ارتقا پیدا می کند.

وی تصریح کرد: باید بتوانیم سرمایه گذاری غیردولتی را به سازمان بیاوریم و معتقدم همه سایت ها و کاخ موزه های ما بستری برای ایجاد پول است در صورتی که خوش فکر باشیم تا این درآمدها را پشتیبان میراث فرهنگی کنیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: ظرفیت ایجاد پول و درآمد را داریم و امیدواریم در سال 97 بتوانیم از این منظر هم پیشرفت هایی داشته باشیم تا موضوع ایجاد درآمد در سازمان برای همیشه نهادینه شود.

 

 

ایران، هاب انرژی جاده ابریشم جدید

تهران-ایرنا- اگرچه هدف و اولویت طرح جاده ابریشم جدید ارتقای تجارت است اما می تواند در حوزه های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نیز تاثیرگذار باشد؛ ایران به عنوان تنها کشور دارای منابع عظیم انرژی، قادر است در این طرح همچون یک مرکز تامین نفت و گاز برای کشورها نقش آفرینی کند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، «جاده ابریشم» مسیر ارتباطی شرق به غرب یعنی از چین تا یونان و روم در گذشته های دور بود که کارکرد اصلی آن در حوزه تجاری و اقتصادی تعریف می شد. اما از لحاظ سیاسی و اجتماعی نیز این جاده چند هزار کیلومتری موجب ارتباط ده ها کشور، قبیله و نژاد شده است و در گسترش ارتباطات فرهنگی آن زمان تاثیر چشمگیری داشت که آثار آن هنوز پس از گذشته قرن ها قابل مشاهده است.

از مدت ها قبل دولت های واقع در این مسیر به ویژه چین بر احیای این مسیر با توجه به نیاز کشورها و شرایط معاصر اجتماعی و سیاسی تاکید داشتند. برای اتصال دو باره شرق به اروپا تقریبا مشابه با همان مسیر سنتی تاکید اقداماتی نیز صورت گرفت.

از چند سال پیش این ایده از سوی «شی جی پینگ» رئیس جمهوری چین مطرح شد ابتدا موضوع با نام «احیای راه ابریشم در قرن بیست و یکم» مطرح و دنبال شد و سرانجام پس از چند سال بررسی و تحقیق، سال گذشته به صورت رسمی ابتکار «یک کمربند -‌ یک جاده» به عنوان یک ابرپروژه از سوی پکن به جهانیان معرفی شد.

چین از نگاه بسیاری از تحلیلگران اقتصادی، موتور محرک اقتصاد جهان به شمار می رود و پیش بینی می شود تا دو دهه آینده بتواند به اقتصاد اول جهان نیز تبدیل شود. این کشور از یک سود با توجه به رشد سریع اقتصادی خود، نیاز رو افزونی به مواد اولیه احساس می کند و این مسیر می تواند احتیاجات پکن را از کشورهای حاشیه این کمرند و حتی اروپا تامین کند. از طرف دیگر این مسیر بازار مورد نیاز برای عرضه کالاهای چینی را هم تامین خواهد کرد.

جاده ابریشم جدید چین با ارتباط گرفتن با حدود 65 کشور جهان، بیشتر از یک سوم جمعیت جهان را در این کمربند تحت پوشش قرار می دهد. پکن تامین نیمی از هزینه بیش از یک صد میلیارد دلاری این پروژه را تضمین کرده است زیرا چین احساس می کند می تواند با سرمایه گذاری های خود بازار تضمین شده ای را برای بلند مدت برای خود ایجاد نماید.

 

**اقتصاد پیشران سیاست

این مسیر به اعتقاد طراحان آن می‌تواند ساختار تجاری نه تنها برای آسیا و کشورهای مسیر بلکه شیوه مبادله در جهان را تغییر دهد. چین در این ایده بزرگ نقش مرکزی و اصلی‌ دارد و مهمترین پشتیبان مادی و معنوی آن نیز است. این مسیر در دو بخش زمینی و دریایی پیگیری خواهد شد. مسیر نخست که از چین شروع می ‌شود و تا قاره سبز ادامه می یابد، در مسیر کشورهای قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان، ایران، ترکیه، اوکراین، لهستان، بلژیک، فرانسه و ایتالیا را در‌بر می‌گیرد. مسیر دریایی نیز کشورهای ویتنام و مالزی و اندونزی و سریلانکا و پاکستان و کنیا و ترکیه و یونان و ایتالیا را شامل می شود.

این دو مسیر به نوعی چین را به اروپا و آفریقا متصل می سازد و مواد اولیه و کالاهای تولید شده را به مقاصد مورد نظر انتقال می دهد.

گرچه هدف و اولویت طرح یک کمربند - یک جاده ارتقای تجارت است اما همزمان می تواند در تحکیم ارتباط کشورهای مسیر در دیگر حوزه ها و مبادلات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نیز نقش آفرین باشد.

می توان امیدوار بود که نزدیکی و ارتباط اقتصادی کشورهای مسیر قادر باشد همکاری ها را از حوزه اقتصادی به عرصه های سیاسی هم انتشار دهد و باعث وابستگی متقابل عمیق تر و نزدیکی بیشتر کشورها شود و گامی را برای ایجاد صلح بردارد.

شاید در نگاه خوش بینانه بتوان این ایده را با طرح کشورهای اروپایی پس از جنگ جهانی دوم مقایسه کرد. در دهه 1950 میلادی همکاری سه کشور در حوزه فولاد و ذغال سنگ موجب جذب چند کشور دیگر و تشکیل جامعه اروپایی فولاد و ذغال سنگ شد. به اعتقاد تحلیلگران در واقع این همکاری و تلاش به ظاهر محدود و کوچک باعث توسعه همکاری های اقتصادی شد. سرریز همکاری های اقتصادی به حوزه های حساس از جمله سیاست و امنیت موجب گشت تا پس از چند دهه اتحادیه ای در اروپا شکل بگیرد که اکنون دارای 27 است و در بسیاری از حوزه های اقتصادی و سیاسی همچون یک بازیگر متحد رفتار می کند. در حقیقت اختلافاتی که در دوره های پیشین موجب چندین جنگ ویرانگر برای اروپا و جهان شد، اکنون در حاشیه قرار گرفته اند.

 

**ایران هاب انرژی جاده ابریشم

جمهوری اسلامی ایران در مسیر فیزیکی یا جاده ای این طرح جایگاه مهمی را ایفا می کند. در واقع ایران تنها مسیر جاده ای و ریلی است که به صورت مستقیم چین را از شرقی ترین مرز در استان خراسان تا غربی ترین بخش به طول بیش از 2000 کیلومتر به اروپا وصل می کند. همچنین مسیرهای فرعی در ایران، این کمربند را به خلیج فارس هم مرتبط می سازد.

از این رو است که مقام های جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده اند تمام توان، همکاری و تلاش خود را برای اجرای بهتر و کامل تر این طرح به‌ کار خواهند گرفت. بر اساس نقشه های طراحی شده، ایران تنها کشور در مسیر نخست این طرح است که دسترسی آسانی را به منابع انرژی دارد به نظر می رسد کشورما در حوزه تامین نفت و گاز برای چین و دیگر کشورهای این کمربند نقش مهمی را داشته باشد. حتی برخی از تحلیلگران از ایران به عنوان هاب انرژی جاده ابریشم جدید یاد می کنند.

از نگاه تهران اجرای این کمربند، می تواند نقش مهمی را در توسعه اقتصادی منطقه و جهان و بهبود مناسبات میان کشورها ایفا کند.

به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی و سیاسی، طرح یک کمربند - یک جاده، بزرگ‌ ترین زیرساخت ها را برای همکاری اقتصادی در جهان ایجاد می کند و می تواند تقویت همکاری در عرصه سیاست گذاری های اقتصادی، تجاری، مالی و توسعه مبادلات اجتماعی و فرهنگی را میان همه کشورهای حاضر در این پروژه به بار آورد.

 

کلیه حقوق این پورتال مربوط به اتاق بازرگانی ،صنایع ،معادن و کشاورزی خراسان رضوی می باشد